Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

είναι γνωστό πρόβλημα σε ολα τα Golf v .

τώρα το πόσο εύκολα είναι να πηδήξει δόντι πίστεψε με είναι πολύ εύκολο και δεν χρειάζεται να κροταλίζει. σε φίλο χωρίς να του έχει ανάψει λαμπάκι χωρίς να του κροταλίζει πήδηξε δόντι κατά την εκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2017 at 10:05 ΠΜ, Νικολετα said:

Στο δικό μου απο την ωρα που αναψε το λαμπακι δεν εχει καμια οδικη διαφορα το αμαξι!γι αυτο λεω μηπως και ειναι κατι αλλο!Άμα είναι τόσα θα το άλλαζα και αύριο αλλά 1100 είναι πάρα πολλά!!Σας ευχαριστώ πολύ όλους πάντως!το παω και σε δευτερο τεχνικο τωρα να δω τι θα μου πει και αυτος και θα σας πω!θα ρωτήσω για την εργασία που μου είπες και θα στείλω! 

Καλωσήρθες και λυπάμαι που τα πρώτα ποστ, αφορούν σε προβλήματα.

Το μετέφερα εδώ, ώστε να πάρεις μια συνολική εικόνα του προβλήματος και να μπορείς να ανατρέξεις σε όλο το νήμα.

Αν υπάρχει δυνατότητα οδικής θα σου πρότεινα να την αξιοποιήσεις ώστε να το πας για επισκευή.

 

4 hours ago , gtse said:

είναι γνωστό πρόβλημα σε ολα τα Golf v . και Golf 6 - Scirocco - Polo - Passat

τώρα το πόσο εύκολα είναι να πηδήξει δόντι πίστεψε με είναι πολύ εύκολο και δεν χρειάζεται να κροταλίζει. σε φίλο χωρίς να του έχει ανάψει λαμπάκι χωρίς να του κροταλίζει πήδηξε δόντι κατά την εκκίνηση.

:thumbsu:

 

ΥΓ. Στο παρόν τόπικ, πολλές φορές είχα επισημάνει την αλλαγή χωρίς καθυστερήσεις, που μπορεί να καταστρέψουν το μοτέρ.

Δυστυχώς όμως κάποιοι επέμεναν στις απόψεις τους. Μερικοί ήταν τυχεροί, κάποιοι όμως όχι.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το σετ καδενας για tsi κινητήρες μαζί με το γρανάζι του μεταβλητού χρονισμού έχει 270 ευρώ!!!
Έκανα την παραγγελία πριν μια εμδομαδα στην αντιπρωσοποια!


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , gnikosr said:

Παιδιά το σετ καδενας για tsi κινητήρες μαζί με το γρανάζι του μεταβλητού χρονισμού έχει 270 ευρώ!!!
Έκανα την παραγγελία πριν μια εμδομαδα στην αντιπρωσοποια!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γράψε και το part number αν έχεις ή όταν παραλάβεις το δέμα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω λίγο, τα part number που φαίνονται είναι τα εξής:

α. Κιτ καδένας (γλισιέρες, καδένα, τεντωτήρας, απλό γρανάζι εκκεντ/ρων, κάτω γρανάζι καδένας, γρανάζι μεταβλ. χρονισμού)

β. Τσιμούχα Στροφ.

γ. Φλάτζα Καθρέφτη

δ. Κόλλα

ε. Κόλλα

στ. Το γνωστό μας μπουκάλι G13

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , nikdev said:

Για να βοηθήσω λίγο, τα part number που φαίνονται είναι τα εξής:

α. Κιτ καδένας (γλισιέρες, καδένα, τεντωτήρας, απλό γρανάζι εκκεντ/ρων, κάτω γρανάζι καδένας, γρανάζι μεταβλ. χρονισμού)

β. Τσιμούχα Στροφ.

γ. Φλάτζα Καθρέφτη

δ. Κόλλα

ε. Κόλλα

στ. Το γνωστό μας μπουκάλι G13

 

Δηλαδή είναι οκ αυτά η έχω κάποιο θέμα;

για να μου την περάσουνε μου είπανε +220 ευρώ αλλά δεν ξέρω εάν είναι μέσα κ η αλλαγή λαδιών

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους , ήθελα να ρωτήσεω αν γνωρίζει κανείς ποιά θα είναι η διαφορά ποιότητας αν απλά αγοράσει κάποιος σετ καδένας κλπ από ένα από τα πολλά site ανταλλακτικών ( που δεν ξεπερνανε οι τιμες τα 150€ για σετ ) για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα αντι να πάει στην αντιπροσωπεία, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε λιγο το θεμα

Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

golf 6 1.4l tsi 160hp. εσβησε την ωρα που παρκαρα. αντλια βενζινης μαλλον δεν ειναι γιατι ακουσα τον χαρακτηριστικο ηχο οταν ανοιξα διακοπτη. ηλεκτρολογικο προβλημα δεν υπαρχει σιγουρα. ο θορυβος στην κρυα εκκινηση (κροταλισμα) ηταν εντονος τον τελευταιο καιρο αλλα δυστυχως δεν εδωσα σημασια. το προβλημα ειναι οτι χτυπισα την μιζα και φοβαμαι μην εκανα μεγαλυτερη απ την προυπαρχουσα ζημια.

Link to comment
Share on other sites

-τι εννοεις χτυπησες τη μίζα ,την γυρισες πολλές φορες για να βάλεις μπροστά;

-το cold start είναι πιο εντονο ανάλογα την υγρασια θερμοκρασια κλπ και σε εμενα ανέκαθεν πρωινα ανοιξης καλοκαιρι είναι πολύ πιο εντονο απο το χειμωνα

-βρες κάποιον με διαγνωστικό να δουμε τι σφάλμα καταγράφηκε

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι, αν έχεις οδική βοήθεια να το φορτώσεις για συνεργείο.

Εκεί κάνε και τα διαγνωστικά.

 

Άμα κυκλοφορούσες αχρόνιστος και με χαλαρή καδένα, προβληματικό τεντωτήρα, καταλαβαίνεις ότι έχει αρκετή ζημιά στις βαλβίδες - πιστόνια.

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

σημερα ειχα ανοιξει τον διακοπτη χωρις να βαλω μπροστα τον κινητηρα,ειχα κουμπωσει 3η ταχυτητα μεσα και εκανα το αμαξι μπρος -πισω  με τα χερια για να δω μηπως ακουσω καποιον θορυβο,που μου φανηκε οτι ακουσα..

μετα απο λιγο εγραψε στο ταμπλο "engine fault-garage"..

εκλεισα τον διακοπτη,τον ανοιξα ξανα αλλα δεν το ξαναεβγαλε.εβαλα μπροστα μια χαρα..

τι μπορει να ειναι αυτο παλι?εκεινη την ωρα το εκανα μπρος πισω με ανοικτο τον διακοπτη αλλα οχι με τον τον κινητητα ανοικτο...

εχει τυχη σε κανεναν?

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Βαλτο για διαγνωση.

 

Να προσεξεις τις επομενες μερες αν κανει κανα θορυβο η καδενα.

Αν κανει να δεις το χρονισμα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να το εκανε επειδη το εκανα μπρος πισω?

υπαρχει περιπτωση να ξεσυνχρονιστηκε?

 το χρονισμα πως το βλεπουμε?αν ειχε θεμα δεν θα ετρεμε?

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα για να δω τι σφαλμα βγαζει και  εβγαλε..

"sae code P0321"

και κειμενο συμβαντος "δοτης αριθμου στροφων κινητηρα μη εγκυρο σημα"..

 

κανεις καμια ιδεα?το αμαξι να λειτουργει μια χαρα..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Σβηστο και παρακολουθα αν το ξαναβγαλει σε 1-2 μερες μετα απο cold start.

Αν το βγαλει ξανάή διαπιστωσεις αλλαγη ηχου η ποσο γρηγορα παιρνει μπρος σε cold start πηγαινε σε συνεργειο να δουν το χρονισμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη,

Το χρόνισμα μπορείς να το δείς και με vcds.

Δεν θέλει λύσιμο η κεφαλή, μόνο στον καθρέφτη/ψευτοκάπακο με το εργαλείο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι 3η φορά αυτές τις μέρες που μου το βγάζει. Ξέρω ότι έχω θέμα με την καδένα αλλά δεν την έφτιαξα ακόμα, καθώς δεν υπάρχει σάλιο. Βάζω μπρος (cold start) και ακούγεται αρκετά η καδένα, μετά μειώνονται οι στροφές απότομα, αλλά τελικα καταφέρνει να πάρει μπρος και σβήνει το engine fault garage. Επίσης, δεν ανάβει κανένα άλλο λαμπάκι. Όταν ξαναεκκινήσω όλα οκ (δεν ακούω ούτε καν τον θόρυβο της καδένας). Έχω πάρει τιμή 480€ για καδένα και γρανάζι.

Link to comment
Share on other sites

απο εμενα ακομα τιποτα..σε 2-3 συνεργεια που ρωτησα επιμενουν οτι δεν γινετε μεσω υπολογιστη ..

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξαναεβγαλε...

μονο η αντιπροσωπεια του Βολου επιμενει να παω για ελεγχο χρονισματος,αλλα οχι με υπολογιστη αλλα να ανοιξουν το καπακι στα πλαγια και να το κανουν...δεν ξερω τι να κανω...απο την μια δεν ξαναεβγαλε σφαλμα , και απο την αλλη κανω τον ελεγχο και μου βγαινει απο το μυαλο..

αλλα να δωσω και 50αρι χωρις λογο?

Link to comment
Share on other sites

εάν σου βγάζει σφάλμα για την καδενα αραιά και που τότε η καδένα έχει επιμηκυνθεί έχει κάνει κοιλιά  και είναι θέμα χρόνου να πηδήξει δόντι. έτσι μου έκανε και μένα και όταν το άνοιξα είχε κάνει κοιλιά  η καδένα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν βγαζει .μονο μια φορα κατι για στροφαλο επειδη το εκανα οπως ειπα προς τα πισω με σβηστη μηχανη..απο τοτε ,τι το τρεχω,τι το παω με 7000 στρ/λεπτο,δεν ξαναεκανε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα golf του 2007 1400 άλογα 140 ίππους tsi και σήμερα το πρωί όπως το έβαλα μπροστά άναψε το λαμπακι μηχανής αναβοσβήνε για την ακρίβεια μετά έσβησε το άναψα 2-3 φορές αλλά δεν ξανά άναψε θερμοκρασία και λοιπά κανονικά κανένα πρόβλημα στον δρόμο τι μπορεί να είναι 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.