Jump to content
georgek7

Μειωση Αποδοσης/Αυξηση Καταναλωσης

Recommended Posts

το αμαξι ειναι golf gti v και επειδη το θεμα εχει συζητηθει πολλες φορες, παρολα αυτα δεν βρισκω ακρη...οπως λεει ο τιτλος μεγαλη καταναλωση και αρκετα ηπιο γεμισμα σε σχεση με το αμεσο παρελθον...εννοειται πως εχω ελενξει τα βασικα οπως, πολλαπλασιαστες, ν75, σκαστρα..κανενα λαμπακι αναμενο και φυσικα καμια βλαβη στο διαγνωστικο...καμια αλλη ιδεα εσεις που γνωριζεται????για να καταλαβεται διαφορα στην καταναλωση εκει που ημουν στο 8.2 τωρα εχει παει στο εντεκα με την ιδια οδηγηση στον ιδιο δρομο....

ΛΟιπον?????

Link to comment
Share on other sites

σαφεστατα ισχυει αυτο που λες αλλα αν προσεξες το εχω απο το 2006 οποτε εχω φαει αρκετα καλοκαιρια μαζι του και το καταλαβαινω.....εχω την εντυπωση ομως πως το νιωθω στα γεμισματα λες και κατι το φρεναρει και δεν ρολαρει ευκολα....δεν μπορει να ειναι απο την εξωτερικη θερμοκρασια.....εχω αλλαξει σκαστρα 2 φορες σε 4 μηνες προληπτικα μηπως απο την ζεστη σκιζονται ευκολα??ακουγεται βεβαια μια χαρα αλλα αυ υπαρχει καποιοα μικρη οπη ισως δημιουργει καποιο θεμα....

Link to comment
Share on other sites

φιλε νασσο εχω αλλαξει 352 πρατηρια αλλα τιποτα....και κατοσταρα που βαζω και απλη τα ιδια χαλια....κατι αλλο συμβαινει και δεν μπορω να βρω τι ειναι...δεν προλαβαινω τα 30 αρια σε βενζινη....ενω τοσα χρονια δεν ειχα κανενα προβλημα...εχω αλλαξει προληπτικα τους 3 πολαπλιασιαστες λες να τα διμιουργει ολα αυτα ο 4 ρτος???να αλλαξω και αυτον αμα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

φιλε το αλλαξα προχτες και ηταν πεντακαθαρο και αυτο....κοντευω να τρελαθω...και ακομα δεν βρισκω τι ειναι...το μονο που δεν εχω τσεκαρει ειναι τα μπεκ που ειπε ο φιλος ποιο πανω....υπαρχει περιπτωση να ειναι κανενας maf ??? ξερεις τα συμπτωματα του??

Link to comment
Share on other sites

μην σοκαριστεις....130 χιλιαρικα περιπου....αυτο οντως δεν το ειχα σκευτει......λες να τα παω για καθαρισμα????ξερεις κοστος???

ο καθαρισμος στους κοστιζει γυρω στα 30ευρώ,η εργασια δεν ξερω!!εγω τα βγαζω μονος αρα δεν μπορω να σου πω για εργασια.σωστη η σκεψη σου και για το μαφ ισως αλλα νομιζω βγαινει στο διαγνωστικο αν εχει προβλημα αλλα ισως και αυτο να θελει καθιρισμο.

Link to comment
Share on other sites

μπορει οντως να συμβαινουν ολα αυτα που λετε απλα με αυτο το τροπο πρεπει να λυσω 1/2 του μοτερ ωστε να θελει καθαρισμα....και δεν ειναι προβλημα το λυσιμο αλλα σιγουρα το κοστος....σιγουρα για τα μπεκ θα θελω κανα 80 αρι αλλα τοσα και για βαλβιδες συν οτι αλλο προκυψει....παει μας ελιωσε καλοκαιριατικα....

Link to comment
Share on other sites

μην αφησεις για κανενα λογο να σου λυσουν τιος βαβιδες,οτι και να κανεις μετα απο 2-3 χιλιαδες χλμ ετσι θα γινουμ.οσο βρωμικη να ειναι μια βαλβιδα το μονο που μετραει ειναι να εφαπτεται σωστα στην εδρα.τσαμπα λεφτα λυσιμο κ

+κοπος

Link to comment
Share on other sites

το εχω ακουσει φιλε παλι αυτο και μαλον εχεις απολυτο δικιο....ειμαι σιγουρος οτι για το προβλημα μου καποια βαλβιδα φταιει ή καποιος σενσορας αλλα επειδη δεν βγαζει κατι το διαγνωστικο αυτο ειναι το προβλημα...μηπως να κανω παλι αλλαγη την σκαστρα??ακουγεται κανονικα αλλα μηπως εχει καποιια μικρη οπη....δεν ξερω πραγματικα ...δεν εχει τυχει ξανα τετοια καταναλωση....

Link to comment
Share on other sites

προς ενημερωση και μετα απο 3 αντιπροσωπειες που γυρισα η ζημια ειναι στον μηχανησμο το κλαπετου εισαγωγης οχι στις πεταλουδες...αυτες τις ειχα καθαρισει προληπτικα. το κοστος ειναι 350 ευρω.. εχετε καμια ιδεα που θα βρω μεταχειρισμενο αυτο το ανταλακτικο??μηπως συμφερει να βρω ολοκληρη πολλαπλη εισαγωγης με τα κλαπετα???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.