Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

@nikdev

το αναφέρω γιατί μπορεί να το κάνει ο καθένας και εάν δεν λυθεί το πρόβλημα τότε σίγουρα αλλάζει τα προαναφερθέντα.

Εννοειται!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα καθε καλοκαιρι που το αφηνω το αμαξι ακουνητο για κανα μηνα κανει το κροταλισμα μου το εκανε το πρωτο καλοκαιρι περυσι 9.000χμ και φετος παλι το καλοκαιρι στα 18.000χμ ενα κροταλισμα 2δευτερολεπτα  και το κανει ΠΑΝΤΑ αφου το εχω αφησει ενα μηνα  ακουνητο το βαζω μπρος ολα οκ απλα ακουγονται τα οστηρια λογω εληψης λαδιου και την επομενη μερα που το ξαναβαζω κανει το κροταλισμα . Ολο τον υπολοιπο καιρο ειναι ΤΖΑΜΙ

Link to comment
Share on other sites

είμαι κάτοχος seat ibiza 1,2 tsi  . Ξέρω , δεν έχω WV αλλά ο κινητήρας είναι ίδιος. Το πήγα για service την δευτέρα + κάποιες μικρό  εργασίες από τρακάρισμα και τους ανέφερα ότι πριν λίγο καιρό άκουσα έναν περίεργο θόρυβο στην εκκίνηση και ότι αυτός ο θόρυβος ακούγεται και άλλες φορές αλλά όχι κάθε μέρα. Με παίρνει τηλ μετά από 2 ημέρες ο υπεύθυνος και  μου λέει ότι ο θόρυβος είναι από την καδένα χρονισμού , η εγγύησή σου έχει λήξει το Μάρτιο, όμως επειδή έχεις λίγα χιλιόμετρα (29.100) , έστειλα αναφορά ( δεν ξέρω που ) και σου τα καλύπτουμε όλα εμείς  αλλαγή καδένας και εργατικά. Το αυτοκίνητο το πήρα χθες, και δεν ακούω τπτ προς το παρόν. Να αισθάνομαι πολύ τυχερός μετά από όσα διάβασα με τα προβλήματα των παραπάνω χρηστών με την καδένα χρονισμού ??

Link to comment
Share on other sites

είμαι κάτοχος seat ibiza 1,2 tsi  . Ξέρω , δεν έχω WV αλλά ο κινητήρας είναι ίδιος. Το πήγα για service την δευτέρα + κάποιες μικρό  εργασίες από τρακάρισμα και τους ανέφερα ότι πριν λίγο καιρό άκουσα έναν περίεργο θόρυβο στην εκκίνηση και ότι αυτός ο θόρυβος ακούγεται και άλλες φορές αλλά όχι κάθε μέρα. Με παίρνει τηλ μετά από 2 ημέρες ο υπεύθυνος και  μου λέει ότι ο θόρυβος είναι από την καδένα χρονισμού , η εγγύησή σου έχει λήξει το Μάρτιο, όμως επειδή έχεις λίγα χιλιόμετρα (29.100) , έστειλα αναφορά ( δεν ξέρω που ) και σου τα καλύπτουμε όλα εμείς  αλλαγή καδένας και εργατικά. Το αυτοκίνητο το πήρα χθες, και δεν ακούω τπτ προς το παρόν. Να αισθάνομαι πολύ τυχερός μετά από όσα διάβασα με τα προβλήματα των παραπάνω χρηστών με την καδένα χρονισμού ??

 

Μάνο τυχερός, ήσουν :rofl: και ήρθες στα ίσια σου  :p 

 

Λαμπάδα να ανάψεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ιδια καδένα φοράνε και τα 1.2 tsi και τα 1.4 tsi (ολα) απο το 2006 ο κωδικος παραμένει ΙΔΙΟΣ , ενω γραννάζι μεταβλητού εχει αλλάξει 4 φορές κωδικό και τεντωτήρας καδένας 2 φορές κωδικό.
Οι γερμανοι με αυτο δείχνουν οτι δεν εχουν προβλημα οι καδένες αλλα τα περιφερειακά του συστήματος της καδένας .
Και εφοσον ολο το συστημα ειναι ιδιο και στα 1.2 tsi και σε ολα τα 1.4 tsi ,βγαζουν ίδιες βλαβες

Link to comment
Share on other sites

αν και καθυστερημένα η απάντηση και για τις 90000 που έχω κάνει τα λάδια τα αλλάζω συνήθως κάθε 7000-8000 χλμ μαζί με φίλτρο λαδιού, μια φορα μονο έφτασα 11000
γενικά όλα τα service και ανταλλακτικά τα αλλάζω ποιο τακτικά από ότι λένε στην αντίπροσωπεία, από όταν έiχε λήξει η εγγύησηι τα κάνω μονος μου και γλιτώνω τα εργατικά

κατάλαβα ποια βαλβίδα είναι ρεύμα δίνω απλά 12v?  τι εννοεί παλμούς δίνω κόβω ρεύμα?  
 με την πρωτη εικαιρια τις απομενες μερες 8α το δοκιμασω πως λέγεται η βαλβίδα και τι τιμή έχει?  ... να το το έχω υπόψιν αν μου μείνει στo χερι :suicide:

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Σε golf fsi 1.4 δεν ακούω τίποτα με 104.000κμ στην πλάτη του.Τώρα με τα πρώτα κρύα στην αρχή για 3 με 4 δευτερ. μέχρι να ανέβει το λάδι.Καλό είναι να βάζουμε 0W30 το χειμώνα και 5w30 το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Σε golf fsi 1.4 δεν ακούω τίποτα με 104.000κμ στην πλάτη του.Τώρα με τα πρώτα κρύα στην αρχή για 3 με 4 δευτερ. μέχρι να ανέβει το λάδι.Καλό είναι να βάζουμε 0W30 το χειμώνα και 5w30 το καλοκαίρι.

 

Για TSI μιλάμε

Link to comment
Share on other sites

Σε golf fsi 1.4 δεν ακούω τίποτα με 104.000κμ στην πλάτη του.Τώρα με τα πρώτα κρύα στην αρχή για 3 με 4 δευτερ. μέχρι να ανέβει το λάδι.Καλό είναι να βάζουμε 0W30 το χειμώνα και 5w30 το καλοκαίρι.

 Φιλε themisperi,

 

δεν θελω να στην πω , αλλα βλεπω οτι προτεινεις ενα λαδι "καλο ειναι να βαζουμε 0-30" και μετα πας και ανοιγεις ενα θεμα που ρωτας αν θα ειναι καλο να βαζουμε λαδια "0-30 τον χειμωνα". Επειδη εχω ξαναδει να το κανεις, με προτεινομενα λαδια, στο θεμα "Τι λαδι να βαλω;" να λες οτι βαζεις aral που ειναι τα καλυτερα κτλ κτλ και καπακια να πηγαινεις στο shoutbox και να ρωτας "ρε παιδια ειναι καλα τα aral?" θελω να καταλαβω αν προτεινεις κατι που ξερεις ή ρωτάς. Με μπερδευεις λιγακι, μπορει να μην σε καταλαβα καλα και στην τελικη το εχεις δεδομενο για τα 0-30 ή τσαμπα καθομουν και σου απαντουσα στο νεο θεμα που ανοιξες?

 

Φιλικα εντελως

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα σε εμενα στο γκολφ 2η φορα που λογικα θα αλλαγω καδενα κ τα περιφερειακα της κ λεω λογικα διοτι περυσι τετοια εποχη την αλλαξα κ παλι ακουγεται ο θορυβος ειναι στην αντιπροσωπεια κ περιμενω να μου πουν τι θα κανουν

Link to comment
Share on other sites

Θόρυβος με θόρυβο διαφέρουν, εάν μιλάτε για λίγο θόρυβο σε κρύα εκκίνηση (όχι δυνατό και ενοχλητικό) και όχι πάντα, τότε είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού, λόγω της φύσης των εξαρτημάτων (τεντωτήρας/καδένα/γρανάζι μεταβλητού) που θέλουν πίεση (λαδιού) για να κάνουν την δουλειά τους. Εγώ για λίγο θόρυβο και σποραδικό, δεν θα το πείραζα καν. Ειδικά εάν έπρεπε να το πληρώσω από την τσέπη μου.

 

Εάν μιλάμε για πολύ θόρυβο με διάρκεια και πάντα, τότε βουρ για γρανάζι μεταβλητού και επι την ευκαιρία για καδένα και τα πέριξ (που είναι σχετικά φθηνά σε σχέση με το γρανάζι).

 

Η καδένα από μόνη της έχει θέμα μόνο στα twincharger, διότι έχουν δύναμη/ροπή (ειδικά τα βελτιωμένα) και την τσιτώνουν με το πέρας των Km/ετών, επιμηκύνεται δηλαδή. Στα υπόλοιπα δεν έχει θέμα και όποιος θόρυβος δημιουργείται είναι κυρίως απ το γρανάζι. Δεν ειναι τυχαίο ότι τα αδύναμα (σε σχέση με τα TSI) FSI δεν είχαν ποτέ θέμα με τις καδένες, παρά το ότι έχουν το ίδιο concept.

Link to comment
Share on other sites

Θόρυβος με θόρυβο διαφέρουν, εάν μιλάτε για λίγο θόρυβο σε κρύα εκκίνηση (όχι δυνατό και ενοχλητικό) και όχι πάντα, τότε είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού, λόγω της φύσης των εξαρτημάτων (τεντωτήρας/καδένα/γρανάζι μεταβλητού) που θέλουν πίεση (λαδιού) για να κάνουν την δουλειά τους. Εγώ για λίγο θόρυβο και σποραδικό, δεν θα το πείραζα καν.

+1

 

Νομιζω εχουμε μπει στο tripaκι, μωλις κανει θορυβο στην εκκινηση οπ καδενα ασυζητητα. Αμα δεν εχει 100% τα συμπτωματα και τα λαμπακια του καλο θα ειναι να αρχιζουμε απο τα πιο απλα. Δεν το κρυβω πως και εγω το ψιλοσκεφτομουν χωρις να εχω τα συμπτωματα απλα και μονο επειρεασμενος απ οσα ειχα διαβασει οταν ειχα κατι κουφα coldstart και τελικα αλλαξα λαδι και ειμαι μια χαρα.

Επισης σχετικα με την αριθμια /cold start/υψηλες στροφες που αναφερουν μερικοι , ειδικα αν εχετε εισαγωγη ή ελευθερο φιλτρο καντε ενα καθαρισμα ειδικα μετα το καλοκαιρι και θα δειτε μια πιο smooth εκκινηση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια εχθες μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια πως τελικα δεν χρειαζεται αλλαγη ο θορυβος ειναι φυσιολογικος κ εν ολιγοις ισχυουν αυτα που λεει ο φιλος pinion

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικος VW μου ειπε παντως οταν αλλαζεται καδενα/γραναζι μεταβλητου το αμαξι περνει τα πανω του και γενικα ειναι πιο σπιρτο εν κινηση. Οποτε οσοι ακουτε θορυβους εχετε στο νου σας αν νιωθετε λιγο πιο ηπιο το αμαξι. Καπου διαβασα πιο πανω οτι το γραναζι μεταβλητου εχει αλλαξει 4 φορες κωδικο προφανως γτ υπαρχει προβλημα. Ποιος ειναι ο τελευταιος κωδικος γνωριζει κανεις και πως θα ξερουμε ποιο εχουμε εμεις?! Στα Golf τα 5αρια το εμφανιζει σιγουρα, στα 6αρια/Roco/Ibiza/Polo εχει παρατηρηθει τπτ? Επισης γτ στα βελτιωμενα επισπευδευτε το προβλημα αν φυσικα ειναι να βγαλει?

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θα επρεπε,οσοι παθανε τετοια βλαβη,να πανε και να στησουνε τα αμαξια τους εξω απο την κεντρικη αντιπροσωπεια και να σηκωσουνε απο πισω ενα μεγαλο πανο που να γραφει   Χ Ρ Ε Π Ι Α.

 

Ειναι απαραδεκτο να γινονται τετοιες βλαβες και η VW να κανει την παπια.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ηθελα να ρωτησω παιδια..αμα ακουσουμε το κροταλισμα που θα καταλαβουμε αν ειναι της α) καδενας β) αντλιας νερου ?? γιατι ο μηχανικος μου ειπε οτι οταν η αντλια νερου θα ειναι στα τελευτεα της θα ακους ενα θορηβο μου ειπε σας κρκρκρ λες και ειναι πετρελαιο μηχανη

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό να κάνει κάτι τέτοιο η αντλία νερού ενός TSI. Αν ακούς κροτάλισμα στην εκκίνηση διάρκειας δευτερολέπτων (όχι στιγμιαίο απλά), τότε το πρώτο που κάνεις είναι ένα καθάρισμα της βαλβίδας ρύθμισης που είναι στο πάνω μέρος στο "ψευτοκάπακο" και βγαίνει εύκολα,  και το δεύτερο...λύσιμο για γρανάζι μεταβλητού και επί την ευκαιρία καδένα/γλίστρες κλπ κλπ κλπ = $$$. Βέβαια δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ο θόρυβος, οπότε και έτσι να το αφήσεις, δεν θα πάθει κάτι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χλωμό να κάνει κάτι τέτοιο η αντλία νερού ενός TSI. Αν ακούς κροτάλισμα στην εκκίνηση διάρκειας δευτερολέπτων (όχι στιγμιαίο απλά), τότε το πρώτο που κάνεις είναι ένα καθάρισμα της βαλβίδας ρύθμισης που είναι στο πάνω μέρος στο "ψευτοκάπακο" και βγαίνει εύκολα,  και το δεύτερο...λύσιμο για γρανάζι μεταβλητού και επί την ευκαιρία καδένα/γλίστρες κλπ κλπ κλπ = $$$. Βέβαια δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ο θόρυβος, οπότε και έτσι να το αφήσεις, δεν θα πάθει κάτι. 

 

 

Υπαρχει κανενα ''DIY'' για τον καθαρισμο βαλβιδας γιατι ψαχνω να δω αν ιναι ευκολο να το επιχειρησω μονος μου? μπας και γλυτωσω λιγα ευρο απο το να το παρω εξω...

 

Συγκεκριμένα εμενα μου το εκανε 2 φορες (μια πριν τα χριστουγενα και μια τωρα συνολο 2 φορες σε διαστημα ενος μηνου) μολις το ξεκινησα το πρωι πρωτη φορα ακουστηκε ενα κροταλισμα ηταν δεν ηταν 1 δευτερολεπτο...ακουστηκε αστραποιεα και μετα τελος

Edited by apoelara89
Link to comment
Share on other sites

apoelara89, μιας και είμαι της άποψης ότι όπου μπαίνει χέρι κάτι άλλο στραβό θα γίνει, όπως το περιγράφεις εγώ δεν θα το πείραζα. Το ανησυχητικό είναι όταν το κάνει παρατεταμένα με κάποια διάρκεια ορισμένων δευτερολέπτων. Το 1sec=στιγμιαίο πάνω-κάτω το κάνουν τα περισσότερα, άλλοι το παρατηρούν και άλλοι όχι. 

 

Playmaker, ο θόρυβος αυτός είναι σύντομη δυσλειτουργία του εξαρτήματος στην εκκίνηση, δεν προλαβαίνει να ανάψει καν check, διαρκεί 2-3 δευτερόλεπτα, από εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Γενικά, δεν υπάρχει πρόβλημα ουσιαστικό πέραν του ότι ακούγεται περίεργα. Πρόβλημα είναι ότι έχει να κάνει με την καδένα, πχ να έχει επιμηκυνθεί μετά από πολλά Km. Αυτό σίγουρα θέλει αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

apoelara89, μιας και είμαι της άποψης ότι όπου μπαίνει χέρι κάτι άλλο στραβό θα γίνει, όπως το περιγράφεις εγώ δεν θα το πείραζα. Το ανησυχητικό είναι όταν το κάνει παρατεταμένα με κάποια διάρκεια ορισμένων δευτερολέπτων. Το 1sec=στιγμιαίο πάνω-κάτω το κάνουν τα περισσότερα, άλλοι το παρατηρούν και άλλοι όχι. 

 

Playmaker, ο θόρυβος αυτός είναι σύντομη δυσλειτουργία του εξαρτήματος στην εκκίνηση, δεν προλαβαίνει να ανάψει καν check, διαρκεί 2-3 δευτερόλεπτα, από εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Γενικά, δεν υπάρχει πρόβλημα ουσιαστικό πέραν του ότι ακούγεται περίεργα. Πρόβλημα είναι ότι έχει να κάνει με την καδένα, πχ να έχει επιμηκυνθεί μετά από πολλά Km. Αυτό σίγουρα θέλει αλλαγή.

 

 

ναι συμφωνω απολυτα μαζι σου απλα επειδι διαβασα κατι σχολια οτι το αποτελεσμα αμα δεν επιδιορ8ι8ει η καδενα εχει αποτελεσμα να κτυπησει πιστονι με της βαλβιδες και ουσιαστικα περνεις το μοτερ στο χερι γιαυτο και ανχω8ηκα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα γίνει μόνο αν σπάσει η καδένα, αλλά να σπάσει η καδέλα λίγο έως πολύ δύσκολο, να επιμηκυνθεί ναι, αλλά εάν επιμηκυνθεί θα σου ανάψει check σίγουρα από ένα σημείο και μετά (π.χ. σφάλμα 17748/ P1340 / 004928)

Edited by PiNiOn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να σπασει η καδενα οντως ειναι λιγο δυσκολο αλλα δεν ισχυει οτι αυτα τα λιγα δευτερολεπτα που ακουγεται ο θορυβος η καδενα δεν ειναι καλα τεντωμενη και μπορει να πηδηξει δοντι?

Sent from my LG-P880 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο Θόρυβος της καδένας οφείλεται στο οτι ο τεντωτήρας παει μερικα χιλιοστά πιο πισω οταν σβηνουμε το αυτοκινητο (κανονικα δεν πρεπει) οποτε μολις βαζεις μπρος μεχρι να παει πιεση λαδιου στον τετνωτηρα (ετσι τεντωνει) για 1 δευτερολεπτο που ειναι λιγο χαλαρη η καδενα κανει τον θορυβο !
Αν το κροταλισμα ειναι μεγαλης χρονικης διαρκειας τοτε υπαρχει προβλημα στον τετνωτηρα ή εχει ξεχυλώσει παρα πολυ η καδενα οποτε δεν μπορει να την τεντωσει αλλο (αναβει λαμπακι)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.