Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στην καρενταΑθήνα να μάθεις πόσο έχει πραγματικά η τιμή της κσδεναςχολο το σετ μαζί με την τοποθέτηση.Θα σου λυθεί η απορία και πίστεψε με η τιμή που θα,ακούσεις θα,σε κάνει να,αισθανθείς άβολα.Επισης γιατί δεν κάνεις αναζήτηση εδώ για το ίδιο θέμα πάλι θα,σου λυθεί η απορία

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα εγώ σήμερα με καρεντα και η τιμές που αναφέρεται δεν υπάρχουν. Πρώτα από όλα σετψκαδενας στο τμήμα ανταλλακτικών δεν πωλείται και πρέπει να πάρεις κομμάτι κομμάτι τα ανταλλακτικά, τα οποία έχουν κόστος 700+ ευρώ. Μετά ο υπάλληλος εκεί μου ειπε αν συννενοηθείς με το συνεργείο στην αντιπροσωπεία να σου παραγγείλουν αυτοί σετ καδενας το κόστος είναι πάλι πάνω από 350 ευρώ και δεν ξέρω αν είναι όλα μέσα πάλι. Οπότε μην κάνετε παραπληροφόρηση. Μιλάω για το vw golf 6 122hp μοντέλο τέλη του 2011.

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραπληροφόρηση ?

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τα Topic φιλαράκι...

Μια χαρά το έχω διαβάσει. Λίγο πιο πάνω λένε για 240 ευρώ σετ καδενας από καρεντα και σε άτοκες δόσεις.Πριν 6 μήνες είναι το ποστ. Δεν έχει αλλάξει από τότε μέχρι τώρα. Μάλλον εσύ δεν έχεις διαβάσει.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα γράφεις για παραπληροφόρηση, επειδή γράφει πολύ κόσμος, σε παρακαλώ να παραθέτεις και το αντίστοιχο που θεωρείς ότι είναι ψέμα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , gvaf said:

Όταν θα γράφεις για παραπληροφόρηση, επειδή γράφει πολύ κόσμος, σε παρακαλώ να παραθέτεις και το αντίστοιχο που θεωρείς ότι είναι ψέμα.

 

Ευχαριστώ

Δεν έκανα παράθεση αλλά με αυτό που έγραψα κατάλαβες για πιο θέμα ήθελα να πω. Δεν είπα ότι γενικά υπάρχει παραπληροφόρηση. Ανέφερα συγκεκριμένα τιμή για σετ καδένας από αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα παράθεση αλλά με αυτό που έγραψα κατάλαβες για πιο θέμα ήθελα να πω. Δεν είπα ότι γενικά υπάρχει παραπληροφόρηση. Ανέφερα συγκεκριμένα τιμή για σετ καδένας από αντιπροσωπεία.
Τόσο έχει το σετ καδενας ότι έχουν πει τα παιδιά ποιο πανω

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τόσο έχει το σετ καδενας ότι έχουν πει τα παιδιά ποιο πανω

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πήρα τηλ χθες καρεντα. Μου είπαν ότι δεν πωλείται σετ καδενας. Και όλα τα κομμάτια έχουν σύνολο 700+.

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πωλειται κανονικα σετ, εχει ανεβει λιγακι η τιμη του.

Συμπληρωματικα υπαρχει τεχνικη οδηγια με τη νεα καδενα που απαιτει 2-3 πραγματακια ακομα, αναλογα το vin, οπως σωληνακι αντλιας λαδιου, νεο σωληνακι παροχης λαδιου τουρμπο και κατι ψιλολογια.

Σωστο και ενημερωμενο τμημα ανταλλακτικων αντιπροσωπειας θα σας τα πει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πωλειται κανονικα σετ, εχει ανεβει λιγακι η τιμη του.

Συμπληρωματικα υπαρχει τεχνικη οδηγια με τη νεα καδενα που απαιτει 2-3 πραγματακια ακομα, αναλογα το vin, οπως σωληνακι αντλιας λαδιου, νεο σωληνακι παροχης λαδιου τουρμπο και κατι ψιλολογια.

Σωστο και ενημερωμενο τμημα ανταλλακτικων αντιπροσωπειας θα σας τα πει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , kostassa said:

Κανείς;;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σαν τιμή είναι θα έλεγα πολύ καλά.

 

Από ποιότητα και σαν μάρκα δεν την γνωρίζω καθόλου...:unsure:

 

Κάνε μια έρευνα για την μάρκα αυτή και σε άλλα club για VW του εξωτερικού 

Link to comment
Share on other sites

Στα 130.000 άλλαξα και εγώ καδένα εκκεντροφόρου και αρκετά ακόμα περιφερειακά αναλώσιμα γύρω από τον κινητήρα (BLY):

Αλλάχτηκαν:

- Σετ καδένας καθώς και σωληνάκι αντλίας λαδιού και σωληνάκι παροχής τούρμπο. 

- Ιμάντας κομπρέσσορα

- Λάδια και παραφλού

- τσιμούχες από όπου υπήρχε πολύ μικρή διαρροή παραφλού.

- το κάρτερ ανοίχτηκε και μπήκαν νέες τσιμούχες στεγάνωσης και ξανακολλήθηκε

- αλλάχτηκε μια σπασμένη βάση μηχανής έμπροσθεν δεξιά

- ο κομπρέσσορας του air condition, αφαιρέθηκε, ανοίχτηκε για να βγει το λάδι, και ξαναγεμίστηκε με λάδι ίδιων προδιαγραφών.

- Το σύστημα air-condition πληρώθηκε πάλι με φρέον

 

Παρατηρήσεις:

Οι περίεργοι ήχοι που είχα κατά την κρύα εκκίνηση εξαφανίστηκαν παντελώς. Ο ήχος πλέον είναι απόλυτα "αποστειρωμένος" και προβλέψιμος.

Ένα βουητό που υπήρχε από τον κομπρέσσορα του air-condition εξαφανίστηκε τελείως.   

Κόστος για όλα τα παραπάνω 680ευρώ.

 

 

 

Edited by developer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας εάν υπάρχει ολόκληρο κιτ καδένας (με μεταβλητό) για τους κινητήρες CAX όπως υπάρχει για τους BMY, BLG, BWK ? Ρώτησα στα ανταλλακτικά και μου λένε μόνο κομμάτι-κομμάτι! 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2020 at 10:51 ΜΜ, aegea said:

Γνωρίζει κανένας εάν υπάρχει ολόκληρο κιτ καδένας (με μεταβλητό) για τους κινητήρες CAX όπως υπάρχει για τους BMY, BLG, BWK ? Ρώτησα στα ανταλλακτικά και μου λένε μόνο κομμάτι-κομμάτι! 

Ευχαριστώ! 

Ουδείς; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορείτε να μου πείτε μια καλή μάρκα καδένας για κινητήρα BMY tsi140

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ten-ten said:

Καλησπέρα μπορείτε να μου πείτε μια καλή μάρκα καδένας για κινητήρα BMY tsi140

 

η μαμα..καινουριος κωδικος

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , turbomaniac said:

Κοίτα και στο autodoc, αν έχει σετ εκεί θα υπάρχει και εδω

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

Αναφέρομαι προφανώς σε γνήσιο σετ καδένας (όχι aftermarket). 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το αντίστοιχο oem σετ για τα bmy είναι αυτό εφάμιλλο του γνήσιου https://m.autodoc.gr/ina/14552121 δεν ξέρω όμως τι άλλο πρέπει να αντικατασταθεί βάση τεχνικής οδηγιας, ίσως μπορεί να μας δώσει τα φώτα του ο nikdev.

 

 

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν , kyrmin said:

Νομιζω το αντίστοιχο oem σετ για τα bmy είναι αυτό εφάμιλλο του γνήσιου https://m.autodoc.gr/ina/14552121 δεν ξέρω όμως τι άλλο πρέπει να αντικατασταθεί βάση τεχνικής οδηγιας, ίσως μπορεί να μας δώσει τα φώτα του ο nikdev.

 

Καλό είναι να αλλάζεται και το γρανάζι του μεταβλητού μαζί με το σετ καδένας...γύρω στα 250€ είχε το γνήσιο σετ μαζί με μεταβλητο ο κωδικός θα υπάρχει κάπου στις προηγούμενες σελίδες

 

 

 

Edited by thodoris91
Link to comment
Share on other sites

 Καλό είναι να αλλάζεται και το γρανάζι του μεταβλητού μαζί με το σετ καδένας...γύρω στα 250€ είχε το γνήσιο σετ μαζί με μεταβλητο ο κωδικός θα υπάρχει κάπου στις προηγούμενες σελίδες

Αν εννοείς αυτή https://m.autodoc.gr/fai-autoparts/7814940 δεν γνωρίζω σαν μάρκα και σαν ποιότητα τι ειναι, αν είναι εφάμιλλη της γνήσιας, πάντως ο μηχανικός μου που είναι εξειδικευμένος σε vag μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή του μεταβλητού στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.