Jump to content
sodimitris

Επισκευη Θορυβου Κομπρεσερ A/C Golf 5

Recommended Posts

Ακριβώς οπως στις φωτογραφιες παραπανω. Εβγαλα την τροχαλια και μετά με ενα καρυδακι πολυ μεγαλο το χτυπησα σιγα σιγα και βγηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς οπως στις φωτογραφιες παραπανω. Εβγαλα την τροχαλια και μετά με ενα καρυδακι πολυ μεγαλο το χτυπησα σιγα σιγα και βγηκε.

μπραβο σου ακη χαιρομαι που τα καταφερες +1000

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθώ σοβαρά τώρα τα βγάλαμε όλα αυτά αλλά η τροχαλία με το ρουλεμάν μαζί δεν ξεκολλάν από τον κομπρέσορα με τίποτα όμως,

μήπως φοράει κάνα άλλο το δικό μου τι να πω?? και γράσο πού έβαλα στο ρουλεμάν δεν άλλαξε ο θόρυβος καθόλου και ακούγεται σαν

να είναι από μέσα από τον κομπρέσορα και όχι από το ρουλεμάν τι να πω ίδωμεν!!

 

αα ένας λεβέντης μου ζήτησε 250€ χωρίς ΦΠΑ για γνήσιο μεταχειρισμένο !!! 

Link to comment
Share on other sites

όλα τα έβγαλα , και τίποτα δεν μπορώ να πάρω το ρουλεμάν με την τροχαλία στα χέρια λες και είναι κολλημένα 

Link to comment
Share on other sites

ο θορυβος φυσικα και σταματησε,οσο για το κομπλαρισμα κοιταξε, υπαρχουν διαφοροι τυποι κοπρεσερ αλλα που κομπλαρουν απο την τροχαλια και αλλα μεσα,εμενα ειναι DENSO κομπλαρει απο μεσα,αρα δεν ειναι αυτη που ειναι για ασυμπλεξη-αποσυμπλεξη.

 

Πληροφοριακά, όσον αφορά για αυτόν το τύπο του κομπρεσέρ που φοράς και εσύ, δεν έχει συμπλέκτη και δουλέυει/περιστρέφετε συνέχεια, απλά από ότι εχω καταλάβει, εχει μια βαλβίδα μέσα η οποία ρυθμίζει μια πλάκα και ετσι αυξομιώνει την πιίεση του φρέον, αναλογα την ζήτηση, πχ όταν δεν ζητάς ψύξη ο κομπρέσορας περιστρέφετε αλλά δεν παράγει πίεση, Continuous Variable-Displacement Compressors, λέγονται.

Επειδή το ψάχνω και εγώ, μιας και έχω πρόβλημα σε ένα αμάξι μου με θόρυβο που προέρχετε απο το κομπρεσέρ ίδιου τύπου με το δικό σου, εδώ και 4 χρόνια ακούγετε και λέω να το κάνω, εμένα ο θόρυβος είναι διακεκομένος και μόλις ζητάω ψύξη γίνετε αθόρυβος, είχες τα ίδια συμπτώματα και στο δικό σου? ή ο θόρυβος ήταν πάντα συνεχείς?

τέλος απορώ για ποιο λόγο το έχουν το ρουλεμάν και δεν είναι απλή τροχαλία πάνω στον άξονα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ομως ειχα τρομερο θορυβο δεν την παλευες. Οταν ανοιγα το κλιμα δεν άλλαζε κάτι. Μου εκανε το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγώ όταν ανοίγω το clima ακούγεται αυτό το χχχχχ εάν πάω σε μάστορα και του πω τη να αλλάξει λέτε να το κάνει ή θα μου λέει το μακρύ και το κοντό του?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου ο μάστορας θα λεει τα δικα του......αλλα απο την στιγμή που εσυ πληρωνεις ζητας και οτι θελεις. Φυσικα με την προϋπόθεση οτι εισαι σιγουρος για τον ηχο που ακους και την πηγη προέλευσης του. Το ανταλλακτικό κανει 15 ευρω παντος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθώ σοβαρά τώρα τα βγάλαμε όλα αυτά αλλά η τροχαλία με το ρουλεμάν μαζί δεν ξεκολλάν από τον κομπρέσορα με τίποτα όμως,

μήπως φοράει κάνα άλλο το δικό μου τι να πω?? και γράσο πού έβαλα στο ρουλεμάν δεν άλλαξε ο θόρυβος καθόλου και ακούγεται σαν

να είναι από μέσα από τον κομπρέσορα και όχι από το ρουλεμάν τι να πω ίδωμεν!!

 

αα ένας λεβέντης μου ζήτησε 250€ χωρίς ΦΠΑ για γνήσιο μεταχειρισμένο !!! 

 

Το ιίδιο και σε εμένα, δεν βγένει η τροχαλία πάνω απο τον κομπρέσορα, εχει κολήσει και θέλει εξωλκέα.

Αν και εμένα μάλλον ειναι από το κομπρεσέρ, μιας και έβαλα μπροστά χωρίς το κεντρικό λαμάκι κόμπλερ, δηλαδή χωρίς να γυρνάει ο κομπρέσορας, μόνο η τροχαλία γύρναγε, και ο θόρυβος σταμάτησε, αλλα το ρουλεμάν βγάζει κάποιο ελάχιστο θόρυβο. Επίσης είχα πολλά λάδια γύρω και μέσα στην τροχαλία από το ρουλεμάν μάλλον τα έχει ξεράσει αυτό. Θα προμηθευτώ εξωλκέα και θα ξαναδοκιμάσω.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα εχω θορυβο στο ρουλεμαν του κλιματιστικου ενω δουλευει αψογα το κλιματιστηκο μου ζητησαν για καινουργιο κομπρεσερ αυθεντικο 350 χωρις περαστικα υγρα κτλ

Την λυση που δινει ο Sodimitris μπορει να την αναλαβει καποιο αξιοπιστο συνεργειο απο Θεσσαλονικη? Σε μερικους που ρωτησα μου ειπανε αλλαζουνε συνηθως ολο το κοπρεσορα του κλιματιστικου.

Link to comment
Share on other sites

επειδη πολοι κατοχοι vw συχνα ακουω αλαξατε κομπρεσερ γιατι απλα εκανε θορυβο και πιστευωντας τα λογια της αντιπροσοπιας οτι ο θορυβος ειναι απο μεσα και οτι το ρολεμαν της τροχαλιας αν ειναι απο εκει ο θορυβος παλι δεν αλλαζει.επειδη λοιπον λενε πολλα τα οποια δεν υσχειουν και ολοι μας κοιτανε στην τσεπη και μονο σας κανω αλλο ενα how to για παραδειγμα.οσοι ακουτε θορυβο να ξερετε πως ειναι απο την τροχαλια.

εμενα εκανε απειροελαχειστο θορυβο αλλα εχω μια μ@λ@κι@ δεν θελω να ακουω ουτε "τακ" στο αμαξι μου και ετσι αλλαξα το ρολεμανακι.

ξεκιναμε με τα κλασικα βγαλσιμο ποδιας και δεξιου θολου το κατω κοματι οπως βλεπετε στις 2 παρακατω φωτος.

40254969.jpg

66273589.jpg

συνεχιζουμε με ενα 16 κλειδι να λασκαρουμε τον τεντωτηρα να βγαλουμε το λουρι.

10991444.jpg

αυτη ειναι η μπροστινη οψη απο την τροχαλια οτου κομπρεσερ οπου το μαυρο που βλεπεται ειναι λαστιχενιο και εχει μια ασφαλεια.θα την δειτε τραβωντας το.

82598101.jpg

τραβαλε λοιπον με ενα κατσαβιδακι με ελαφρια δυναμη για να βγει το λαστιχο.

65405501.jpg

οταν εχει βγει πλεον το λαστιχο βλεπουμε μια βιδα που κραταει το λαμαρινακι και την τροχαλια.αυτη βαζουμε το κλειδι και την σφυγνουμε μιας και εχει αναποδη βολτα και βγαινει

προς τα εξω.

57447224.jpg

εδω βλεπουμε την τροχαλια και το λαμαρινακι που βγαλαμε!

78472705.jpg

τωρα..για να αφαιρεσουμε το ρολεμαν περνουμε 2 καρυδακια ενα ανα παταει επανω στο ρολεμαν απο τη μια μερια και αλλο ενα μεγαλυτερο να παταει στην τροχαλια και να χωραει να βγει το ρολεμαν(κατι σαν εξωρκεας)οπως βλεπεται στις 2 παρακατψ φωτος.

11727385.jpg

85628435.jpg

τα βαζουμε λοιπον στην μεγκενη και σιγα σιγα αρχιζουε να την κλεινουμε και ετσι βγαινει το ρολεμαν.

42753040.jpg

και μια εικονα απο το ρολεμαν.

36208708.jpg

να πω οτι το ρολεμαν το βρισκουμε:πανω στο παλιο ρολεμαν υπαρχει ενας κωδικος π.χ 55x35x15 με αυτες ειναι οι διαστασεις του ρολεμαν μας και με αυτες παιρνουμε το καινουριο.

συμαντικο να σας πο οτι η τροχαλια ειναι κατι αναμεσα σε αλουμινιο και κατι σε μολυβδο (ετσι μου φανικε εμενα)σπασει παρα μα παρα πολυ ευκολα γιαυτο αν το πειχειρισεται μεγαλη προσοχη ακομη κ να μην σας πεσει κατω.

ολα αυτα με εργασια δικια μου και με κοστος ΜΟΝΟ την αγορα του ρολεμαν στα 17ευροπουλα.

δεν φερω καμια ευθυνη αν καπιος επιχειρισει και κανει κατι λαθος.

προς ολα τα μελη του club Δημητρης........

Καλημερα. Μπορει καποιος να μου πει τους αριθμους του ρουλεμαν;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, οι φωτογραφίες έχουν κατέβει, μπορεί κάποιος να μου πεί που να πάω να μου το επισκευάσει ένας μηχανικός??

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.