Jump to content
Tonyantony

Esp Off

Recommended Posts

Στο scirocco στην σπέσιαλ έκδοση gt 1.4 160 ps με το πάτημα του κουμπιού esp off απενεργοποιείται πλήρως το esp και το asr.Ξέρετε αν υπάρχει η δυνατότητα αυτή στο golf και πώς γίνετε?Βασικά σίγουρα γίνεται γιατί είναι ουσιαστικά το ίδιο αμάξι απλά ξέρετε αν γίνεται με vagcom ή γίνεται στην αντιπροσωπεία ή σε κάποιο βελτιωτή?

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα θες να λιώσεις τα λάστιχα:D

Εμείς μαλάκα που βγάζαμε το esp σε 6 μήνες βγάλαμε off τα μπροστινά λάστιχα :D

Μάθε πρώτα να οδηγας και μετά βγάλε το esp :p:P:P

Link to comment
Share on other sites

Στα MY2012 (μεσα 2011 και μετα)

Μετα απο μια βδομαδα παραγωγης βγαίνει το ESP σε ολα τα μοντελα VW εμενα στο scirocco Που δεν ειναι GT βγαίνει το ESP

Φιλε Passatouko το ESP ειναι οταν χανει την πορεια το αυτοκινητο ,εσεις βγάλατε off τα μπροστινα λαστιχα γιατι βγάζατε το Anti Spin ειναι το ιδιο κουμπι με το ESP αλλα αν το πατησεις το ESP δεν βγαινει παρα μονο το Anti Spin για ασφάλεια .

Οπότε για να μαθαίνεις Anti-Spin Ειναι για να μην σπινιαρουν οι κινητηριοι τροχοι

ESP για να μην γλυστράει το αυτοκινητο στις στροφές (κόλος-μουτρα,υπερστροφή,υποστροφη)

στο cupra του φιλου σου που το εχεις κανει ΗΡΩΑ δεν βγαινει το ESP

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε που μου έμαθες τι είναι το Εsp.

Και ευχαριστώ που μου είπες οτι το esp δεν απενεργοποιείται,μιας και οταν μαζέυει το αμάξι νομίζω οτι είναι ο θεός :p

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα θες να λιώσεις τα λάστιχα :D

Εμείς μαλάκα που βγάζαμε το esp σε 6 μήνες βγάλαμε off τα μπροστινά λάστιχα :D

Μάθε πρώτα να οδηγας και μετά βγάλε το esp :p:P:P

Το οτι θέλω να μπορώ να απενεργοποιώ τα πάντα δεν σημαίνει πως θα το κάνω και συνέχεια, απλά αν πάμε να κάνουμε μια *μη επιτρεπόμενη λέξη* να την κάνουμε σωστά :p

Στα MY2012 (μεσα 2011 και μετα)

Μετα απο μια βδομαδα παραγωγης βγαίνει το ESP σε ολα τα μοντελα VW εμενα στο scirocco Που δεν ειναι GT βγαίνει το ESP

Φιλε Passatouko το ESP ειναι οταν χανει την πορεια το αυτοκινητο ,εσεις βγάλατε off τα μπροστινα λαστιχα γιατι βγάζατε το Anti Spin ειναι το ιδιο κουμπι με το ESP αλλα αν το πατησεις το ESP δεν βγαινει παρα μονο το Anti Spin για ασφάλεια .

Οπότε για να μαθαίνεις Anti-Spin Ειναι για να μην σπινιαρουν οι κινητηριοι τροχοι

ESP για να μην γλυστράει το αυτοκινητο στις στροφές (κόλος-μουτρα,υπερστροφή,υποστροφη)

στο cupra του φιλου σου που το εχεις κανει ΗΡΩΑ δεν βγαινει το ESP

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος :/ , έχω δει ότι όλοι λένε ότι απενεργοποιείτε μόνο το asr, τέσπα αν κάποιος άλλος δεν ξέρει κάτι υπάρχει και η ασφάλεια

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

Το οτι θέλω να μπορώ να απενεργοποιώ τα πάντα δεν σημαίνει πως θα το κάνω και συνέχεια, απλά αν πάμε να κάνουμε μια *μη επιτρεπόμενη λέξη* να την κάνουμε σωστά :p

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος :/ , έχω δει ότι όλοι λένε ότι απενεργοποιείτε μόνο το asr, τέσπα αν κάποιος άλλος δεν ξέρει κάτι υπάρχει και η ασφάλεια

Ρώτα το για την ασφάλεια,κάποιος μου είχε πει οτι η ασφάλεια είναι μαζί με το abs.

Δεν το λεω με καμια σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις την ασφάλεια βγαίνει ABS/ESP/ASR .

Στα MY2012 (μεσα 2011 και μετά) βγαίνει και το ESP ΕΝΤΕΛΏΣ με κρατημένο το κουμπι για κάποια δευτερολεπτα .

Link to comment
Share on other sites

Για την ασφάλεια το ξέρω βγαίνουν όλα το χω δοκιμάσει :Ρ, για το κουμπί θα το δοκιμάσω και αυτό( να το πατήσω παρατεταμένα)

Link to comment
Share on other sites

Απλά εγώ θα θελα να το ρυθμίσω και να το ενεργοποιώ/ απενεργοποιώ από το κουμπάκι, 1ον γιατί δεν έχω vagcom για να το κάνω συνέχεια, και 2ον και να χα δεν μπορώ να χω το laptop συνέχεια στο αμάξι

Τοτε απενεργοποιείται ... Κρατα το πατημενο και λογικα θα βγει

Πήγα τώρα και το δοκίμασα, μόλις το πατήσω γράφει asr deactivated και συνεχίζω να το κρατάω πατημένο και μετά από λίγη ώρα απλά to ξαναενεργοποιεί.

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

Το πατάς μια φορα χωρις να το αφήσεις !! Αν το πατησεις μια φορα και το αφήσεις βγαινει το ASR αν μετά το πατησεις συνεχομενα ξαναμπαινει το ASR θελει μια φορα χωρις να το αφήσεις βγάζει μηνυμα οτι βγηκε το ASR και χωρις να το αφησεις συνεχίζεις και κανει ενα ηχητικο μηνυμα αλλα και σου λεει ESC OFF,μεχρι να το βρω και εγω δεν μπορουσα ολο ενεργοποιουσε το ASR

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Το πατάς μια φορα χωρις να το αφήσεις !! Αν το πατησεις μια φορα και το αφήσεις βγαινει το ASR αν μετά το πατησεις συνεχομενα ξαναμπαινει το ASR θελει μια φορα χωρις να το αφήσεις βγάζει μηνυμα οτι βγηκε το ASR και χωρις να το αφησεις συνεχίζεις και κανει ενα ηχητικο μηνυμα αλλα και σου λεει ESC OFF,μεχρι να το βρω και εγω δεν μπορουσα ολο ενεργοποιουσε το ASR

Αυτό έκανα :/, πρέπει να ναι μόνο στα scirocco αυτό

Link to comment
Share on other sites

το asr το καταλαβαινω αλλα το αλλο γιατι θες να το βγαλεις???

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

το asr το καταλαβαινω αλλα το αλλο γιατι θες να το βγαλεις???

Γιατί πχ θέλω να πάρω μια στροφή και το μαζεύει το αμάξι

Link to comment
Share on other sites

εμενα σε golf gt του 2006 αν πατησω απλα το esp off,τοτε βγαινει το esp...

καταλαβα κατι λαθος???

και λεω οτι βγαινει το esp γιατι αν δεν το πατησω δεν πεταει κωλο το αμαξι αν τραβηξω χειροφρενο ,ενω αν το πατησω και βγει...τοτε κανει γυρω γυρω...

Link to comment
Share on other sites

εμενα σε golf gt του 2006 αν πατησω απλα το esp off,τοτε βγαινει το esp...

καταλαβα κατι λαθος???

και λεω οτι βγαινει το esp γιατι αν δεν το πατησω δεν πεταει κωλο το αμαξι αν τραβηξω χειροφρενο ,ενω αν το πατησω και βγει...τοτε κανει γυρω γυρω...

Εμένα όμως αν το πατήσω βγαίνει το asr και αυτό γράφει και στην οθόνη και αυτό καταλαβαίνω και στο αμάξι.Εσύ καλά κατάλαβες, κι εγώ σβούρες θέλω να κάνει :p

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

activious πλεον για την ασφάλεια το κουμπι ESP απενεργοποιεί μονο το anti spin . Πλυν των Scirocco που βγαινει Κανονικα (MY2012 και μετα) ΑΛΛΑ σε απότομο φρενάρισμα πανικου ξανα ενεργοποειται

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ψιλοάκυρο με το esp αλλά εδώ μου ρθε να το γράψω :p

Είδα χτες σε ένα φόρουμ (δε θυμάμαι σε ποιό) ότι υπάρχει μια ρύθμιση με vagcom που είναι ενεργοποιημένη στα 2λιτρα και απενεργοποιημένη στα υπόλοιπα και αυτό που κάνει είναι να κρατάει στην ευθεία το αμάξι στην εκκίνηση και να μη φεύγει αριστερά δεξιά (με πρόγραμμα εννοώ).Το ξέρει κανείς να μου το πεί?

Link to comment
Share on other sites

xaxax στα διλιτρα ειπες.....για δωσε λινκ...εγω δεν εχω δει κατι...αμα το ξεξινησω τσιτα δεν παταει κατω και αν δεν εχεις ευθεια το τιμονι και να το κρατας εχεις φυγει χαντακι......

Link to comment
Share on other sites

Το ASR το ηλεκτρονικο "μπλοκε" τα κανει αυτα... τωρα δν θυμαμαι πως δουλευει αλλα κατι φρεναρει τον εναν τροχο για να ειναι στις ιδιες στροφες..Δεν ξερω ψαξτε το στο γκουγκλ :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.