Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Ξέρει κανεις για εμένα να μου απαντήσει; Επειδή στο νήμα για tiguan δεν βρήκα πολλά. Μου είπαν από την αντιπροσωπεία ότι το πλαστικό από την καδένα είναι μέσα στο καρτερ και όχι στη μηχανή και μαζεύουν ενα ένα τα κομμάτια. Γνωρίζει κανεις από τιμές αντιπροσωπείας; Κάπου πήρε το μάτι μου για πάνω από 3000 και έχουμε φοβηθεί.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , vastil said:

Ξέρει κανεις για εμένα να μου απαντήσει; Επειδή στο νήμα για tiguan δεν βρήκα πολλά. Μου είπαν από την αντιπροσωπεία ότι το πλαστικό από την καδένα είναι μέσα στο καρτερ και όχι στη μηχανή και μαζεύουν ενα ένα τα κομμάτια. Γνωρίζει κανεις από τιμές αντιπροσωπείας; Κάπου πήρε το μάτι μου για πάνω από 3000 και έχουμε φοβηθεί.

Της γλιστρες εννοείς προφανώς. 

 

Αφού θέλεις να το φτιάξεις το αμάξι αποκλειστικά στην vw, 

Γιατί δεν αγοράζεις εσύ τα ΓΝΉΣΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΆ VW και να τα πας εσύ ό ίδιος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν , OMINUS said:

Της γλιστρες εννοείς προφανώς. 

 

Αφού θέλεις να το φτιάξεις το αμάξι αποκλειστικά στην vw, 

Γιατί δεν αγοράζεις εσύ τα ΓΝΉΣΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΆ VW και να τα πας εσύ ό ίδιος.

Το αφήσαμε να το κάνουμε. Θα πάω να το ξαναδώ. Πάντως εάν ξανά θέλει αλλαγή στα 100.000 μάλλον θα σκεφτούμε την δυνατότητα να το πουλήσουμε και να δούμε για γιαρις πετρέλαιο μια που το χρόνο είμαστε στα 19.000 km . Δεν ξέρω εάν άλλοι χρήστες έχουν πρόβλημα εμείς μόνο προβλήματα παίρνουμε από τότε που το αγοράσαμε καινούργιο μια το τουρμπο μια η οροφή μια το βεντιλατερ μια η καδένα τώρα συν τα σέρβις που κάτω από 500 δεν είναι ποτέ. Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

CAVD 2009.

Έχει βάλει κάποιος το γνήσιο κωδικό σε καδενα γλυστρες τεντωτηρες γρανάζι μεταβλητου ; Ποιος είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Το σετ εχει κωδικο δες πιο πισω


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

Συγγνώμη για το καινουριο τοπικ δεν ήξερα που να το ποσταρω! Ξερετε τι μπορει να ακουγετε ετσι?

 

Edited by Rail
Link to comment
Share on other sites

Απο που το ακους ψηλα στο μοτερ η στα πλαγια;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα πλάγια ακούγετε ο ήχος (οχι το τικ-τικ-τικ-τικ-τικ ο άλλος ) Το τικ-τικ-τικ.. ακούγετε ψηλά στο μοτέρ! Ίσως να είναι οστήρια μου ειπε ενα παιδι. Το αμάξι είναι μοντέλο του '06 και έχει 187.000 χιλιόμετρα, η καδένα είχα αλλαχτεί στα 120.000 χιλιόμετρα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα golf 6 tsi caxa με 149000km άρχισε να κροταλιζει όταν είναι κρύο για 2-3 δευτερόλεπτα. Πάμε για αλλαγή σετ καδένας, τα ανταλλακτικά θα αγοραστούν από μένα και θα γίνει η επισκευή σε γνωστό μηχανικό. Να αλλάξω και αντλία νερού; Κάτι άλλο που πρέπει να αλλαχτεί μιας και θα ανοιχτεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kostassa said:

Καλησπέρα golf 6 tsi caxa με 149000km άρχισε να κροταλιζει όταν είναι κρύο για 2-3 δευτερόλεπτα. Πάμε για αλλαγή σετ καδένας, τα ανταλλακτικά θα αγοραστούν από μένα και θα γίνει η επισκευή σε γνωστό μηχανικό. Να αλλάξω και αντλία νερού; Κάτι άλλο που πρέπει να αλλαχτεί μιας και θα ανοιχτεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το έχω έτσι εδώ και ένα χρόνο. Τα χλμ μου 118.000.Εαν δεν ανάψει λαμπάκι δεν το κάνω! Δεν νομίζω να χρειάζεται να πειράξεις αντλία 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω έτσι εδώ και ένα χρόνο. Τα χλμ μου 118.000.Εαν δεν ανάψει λαμπάκι δεν το κάνω! Δεν νομίζω να χρειάζεται να πειράξεις αντλία 

Είμαι λίγο φοβισμενος να σου πω την αλήθεια.. μήπως έχω κανένα απρόοπτο χωρίς να ανάψει το check.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Eostzo146 said:

Το έχω έτσι εδώ και ένα χρόνο. Τα χλμ μου 118.000.Εαν δεν ανάψει λαμπάκι δεν το κάνω! Δεν νομίζω να χρειάζεται να πειράξεις αντλία 

όταν ανάψει λαμπάκι συνήθως έχει πηδήξει δόντι οπότε η ζημιά είναι μεγάλη. Εάν έχεις vcds και το σκανάρεις τότε θα δεις εάν ποτέ έχει βγει ο χρονισμός εκ΄τος ορίου έστω και μια φορά οπότε αλλάζεις σετ εάν έχει χτυπήσει μία φορά δεν ανάβει λαμπάκι. εάν το ακούς καθημερινά τότε έχει θέμα το γρανάζι χρονισμού ή η βαλβίδα που λιπένει το γρανάζι η οποία καθαρίζετε. εάν το ακούς μετά από 3-4 μερες ακινησίας τότε είναι λογικό μην κάνεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κινώ καθημερινά λόγω μοτοσικλέτας, vcds δεν έχω. Κάθε φορά που το βάζω μπροστά ( ανα 2-3 μέρες )νομίζω πως ακούγεται. Όταν είναι ζεστό είναι αθόρυβο. Το γρανάζι χρονισμού είναι στο σετ της καδενας;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , kostassa said:

Δεν το κινώ καθημερινά λόγω μοτοσικλέτας, vcds δεν έχω. Κάθε φορά που το βάζω μπροστά ( ανα 2-3 μέρες )νομίζω πως ακούγεται. Όταν είναι ζεστό είναι αθόρυβο. Το γρανάζι χρονισμού είναι στο σετ της καδενας;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ναι ειναι στο σετ καδενας. Εάν το ακους μετά απο ακινησία λογικα είσαι οκ αλλά κανε μια δοκιμή βαλτο μπρος να δουλεψει λίγο σβήστο και την επόμενη μέρα ξανακάντο εαν το ακούσεις τοτε καλο είναι να αλλάξεις ολο το σετ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , gtse said:

όταν ανάψει λαμπάκι συνήθως έχει πηδήξει δόντι οπότε η ζημιά είναι μεγάλη. Εάν έχεις vcds και το σκανάρεις τότε θα δεις εάν ποτέ έχει βγει ο χρονισμός εκ΄τος ορίου έστω και μια φορά οπότε αλλάζεις σετ εάν έχει χτυπήσει μία φορά δεν ανάβει λαμπάκι. εάν το ακούς καθημερινά τότε έχει θέμα το γρανάζι χρονισμού ή η βαλβίδα που λιπένει το γρανάζι η οποία καθαρίζετε. εάν το ακούς μετά από 3-4 μερες ακινησίας τότε είναι λογικό μην κάνεις τίποτα

Πως τσεκαρουμε με vcds για τον χρονισμο; 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , simon-tsi said:

Πως τσεκαρουμε με vcds για τον χρονισμο; 

μέσα στο engine γραφονται τα προβληματα με τον χρονισμο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Έχει βγει νέο σετ χρονισμού βελτιωμένο? 

Κάτι τέτοιο άκουσα και ότι είναι λίγο διαφορετικά τα γρανάζια με τη καδενα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βγήκε μετά από τόσα χρόνια κτ βελτίωμενο εγγυημένα πως ποτέ δεν θα ξανά υπάρξει πρόβλημα? 

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μήνες το έβαλα αυτό το κιτ.

Περιλαμβάνει όλα τα γρανάζια (μαζί και το μεταβλητό) καδένα και γλήστρες.

Στην εγκατάσταση ήταν αρκετά σφηκτό μπορώ να πω και η καδένα εσωτερικά είναι λίγο διαφορετική.

Πολύ καλή τιμή όλα μαζι.

Θα δείξει....

Edited by gvaf
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , gvaf said:

Πριν 2 μήνες το έβαλα αυτό το κιτ.

Περιλαμβάνει όλα τα γρανάζια (μαζί και το μεταβλητό) καδένα και γλήστρες.

Στην εγκατάσταση ήταν αρκετά σφηκτό μπορώ να πω και η καδένα εσωτερικά είναι λίγο διαφορετική.

Πολύ καλή τιμή όλα μαζι.

Θα δείξει....

Τιμή κιτ και τιμή εργασίας? Τι μάρκα και από που? Δίνουν καποια εγγύηση? Τι συμπτώματα είχες? 

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στα 250 τα πήρα όλα εκτός τσιμούχας στροφάλου και φλάντζα καπακιού. καθρέφτη

Τα υλικά ειναι όλα γνήσια.

Λεπτομέριες αν θέλεις πάρε τηλέφωνο από εδώ https://saveltrade.gr/

Εργασία είναι ανάλογα του μηχανικού σου.

 

Γιώργος

Edited by nikdev
όχι καπακιού
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , gvaf said:

Κοντά στα 250 τα πήρα όλα εκτός τσιμούχας στροφάλου και φλάντζα καπακιού.

Τα υλικά ειναι όλα γνήσια.

Λεπτομέριες αν θέλεις πάρε τηλέφωνο από εδώ https://saveltrade.gr/

Εργασία είναι ανάλογα του μηχανικού σου.

 

Γιώργος

Θες να μας πεις κωδικούς κτλ όποτε έχεις λίγο χρόνο ? Καλή χρονιά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε τους θυμάμαι.

Πάρτε τηλέφωνο εκει που σας γράφω να μάθετε κωδικούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.