Jump to content
nikolakis

Φωτογραφική Μηχανή - Dslr

Recommended Posts

Μιας και τελευταία με έχει πιάσει μία ανησυχία με τις φωτογραφίες

λέω να ασχοληθώ και να προβώ στην αγορά μιας DSLR μηχανής.

Ωστόσο επειδή δεν γνωρίζω καθόλου το αντικείμενο και μιας και

έχω δει εδώ μέσα αρκετούς να ασχολούνται θα ήθελα τα φώτα σας.

Τι θα προτείνατε για κάποιον για τα πρώτα του βήματα??

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα έπρεπε να κοιτάξω??

Τι θα μου προτείνατε από μάρκες, μοντέλο κτλ.??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

Νικολάκη,

Θα μπορούσα να σου προτείνω πολλά αλλά καλύτερα να περιπλανηθείς σε ένα ποιό εξειδικευμένο forum όπως πχ www.dpgr.gr όπου και θα βρείς πλούσιο υλικό.

Θα σου πρότεινα πρώτα να διαβάσεις τα βασικά για DSLR / φωτογραφία / τεχνικές και μετα να αποφασίσεις για εξοπλισμό

Από την άλλη πλευρά θα σου πω ότι είναι ένα εξαιρετικό και πολλές φορές δημιουργικό hobby που εάν το ακολουθήσεις με την σωστή προσέγγιση (διαβάζω/πειραμματίζομαι/μαθαίνω) τότε θα σε συναρπάσει.

Κώστας

ΥΓ. Να σου βάλω και μια πρόσφατη φεγγαράδα που με τρέλανε ..

7148442375_4997df070b_c.jpg

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε η φωτογραφία δεν παίζεται. Αν την έβγαλες εσύ Κώστα, πολλά συγχαρητήρια.

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου σχόλια.

Μια όμως και είμαστε σε forum φίλων αυτοκινήτου.. ας δώσω και μια φωτο που αφορά το αυτοκίνητο :

6957259696_0e01c71910_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νικολάκη,

Θα μπορούσα να σου προτείνω πολλά αλλά καλύτερα να περιπλανηθείς σε ένα ποιό εξειδικευμένο forum όπως πχ www.dpgr.gr όπου και θα βρείς πλούσιο υλικό.

Θα σου πρότεινα πρώτα να διαβάσεις τα βασικά για DSLR / φωτογραφία / τεχνικές και μετα να αποφασίσεις για εξοπλισμό

Από την άλλη πλευρά θα σου πω ότι είναι ένα εξαιρετικό και πολλές φορές δημιουργικό hobby που εάν το ακολουθήσεις με την σωστή προσέγγιση (διαβάζω/πειραμματίζομαι/μαθαίνω) τότε θα σε συναρπάσει.

Κώστας

ΥΓ. Να σου βάλω και μια πρόσφατη φεγγαράδα που με τρέλανε ..

7148442375_4997df070b_c.jpg

Τέτοιες φωτογραφίες βλέπω και θέλω να πάω να πάρω dslr..

Σε ευχαριστώ για το site..Θα το ξεψαχνίσω σιγά σιγά..

Φίλε Κώστα, από μηχανή τι θα μου πρότεινες??

Έχω κοιτάξει κανά δυο μοντέλα αλλά περισσότερο μου

αρέσαν οπτικά και δεν κοίταξα τα χαρακτηριστικά τους..

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες φωτογραφίες βλέπω και θέλω να πάω να πάρω dslr..

Σε ευχαριστώ για το site..Θα το ξεψαχνίσω σιγά σιγά..

Φίλε Κώστα, από μηχανή τι θα μου πρότεινες??

Έχω κοιτάξει κανά δυο μοντέλα αλλά περισσότερο μου

αρέσαν οπτικά και δεν κοίταξα τα χαρακτηριστικά τους..

Οι μηχανές DSLR που ανταποκρίνονται στις δικές σου ανάγκες, θα τις βρείς ως κατηγορία εξοπλισμού "entry level DSLR" σε όλους τους κατασκευαστές. Με αυτήν την προσέγγιση (entry level) υπάρχουν αξιόλογες τεχνολογικά επιλογές που αντίστοιχα μπορούν να κυμανθούν και τα σχετικά κόστη. Γενικά, πρόκειται για σώμα + φακό (kit) και ως πακέτο μπορεί να περιλαμβάνει και τσάντα, τρίποδο, κάρτα κλπ. με κάποια options επιλογής kit φακού.

Τώρα για κατασκευαστές, είναι κάτι αντίστοιχο με την κουβέντα περί Ιαπωνικού ή ευρωπαικού αυτοκινήτου. Στον φωτογραφικό κόσμο εαν πεις για Canon θα ακούσεις Nikon και εαν πεις για Nikon θα ακούσεις Canon ή Sony κλπ.

Εαν δεν ακολουθήσεις την λογική πακέτου, αυτό που θα έχεις υπόψη σου είναι ότι πρώτα προσεγγίζεις ως επένδυση στην αγορά φακού και μετά στο σώμα !! Πχ. full frame ή crop

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανές DSLR που ανταποκρίνονται στις δικές σου ανάγκες, θα τις βρείς ως κατηγορία εξοπλισμού "entry level DSLR" σε όλους τους κατασκευαστές. Με αυτήν την προσέγγιση (entry level) υπάρχουν αξιόλογες τεχνολογικά επιλογές που αντίστοιχα μπορούν να κυμανθούν και τα σχετικά κόστη. Γενικά, πρόκειται για σώμα + φακό (kit) και ως πακέτο μπορεί να περιλαμβάνει και τσάντα, τρίποδο, κάρτα κλπ. με κάποια options επιλογής kit φακού.

Τώρα για κατασκευαστές, είναι κάτι αντίστοιχο με την κουβέντα περί Ιαπωνικού ή ευρωπαικού αυτοκινήτου. Στον φωτογραφικό κόσμο εαν πεις για Canon θα ακούσεις Nikon και εαν πεις για Nikon θα ακούσεις Canon ή Sony κλπ.

Εαν δεν ακολουθήσεις την λογική πακέτου, αυτό που θα έχεις υπόψη σου είναι ότι πρώτα προσεγγίζεις ως επένδυση στην αγορά φακού και μετά στο σώμα !! Πχ. full frame ή crop

Κώστας

Φίλε Κώστα σε ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση..

Οι μηχανές που έχω κοιτάξει είναι.

1. Sony NEX-5n + SEL 18 - 55mm

2. Nikon D5100 + 18 - 55 mm VR

Ποια η γνώμη σου για αυτές??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα σε ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση..

Οι μηχανές που έχω κοιτάξει είναι.

1. Sony NEX-5n + SEL 18 - 55mm

2. Nikon D5100 + 18 - 55 mm VR

Ποια η γνώμη σου για αυτές??

Νικολάκη,

Εγώ έχω Nikon D5000 + 18-55 mm VR ... τί θα σου πρότεινα λες?

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου σχόλια.

Κώστα μπορείς να μου στείλεις την φωτογραφία στην αρχική ανάλυση της ?

Υ.Γ. Μήπως έχεις γεμάτο inbox γιατί δεν μπορώ να σου στείλω pm ?

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μπορείς να μου στείλεις την φωτογραφία στην αρχική ανάλυση της ?

Υ.Γ. Μήπως έχεις γεμάτο inbox γιατί δεν μπορώ να σου στείλω pm ?

Πράγματι τα PMs μου έχουν φρακάρει..

Η Φωτογραφία στην αρχική της ανάλυση είναι τεράστιου μεγέθους αφού προέρχεται από panorama 2 RAW Files.

Μπορείς όμως να την κατεβάσεις από το flicker που την έχω αναρτήσει

http://www.flickr.co...s/60361932@N04/

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά 3000/3100/3200 της Nikon πράγματι μπορεί να βάλει αξιοπρεπώς κάποιον στην φωτογραφία και μάλιστα με επαρκή εφόδια και για αξιόλογα πράγματα.

Όπως όμως έχουν τα πράγματα σήμερα πρώτα απασχολεί το πόσο κοστίζει και μετά το τι προσφέρει.

Για οικονομικές λύσεις, υπάρχουν ενδιαφέρουσες και οικονομικές εναλλακτικές που σε όποιον ασχολείται έστω και λίγο με την αγορά των φωτογραφικών ειδών γνωρίζει ότι μπορεί με μικρό κόστος να κάνει ένα πολύ καλό start up/set up.

Για να μην είμαι αόριστος, ακόμα και με 250 ευρώ μπορείς να βρείς μεταχειρισμένη λύση που να είναι αστέρι.

Συμβουλή μου: όχι στα πολλά megapixels, όχι στα τρελά ISO, όχι στο full HD Video. Ναι στην ευχρηστία, ναι στον προϋπολογισμό για flash/τρίποδο, ναι στον prime φακό.

Τι θα αγόραζα σήμερα εγώ; Nikon D90

Φακός : Nikon 35 mm 1.8 ή 50mm

1ο aftermarket : τρίποδο

2ο aftermarket : εξωτερικό flash

Με τα παραπάνω μπαίνεις πολύ δυνατά στον χώρο των DSLR.

Κώστας

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χτύπησα και γω μια 5100 πρόσφατα, μπορώ να σου πω ότι σαν σώμα θα σε υπερκαλύψει! Συμφωνώ για την μελέτη του budget γιατί αργά η γρήγορα θα θελησεις και ένα φακό ακόμα ;)

Εγώ ήδη ψάχνω για έναν 300άρη αρχικά (παρότι την πήρα με 18-105 φακό και όχι τον κλασικό 18-55) + ένα φλας και στο μέλλον θέλω να τσιμπησω και έναν 35αρη κάποια στιγμή...

Η 5100 έχει ένα θέμα συμβατότητας βέβαια με third party φλας αλλά πλέον στα καινούρια τους μοντέλα οι περισσότεροι έχουν φτιάξει τα οποία προβλήματα αν και όχι όλοι ακόμα.

Παντως πιστεύω είτε πας σε 5100 είτε σε 600d μια χαρά θα είσαι. Η κάθε εταιρία έχει τα + και τα - της.

Αυτό στο λέω γιατί έριξα άπειρο διάβασμα πριν καταλήξω, αλλά σαφης νικητής δεν υπάρχει!

D90 παντως δεν θα προτιμούσα έναντι της 5100, κυρίως λόγω αισθητήρα

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγώ με την σειρά μου ότι η D5100 είναι η πιο value for money αυτή την στιγμή, σχεδόν ισάξια της D7000... Είμαι και γω στο ψάξιμο αλλά επειδή εχω φίλους με διάφορες dslr εχω καταλήξει και γω απλά περιμένω να βρω κάτι σε καλή τιμή και αργότερα βρίσκουμε τους φακούς κλπ. Το setup που ανέφερε ο Κώστας πάντως σε βάζει με τα μπουνια στον κόσμο των καλών φωτογραφιών αρκεί να μπορείς να συμβιβαστείς με τον σταθερό φακό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο prime φακός είναι σχολείο.

Παραμένω fun του 35 mm 1.8 DX, που για τα χρήματά του είναι εξαιρετικός.

Η παραπάνω φωτογραφία του φεγγαριού είναι με αυτόν το φακό, που πλέον είναι μόνιμα στο σώμα της μηχανής μου

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο prime φακός είναι σχολείο.

Παραμένω fun του 35 mm 1.8 DX, που για τα χρήματά του είναι εξαιρετικός.

Ισχύει!

Ισχύει!

btw η φωτό είναι hdr ή οχι; Γιατί δεν βλέπω το exif στο flickr...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι HDR. Απλό Panorama με διόρθωση του White Balance. Τίποτα άλλο.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Nice :thumbsup:

Η τεχνική HDR είναι πολύ καλή όταν δεν καταλαβαίνεις ότι έχει χρησιμοποιηθεί αυτή η επεξεργασία!!

Για παράδειγμα η παρακάτω φωτογραφία είναι HDR (-1,0,+1)

7243496728_69e7e3fcd8_c.jpg

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνική HDR είναι πολύ καλή όταν δεν καταλαβαίνεις ότι έχει χρησιμοποιηθεί αυτή η επεξεργασία!!

Κώστας

Γούστα είναι αυτά πιστεύω στο πόσο θέλει ο καθένας να φαίνεται η επεξεργασία ή οχι!

Εξαρτάται και απο το πλάνο επίσης, αν έχεις αρκετά σκοτεινά σημεία (σύνεφα πχ αλλά με ήλιο ανάμεσα ) το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι απο αρκετά φυσικό έως το εντελώς αντίθετο με όλα τα χρώματα τέρμα κορεσμένα :p

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα αυτό το φλας το οποίο κάρφωσα σε μια d3100 http://www.repella.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1320&category_id=61&option=com_virtuemart&Itemid=178 και πράγματι δουλεύει πολύ καλά.

Οπότε από τη πλευρά μου θεωρώ πως αυτά τα θέματα έχουν λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Tα νεα revision των nissin όντως δουλεύουν και με την 5100, όπως και τα metz άλλα ομως ακόμα δεν δουλεύουν απόλυτα ( Yongnuo πχ), με την 5100 τουλάχιστον...

Πάντως πρέπει να ναι καλό φλασάκι το συγκεκριμένο! Το κοιτούσα πριν μερικές μέρες αν και μάλλον θα πάω για το Nikon sb700 αλλά μόνο και μόνο επειδή μπορούν να μου το φέρουν απο Αμερική μεσα στο καλοκαίρι, αλλιώς δεν έδινα με τπτ τα euro που ζητάει η Nikon...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν έχει κανείς υπομονή μπορεί να πετύχει διάφορα καλά όπως είπε και ένας φίλος πιο πριν.

Το χειμώνα πέτυχα αυτή εδώ http://www.dpreview.com/reviews/olympusep1/ στο multirama σε προσφορά στα 245€.

Την έκανα δώρο και νομίζω πως το μετάνιωσα. Χάθηκε ο κόσμος να είχα πάρει μια τούρτα..? :laugh: :laugh: :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.