Jump to content
Tonyantony

Μπαταρία

Recommended Posts

Ρε παιδιά μπορείτε να μου πείτε πώς έμεινα από μπαταρία ενώ το αμάξι το χω 3μιση μήνες?Να ταν 3μιση χρόνια να το καταλάβω...Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκίνησαν από τώρα τα προβληματικά με βλέπω μόλις τελειώσει η εγγύηση να το ξαναγοράζω :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι να τρελαινεται κανεις με τις μπαταριες... πριν 1,5 χρονο ενω ειχα αφησει το αυτοκινητο (golf 5 1.6 fsi) κανονικα για 3 ωρες περιπου με παρκοφως αναμενο, μετα δεν ειχε ρευμα ουτε να ξεκλειδωσει... ειπα μπαταρια τελος! την επομενη μερα την φορτισα για 4-5 ωριτσες και μεχρι και πριν ενα μηνα δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα, μεχρι που ενα βραδι παλι τα ιδια εντελως στο ξαφνικο. παλι με παρκοφως αναμενο για 2-3 ωρες, μολις που αναβαν οι ενδειξεις στο καντραν. την επομενη αγοραζω αλλη μπαταρια 65Α τωρα ενω πριν ειχε 47Α και το αφηνω επιτηδες για 24 ωρες με παρκοφως αναμενο, κανενα προβλημα πλεον. Ε, ειπα η παλια μπαταρια εφτασε πια στο τελος της. Ελα ομως που κανω την παλια ενα φορτισμα και την εχω ακομα και βαζω μπρος κανονικοτατα εναν πετρελαιοκινητηρα παρακαλω εδω και ενα μηνα και μαλιστα τον γυριζει κανονικοτατα...

τι να πει κανεις....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπορείτε να μου πείτε πώς έμεινα από μπαταρία ενώ το αμάξι το χω 3μιση μήνες?Να ταν 3μιση χρόνια να το καταλάβω...Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?

Έχεις αλλάξει πηγή;; Έβαλες κινέζο για παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπορείτε να μου πείτε πώς έμεινα από μπαταρία ενώ το αμάξι το χω 3μιση μήνες?Να ταν 3μιση χρόνια να το καταλάβω...Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?

Σιγουρα ειναι ξενερα να σε αφησει νεο αυτοκινητο...Ομως η μπαταρια ειναι το πιο απροβλεπτο πραγμα πανω στο αυτοκινητο.Μπορει να σε αφησει χωρις να σε προειδοποησει καν! =@ Λοιπον σε αυτο που ρωτας ηταν απλα προβληματικη η μπαταρια και σε αφησε οπως θα μπορουσε να συμβει σε οπιοδηποτε αυτοκινητο ανεξαρτητως μαρκας!Φιλος μου με Golf 6 tsi του την αλλαξαν στο 1ο Service που πηγε και την βρηκαν τυχαια οτι ηταν προβληματικη και οτι θα τον αφηνε σε λιγο καιρο!Εγω παλι εδω και 3 χρονια εχω την ιδια μπαταρια χωρις κανενα προβλημα! Φανταζομαι παντως οτι στην αλλαξαν στην εγγυηση αμεσως χωρις δευτερη κουβεντα?

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω εχω ακομα τη μαμα μπαταρια εδω κ 4 χρονια κ δεν εχω κανενα προβλημα...επισης ο ξαδερφος μου εχει golf mk4 του 2002 κ εχει ακομα κ αυτος τη μαμα μπαταρια χωρις κανενα προβλημα ακομα!σιγουρα δε εχει την ισχυ που ειχε οταν ηταν καινουργια αλλα το αμαξι περνει εμπρος χωρις κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω πήγα και πήρα έναν μετρητή για την μπαταρία μου με 5 ευρω και κάθε τόσο την μετράω σε όλα τα αυτοκίνητα της οικογένειας γιατι έχουμε μείνει πολλές φορές στον δρόμο! Στο audi συγκεκριμένα άργησε πολυ να πεθάνει και ενω δεν επερνε μπρος το αυτοκίνητο εύκολα και γρήγορα πολλές φορές, σε κανέναν δεν πήγε το μυαλό απο την αντιπροσωπεία ότι ήθελε μπαταρία.. Και μείναμε εκτός πόλης και τρεχαμε με την οδική. Η καλύτερη λύση είναι να την μετράμε που και που με ένα τέτοιο μηχάνημα και ειστε κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Και γω ακόμα με μαμά μπαταρία (golf 2008 gt sport 140 ps +) αλλά προχθές με παρκοφως για 12 ώρες μ άφησε σε διακοπές στο Πήλιο.

Tι ωραία λέω !!!... ευτυχώς είχε κοντά βενζινάδικο και πήρα καλώδια.

Επομένως στην αλλαγή βάζω μια 65Α και θα μαι κούκλος, σωστα ? :db:

Link to comment
Share on other sites

Δε λέτε που στα καινούργια αμάξια και να μείνεις από μπαταρία δεν τρέχει τίποτα. πριν από το 2000 αμάξια που έμεναν από μπαταρία κλείδωνε το imobilazer (κυρίως ιταλικά) και στις διακοπές άντε να βρεις το κωδικό....

Link to comment
Share on other sites

Σε Golf 2007 tsi δύο φορές κλειδώθηκε το imobilazer από μπαταρία και ήθελε κωδικό από αντιπροσωπεία. Την τελευταία φορά ο μηχανικός μου είπε ότι άλλαξε τη ρύθμιση και ότι αν μείνει ξανά από μπαταρία μετά από 3 λεπτά μπορεί να ξεκλειδώσει βάζοντας το κλειδί στη θέση ΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω πήγα και πήρα έναν μετρητή για την μπαταρία μου με 5 ευρω και κάθε τόσο την μετράω σε όλα τα αυτοκίνητα της οικογένειας γιατι έχουμε μείνει πολλές φορές στον δρόμο! Στο audi συγκεκριμένα άργησε πολυ να πεθάνει και ενω δεν επερνε μπρος το αυτοκίνητο εύκολα και γρήγορα πολλές φορές, σε κανέναν δεν πήγε το μυαλό απο την αντιπροσωπεία ότι ήθελε μπαταρία.. Και μείναμε εκτός πόλης και τρεχαμε με την οδική. Η καλύτερη λύση είναι να την μετράμε που και που με ένα τέτοιο μηχάνημα και ειστε κομπλε!

που βρηκες τετοιον μετρητη;

Link to comment
Share on other sites

Στα ηλεκτρολογικα φίλε. Αλλά και ιντερνετικα αν ψάξεις εχει πολλά. Ειναι ενα κοινό μηχάνημα που μετράς την τάση όπως και στα σπίτια μέσα ! Πανε ρωτά και θα βρεις σίγουρα. Απο αυτό μπορείς να βλέπεις αν λειτουργεί και το δύναμο σωστά!

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως θα επιλεξω μπαταρια για το golf 5 που εχω;εναι με 140hp.ακουω για μπαταριες μολυβου η κλειστου τυπου κ τετοια.σορυ ειμαι λιγο ασχετος απο αυτα.αυτη που εχει τωρα ειναι μαρκα varta,44ah

Link to comment
Share on other sites

<p>το δυναμο δεν θα εχει προβλημα;θα προλαβαινει να φορτισει;</p>

 

 

το δυναμο δεν θα εχει προβλημα;θα προλαβαινει να φορτισει;

Edited by τολης
Link to comment
Share on other sites

η δικια του γραφει τα εξης στοιχεια.12v 44ah 220 a DIN.το 220a τι σημαινει;πρεπει να ειναι το ιδιο και στην καινουρια;

Link to comment
Share on other sites

Το 220A(Ampere) και το 12V (Volt) ισχύουν στις περισσότερες μπαταρίες και ναι πρέπει να είναι ίδια και στην καινούργια σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.