Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

On 17/2/2017 at 1:06 ΜΜ, gnikosr said:

Δεν ξέρω πιο ακριβώς είναι λογικά ένα από αυτα

538fdf03c4928ceab1d402eb12c1292c.jpg

 

On 17/2/2017 at 1:27 ΜΜ, nikdev said:

Για να βοηθήσω λίγο, τα part number που φαίνονται είναι τα εξής:

α. Κιτ καδένας (γλισιέρες, καδένα, τεντωτήρας, απλό γρανάζι εκκεντ/ρων, κάτω γρανάζι καδένας, γρανάζι μεταβλ. χρονισμού)

β. Τσιμούχα Στροφ.

γ. Φλάτζα Καθρέφτη

δ. Κόλλα

ε. Κόλλα

στ. Το γνωστό μας μπουκάλι G13

 

03C198229BA.jpg\

Εδώ  το κιτ.

 

Τα ξαναγράφω με παράθεση για να βοηθήσω τα μέλη που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα με την καδένα

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα το θέμα και άρχισα να κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα....
Κινητήρας BMY του 07 με 125.000 Δεν έχω αλλάξει ποτε τίποτα σχετικά με τα εντόσθια του κινητήρα και γενικά δεν έχει ανοιχτεί ποτε τίποτα 

Από τις 50.000 βάζω λάδι 5w-40 και αλλαγή τουλάχιστον κάθε 10.000  τις περισσότερες φορες κάθε 7-8.000 λόγο χρόνου
 

Τα τελευταία 3 χρονια ίσως και 4 κάποιες λίγες φορες μετά από ακινησία 3-4 ημερών όταν έχω βάλει μπρός έχω ακούσει το κροτάλισμα για 1-2 δευτερόλεπτα δεν έχει κάνει κάποιο θόρυβο ποτε σε καθημερινό ξεκίνημα ποτε στο ρελαντί ούτε εν κίνηση
Δεν το κάνει πάντα όταν το αφήνω μερικές μέρες ακίνητο έχει τύχει σπανια σύνολο σε αυτά τα 3-4 χρονια να το έχει κάνει 5-6 φορες

είναι κάτι ανησυχητικό? να μείνω όπως είμαι μέχρι να ακούσω να το κάνει ποιο συχνά?

να προγραμματίσω να αλλάξω set καδένας προληπτικά? δεν νομίζω να χρειάζεται άμεσα

Έχω ρωτήσει κάνα 2 φορες σε αντιπροσωπεία και μου έχουν πει δεν χρειάζεται

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , Deus164 said:

Διάβαζα το θέμα και άρχισα να κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα....
Κινητήρας BMY του 07 με 125.000 Δεν έχω αλλάξει ποτε τίποτα σχετικά με τα εντόσθια του κινητήρα και γενικά δεν έχει ανοιχτεί ποτε τίποτα 

Από τις 50.000 βάζω λάδι 5w-40 και αλλαγή τουλάχιστον κάθε 10.000  τις περισσότερες φορες κάθε 7-8.000 λόγο χρόνου
 

Τα τελευταία 3 χρονια ίσως και 4 κάποιες λίγες φορες μετά από ακινησία 3-4 ημερών όταν έχω βάλει μπρός έχω ακούσει το κροτάλισμα για 1-2 δευτερόλεπτα δεν έχει κάνει κάποιο θόρυβο ποτε σε καθημερινό ξεκίνημα ποτε στο ρελαντί ούτε εν κίνηση
Δεν το κάνει πάντα όταν το αφήνω μερικές μέρες ακίνητο έχει τύχει σπανια σύνολο σε αυτά τα 3-4 χρονια να το έχει κάνει 5-6 φορες

είναι κάτι ανησυχητικό? να μείνω όπως είμαι μέχρι να ακούσω να το κάνει ποιο συχνά?

να προγραμματίσω να αλλάξω set καδένας προληπτικά? δεν νομίζω να χρειάζεται άμεσα

Έχω ρωτήσει κάνα 2 φορες σε αντιπροσωπεία και μου έχουν πει δεν χρειάζεται

Τότε γιατί ρωτάς?

Εγώ ας πούμε λέω να το κάνεις. :p Επίσης λέω ν΄αλλάξεις λάδια σε 5w30 504

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , nikdev said:

Τότε γιατί ρωτάς?

Εγώ ας πούμε λέω να το κάνεις. :p Επίσης λέω ν΄αλλάξεις λάδια σε 5w30 504

Προγραμμάτισε το για αλλαγή σιγά σιγά..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2019 at 10:10 ΠΜ, Deus164 said:

Διάβαζα το θέμα και άρχισα να κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα....
Κινητήρας BMY του 07 με 125.000 Δεν έχω αλλάξει ποτε τίποτα σχετικά με τα εντόσθια του κινητήρα και γενικά δεν έχει ανοιχτεί ποτε τίποτα 

Από τις 50.000 βάζω λάδι 5w-40 και αλλαγή τουλάχιστον κάθε 10.000  τις περισσότερες φορες κάθε 7-8.000 λόγο χρόνου
 

Τα τελευταία 3 χρονια ίσως και 4 κάποιες λίγες φορες μετά από ακινησία 3-4 ημερών όταν έχω βάλει μπρός έχω ακούσει το κροτάλισμα για 1-2 δευτερόλεπτα δεν έχει κάνει κάποιο θόρυβο ποτε σε καθημερινό ξεκίνημα ποτε στο ρελαντί ούτε εν κίνηση
Δεν το κάνει πάντα όταν το αφήνω μερικές μέρες ακίνητο έχει τύχει σπανια σύνολο σε αυτά τα 3-4 χρονια να το έχει κάνει 5-6 φορες

είναι κάτι ανησυχητικό? να μείνω όπως είμαι μέχρι να ακούσω να το κάνει ποιο συχνά?

να προγραμματίσω να αλλάξω set καδένας προληπτικά? δεν νομίζω να χρειάζεται άμεσα

Έχω ρωτήσει κάνα 2 φορες σε αντιπροσωπεία και μου έχουν πει δεν χρειάζεται

Εγγύηση :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2019 at 10:10 ΠΜ, Deus164 said:

Διάβαζα το θέμα και άρχισα να κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα....
Κινητήρας BMY του 07 με 125.000 Δεν έχω αλλάξει ποτε τίποτα σχετικά με τα εντόσθια του κινητήρα και γενικά δεν έχει ανοιχτεί ποτε τίποτα 

Από τις 50.000 βάζω λάδι 5w-40 και αλλαγή τουλάχιστον κάθε 10.000  τις περισσότερες φορες κάθε 7-8.000 λόγο χρόνου
 

Τα τελευταία 3 χρονια ίσως και 4 κάποιες λίγες φορες μετά από ακινησία 3-4 ημερών όταν έχω βάλει μπρός έχω ακούσει το κροτάλισμα για 1-2 δευτερόλεπτα δεν έχει κάνει κάποιο θόρυβο ποτε σε καθημερινό ξεκίνημα ποτε στο ρελαντί ούτε εν κίνηση
Δεν το κάνει πάντα όταν το αφήνω μερικές μέρες ακίνητο έχει τύχει σπανια σύνολο σε αυτά τα 3-4 χρονια να το έχει κάνει 5-6 φορες

είναι κάτι ανησυχητικό? να μείνω όπως είμαι μέχρι να ακούσω να το κάνει ποιο συχνά?

να προγραμματίσω να αλλάξω set καδένας προληπτικά? δεν νομίζω να χρειάζεται άμεσα

Έχω ρωτήσει κάνα 2 φορες σε αντιπροσωπεία και μου έχουν πει δεν χρειάζεται

Oι κινητήρες με υδραυλικά ωστήρια όταν δεν λειτουργούν για αρκετές ημέρες τα ωστήρια ''αδειάζουν'' από το λάδι λίπανσης. 

Ο θόρυβος που ακούς αυτά τα 1-2'' είναι ο θόρυβος των ωστηρίων μέχρι να γεμίσουν λάδι.

Κάποτε είχα Daewoo και Hyundai και τα δυο με υδραυλικά ωστήρια έκαναν ΜΟΝΟ στη ψυχρή εκκίνηση τον θόρυβο που αναφέρεις.

Η επιλογή λαδιού 5W-40 και η συχνή αλλαγή γλίτωσες περιπέτειες και χρήματα. 

Η συχνή αλλαγή λαδιού δεν έκανε ΠΟΤΕ κακό σε κανέναν κινητήρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ωστηρίων ας μη μπερδευόμαστε. Και λάδι 5w30 σε Tsi με συχνές αλλαγές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που άλλαξα από 5w30 σε 5w40 εδώ και 70K περίπου είναι ότι κάποιες φορες υπό ορισμένες συνθήκες έβλεπα κατανάλωση

 

Σε καθημερινή χρήση δεν είχα καθόλου όλα καλά αλλα όταν έκανα ταξίδια περισσότερο παλιότερα τώρα όχι τόσο το αυτοκίνητο το έτρεχα δεν το έκαιγα μεν αλλα συνήθως πήγαινα σταθερά 140-160 μερικές φορες του πάταγα και 2-3 τελικιασματα...
Σε ένα τέτοιο ταξίδι πήγαινε έλα 700 χιλιόμετρα  (όχι συνεχόμενα) το αυτοκίνητο κατέβαζε τον μισό δείκτη λαδιού με 5w30
με το 5w40 από όταν τα έβαλα αρκετά χρονια και χιλιόμετρα πλέον δεν έχω δει ποτε την παραμικρή κατανάλωση άσχετα με το τρόπο χρήσης του αυτοκινητου   

Από όταν άλλαξα σε 5w40 αν δεν χρειαστεί νερό στους υαλοκαθαριστήρες σηκώνω το καπώ μονο για το service συνήθως μια φορα τοετος λόγο χρόνου και όχι χιλιομετρων...
Επίσης δεν έχω αντιμετωπίσει και κάποιο πρόβλημα, εδώ και 2 χρονια το ίδιο λάδι χρησιμοποιώ και στο superb που έχω 1.8 τσι

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κι ένα άλλο 5w30 vw 504για 2-3 αλλαγές τουλάχιστο.

Castrol Edge Titanium LL , Mobil ESP Formula ή Liqui Moli Toptec 4200

 

Υγ. Έχεις πάνω από 250Κ χλμ?

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να καις με 5w30, δοκίμασε από αυτά που σου έγραψα για 2-3 αλλαγές.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κι ένα άλλο 5w30 vw 504για 2-3 αλλαγές τουλάχιστο.
Castrol Edge Titanium LL , Mobil ESP Formula ή Liqui Moli Toptec 4200
 
Υγ. Έχεις πάνω από 250Κ χλμ?
Liquid Molina έβαλα την τελευταία φορά άλλο θόρυβο τίποτα κατανάλωση και έφυγε και το γουργουρισμα όταν έβαζα μπρος Που το έκανε 1 στις 7

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , alexandros29 said:

Liquid Molina έβαλα την τελευταία φορά άλλο θόρυβο τίποτα κατανάλωση και έφυγε και το γουργουρισμα όταν έβαζα μπρος Που το έκανε 1 στις 7

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχει κανείς άλλος γνώμη για το Liqui Moly ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός golg gt sport tsi 140ps του 2009 me 105000km. Εδώ και μερικές ημέρες κατά την πρωινή εκκίνηση αναβοσβήνει το check engine για λίγο και μετά σβήνει τελείως. Σήμερα όμως το πρωί παρέμεινε σταθερά αναμμένο και συνοδεύτηκε με ένα ελαφρύ κροτάλισμα. Αποτι έχω διαβάσει μάλλον πηγαίνω για αλλαγή καδένας. Ήθελα να ρωτήσω τι μάρκα φοράει το συγκεκριμένο αμάξι και αν έχετε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική. Επειδή έχω χάσει την μπάλα και με τα ποσά, έχετε κάποια ενδεικτική τιμή για τα ανταλλακτικά και για την εργασία που να έγινε τουλάχιστον πρόσφατα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2010 at 1:28 ΜΜ, stavros geoldasis said:

Μηπως ειναι απο τα ωστηρια αυτος ο ηχος μεχρι να ανεβει το λαδι πανω? αν ειναι απο εκει ειναι φυσιολογικο γιατι τα ωστηρια ειναι υδραυλικα.

Εμένα κάνει αυτό το θουρβο skoda octavia 1.2 tsi 103.000 xlm

20 Φεβ, 10.34 θρορυβος αμαξιου.mp3

Link to comment
Share on other sites

Καδένα - γρανάζι είναι αυτό που έβαλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με ευκαιρία που πήγα το αμάξι συνεργείο για αλλαγή αντλίας υψηλής έλεγχο καθαρισμό στα μπεκ και ξεκαρβουνιασμα της εισαγωγής είπα να αλλάξω και καδένα προληπτικά
Παρόλο που δεν κροτάλιζε παρα πολύ ελάχιστες φορες όταν το έβαζα μπροστά για 1-2 δευτερόλεπτα  ο τεντωτήρας είχε τερματίσει και η καδένα χόρευε breakdance.... πάλι καλά που το πρόλαβα... και δεν περίμενα να κροταλίσει συνεχόμενα και μάλλον από φαίνεται θα ηταν για τα καλά

R0D03sd.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός golg gt sport tsi 140ps του 2009 me 105000km. Εδώ και μερικές ημέρες κατά την πρωινή εκκίνηση αναβοσβήνει το check engine για λίγο και μετά σβήνει τελείως. Σήμερα όμως το πρωί παρέμεινε σταθερά αναμμένο και συνοδεύτηκε με ένα ελαφρύ κροτάλισμα. Αποτι έχω διαβάσει μάλλον πηγαίνω για αλλαγή καδένας. Ήθελα να ρωτήσω τι μάρκα φοράει το συγκεκριμένο αμάξι και αν έχετε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική. Επειδή έχω χάσει την μπάλα και με τα ποσά, έχετε κάποια ενδεικτική τιμή για τα ανταλλακτικά και για την εργασία που να έγινε τουλάχιστον πρόσφατα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αυτο που αναφερεις εμενα μου κανει περισσοτερο απο επικαθησεις στις βαλβιδες παρα καδενα. Οταν εισαι για αλλαγη καδενας πιστεψε με θα το καταλαβεις γιατι θα τρομοκρατηθεις απο τον θορυβο που θα κανει!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφος μου εχει jeta με μοτερ  BMY (140 αλογα)

 

.Το αγορασε καινουργιο το 2007 και πριν λιγες ημερες του λενε στο συνεργειο οτι παει για καδενα.

 

υπαρχει τροπος να μαθουμε αν για το αυτοκινητο του υπαρχει ανακληση ωστε να μην πληρωσει την βλαβη? 

Edited by takisbrax
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφος μου εχει jeta με μοτερ  BMY (140 αλογα)

 

.Το αγορασε καινουργιο το 2007 και πριν λιγες ημερες του λενε στο συνεργειο οτι παει για καδενα.

 

υπαρχει τροπος να μαθουμε αν για το αυτοκινητο του υπαρχει ανακληση ωστε να μην πληρωσει την βλαβη? 

Ολα τα 14αρια tsi πριν το 2ο εξαμηνο του 2011 ειχαν την πρωτη καδενα ‘’απλη’’ και χρειζοταν αλλαγη μετα απο καποιες χιλιαδες χλμ. Μετα εφοσον η vw το καταλαβε τις αλλξε με πιο ενισχυμενες μεσα 2011 κ μετα. Ανακλυση δεν εκανε ποτε. Το ερωτημα ειναι αλλου. Πως καταλαβαν οι μηχανικοι οτι παει για καδενα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Ilias87 said:


Ολα τα 14αρια tsi πριν το 2ο εξαμηνο του 2011 ειχαν την πρωτη καδενα ‘’απλη’’ και χρειζοταν αλλαγη μετα απο καπιες χιλιαδες χλμ. Μετα εφοσον η vw το καταλαβε τις αλλξε με πιο ενισχυμενες μεσα 2011 κ μετα. Ανακλυση δεν εκανε ποτε. Το ερωτημα ειναι αλλου. Πως καταλαβαν οι μηχανικοι οτι παει για καδενα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

το θεμα ειναι αν μπορει να κανει κατι για να του βγει φθηνα η βλαβη.

 

το καταλαβανε απο τον θορυβο οπως σε ολλα τα αμαξια εως τωρα,εξαλου ο μηχανικος ειναι γατονι στα vw και τα ξερει αποξω

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αν μπορει να κανει κατι για να του βγει φθηνα η βλαβη.
 
το καταλαβανε απο τον θορυβο οπως σε ολλα τα αμαξια εως τωρα,εξαλου ο μηχανικος ειναι γατονι στα vw και τα ξερει αποξω

Γατονι εμενα δε μου λεει κατι. Εμενα το δικο μου εκανε τοσο θορυβο «κρακρακρα» και εν κινησει απο την καδενα! Θορυβο που φοβηθηκα μη παρω το μοτερ στο χερι! Πηγα την αλλαξα κ ο μηχανικος μου λεει: νταξει δεν ειχε χαλαρωσει πολυ αντεχε ακομα!!! Γιαυτο σου ξαναλεω πως το καταλαβε; Γιατι αν ακουσε μονο κροταλισμα στην εκκινηση εγω το ειχα ετσι για 70.000χλμ καθε πρωι ακουγοταν αλλα δε σημαινει οτι θελεις αλλαγη μονο κ μονο απο αυτο...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , Ilias87 said:


Γατονι εμενα δε μου λεει κατι. Εμενα το δικο μου εκανε τοσο θορυβο «κρακρακρα» και εν κινησει απο την καδενα! Θορυβο που φοβηθηκα μη παρω το μοτερ στο χερι! Πηγα την αλλαξα κ ο μηχανικος μου λεει: νταξει δεν ειχε χαλαρωσει πολυ αντεχε ακομα!!! emoji27.png Γιαυτο σου ξαναλεω πως το καταλαβε; Γιατι αν ακουσε μονο κροταλισμα στην εκκινηση εγω το ειχα ετσι για 70.000χλμ καθε πρωι ακουγοταν αλλα δε σημαινει οτι θελεις αλλαγη μονο κ μονο απο αυτο...


Sent from my iPhone using Tapatalk

τον μηχανικο τον εμπιστευομαστε γιατι τα ξερει καλα αυτα τα μοτερ.οποτε η διαγνωση που εκανε πιστευουμε οτι ειναι σωστη..εμεις δεν ειμαστε μηχανικοι για να ξερουμε τι ακουσε η' τι εκανε στο αμαξι και εβγαλε την αποφαση για βλαβη στην καδενα και το συστημα της.εξαλου το αμαξι το αφησαμε στο συνεργειο για σερβις και το παραλαβαμε το απογευμα,οποτε ειχε χρονο για να βρει την βλαβη.

 

ξεχασα να πω οτι το αμαξι ειχε και κατι λαμπακια αναμενα,κατι χαζορεταρισματα κτλ κτλ........ΚΑΔΕΝΑ λει ο μηχανικος......

 

δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καποια ανακληση για το μοτερ λετε?

Link to comment
Share on other sites

τον μηχανικο τον εμπιστευομαστε γιατι τα ξερει καλα αυτα τα μοτερ.οποτε η διαγνωση που εκανε πιστευουμε οτι ειναι σωστη..εμεις δεν ειμαστε μηχανικοι για να ξερουμε τι ακουσε η' τι εκανε στο αμαξι και εβγαλε την αποφαση για βλαβη στην καδενα και το συστημα της.εξαλου το αμαξι το αφησαμε στο συνεργειο για σερβις και το παραλαβαμε το απογευμα,οποτε ειχε χρονο για να βρει την βλαβη.
 
ξεχασα να πω οτι το αμαξι ειχε και κατι λαμπακια αναμενα,κατι χαζορεταρισματα κτλ κτλ........ΚΑΔΕΝΑ λει ο μηχανικος......
 
δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καποια ανακληση για το μοτερ λετε?

Δε νομιζω να υπαρχει ανακληση αλλοως δωσαμε τσαμπα ολοι μας τοσα χρηματα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.