Jump to content
nikos_px

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογή Εξάτμισης για Βελτίωση 3ου Σταδίου [ Hybrid -Big Turbo Setups]

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα golf gt (170ps) με πρόγραμμα overload 95 και στην εισαγωγή το kit της k&N.

Σκεφτόμουν να αλλάξω εξάτμιση και να πάω για stage 2. Πήγα λοιπόν σε έναν εξατμισά που στα μέρη μου έχει ιδιαίτερα καλή φήμη. Του είπα πως θέλω να βάλω ολόσωμη εξάτμιση φ63. Μου είπε πως φ63 δε μπορεί να μου κάνει παρά μόνο φ60 και φ70. Έριξε μία ματιά στο αυτοκίνητο και μου είπε πως χρειάζομαι downpipe, σπιράλ, και ένα τελικό καζανάκι (εγώ του ζήτησα να πάμε μόνο με ένα). Μου είπε συνολικό κόστος για αυτά περίπου 300ε για φ60 και 350 για φ70. Μου φάνηκαν λίγα και με παραξένεψε. Μου είπε ακόμα πως αν αλλάξω καταλύτη δε θα κερδίσω τίποτα σχεδόν σε αυτό το στάδιο που είμαι, παρά μόνο καλύτερη εξαγωγή καυσαερίων, που δε θα φανεί στην συνολική ιπποδύναμη. Για 100αρι καταλύτη μου είπε 500-550ε. Για 200αρι μάλλον λιγότερα. Αυτά πάλι μου φάνηκαν αρκετα, τη στιγμή μάλιστα που δε μου ανέφερε τη μάρκα του καταλύτη.

Μου πέρασε από το μυαλό να μην αλλάξω καταλύτη και να αλλάξω φτερωτή έτσι ωστε να μπορέσω να βάλω φ70. Θα ήθελα τη γνώμη από όσους έχουν υβριδική τουρμπίνα, μία σύγκριση ανάμεσα σε stage 2 και υβριδικό, όπως και τυχόν προβλήματα που ίσως μου παρουσιαστούν π.χ ανεπάρκεια αντλίας (είναι το 5άρι).

Μία γνώμη και για τις τιμές της εξάτμισης θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη...

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

To Φ60 ειναι μικρο ακομα και για 2ο σταδιο...

Αντλια υψηλης,ic και decat downpipe οπωσδηποτε...

Οσο για την διαφορα 2ου σταδιου με υβριδιο,δεν εχει καμια σχεση...

Μερα με τη νυχτα...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να είναι decat άμα είναι υβρίδιο? Με 100αρι ή 200αρι καταλύτη δε κάνω δουλειά?

Αντλία απο 6αρι? Και αν ναι όποιος γνωρίζει ας πει πόσο πάει το μαλλί...

Μιας και βλέπω φίλε πως είσαι από την Καβάλα αν θέλεις πες μου που έκανες την μετατροπή στην τουρμπίνα και αν έμεινες ευχαριστημένος γιατί εγώ είμαι από Βέροια.

Edited by nikos_tx
Link to comment
Share on other sites

1ον)δεν ειναι απαραίτητο να ειναι decat.(απλα decat παει καλυτερα)2ον)100αρι καταλύτη 3ον)αντλια autotech h kmd κοστολόγιο:αντλια 270-400 αναλογα αν την παρεις απο ελλαδα η απ'εξω.φτερωτη μπρος 300-400.θες και cooler οπωσδήποτε.

αν θες λεπτομεριες για αντλια στειλε πμ!εγω την εφερα απο αμερικη 270 σπιτι!στην ελλαδα κάτω από 400 δύσκολα!μονο μεταχειρισμένη στα 250-300!

υ.γ. δεν κανει η αντλια απο το 6αρι!

Edited by themisSs13
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν μπορείς στείλε μου το link, από έξω θα την πάρω και εγώ. Για intercooler σκεφτόμουνα για χειροποίητο, για καλύτερο κ ποιο οικονομικό (δε ξέρω αν ισχύουν βέβαια αυτά)... Αν ξέρει κανείς κανέναν μάστορα καλό από Β.Ελλάδα που να ασχολείται ας ενημερώσει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν το αυτοκίνητο πάει σχεδόν 300 άλογα (λέμε τώρα...) θα με καλύπτει καλά και τις ζεστές ημέρες? Γιατί νομίζω πως ένα μέλος ο mkdin είχε s3 και το έβγαλε...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερουμε και δεν θα μαθουμε ποτε αν επραξε σωστα ο midkin.εκτος αν βρεθει καποιος(εγω ελπιζω μετα το καλοκαιρι)που να εχει ακριβως τα ιδια πραγματα και πατησουν.μεχρι τοτε δεν ξερουμε.παντως το σ3 ειναι αρκετο νομιζω.

ok τότε s3...

Είναι λογικό με 350 ευρώ να μου φτιάχνει ο μάστορας ολόκληρη εξάτμιση φ70 (turbo-back)?

χωρίς καταλύτη βέβαια.

350?χαχαχα μιλαμε σιγουρα για μονο σωληνα!χωρις καζανακια και παλι λιγα ειναι!κοιτα μν φτιαξει καμια μαμακια και ανοιξει σαν καρπουζι.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω???

Να του πω ρε μαστορα γιατί τόσα λίγα δε μου πάει καρδιά...

Με ένα τελικό καζανακι, σπιραλ, dp + σωληνώσεις...

Είναι γνωστός εδώ πάνω, χρησιμοποιεί κουρμπαδόρο...

υ.γ όχι ανοξείδωτη, aluminize μου είπε. Λέει πως αντέχει για τουλάχιστον 5-6 χρόνια...

Ο λόγος λέει είναι πως η ανοξείδωτη κρατάει θερμοκρασία, τουλάχιστον έτσι μου είπε εμένα...

Edited by nikos_tx
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ που υπάρχουν γύρω μας "άνθρωποι" που κυκλοφορούν με de-cat χωρίς να σέβονται την υγεία των συνανθρώπων αλλά και την δικιά τους. Αυτό δείχνει το επιπεδό τους.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τεσπα οτι πιστευεις κανε με την εξατμιση. ανοξείδωτη βαζουμε εμεις εδω παντως.μαλλον οι εδω εξατμισαδες δεν ξερουν...

οσον αφορα τον καταλυτη θα συμφωνησω.για αυτο και εγω δεν τον βγαζω.θυσιαζουμε τα παντα στο βωμό των αλογων λες και ζουμε απο αυτο.άσε που το περισσότερο το τρως εσυ ο ιδιος.

Link to comment
Share on other sites

φιλε themi αν δεν πειραξω το προγραμμα τι θα κερδισω με καλυτερη αντλια ασφαλεια αντοχη??μπαινει κουτι?βοηθησε με λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ που υπάρχουν γύρω μας "άνθρωποι" που κυκλοφορούν με de-cat χωρίς να σέβονται την υγεία των συνανθρώπων αλλά και την δικιά τους. Αυτό δείχνει το επιπεδό τους.

Αυτό είναι απαράδεκτο...Και να πω ότι έχουμε τίποτα 1000άρια που κυνηγάμε και το τελευταίο άλογο...εδώ παίζουμε από 220-300 άλογα, με 10 άλογα χαμένα δεν έγινε και τίποτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε themi αν δεν πειραξω το προγραμμα τι θα κερδισω με καλυτερη αντλια ασφαλεια αντοχη??μπαινει κουτι?βοηθησε με λιγο...

δεν μπαίνει κουτί μπαίνει πατέντα(οχι τπτ τρελο).αν αλλάξεις αντλία θα μπορείς να το πιέσεις λίγο παραπάνω με έναν αναπρογραμματισμο.ποσο μαλλον αν σκεφτεσαι να το κανεις υβριδιο.χωρις να αλλαξεις τιποτα απλα απο μια αντλια δεν νομιζω να παρεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπαίνει κουτί μπαίνει πατέντα(οχι τπτ τρελο).αν αλλάξεις αντλία θα μπορείς να το πιέσεις λίγο παραπάνω με έναν αναπρογραμματισμο.ποσο μαλλον αν σκεφτεσαι να το κανεις υβριδιο.χωρις να αλλαξεις τιποτα απλα απο μια αντλια δεν νομιζω να παρεις κατι.

Την πατεντα την γνωριζεις εσυ Θεμη? Η παει απο στομα σε στομα των μηχανικων οτι θελει πατεντα? Γιατι εμενα μπηκε "βγαλε-βαλε" χωρις καμια πατεντα.Δεν ρωταω ειρωνικα απλα να μαθω και εγω γιατι μου φαινεται περιεργο οτι και χωρις "παντεντα" δουλευει αψογα απ οτι δειχνει...

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι καθώς έχει περάσει καιρός.αλλα είμαι σίγουρος ότι δεν μπαίνει κουτί.μν φανταστείς τρυπήματα κάτι με το ποτηράκι παίζει.και για αυτό μετα απο καιρό θέλει και άλλαγμα!

Link to comment
Share on other sites

stelio οταν το χα πει νομιζω με κραζες?οσοι εχουν decat φιλε ειναι δολοφωνοι...οι καρκινογωνοι παραγοντες θεριζουν γυρω μας τα νεοπλασματα εχουν χτυπησει κοκκινο και εμεις το κανουμε χειροτερο?επειδι καποιος ειναι γυφτος και δεν μπορει να παρει 1 καλο καταλυτη αν θελει καποια αλογα παραπανω?ντροπη πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι καθώς έχει περάσει καιρός.αλλα είμαι σίγουρος ότι δεν μπαίνει κουτί.μν φανταστείς τρυπήματα κάτι με το ποτηράκι παίζει.και για αυτό μετα απο καιρό θέλει και άλλαγμα!

Στειλε μου ενα πμ με το συνεργειο που εκανες την μετετροπη αν θες γιατι ψαχνω να βρω αυτη τη πατεντα που ακουω να διασταυρωσω κατι που θελω.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα εξάτμιση, και aluminise κάνει και όντως κρατάει 4-5 χρόνια αλλά η θερμοκρασία είναι σχεδόν ίδια.

Ανεβάζει υψηλότερες η ανωξείδωτη αλλά την απάγει και πιο γρήγορα οπότε είναι σχεδόν το ίδιο!

Αν πας για υβρίδιο οπωσδήποτε 70άρι Dp και με καταλύτη μεταλλικό, έστω και 100άρι.

Αν χρειαστείς περισσότερη βοήθεια στο θέμα εξάτμιση ρώτησε με με π.μ.

Τα 350 και για καζανάκι είναι σχετικά λίγα, οπότε καλό είναι να προσέξεις το τι καζανάκι θα μπει.

Link to comment
Share on other sites

To Φ60 ειναι μικρο ακομα και για 2ο σταδιο...

Αντλια υψηλης,ic και decat downpipe οπωσδηποτε...

Οσο για την διαφορα 2ου σταδιου με υβριδιο,δεν εχει καμια σχεση...

Μερα με τη νυχτα...

+1

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμιστε λιγο ρε παλικαρια της green peace...

Εσεις δηλαδη ειστε οι σωστοι ¨ανθρωποι¨ με καταλυτη και εμεις που τα εχουμε decat ειμαστε οι υπευθυνοι για καρκινογεννεσεις;

Δεν λεω πως ειναι οτι καλυτερο,αλλα μην το γαμαμε το θεμα...Και σε πληροφορω,επειδη το πηρα προσωπικα το θεμα,πως ουτε γυφτος ειμαι ,ουτε κανενας *μη επιτρεπόμενη λέξη* που να μην ξερει τι του γινεται, και ηθελα τα τελευταια 10 αλογα , γι αυτο το λογο δεν εβαλα καταλυτη...Κι αυτο γιατι μου εφυγαν 2000 + για να παρω 55 και οχι 45 αλογα...

Δεν μενω Αθηνα,μενω στην επαρχια και δεν υπαρχει θεμα ενοχλησης απο decat...Οποτε μην γενικευετε την συζητηση χαρακτηριζεται γυφτους ατομα που δεν γνωριζεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμιστε λιγο ρε παλικαρια της green peace...

Εσεις δηλαδη ειστε οι σωστοι ¨ανθρωποι¨ με καταλυτη και εμεις που τα εχουμε decat ειμαστε οι υπευθυνοι για καρκινογεννεσεις;

Δεν λεω πως ειναι οτι καλυτερο,αλλα μην το γαμαμε το θεμα...Και σε πληροφορω,επειδη το πηρα προσωπικα το θεμα,πως ουτε γυφτος ειμαι ,ουτε κανενας *μη επιτρεπόμενη λέξη* που να μην ξερει τι του γινεται, και ηθελα τα τελευταια 10 αλογα , γι αυτο το λογο δεν εβαλα καταλυτη...Κι αυτο γιατι μου εφυγαν 2000 + για να παρω 55 και οχι 45 αλογα...

Δεν μενω Αθηνα,μενω στην επαρχια και δεν υπαρχει θεμα ενοχλησης απο decat...Οποτε μην γενικευετε την συζητηση χαρακτηριζεται γυφτους ατομα που δεν γνωριζεται...

Αυτό είναι απαράδεκτο...Και να πω ότι έχουμε τίποτα 1000άρια που κυνηγάμε και το τελευταίο άλογο...εδώ παίζουμε από 220-300 άλογα, με 10 άλογα χαμένα δεν έγινε και τίποτα!

α) εγώ δεν χαρακτήρισα κανέναν. Αν αυτοχαρακτηρίζεσαι έχεις πρόβλημα, το οποίο σε κάθε περίπτωση δεν στο προκάλεσα εγώ.

β) και εγώ έχω σκάσει 5-6.000 ευρώ στο αμάξι και εξακολουθώ να θεωρώ απαράδεκτο το decat.

γ) δεν είμαι της Greenpeace, δεν μετακινούμαι με ποδήλατο και δεν είμαι "οικολόγος", αλλά με ένα τουμπανιασμένο 14άρι που προφανώς ρυπαίνει. Αλλά φοράω καταλύτη, έστω και αν έχω δώσει ένα σωρό λεφτά για καλά περιφερειακά και έχω αλλάξει 3 προγράμματα ώστε να κυνηγήσω κάθε άλογο.

δ) επίσης, μιας και μου αποδίδεις φανταστικούς ισχυρισμούς, δεν αναφέρθηκα σε καρκινογενέσεις, το μεγαλύτερο κακό το κάνεις στον εαυτό σου.

Συνεπώς, κάνε μου τη χάρη και να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που γράφεις, γενικώς και αορίστως.

Edited by Katana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυριε Δικηγορε :D Μπερδευτηκατε!

Στον Κυριο Παναγιωτη αναφεροταν ο Κυριος Γιαννης! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.