Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ!Μετα απο την τελευταια αλλαγη λαδιων ειχα το ιδιο προβλημα!Επειτα απο ψαξιμο διαπιστωσα οτι ειναι πολυ σημαντικο το φιλτρο του λαδιου αλλα και το ιξωδες του λιπαντικου και φυσικα η ποιοτητα αυτου!Κατα την αποψη μου κοιτα αν το φιλτρο ειναι δικο του!Μαμα φιλτρο ή φιλτρο  της mann κωδικος w 712/93 και λιπαντικο της castrol edg titanioum 5w30 .Το βιβλιο του κατασκευστη αν το δεις γραφει προδιαγραφη!Στο δικο σου 99% ειναι vw 504 00.

Οπότε σιγουρεψου για τα παραπανω και μετα κοιτα για τον κινητηρα!Ο θορυβος προέρχεται ειτε απι την καδενα είτε απο το  γραναζι του  μεταβλητου χρονισμου.Αν το λιαντικο δεν εχει το καταλληλο ιξωδες δεν μπορει να εισχωρισει στα δυσκολα σημεια γρηγορα(ψυχρη εκκινηση )οποτε το εμβολακι του τεντωτηρα της καδενας δεν ασκει την προβλεπομενη πίεση αρα ειναι χαλαρη η καδενα για 2-3 δευτερολεπτα (κροταλισμα).Τέλος το φιλτρο έχει καποιες βαλβιδες οι οπείες αν εχω καταλαβει καλα διατηρουν μια πίεση λαδιου που βοηθαει το όλλο συστημα (καδενα ,μεταβλητο).

Άρα κοιτα αυτα και αν συνεχισει το προβλημα ενδεχομενως να αφείλεται σε δυο πραγματα 1)γραναζι μεταβλητου χρονισμου (ΠΙΘΑΝΌΝ ΑΛΛΑΓΗ κόστος  περιπου 450ευρω το ανταλλακτικο), 2) βαλβιδα μεταβλητου χρονισμου (αντικατασταση η καθαρισμα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ηδη ανοιχτο θεμα θα μεταφερθουν εκει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα. Γνωρίζει κάποιος αν το σετ με τον κωδικό 03C198229B  περιέχει ότι χρειάζεται για την αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ενα golf 6 1.4 160 cavd. τις προάλες έβαλε το vcds στον εγκέφαλο ο μηχανικός και έβγαλε οτι κατέγραψε  σφάλμα g40/g28 πριν κάμιά 250ρα χιλιόμετρα, μου το έκανε reset και μέτά απο καμια 200ρια το έβγαλέ πάλι που πήγα και το κοιτάξαμε έτσι το έβαλα για αλλαγή καδένας, όλα καλα 610€ μαλλί :/   το πλήρες σέτ μαζί μετο γρανάζι μεταβλητού  (γνήσια ο νέος κωδικός το γρανάζι μεταβλητού τελέιώνει σε G μου είπε) περιφερειακά και λάδια φίλτρο και εργασία νομίζω καλή τιμή απότι έχω δεί και κάνει καλή δουλειά ο άνθρωπος. Με ενημέρωσε ότι όντως είχε ξεχειλώσει λίγο η καδένα και ήθελε αλλαγή. Μια πληροφοριακή ερώτηση γιατί δεν άναψε check engine (στο vcds έλεγε immediate και όχι MHL ON  που έιχα δεί που ανεβάζουν τα παιδιά εδω) επίσης ούτε θόρυβο κροτάλισμα είχα ποτέ. μήπως τελικά πρέπει να το κοιτάμε αρκετά συχνά  τουλάχιστον όσοι δεν έχουν αλλάξει και ποτέ? . Τέλος παντων τουλάχιστον έχω την αίσθηση ότι γλίτωσα τα χειρότερα.

Edited by Panosmp
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω δεν σου βγάζει κανένα λαμπάκι ΠΡΙΝ να ακούσεις το κροτάλισμα οπότε μου φένεται πολύ παράξενο αυτο. Πόσα χλμ έχεις; Συνήθως από 90.000 - 130.000 πρέπεια να το κοιτάζουμε ναι.

Link to comment
Share on other sites

τί να πώ και γώ πάντως μπροστά μου το σύνδεσε και το είδαμε μου έιπε ότι δεν έχει προλάβει να γίνει μόνιμο γιαυτό δεν έχει ανάψει. 85000 χλμ έχω.βέβαια το πηρα μεταχειρισμένο  με 60000 αν κ το κοίταξα καλά ποτέ δεν ξέρεις. τελικώς το άλλαξα να ξεμπερδεύω και άμμέση αλλαγή να μην ήθελε δεν θα μπρούσα να ζω με το άγχος.

Edited by Panosmp
Link to comment
Share on other sites

Και καλά έκανες. Έπρεπε να αλλάξεις και την τρόμπα νερού μιας και το ανοίξετε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

On 10/31/2017 at 3:52 ΜΜ, Volkswagen1992 said:

Και καλά έκανες. Έπρεπε να αλλάξεις και την τρόμπα νερού μιας και το ανοίξετε εκεί.

& τρόμπα άλλαξα... μου την έβγαλε το καλοκαίρι αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή καδένας χρονισμού σήμερα 30/11/2017 σε Golf 6 TSi 1.2    70.800km 
Περνάμε όμορφα!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια να έχουμε.. επειδη οι απόψεις διίστανται και ειναι παλιοτερα τα ποστ, τελικα συμφέρει να αλλάξουμε το περιβόητο σετ σε αντ/πεια η σε εξωτερικό? Έχουμε γινει ολοι με.το δικιο μας πολυ καχύποπτοι και.πλεον δεν ξερουμε τι να εμπιστευτούμε.. 

Σε εξωτερικό συνεργείο μου ζητανε κοντα στα 600χωρις φπα, στο εξουσιοδοτημένο δίκτυο ισχύει ακομα η τιμή που εχει αναφερθεί στα προηγούμενα ποστ? Δεν είναι θεωρητικα προτιμότερο η αντ/πεια που υποτίθεται δουλεύει υπο κανονες μαμας Εταιρείας, με κωδικους κλπ κλπ?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια να έχουμε.. επειδη οι απόψεις διίστανται και ειναι παλιοτερα τα ποστ, τελικα συμφέρει να αλλάξουμε το περιβόητο σετ σε αντ/πεια η σε εξωτερικό? Έχουμε γινει ολοι με.το δικιο μας πολυ καχύποπτοι και.πλεον δεν ξερουμε τι να εμπιστευτούμε.. 
Σε εξωτερικό συνεργείο μου ζητανε κοντα στα 600χωρις φπα, στο εξουσιοδοτημένο δίκτυο ισχύει ακομα η τιμή που εχει αναφερθεί στα προηγούμενα ποστ? Δεν είναι θεωρητικα προτιμότερο η αντ/πεια που υποτίθεται δουλεύει υπο κανονες μαμας Εταιρείας, με κωδικους κλπ κλπ?
 


Αν κάποιος γνωρίζει και έχει τα αντίστοιχα εργαλεία εννοείται ότι η δουλειά είναι η ίδια. Τα Ανταλλακτικα δεν αλλάζουν.
Πάρε 2 3 προσφορές και κινήσου ανάλογα


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , SkyNet said:

 


Αν κάποιος γνωρίζει και έχει τα αντίστοιχα εργαλεία εννοείται ότι η δουλειά είναι η ίδια. Τα Ανταλλακτικα δεν αλλάζουν.
Πάρε 2 3 προσφορές και κινήσου ανάλογα


Sent from my iPad using Tapatalk

 

 
Μολις μιλησα με Κarena Κοsmocar, 600-700 χωρις εργασια, αντε ενα 15% εκτπωση. Που βρηκατε ρε παιδια τα 600 εντος αντ/πειας που λετε; Γιατι για κατι τετοιο προτιμαω αντ/πεια, και ας ειναι καλο ενα εξωτερικο συνεργειο που εχω ξαναπαει..

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα και σε αλλε ςαντιπροσωπειες. Παζαροπουλο, φιλοσιφη, γρατσια....
Οσους περισσοτερους. Λεφτα δινεις. Θα παρεις.και εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα και σε αλλε ςαντιπροσωπειες. Παζαροπουλο, φιλοσιφη, γρατσια....
Οσους περισσοτερους. Λεφτα δινεις. Θα παρεις.και εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλέφωνο και φιλοσοφιδη, συνεχίΖουν να επιμενουν στο 1000ρικο. Δεν καταλαβαινω πραγματικα πως υπάρχουν αποκλίσεις. Επίσης μερικοι που γράφουν σε αυτο το ποστ, δεν διευκρινίζουν 100% αν μεσα στη τιμη ειναι η δεν είναι το γραναζι.  Γιατι αν ειναι να κανει μονο του ενα 500ρι, αρχιζω να ανησυχώ που το συνεργείο μου, μου εδωσε τιμη γυρω στα 550€ ολα μαζι, τιτο σκατα ανταλλακτικό θα βαλει.( ενδεχόμενο να μην κοστολογησε μαζι γρανάζι? Ρωτησα ρητά οοοοολα μαζι, τωρα τι να πω) 

Επικρατεί ενα χαος, και δυστυχώς οι σύμβουλοι σέρβις δεν ξερουν που πάνε τα 4 στις αντ/πειες..απορω πως είναι γνωστες αντικειμένου, ουτε να ψαξουν στο pc δεν ξέρουν.

Αυτα.ειχα να πω:sword:

Edited by TimZr
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , TimZr said:

Πηρα τηλέφωνο και φιλοσοφιδη, συνεχίΖουν να επιμενουν στο 1000ρικο. Δεν καταλαβαινω πραγματικα πως υπάρχουν αποκλίσεις. Επίσης μερικοι που γράφουν σε αυτο το ποστ, δεν διευκρινίζουν 100% αν μεσα στη τιμη ειναι η δεν είναι το γραναζι.  Γιατι αν ειναι να κανει μονο του ενα 500ρι, αρχιζω να ανησυχώ που το συνεργείο μου, μου εδωσε τιμη γυρω στα 550€ ολα μαζι, τιτο σκατα ανταλλακτικό θα βαλει.( ενδεχόμενο να μην κοστολογησε μαζι γρανάζι? Ρωτησα ρητά οοοοολα μαζι, τωρα τι να πω) 

Επικρατεί ενα χαος, και δυστυχώς οι σύμβουλοι σέρβις δεν ξερουν που πάνε τα 4 στις αντ/πειες..απορω πως είναι γνωστες αντικειμένου, ουτε να ψαξουν στο pc δεν ξέρουν.

Αυτα.ειχα να πω:sword:

Μιλησα με άλλον απο φιλοσιδη πάλι, υπαρχει κιτ έτοιμο ΜΕ!!! γρανάζι, 218€. 

Ωραια πραματα

Link to comment
Share on other sites

Έχω 1.8 tsi.
Είμαι Γερμανία και έκανα μία ερώτηση στην VW πόσο κοστίζει καδένα τεντοτηρας και γλιστρες (πως τα λένε).
3 πράγματα. Όχι γρανάζι.
Γρανάζι από όσο ξέρω δεν υπάρχει λόγος να αλλαχτεί.
Και τα 3 βγαίνουν 210€.
Το ίδιο κοστίζουν και στην Ελλάδα απλά κατάλαβα σε βάζουν και το γρανάζι μέσα για να σε πάρουν πιο πολλά λεφτά.
Από αυτά που ανέφερα Καινούργιο κωδικό έχει ο τεντοτηρας.
Δλδ θέλω να πω τεντοτηρα αλλάζεις και είσαι οκ. Αν δεν χρειάζεται δεν αλλάζεις καν καδένα. Απλά λες το ανοίγω που το ανοίγω ας αλλάξω και καδένα.

210€ τα ανταλλακτικά.

Εργατικά τώρα πρέπει να ψάξεις να βρεις.
Ακούω τιμές σε εξωτερικό συνεργεία 150€-300€.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω 1.8 tsi.
Είμαι Γερμανία και έκανα μία ερώτηση στην VW πόσο κοστίζει καδένα τεντοτηρας και γλιστρες (πως τα λένε).
3 πράγματα. Όχι γρανάζι.
Γρανάζι από όσο ξέρω δεν υπάρχει λόγος να αλλαχτεί.
Και τα 3 βγαίνουν 210€.
Το ίδιο κοστίζουν και στην Ελλάδα απλά κατάλαβα σε βάζουν και το γρανάζι μέσα για να σε πάρουν πιο πολλά λεφτά.
Από αυτά που ανέφερα Καινούργιο κωδικό έχει ο τεντοτηρας.
Δλδ θέλω να πω τεντοτηρα αλλάζεις και είσαι οκ. Αν δεν χρειάζεται δεν αλλάζεις καν καδένα. Απλά λες το ανοίγω που το ανοίγω ας αλλάξω και καδένα.

210€ τα ανταλλακτικά.

Εργατικά τώρα πρέπει να ψάξεις να βρεις.
Ακούω τιμές σε εξωτερικό συνεργεία 150€-300€.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

600 Πηρα τιμη για οοολα, γραναζια καδενα, G13, Λαδια, Φ. Λαδιου τα παντα. Κλεινω εκει. Ολα με τον καινουριον κωδικο, γνησια και οχι μαλακιες Swag κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , simon-tsi said:

αντιπροσωπεια και αν ναι σε ποια;

Ωπ δεν το γραψα. Εξωτερικο εξειδικευμένο vag.  Φιλοσιδης περιμενω τηλέφωνο δυο μέρες, οποτε δεν μπαίνω στον κοπο!

Edited by TimZr
Link to comment
Share on other sites

Ωπ δεν το γραψα. Εξωτερικο εξειδικευμένο vag.  Φιλοσιδης περιμενω τηλέφωνο δυο μέρες, οποτε δεν μπαίνω στον κοπο!
700 μου ειπαν εμενα στο εξπρες του Φιλοσιδη στη Λ.Καβαλας Περιστερι πριν 6-7 μηνες που ειχα ρωτησει

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωπ δεν το γραψα. Εξωτερικο εξειδικευμένο vag.  Φιλοσιδης περιμενω τηλέφωνο δυο μέρες, οποτε δεν μπαίνω στον κοπο!
700 μου ειπαν εμενα στο εξπρες του Φιλοσιδη στη Λ.Καβαλας Περιστερι πριν 6-7 μηνες που ειχα ρωτησει.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.