Jump to content
gazofonias

Κροταλισμα Κατα Την Πρωϊνη Εκκινηση 1-2 Sec

Recommended Posts

μετα το θορυβο που γενικα κρατει στο διαδικτυο για τα προβληματα με τους tsi οσον αφορα το γραναζι μεταβλητου χρονισμου του εκεντροφορου, παρατηρησα και σε μενα πως το κανει καθε πρωϊ. Μονο οταν ειναι κρύο. Επειτα δεν το ξανακάνει. Πηγα και εκλεισα ραντεβου για αυριο δευτερα να το παω στην αντιπροσωπεια να το δουνε.

ο Θεο βοηθος. Εχω 52.000 χλμ και αν θυμαμε καλα πρεπει να ακουω αυτον το θορυβο εδω και ενα χρονο αλλα δεν εδωσα σημασια μιας και μετα δεν ακουγοταν ποια.

Τωρα που υπαρχει επιδυμια πλεον με αυτο το προβλημα και λιγει η εγγυηση σε 2 μηνες λεω να παω να δω τι γινετα.

Νεοτερα αυριο με την νεκροψια................

Edited by gazofonias
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην ανησυχεις αφου το κανει μονο οταν εχει κρυο ειναι τα υδραυλικα ωστηρια μεχρι να γινει πληρης λυπανση για 1-2 σεκ οπως ειπες τζαμπα θα τρεχεις στα συνεργεια.

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο απο δευτερα πρωι ειναι στην αντιπροσωπεια.

Οι μηχανικοι την δευτερα δεν ακουσαν κανενα θορυβο.

την τριτη το πρωι το βαλαμε μπροστα και ακουστηκε θορυβος , κατα το αυτι του μαστορα στην μιζα.

Σημερα τεταρτη τους εβαλα το ηχητικο που κατεγραψα με το κινητο μου, το ακουσαν και μετα μαζευτηκαν 4-5 μαστορια και βγαζουμε το καλυμα της μηχανης. Βαζω μπροστα και ακουστηκε παλι καθαρα πλεον τωρα ο θορυβος απο την καδενα.

Ολοι μαζι μου ηπαν ειναι το γραναζι του μεταβλιτου χρονισμου κια η καδενα. το κλασικο προβλημα.

οποτε κανουμε ερωτηση στην kosmocar αλλα και στο εργαστασιο στη Γερμανια για το προβλημα και αν δικαιολογουνται τα ανταλλακτικα.

Σε μια ωρα μας απαντησαν απο τη γερμανια και μας λενε πως πρεπει να γινει αντικατασταση:

καδενα

γλυστρες

ρουλεμαν μεταβλητου χρονισμου

και βαλε και τα υπολοιπα, φλατζες και κατι παπαριες αλλες που συνοδευεται ολο το μπλοκ μεταβλητου χρονισμου.

Ολα τα πληρωνει το εργαστασιο κατασκευης και οχι η kosmocar.

Το πακετο ολο φτανει μου ηπαν χωρις λεπτομερειες πανω απο τα 3.000 και δεν θα πληρωσω τιποτα.

εγινε η παραγγελεια των ανταλλακτικων και περιμενουμε καλως εχοντων των πραγματων αυριο το πολυ παρασκευη να ερθουν και να γινει η αντικατασταση.

μου ηπαν πως το μοτερ θα ειναι καινουργιο και θα εχεις επιπλεον μετα; την αντικατασταση και 2 ετη εγγυηση. αλλο και τουτο . θα δουμε....

TSI BΜY 140 HP MONTELO 8/2008

Mε επεκταση εγγυησης εως αυγουστος 2012 (την οποια δεν καναμε χρηση μιας και τα καλυπτει το εργαστασιο. Αν δεν τα καλυπτε το εργοστασιο μου ηπαν πως τα καλυπτει ολα η επεκταση εγγυησης)

Συμβουλη !!!!

αν ακουσετε θορυβο κατα τις πρωινες εκκινησεις τρεξτε στην αντιπροσωποια για αντικατασταση οσοι ειστε στην εγγυηση και οσοι ειστε στη επεκταση εγγυησης.

Κυριακη ναι.mp3

Edited by El-Xamint
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εγω εχω το tsi 140 2/2008, 51.000 χλμ και μένα κάνει ακριβώς τον ίδιο θόρυβο αλλά όχι συνέχεια, μόνο κάποιες φορές αραιά και πού (σ.σ τον άκουσα τυχαία ένα πρωί και σε pasat του γείτονα ).

δυστηχως δεν είμαι σε εγγύηση, και τώρα που αναφέρεις για κόστος 3.000€ + ....αρχίζω να ζαλίζομαι....

θα περιμένω αν το κάνει σε μόνιμη βάση να πάω να το δω...

:sorry:

Link to comment
Share on other sites

μην περιμενεις

πηγαινε τωρα

και εμενα το εκανε ανα μια μερα μεχρι που τωρα γινεται συνεχεια..

αν εισαι πανω απο 50.000 χλμ και κατω απο 100.000 χλμ και το αυτοκινητο ειναι κατω απο 6 χρονια ( για σενα ισχυει) εισαι σε εγγυηση απο τη μαμα μερκελ........

αν το αφησεις

τοτε θα χτυπησουν βαλβιδες πιστονια και δε σιμαζεβεται.................. θα ειναι πολυ αργα...........

Edited by El-Xamint
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι πανω απο 50.000 χλμ και κατω απο 100.000 χλμ και το αυτοκινητο ειναι κατω απο 6 χρονια ( για σενα ισχυει) εισαι σε εγγυηση απο τη μαμα μερκελ........

....

Ισχυει αυτό ? υπάρχουν επίσημα αυτα τα λόγια?Και αν ναι για ποια μοτέρ? Οπως λεει το αρθρο για τα παλια TSI? τα καινουργια που βγαζουν το ιδιο προβλημα δεν ισχυει? Δηλαδη εσυ εκτος εγγυησης και ολα δωρεαν? εδω αλλοι ειναι λιγο μετα την ληξη της εγγυησης και για το ιδιο θεμα πληρωνουν .

Link to comment
Share on other sites

αυτο γινεται με το που παρει μπροστα?αν δεν το ακουω?σε πια αντιπροσωπια πηγες φιλος?εγω που το πηρα απο παζαροπουλο και εκλεισε?εργασια ποσο παει μου τι χρεωνουν αν δεν εχω εγγυηση ε?

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτό ? υπάρχουν επίσημα αυτα τα λόγια?Και αν ναι για ποια μοτέρ? Οπως λεει το αρθρο για τα παλια TSI? τα καινουργια που βγαζουν το ιδιο προβλημα δεν ισχυει? Δηλαδη εσυ εκτος εγγυησης και ολα δωρεαν? εδω αλλοι ειναι λιγο μετα την ληξη της εγγυησης και για το ιδιο θεμα πληρωνουν .

Ναι δεν θα μου χρεωσουν τιποτα. Ποιος ο λογος να πω κατι το διαφορετικο?

Και ο λογος που το αναφερω ειναι επειδη κανεις μας δεν εχει λεφτα για πεταμα, να το κοιταξουμε ολοι τωρα. Αυτη ειναι η σημασια του Forum. Ετσι τουλαχιστον εγω το βλέπω. Φιλικα Σπύρος

αυτο το διαβασα στο ιντερνετ, τους το ανεφερα στο γραφειο που ασχολουνται με τις εγγυησεις και μου ηπαν πως ισχυει.

αυτο γινεται με το που παρει μπροστα?αν δεν το ακουω?σε πια αντιπροσωπια πηγες φιλος?εγω που το πηρα απο παζαροπουλο και εκλεισε?εργασια ποσο παει μου τι χρεωνουν αν δεν εχω εγγυηση ε?

αφου παρει μπροστα μετα ακουγεται για 1-2-3 το πολυ δευτερoλεπτα

στην πρεβεζα ειμαι εγω. και το πηγα στον καψιωχα..

ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ

σημερα πεμπτη 28/06/2012

70 % με καλυπτει η εγγυση απο το εργοστασιο και 30% η επεκταση εγγυησης που εχω. αν δεν ειχα θα πληρωνα το 30%

Η συνολικη αξια της ζημιας μαζι μετα εργατικα ανερχεται στα 1500 περιπου ευρω.

αυτα μου τα ηπαν σημερα. Τους ηρθε λεει μηνυμα χθες το απογευμα για το τι πρεπει να αλλαχθει και αναφερω

γραναζι μεταβλητου χρονισμου

υδραυλικο εμβολο για τις γλυστρες

καδενα

γλυστρες

τσιμουχες διαφορες

μεγαλη φλατζα για το αριστερο τμημα της μηχανησ - καθρεφτης.

εκκεντροφορος πλεον δεν χρειαζεται.

αρχισε σημερα το μεσημερι το λυσιμο του αυτοκινητου και αυριο το απογευμα θα το παρω.

Επι τη ευκαιρεια γινεται και το σερβις στα 4 χρονια (εχω 52.000 χλμ)

Edited by El-Xamint
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το ίδιο το έχω ακούσει 4-5φορές σε πρωινή εκκίνησης... Golf Gt 05-2007 107000χλμ :db:

Τι κάνουμε τώρα αγόρια?????????

:help:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήγα στην αντιπροσωπεία που το πήρα (μεταχειρισμένο) και το οδηγάω εδώ και 4 μήνες.gt 140 άλογα του 2008 60000km

Ο λόγος άναψε το check engine.

Μου είπαν πως πρέπει να του κάνουν έλεγχο να δουν που είναι το πρόβλημα και θα έπερνε χρόνο οπότε τους λέω θα το αφήσω να δείτε και τον ήχο που κάνει όταν το βάζω μπροστά κρύο(κροτάλισμα).

Κουστούμι:

Αλλαγή καδένας και όλα τα συναφή με κόστος 500 ευρούλια.

Επίσης αλλαγή τα κλαπέτα εισαγωγής(το άναμα του check engine) 220 ευρούλια.

Σύνολο 720 κόστος μόνο τα ανταλακτικτά.

Η εργασία κερασμένη απτο κατάστημα λόγω ότι το έχω 4 μήνες.(μου έκαναν χάρη)

Μετά απο πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυον και ερωτήσεις σε δικηγόρους μου είπαν να μην πληρώσω λόγω ότι το

αμάξι έχει εγγύηση 6 μήνες απο την αγορά.

Οταν τους το είπα το παίξανε τρελίτσα, δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα πρώτη φορά το ακούω κτλ.

Mου είπαν ότι θα το ψάξουν και καλά με αποτέλεσμα να με πάρουν τηλ μετά απο 2 ώρες να πάω να το πάρω χωρίς επιβάρυνση δική μου...

Ελ-χαμιντ πολλά € σου είπαν!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήγα στην αντιπροσωπεία που το πήρα (μεταχειρισμένο) και το οδηγάω εδώ και 4 μήνες.gt 140 άλογα του 2008 60000km

Ο λόγος άναψε το check engine.

Μου είπαν πως πρέπει να του κάνουν έλεγχο να δουν που είναι το πρόβλημα και θα έπερνε χρόνο οπότε τους λέω θα το αφήσω να δείτε και τον ήχο που κάνει όταν το βάζω μπροστά κρύο(κροτάλισμα).

Κουστούμι:

Αλλαγή καδένας και όλα τα συναφή με κόστος 500 ευρούλια.

Επίσης αλλαγή τα κλαπέτα εισαγωγής(το άναμα του check engine) 220 ευρούλια.

Σύνολο 720 κόστος μόνο τα ανταλακτικτά.

Η εργασία κερασμένη απτο κατάστημα λόγω ότι το έχω 4 μήνες.(μου έκαναν χάρη)

Μετά απο πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυον και ερωτήσεις σε δικηγόρους μου είπαν να μην πληρώσω λόγω ότι το

αμάξι έχει εγγύηση 6 μήνες απο την αγορά.

Οταν τους το είπα το παίξανε τρελίτσα, δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα πρώτη φορά το ακούω κτλ.

Mου είπαν ότι θα το ψάξουν και καλά με αποτέλεσμα να με πάρουν τηλ μετά απο 2 ώρες να πάω να το πάρω χωρίς επιβάρυνση δική μου...

Ελ-χαμιντ πολλά € σου είπαν!

πολλα ειναι αλλα αφου δεν πληρωσα ουτε 1 ευρω δεν ασχοληθηκα καθολου.

σημερα παραλαβα το αυτοκινητο ολα ειναι μια χαρα, δεν φενεται οτι το ξεκοιλιασαν.

Αυριο το πρωι θα κοιταξω να δω αν ακουγεται. Λογικα δεν θα πρεπει να ακουσω το παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν πάλι τα προβλήματα

Εδω και 7-8 μέρες ακούγεται πάλι ο θόρυβος της ψυχρής εκκίνησης το πρωί μόνο αλλα με μικρότερη διάρκεια απ' ότι στην αρχή σκάρτα να έχει διαρκεια 1 δευτερολεπτο.

Το πήγα στην ανριπροσωπεία την δευτερα, το αφησα εκει και την τριτη το πρωει το βαλαμε μπροστά. Όντως ακουστηκε ο θορυβος, το επιβεβαίωσαν και τα 3 μαστορια που ητα παρον. Ελεγχουν βαλβιδες στο φίλτρο λαδιου για την πιεση λαδιου και ειναι οκ. Βαλβίδα του μεταβλητού και είναι οκ. Αντλία λαδια για να μετρησουν την πίεση και ειναι οκ. Το απογευμα της τρίτης κατα τις 5 το βαλαμε μπροστα και δεν ακουστηκε τιποτα. Σήμερα τετάρτη το βαλαμε μπροστά το πρωϊ και ακούστηκε. Θα στήλουν επερωτηση και θα δούμε. Ο μάστορας λέει ότι είναι φυσιολογικος ο ήχος και δεν ειναι καδενα, μεταβλητος και τα συναφεί αφου τα αλλαξαμε ολα. σε σχολιο μου μηπως ο νεος μεταβλητος ειναι ελατωματικος μου είπε αδυνατον.

Θα δούμε

εχει καποιος αντιμετωπίσει ιδια περιπτωση μετα απο αλλαγή μεταβλητού?

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο του αμαξιου λέει χαρακτηριστικά

"μετα απο την εκκίνηση του κρυου κινητήρα ενδέχεται να παρουσιαστούν για σύντομο χρονικό διάστημα αυξημένοι θόρυβοι λειτουργιας, επειδη πρώτα πρέπει να σταθεροποιηθεί η πίεση λαδιού στα υδραυλικά ωστήρια των βαλβίδων. Αυτο είναι φυσιολογικό και δεν αποτελεί αιτία ανησυχίας".

Τώρα αν συνεχίζεται και ακούγεται ο ηχος και αφού γίνει η εκκίνηση για μεγάλη διάρκεια τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα. Αλλα θεωρω ότι μόνο τότε.

Με το που βγηκε το πρόβλημα στα φορούμ όλοι τρεξαν για καδενα. Τόσα χρόνια πριν ποτε δεν είχε αναφέρει σχεδόν κανείς για πρόβλημα στη καδενα.

Edited by Dartaholics
Link to comment
Share on other sites

O θορυβος που κάνει όταν χτυπάει η καδένα δεν έχει καμία μα καμία σχέση με θόρυβο ωστηρίων!

Τα ωστηρια χτυπάνε ρυθμικά, η καδένα απλά κάνει ένα δυνατό κροτάλισμα για μερικά δευτέρα από τη στιγμή που θα σκάσει μέχρι να ανεβάσει ~1200 που κρατάει στο cold start. Η επιδείνωση είναι σταδιακή, εμένα αρχικά το έκανε με πολύ κρύο αν έμενε παρκαρισμένο 4-5 μερες και είχε φτάσει ναι το κάνει στις 2 μερες με 35 βαθμους έξω!

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι:

αφου αλλαχτηκαν ολα τα παρελκομενα με το μεταβλητό γιατί υπαρχει θόρυβος έστω για 1 δευτερο στην εκκινηση ενω πρίν το πρόβλημα με το μεταβλητό , δηλαδή εδω και 4 σχεδόν χρόνια, δεν ακουγόταν θόρυβος στις ψυχρές εκκινήσεις το πρωι;

όλα ελέγθηκαν και μετριθηκαν και ειναι στα φυσιολογικα. Πάντα μιλάω για τις πιεσης στις βαλβίδες μεταβλητού και πίεσης λαδιου.

Link to comment
Share on other sites

Τα ανταλλακτικά ήταν καινούργια;;γιατι αν κάνουν λαμογιες και βάζουν απο αλλα αμάξια υπάρχει περίπτωση να μην δουλέψει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Με ενημερωσαν σημερα και θα πρέπει να γίνουν τα παρακάτω:

- να περάσουμε 2 αναβαθμήσεις που στείλαν απο το εργοαστάσιο αν δεν εχουμε αποτέλεσμα τότε

- να αλλαξουμε την βαλβίδα στο φίλτρο λαδιού με μία νέου τύπου (έτσι την χαρακτήρισαν) και αν δεν δούμε αποτελέσματα παλι τότε

- παμε να ανοιξουμε το πλαινο μερος της μηχανης και αντικατάσταση πάλι (2η φορά σε ενα μηνα) το γρανάζι τροφάλου ως ελατωματικο πλεον

στις 20 /αυγούστου κλεισαμε ραντεβου να γινουν τα παραπάνω, δεν υπαρχει προβλημα μου ηπαν στο αυτοκινητο και κινησετο κανονικα.

Υ.Γ. Με διαβεβαιωσαν οτι ολα ειναι στην εγγυσηση ....

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι φυσιολογικα. Θορυβος δεν υπαρχει παρα μονο για λιγο στην αρχη που γυριζει λιγο η καδενα μέχρι να σηκώσει λάδι. Το αναφερει και το manual οτι τετοιου ειδους δορυβουν υπαρχουν.

Ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι φυσιολογικα. Θορυβος δεν υπαρχει παρα μονο για λιγο στην αρχη που γυριζει λιγο η καδενα μέχρι να σηκώσει λάδι. Το αναφερει και το manual οτι τετοιου ειδους δορυβουν υπαρχουν.

Ο χρόνος θα δείξει.

μα ολα γινονται για αυτον τον γαμ......νο θορυβο που κανει στην αρχη και εσυ λες πως ειναι ολα ενταξη?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο θόρυβος υπήρχε πάντα και απλά δεν του δίναμε σημασία? Εγώ μετά από εκείνο το άρθρο στήνω αυτί κάθε φορά που το βάζω μπροστα και 2-3 φορές όντως κάτι ακούστηκε. Θέλω να πω ότι μπορεί να ακουγόταν εδώ και 5 χρόνια και να μην του έδινα σημασία. Νομίζω πρέπει να τα γράψουμε και λίγο στα αρ....δια μας τα αυτοκίνητα όσο και να μας αρέσουν. Εργαλεία για τη δουλειά μας είναι, δε θα μας αρωστήσουν κιόλας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.