Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Λοιπον τα νεα εχουν ως εξης. Αλλαγη κινητηρα. Με το σπασιμο της καδενας τα ειχε κανει ολα μεσα.........

Το αμαξι βρισκεται μεσα απο 18/10 και λογικα μεχρι τελος της εβδομαδας που μας ερχεται θα το παρω... Ο κινητηρας εγινε παραγγελια απο γερμανια.

Edited by orestis1988
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2012 at 4:10 ΜΜ, nikdev said:

Καθενας κανει οτι νομιζει στο αυτοκινητο του. Δεν θελω να πεισω κανενα φυσικα ουτε και με νοιαζει τι θα κανει.

Επισησ Ας μην ξεχναμε οτι το λαδι περναει απο το τουρμπακι μας, λιπαινει και τον αξονα που γυρναει ακαταπαυστα απο την εναρξη λειτουργιας του μοτερ. Οσο αυξανονται τα χιλιομετρα τοσο φθειρεται και εχει αναγκη το καλο λαδακι.

Καθενας κρινει και αποφασιζει.

Νομιζω πως ειναι μια απο τις καλυτερες και πιο τεκμηριωμενες απαντησεις που εχουν δωθει ποτε για αυτο το προβλημα συμφωνω απολυτα με τον φιλο!!!

+1000

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποσο το μαλλι για την καδενα νικ?

Χρειαζονται

4 λιτρα λαδι

Φιλτρο λαδιου

Φλατζα καθρεφτη

Καδενα

Γλισιερες

Τεντωτηρες

Καινουργιες βιδες καθρεφτη(εχω κολλημα βαζω παντα καινουργια)

Χρονισμα

Σβησιμο λαθων με vas η vagcom

Ελεγχος στο δρομο

Τα ανταλλακτικα τα βρισκει ο καθενασ αναλογωσ την πηγη κλπ αλλα σιγουρα 230-300 για εργατικα. Πιστευω αν το πας και το αφησεις απλα θες ενα 400-450ε αναλογως το συνεργειο. Ειναι ζορικη δουλεια θελει μια μερα ολοκληρη τουλαχιστο.

Τα ανταλλακτικα κ αναλωσιμα τα πηρα σε πολυ χαμηλες τιμες, εργατικα ελυσα καθρεφτη και το πηγα για κλεισιμο και χρονισμα.

Μια καλη ευκαιρια ειναι να γινεται μαζι με το ξεκαπνισμα βαλβιδων εισαγωγης και καπακιου ωστε να γλιτωνεισ κανενα ψιλο εργατικα.(αλλο πονεμενο κεφαλαιο δυστυχως)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζονται

4 λιτρα λαδι

Φιλτρο λαδιου

Φλατζα καθρεφτη

Καδενα

Γλισιερες

Τεντωτηρες

Καινουργιες βιδες καθρεφτη(εχω κολλημα βαζω παντα καινουργια)

Χρονισμα

Σβησιμο λαθων με vas η vagcom

Ελεγχος στο δρομο

Τα ανταλλακτικα τα βρισκει ο καθενασ αναλογωσ την πηγη κλπ αλλα σιγουρα 230-300 για εργατικα. Πιστευω αν το πας και το αφησεις απλα θες ενα 400-450ε αναλογως το συνεργειο. Ειναι ζορικη δουλεια θελει μια μερα ολοκληρη τουλαχιστο.

Τα ανταλλακτικα κ αναλωσιμα τα πηρα σε πολυ χαμηλες τιμες, εργατικα ελυσα καθρεφτη και το πηγα για κλεισιμο και χρονισμα.

Μια καλη ευκαιρια ειναι να γινεται μαζι με το ξεκαπνισμα βαλβιδων εισαγωγης και καπακιου ωστε να γλιτωνεισ κανενα ψιλο εργατικα.(αλλο πονεμενο κεφαλαιο δυστυχως)

Πιο αναλυτικη περιγραφη νομιζω δεν γίνεται!!! Ευχαριστουμε πολυ!!!

Απλα ψυχολογικα είναι λίγο δύσκολο, να δωσεις ενα 500αρικο+ σε αυτους τους καιρους ενω το αμαξι είναι μια χαρα!!! Το ξερω είναι αναγκαιο κ θα σε γλιτωσει απο άλλα προβλήμα, απλα να αναφερω το ψυχολογικο κομματι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντησω εγω που δεν βαριεμαι :laugh:

Ο nikdev όπως και όλοι μας αναφερομαστε σε βελτιωμενα αμαξια! Οταν εχεις προγραμμα κ δουλευεις παραπανω πίεση,το λάδι αναπτησει μεγαλυτερες θερμοκρασιες!Οταν ζεις στην Ελλαδα κ καλοκαιρι εχεις εξωτερικη θερμοκρασια 40 δεν θα κανεις το ίδιο service με το Γερμανο! Φαντσου τωρα συνδιασμο,ταξιδι πατωμα,καυσωνα, με πίεση 1,5-1,6....περιμενε εσυ το long life service!

Και παραδειγματα...

Στην αντιπροσωπεια σου λενε δε θελει ζεσταμα κ κρυωμα, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ

Δεν θελει αλλαγη λαδιων μετα το στρωσιμο του κινητηρα, αλλα εμεις το κανουμε!

Επισης στην αντιπροσωπεια σου λενε είναι φυσιολογικο να καιει λαδι, αλλα εμενα που κανω τα παραπανω κ αλλαγη καθε 10.000χλμ δεν μου καιει :)

Και για να επανελθω στο θεμα, οταν εμφανιστει το προβλημα με την καδενα στην αντιπροσωπεια επισης θα σου πουνε φυσιολογικη φθορα,το εχουνε αυτο τα συγκεκριμενα αμαξια, είσαι εκτος εγγυησης οποτε πλήρωνε!και σιγουρα δε θα τους νοιαξει το κόστος....ΟΛΑ ΑΛΛΑΓΜΑ!

Και ολη η παραπανω κουβεντα γίνεται για να μην φτασεις να γίνει το μπαμ! Δίνεις κατι τωρα για να γλιτωσεις το μετα!

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαριεμαι να σου απαντησω, πραγματικα.

Μπορεί να βαριέσαι, μπορεί και να μην έχεις ιδιαίτερα επιχειρήματα... Μπορείς να συνεχίσεις να πετάς τα λεφτά σου, νομίζοντας ότι κάνεις κάτι. Δεν είναι σωστό όμως να συμβουλεύεις όλον τον υπόλοιπο κόσμο να κάνει το ίδιο!

@FANIS-TSI-

Κι εγώ βελτιωμένο αυτοκίνητο έχω, δεν μιλάω εκ του ασφαλούς. Και φυσικά δεν λέω να κάνουμε τα σέρβις που κάνουν στη Γερμανία, δεν μίλησα πουθενά για Long Life! Εννοείται, ένα βελτιωμένο αυτοκίνητο στρεσάρει περισσότερο τα μηχανικά του μέρη, αλλά ΠΟΣΟ πια πιέζουμε τα αυτοκίνητά μας;; Μιλάμε για καθημερινά αυτοκίνητα, που μας πηγαίνουν στη δουλειά μας, στο σπίτι μας, στην έξοδό μας, για τα ψώνια μας, κλπ κλπ ταπεινά πράγματα. Δεν μιλάμε για αγωνιστικές κατασκευές που δουλεύουν στο 150% των δυνατοτήτων τους στο 100% του χρόνου!

Υπάρχουν φυσικά και οι κοντράκηδες, υπάρχουν και οι κάφτες, αλλά αυτοί είναι μια μικρή μειοψηφία. Δεν νομίζω το φόρουμ αυτό να απευθύνεται αποκλειστικά σ' αυτούς τους λίγους!

Όσο για το "ΟΛΑ ΑΛΛΑΓΜΑ" που λες, πες μου σε παρακαλώ, η προληπτική αλλαγή ενός πράγματος όπως η καδένα δεν έχει σημαντικό κόστος;; Γιατί να σκάσεις ένα 500άρικο για κάτι που ΔΕΝ προβλέπεται να αλλάζει;; Αν τώρα σπάσει ένα εξάρτημα όπως η καδένα, μετά από σχολαστική συντήρηση και ΠΟΛΥ πριν το τέλος της ωφέλιμης διάρκειας ζωής της, νομίζω ότι μια συζήτηση με την αντιπροσωπεία θα επιφέρει μια πολύ καλή έκπτωση, πράγμα που γίνεται πολύ συχνά με διάφορες αδικαιολόγητες βλάβες. Δεν γίνεται να σπάσει η καδένα στα 70.000 χλμ, να κάνει τον κινητήρα σκραπ και να το παίξει η αντιπροσωπεία Πόντιος Πιλάτος!

Όλα βέβαια τα παραπάνω, με την προϋπόθεση ότι το αυτοκίνητο είναι σε μια "κόσμια" κατάσταση, έτσι; Δεν είναι σοβαρό να εμφανιστεί κάποιος με υβριδικές τουρμπίνες, πιέσεις που βλέπουμε σε λάστιχα και 300 άλογα και να περιμένει την αντιπροσωπεία να του πει "ΟΚ, περάστε!"

Link to comment
Share on other sites

Golf 6 122 hp καθημερινά που ανοίγω το αμάξι και κάνει cold start ακούγεται πάντα το κροτάλισμα που επισημαίνετε πιο πάνω για 1-3 δευτερόλεπτα.

Φυσιολογικό ? Γιατί παραπάνω γράφετε ότι το ακούτε μια στις τόσες ... ενώ εγώ κάθε μέρα...

Μόνο μην αρχίσω πάλι τις βόλτες στην αντιπροσωπεία θα τρελαθώ ......................

Link to comment
Share on other sites

Golf 6 122 hp καθημερινά που ανοίγω το αμάξι και κάνει cold start ακούγεται πάντα το κροτάλισμα που επισημαίνετε πιο πάνω για 1-3 δευτερόλεπτα.

Φυσιολογικό ? Γιατί παραπάνω γράφετε ότι το ακούτε μια στις τόσες ... ενώ εγώ κάθε μέρα...

Μόνο μην αρχίσω πάλι τις βόλτες στην αντιπροσωπεία θα τρελαθώ ......................

Ωστήρια είναι δεν έχει πρόβλημα 99%.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.μετα απο ωρα σημερα στην αντιπροσωπια κοσμοκαρ ρεθυμνου μου ειπαν οτι ο ηχος που ακουω δεν ειναι ωστηρια και οτι κατα 90% ειναι καδενα και μεταβλητος χρονισμος.μου ειπαν να το παω απο δευτερα για σχολαστικο ελεγχο και μαλλον για αλλαγη..και ερωτω για να μην με πιασουν αδιαβαστο, τι πρεπει να απαιτησω και σε τι τιμες πρεπει να φτασει το προβλημα.το αμαξι μου ειναι ενα gt του 2006..με 84000 χλμ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.μετα απο ωρα σημερα στην αντιπροσωπια κοσμοκαρ ρεθυμνου μου ειπαν οτι ο ηχος που ακουω δεν ειναι ωστηρια και οτι κατα 90% ειναι καδενα και μεταβλητος χρονισμος.μου ειπαν να το παω απο δευτερα για σχολαστικο ελεγχο και μαλλον για αλλαγη..και ερωτω για να μην με πιασουν αδιαβαστο, τι πρεπει να απαιτησω και σε τι τιμες πρεπει να φτασει το προβλημα.το αμαξι μου ειναι ενα gt του 2006..με 84000 χλμ..

Aν γυρισεις δυο-τρεις σελιδες πίσω στο ίδιο θέμα έχουν γραψει αναλυτικα τα παιδια, τιμες κ ανταλλακτικα!

Ενημερωσε μας μετα τί εγινε και αν όλα πηγαν καλα!

Link to comment
Share on other sites

τα θεματα τα διαβασα ομως θελω να μ πειτε κατι αλλο..ειναι δυνατον εκτος τις εκκινησης, ο θορυβος να ακουγεται καθολη σχεδον την διαρκεια λειτουργιας του αυτοκινητου?γιατι σε εμενα αυτο συμβαινει..¨(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μπροστά ο τύπος ...

Λέει κωδικούς ,δοκιμές ,κωδικούς ανταλλακτικών , τεχνικές οδηγίες, προβληματικές παρτίδες μεταβλητού χρονισμού, νέους κωδικούς μεταβλητού κλπ κλπ . Πως έλυσε το πρόβλημα χωρις να λύσει το μισο μοτέρ

http://www.sciroccocentral.co.uk/forum/ ... 25&t=11007

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μπροστά ο τύπος ...

Λέει κωδικούς ,δοκιμές ,κωδικούς ανταλλακτικών , τεχνικές οδηγίες, προβληματικές παρτίδες μεταβλητού χρονισμού, νέους κωδικούς μεταβλητού κλπ κλπ . Πως έλυσε το πρόβλημα χωρις να λύσει το μισο μοτέρ

http://www.sciroccoc... ... 25&t=11007

Ωραίος ο τυπος, αυτος λοιπον ισχυριζεται οτι για το πρόβλημα φταιει μια ηλεκτρομαγνητική βαλβιδα παροχής λαδιου, την οποία τελικα αφαιρεί απο το αυτοκίνητο και την βαζεις μεσα σε ενα δοχειο με πετρέλαιο οπου με κάποια βοηθητικά καλώδια και μια φύσα (αυτα ειναι το ανταλλακτικά που περιγράφει) την συνδέει και την αποσυνδέει στην μπαταριά, ετσι ωστε να ανοιγοκλείνει για να ξεκολλήσει.

Το αποτέλεσμα λεει ειναι καλύτερο για τον κινητήρα και ο ηχος εξαφανίστηκε.

και το ερώτημα που γεννάτε ειναι, καλα αυτοί οι μ@λακες στην αντιπροσωπεία δεν το ξερουν το πρόβλημα, μηπως επίτηδες αφήνουν τους κινητήρες να σπάνε?

Κώστα τα ακούς?

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος κάνει διάκριση μεταξύ 3 περιπτώσεων.

Ξεκίνησε με την πιο οικονομική λύση και του βγήκε.

Ενδεικτικά:

1. Η βαλβίδα που λέμε

2. Κολλημένος τεντοτήρας

3. Καδένα, μεταβλητό κτλ

Πάντως σε μερικά μοτέρ όπως στο δικό μου το μεταβλητό την είχε ακούσει προφανώς λόγω μικρών διαδρομών και καθισιού όπως ορθά αναφέρει και ο συντάκτης του εν λόγω ποσττ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. αφησα το αμαξι για καδενα στην vw κοσμοκαρ στο ρεθυμνο και αφοτου το κρατησαν 2 μερες για λεπτομερη ελεγχο με πηραν τηλεφωνο να παω να το παρω..μ ειπαν πως ο ηχος δεν ειναι σιγουρα καδενα καθως ακουγεται οταν το αμαξι ζεσταθει και οχι παντα οταν ειναι κρυο ..επισης στην ερωτηση μ για το αν ειναι ωστηρια μου απαντησαν οτι δεν θα ακουγοταν οταν το αμαξι ηταν ζεστο αλλα οταν ηταν κρυο.(σωστο).η λυση μου ειπαν ηταν να ξεκινησουμε να αλλαξουμε τεντωτηρα και γραναζι και ρουλεμαν και καδενα και μεταβλητο(700 ευρω προσφορα ολα) και αν δεν σταματησει να το ψαξουμε περαιτερω..ομως στο τελος μου ειπε ο αρχιμηχανικος οτι αν ηταν δικο του δεν θα εκανε τπτ..εκανε λεει λεπτομερη ελεγχο (συμπιεσεις κτλ) και δεν εχει τπτ αρνητικο να μ πει..πειτε μ σας παρακαλω παρα πολυ τι στο καλο να κανω.εχω απογοητευτει.

Link to comment
Share on other sites

αυτη η βαλβιδα ομως αν ηταν χαλασμενη δεν θα εδειχνε λαθος συμπιεση σε καποιο κυλινδρο?και ποια βαλβιδα ειναι αυτη ακριβως και που βρισκεται ωστε να τους το πω?

Edited by garakis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

είμαι κάτοχος golf VI tsi122 και σήμερα που το κίνησα με κρύο καιρό μετα απο 1 εβδομάδα ακινησίας άκουγα θόρυβο σαν συνεχές μεταλλικό σύρσιμο κροτάλισμα που ανεβοκατέβαινε με τις στροφές του κινητήρα. Ο θόρυβος κράτησε τουλάχιστον για τα πρώτα 5 χιλιόμετρα, τουλάχιστον για 7-8 λεπτά. Μετά σταμάτησε. Ακουγόταν απο το χώρο του κινητήρα από τη δεξιά πλευρά του συνοδηγού.

Έχετε καμία ιδέα αν είναι πρόβλημα σχετικό με καδένα;

Link to comment
Share on other sites

σημερα μ απαντησαν απο την αντιπροσωπια και μ εδωσαν προσφορα για (Μεταβλητό, καδένα, τεντωτήρες, γλίστρες, βίδες και τα αναλώσιμα μαζι με εργατικα 800 ευρω πως σας φενεται?

Edited by garakis
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω οτι αυτη η βαλβιδουλα αν κάποιες φορές κολλάει με τον καιρό οδηγεί τον μεταβλητο/καδενα στο να χαλάσει . Για αυτό και σκέφτομαι πχ μετα απο κάθε αλλαγη λαδιών να την καθαρίζω ωστε να φεύγουν τυχόν βρώμες απο το παλιο λάδι

Φοβάμαι μην την κάψω με τον παλμό ομως .... με λιγοτερα βολτ για να είμαι safe θα δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτό που άκουσα (βιντεο) και με την γνώση του προβλήματος της βαλβίδας, να υποθέσω οτι ο πρωινός αυτος θόρυβος ειναι απο την ιδια την βαλβίδα (που κολλάει) και οχι απο τον κινητήρα ή την καδένα.

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 3 διαφορετικα συμπτωματα

1) Στιγμιαιο θορυβο 2-3 δευτερολεπτα μεγαλη πιθανοτητα να ειχει κολλησει η βαλβιδα που ελεγχει τα λαδια στον εκκεντροφορο

δεν έχω απο αυτό

2) Εαν ακουγετε σαν ποδοβολητο αλυσιδας τοτε ο υδραυλικος εντατηρας εχει κολλησει

2. If its more like a chain clatter while the engine starts and initially runs, then the Hydraulic Tensioner is sticking. This Tensioner pushes the Chain Tensioner Guide Rail to tension the Timing Chain.

3. If there is a continuous chain clatter sound. This is the chain stretch that has happened. The noise will happen all the time and results in a lumpy running engine with the engine warning light on and fault codes in the engine ECU memory for camshaft or camshaft position sensor camshaft/crank out of synchronisation type codes.

λέει ο άγγλος

δε μπορώ να πω σε ποιά κατηγορία είμαι, το συγκεκριμένο βίντεο δεν έχει ήχο αλλά ναι είχα θόρυβο αλυσίδας για τα πρώτα χιλιόμετρα. Ποδήλατο μου θύμισε που δε μπήκε σωστά η ταχύτητα στο γρανάζι και σέρνεται η αλυσίδα. Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις;

Edited by bleriot
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.