Jump to content
nikos_px

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογή Εξάτμισης για Βελτίωση 3ου Σταδίου [ Hybrid -Big Turbo Setups]

Recommended Posts

Κυριοι...

α)Το κειμενο μου δεν αναφεροταν μονο σε σενα,διαβασε ποιο πανω να δεις...

β)Το 2χιλιαρο+ μου φυγε πριν 3 μηνες,και δεν ειναι μονο αυτα...

γ)Καλα εκανες και εβαλες τα καλυτερα περιφερειακα,εννοειται πως ετσι βγαινουν τα αλογα,αλλα δεν βγαινουν ολα τα αλογα χωρις decat...

δ)Οπως το φουσκωσατε το φουσκωσα και εγω...

Εγω θα σου κανω την χαρη να μαι πιο προσεκτικος σ αυτα που γραφω,οταν εσυ προσεξεις σε ποιους αναφερομαι...

Η autotech μπηκε χωρις καμια πατεντα...Αλλα το o-rιng που εχει μεσα η αντλια φαγωνεται,για τον λογο οτι το εμβολο της autotech ειναι παχυτερο απ το μαμα,με αποτελεσμα να το φθυρει με τον καιρο,και να περναει λαδια στην βενζινη...

Το επαθε και ο infected mushroom,και εχει αναρτημενο το θεμα εδω

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι...

α)Το κειμενο μου δεν αναφεροταν μονο σε σενα,διαβασε ποιο πανω να δεις...

β)Το 2χιλιαρο+ μου φυγε πριν 3 μηνες,και δεν ειναι μονο αυτα...

γ)Καλα εκανες και εβαλες τα καλυτερα περιφερειακα,εννοειται πως ετσι βγαινουν τα αλογα,αλλα δεν βγαινουν ολα τα αλογα χωρις decat...

δ)Οπως το φουσκωσατε το φουσκωσα και εγω...

Εγω θα σου κανω την χαρη να μαι πιο προσεκτικος σ αυτα που γραφω,οταν εσυ προσεξεις σε ποιους αναφερομαι...

Η autotech μπηκε χωρις καμια πατεντα...Αλλα το o-rιng που εχει μεσα η αντλια φαγωνεται,για τον λογο οτι το εμβολο της autotech ειναι παχυτερο απ το μαμα,με αποτελεσμα να το φθυρει με τον καιρο,και να περναει λαδια στην βενζινη...

Το επαθε και ο infected mushroom,και εχει αναρτημενο το θεμα εδω

Ναι αλλά εγώ όφειλα να απαντήσω σε ό,τι αφορά εμένα, αφού δεν το εξειδίκευσες. Τεσπά, δεκτή η εξήγησή σου.

Στο θέμα τώρα, πως έλυσες το πρόβλημα με το o-ring? Και γιατί σκεφτόσουν να δώσεις το αμάξι (αν θυμάμαι καλά), δεν είσαι ευχαριστημένος;

@Χρίστο, lol.

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι την πρωτη φορα το εδινα για να ξεκινησω μια επιχειρηση,αλλα δεν εγκριθηκε(ευτυχως) το δανειο και το παρατησα το θεμα...

Την δευτερη φορα το εβαλα μια σχετικα τρελη τιμη για τις μερες μας, ΄13400΄ ...Ηξερα πολυ καλα οτι σ αυτα τα λεφτα δεν φευγει,αλλα ουσιαστικα δεν με ενδιεφερε να φυγει...

Βασικα ηθελα (και θελω) ενα Nissan Silvia s14 αλλα το budget δεν βοηθαει...Οποτε αν εδινα τωρα το Golf θα περνα ενα golf 6 tsi... :p

Οσο για την αντλια οι λυσεις ειναι 2 :

1ον) να εχεις 2η αντλια καβατζα (καλη ωρα οπως εγω)

2ον)O-ring απο αντλια 2,0tfsi(αυτη ειναι καθαρα θεωρητικη λυση,και δεν ξερω αν εχει γινει ποτε πραξη...)

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι την πρωτη φορα το εδινα για να ξεκινησω μια επιχειρηση,αλλα δεν εγκριθηκε(ευτυχως) το δανειο και το παρατησα το θεμα...

Την δευτερη φορα το εβαλα μια σχετικα τρελη τιμη για τις μερες μας, ΄13400΄ ...Ηξερα πολυ καλα οτι σ αυτα τα λεφτα δεν φευγει,αλλα ουσιαστικα δεν με ενδιεφερε να φυγει...

Βασικα ηθελα (και θελω) ενα Nissan Silvia s14 αλλα το budget δεν βοηθαει...Οποτε αν εδινα τωρα το Golf θα περνα ενα golf 6 tsi... :p

Οσο για την αντλια οι λυσεις ειναι 2 :

1ον) να εχεις 2η αντλια καβατζα (καλη ωρα οπως εγω)

2ον)O-ring απο αντλια 2,0tfsi(αυτη ειναι καθαρα θεωρητικη λυση,και δεν ξερω αν εχει γινει ποτε πραξη...)

Πως παει με την 70αρα;

Απο πυρομετρο μεγιστη τιμη;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα golf 5 εχουν θεμα με τα ελατιρια βαλβιδων,δεν μπορει να κρατησει πιεση στις ψηλες στροφες...

Οποτε με την 70αρα ¨αδειαζει¨ σχετικα νορις,και ψιλοβοηθαει στην αποφηγη missfire...

Πυρομετρο δεν εχω...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα golf 5 εχουν θεμα με τα ελατιρια βαλβιδων,δεν μπορει να κρατησει πιεση στις ψηλες στροφες...

Οποτε με την 70αρα ¨αδειαζει¨ σχετικα νορις,και ψιλοβοηθαει στην αποφηγη missfire...

Πυρομετρο δεν εχω...

Εξαρταται τη χρονολογια, σε 07 που εχω κραταει 1.9ob 1.7ct ποτε missfires.

2008 εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Στο μεγάλο ζόρι στο dyno εμφάνισε missfire με 1,6σταθερή στις 5850+rpm
Όταν βρεθεί χρόνος και διάθεση θα περάσω τα ελατήρια που έχω από CAVD.

->Τελικά έφταιγε η σκάστρα..


Μιας και τα golf 5 εχουν θεμα με τα ελατιρια βαλβιδων,δεν μπορει να κρατησει πιεση στις ψηλες στροφες...
Οποτε με την 70αρα ¨αδειαζει¨ σχετικα νορις,και ψιλοβοηθαει στην αποφηγη missfire...
Πυρομετρο δεν εχω...


εντελώς ελεύθερη την έχεις ,χωρίς καζανάκια ? Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνω να βρω για να ενιμεροθω για εξατμιση με τη κριτιρια επιλεγω τις διασταση γτ εχω προταση για 63,5 και για 70 τι πρεπι να βαλω ???

Link to comment
Share on other sites

πλεον το εχει κανει full 70 στα golf αν δεν κανω λαθος. ειχε αρχισει 63.5.
Αλλα δεν μας νοιαζει τι κανει η Milltek . Με 70αρι dp εχεις λιγοτερο EGT και το αμαξι θα σηκωνει το αβανς που πρεπει και δεν θα κοβει μοιρες

Link to comment
Share on other sites

Exhaust Gas Temperature .
Φιλε μου γράφεις σε thread με τιτλο φτερωτη K04 , δηλαδή για υβριδιο turbo.
Εσενα το αμαξι σου τι specs εχει? τι φορας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι δεν το εχω ανοιξη εγω απλα παραθεσα την ερωτηση μου εδω. Εγω εχω το 5αρι με τα 170 προς το παρον του εχω βαλει σκαστρα και εισαγωγη

Link to comment
Share on other sites

Ολοσομη εξατμηση, εχω βρη intercooler χηροπιοιτο μετα προγραμμα meta wg και σκεφτομαι να αλλαξω τη φτεροτη απο το turbo

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το τι εξατμιση θα βαλεις ειναι αναλογα το προγραμμα π θες κ το που θες να πασ! δεν ειναι πανκια ουτε η 70 αρα! ουτε η 63.5! διαλεγεις αναλογα αλλιως παμε και σε 100!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.