Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Δεν υπαρχει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καδένα αξιζει να παρουμε απο αντιπροσωπεια και να την περασουμε σε δικο μας μηχανικο; η κοιταμε απευθειας γι aftermarket-oem;;

Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα το κιτ καδενας απο την αντιπροσωπεια και την περασα σε δικο μου μηχανικο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kostas.g said:

εγω αγορασα το κιτ καδενας απο την αντιπροσωπεια και την περασα σε δικο μου μηχανικο.

 

Ποσο σου πηγε απο αντιπροσωπεια; ηταν αυτη η καινουργια που λενε οτι δεν βγαζει πλεον προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ με την σειρά μου στο νήμα πληροφορίες σχετικά με την καδένα ...
Σημερινή αλλαγή σε μοτέρ Cavd Golf 6
μπήκαν τα παρακάτω 38111f0702066f964b933a19dd21fd9d.jpg412e910af69c8960ecb83cd60e0dd83e.jpg
Με δικό μου λάδι liqui Moly 5-30 4200 toptech
και δικά μου μπουζί σύνολο 750€ με κάποια επιπλέον πραγματάκια ....Όλα σε αντιπροσωπεία επαρχία με την γνωστή 2ετη εγγύηση για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ! Αναφορικά με το αν χρειαζόταν αλλαγή ή όχι , το μοτέρ είχε 123000χλμ και είχα στην εκκίνηση ένα ψιλό κροτάλισμα ..Διαβάζοντας τόσα μπήκα στην διαδικασία να την αλλάξω προληπτικά ! Σε ερώτηση για το αν θα χρειαστώ πάλι αλλαγή σε κάποια χλμ μου απάντησαν τουλάχιστον αλλά τόσα χλμ ..το ποτό περιελάμβανε κάιτ ο γρανάζι του εκκεντροφόρου , επιπλέον καλό είναι να αλλάζετε και η βαλβίδα του εκκεντροφόρου ..Με τις υγείας μας !

Link to comment
Share on other sites

Golf ΜΚ5 

Ρώτησα και εγώ για το κιτ αλλαγής καδενας εκεί πού αγοράζω ανταλλακτικά. Μού είπαν 400 ή 450 ευρώ δεν θυμάμαι ακριβώς το κόστος και περιλαμβάνει και το γρανάζι.

Τώρα έχω 120.000 και μου είπαν ότι το νέο σετ βγάζει τα διπλάσια χλμ από το εργοστασιακό πού έχω τώρα επάνω.

Μένω Πάτρα για όποιον θέλει περισσότερες πληροφορίες

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κύριοι. Εχω πρόβλημα με τον αισθητήρα θέσης εκκεντροφορου. Αλλαξα αισθητήρα αλλα το σφάλμα ξανα άναψε. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει; δεν κράτησα τον κωδικό. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , GolfGtTsi said:

Καλησπέρα σας κύριοι. Εχω πρόβλημα με τον αισθητήρα θέσης εκκεντροφορου. Αλλαξα αισθητήρα αλλα το σφάλμα ξανα άναψε. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει; δεν κράτησα τον κωδικό. 

P3008 Κωδικός βλάβης 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή εβδομάδα,

 

Όταν βάζω εμπρός το αυτοκίνητο ενώ είναι κρύο χωρίς να πατώ γκάζι ενώ είναι σταματημένο βουίζει ασυνήθιστα δυνατά μέχρι να ζεσταθεί λίγο όχι πλήρως και να σταματήσει να ακούγεται (το αυτοκίνητο δουλεύει κανονικά ως προς την λειτουργία του). 

Μου έχει ανάψει το λαμπάκι των καυσαερίων, το βάλαμε στο διαγνωστικό με τον μάστορα και μας έβγαλε καδένα, αισθητήρα καυσαερίων και πεταλούδα γκαζιού η οποία είναι πρόσφατα καθαρισμένη.

Σβήσαμε τις βλάβες από το διαγνωστικό γιατί μάλλον δεν είναι και τα 3 μαζί και όταν ξανά ανάψει θα το ξαναπάω για επανέλεγχο.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι?

 

Υ.Γ. Το αμάξι δουλεύει με ΕΚΟ 100αρα και λάδια castrol 5w-30 longlife

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να ειναι και τα 3 (λιγο απιθανο αλλα και πιθανο παραλληλα). Η καδενα ρυθμιζει ολο το κινητηρα συνεπως αν εχει πηδηξει ενα δοντι η αν εχει χαλαρωσει ειναι πιθανο ο χρονισμος να εχει χαθει και να δημιουργουντε προβληματα στα καυσαερια που κατα συνεπεια εχουν κανει ζημια στον καταλυτη που πλεον μεχρι να ζεσταθει αδυνατει να τα αποβαλει σωστα εξου και το βουητο και εξου και ο αισθητηρας καυσαεριων (κοινος ως αισθητηρας λαμδα) 

Οσον αφορα την πεταλουδα, οταν στην καθαρισε την ρυθμισε? (βασικο) 

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν , Dj mitsos said:

Mπορει να ειναι και τα 3 (λιγο απιθανο αλλα και πιθανο παραλληλα). Η καδενα ρυθμιζει ολο το κινητηρα συνεπως αν εχει πηδηξει ενα δοντι η αν εχει χαλαρωσει ειναι πιθανο ο χρονισμος να εχει χαθει και να δημιουργουντε προβληματα στα καυσαερια που κατα συνεπεια εχουν κανει ζημια στον καταλυτη που πλεον μεχρι να ζεσταθει αδυνατει να τα αποβαλει σωστα εξου και το βουητο και εξου και ο αισθητηρας καυσαεριων (κοινος ως αισθητηρας λαμδα) 

Οσον αφορα την πεταλουδα, οταν στην καθαρισε την ρυθμισε? (βασικο) 

Να σου πω την αλήθεια δεν το γνωρίζω αν την ρύθμισε, αυτό που γνωρίζω σίγουρα να σου πω ότι στα 208 000 χλμ. δεν είχε καθαριστεί ποτέ και καθαρίστηκε πρώτη φορά τώρα.

Θα ενημερώσω όταν ανάψει το λαμπάκι και το ξαναβάλω στο διαγνωστικό, όπως και να χει Μήτσο ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

εαν σου εμφανησε σφαλμα για την καδενα αλλαγε την σημενει ότι εχει χαλαρώση την επομενη φορά μπορεί με το να βγαλει σφαλμα να πηδίξει και δόντι και bye κινητηρας οποτε θα σε συμβούλευα να προχωρήσεις άμεσα σε αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποια χλμ το ξαναβάλαμε διαγνωστικό και έβγαλε μόνο κλαπέτα πολλαπλής εισαγωγής, ο μάστορας με ενημέρωσε οτι δεν επείγει να το αλλάξω, επίσης το βουητό δεν ακούγεται πλέον, δεν έγινε κάποια εργασία στο αυτοκίνητο.

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2019 at 10:57 ΠΜ, gtse said:

εαν σου εμφανησε σφαλμα για την καδενα αλλαγε την σημενει ότι εχει χαλαρώση την επομενη φορά μπορεί με το να βγαλει σφαλμα να πηδίξει και δόντι και bye κινητηρας οποτε θα σε συμβούλευα να προχωρήσεις άμεσα σε αλλαγη

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Billaras93 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Επίσης μία άλλη ερώτηση, μια φορά που το είχα αφήσει σε ακινησία 7 μέρες πρώτα άκουσα την καδένα για ενα δευτερόλεπτο περίπου και μετά σαν να λιπάνθηκε και να σταμάτησε, αυτό είναι λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Προγραμμάτισε την αλλαγή της καδένας και σωστό χρόνισμα, μην το αφήνεις το αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2019 at 12:02 ΠΜ, Billaras93 said:

Επίσης μία άλλη ερώτηση, μια φορά που το είχα αφήσει σε ακινησία 7 μέρες πρώτα άκουσα την καδένα για ενα δευτερόλεπτο περίπου και μετά σαν να λιπάνθηκε και να σταμάτησε, αυτό είναι λογικό;

αυτό είναι λογικό γιατί μετά από 7 μέρες στέγνωσε από λάδι πάντως προγραμμάτισε αλλαγή γιατί η ζημιά που προκύπτει είναι πολύ ακριβή

Link to comment
Share on other sites

Δες χρονισμό καδένα, ο αισθητήρας σπάνια χαλάει

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε αντιπροσωπία για έλεγχο σε βλάβη. Μου είπαν έχει χαλαρώσει η καδένα και τι πρέπει να την αλλάξουμε. Είχα σκοπο μα την αλλάξω κάποια στιγμη. 219.000 χλμ. Λαδια-φιλτρο. Καδένα χρονισμου ολο το σετ. 2σελίδες πράγματα. Άλλαξα πολαπλασιαστες και τους 4. Ο ένας υπολειτουργούσε κ ένας ακόμα ετοιμαζόταν. Ζήτησα αλλαγή κ στους 4. Σωστή επιλογή πιστεύω. Όλα αυτά κόστισαν 1300e με εγγύηση όλων των ανταλλακτικών. Ξέχασα να αναφέρω και βαλβίδα Ν75. Υπερ ευχαριστημενος. Το αυτοκίνητο έγινε καινούργιο. Μπορεί να είναι ακριβοι. Δεν ξέρω. Αλλά η εργασία τους και η εγγύηση τους δεν υπάρχει έξω. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , alexandros29 said:

Πααααρα πολλά έδωσες για αυτά που αναφέρεις.Τα μισά έπρεπε κανονικα

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μηχανικός εδώ στο νησί ήθελε 900 μονο για καδένα χωρίς αλλαγή λάδια-φίλτρο μέσα στην τιμή. Αλλος παλι ήθελε 350 για καδένα. Δεν ηξερα, δεν μπόρεσα να εμπιστευτώ κάποιον κ έτσι μου πρότειναν εκεί. Ποιά Είναι η  τιμη για καδένα τελικα; ολο το σετ συν τα γύρω γύρω που θέλουν αλλαγή κ αυτά μαζί με την καδένα; μιλάμε παντα για γνησια και για την εγγύηση τους. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.