Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Παιδια, δεν ειναι τοσα πολλα τα λεφτα αν θυμαμαι καλα.

Γυρω στα 200 κατι ηταν οταν ειχα ρωτησει εκτος και αν υπαρχουν τιποτα κρυφες εργασιες με τιμη αντιπροσωπειας.

Link to comment
Share on other sites

παντως αν σκεφτει κανεις πως κα ιστο μηχανικο κιβωτιο θα πρεπει καθε τοσο να αλλαζεις δισκο πλατο και βαλβολινες ε τελικα δεν υπαρχει διαφορα και φυσικα η απολαυση ειναι μερα με τη νυχτα. αν δεν εχεις DSG ειναι σα να εχεις αλλο πολυ κατωτερο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι που δεν υπολογιζει ο αλλος και λεει οτι ειναι ακριβο το dsg και η συντηρηση του.

Με τις ιπποδυναμεις και ροπες που εχουν τα τουρμπο μας ο 'οικολογικος' τους δισκος φθειρεται κοντα στα 60000 χλμ που χρειαζεται συντηρηση το dsg μας, αν οχι γρηγοροτερα.

Βαλε λοιπον 700+ ευρω αλλαγη δισκο-πλατω οταν το dsg χρειαζεται κανα 250αρι.

Χωρια τα προβληματα που μπορει να προκυψουν και ειναι γνωστα στα μηχανικα (συγχρονιζε 2ας/οπισθεν κλπ) που αν εμφανιστουν εκτος εγγυησης και δεν καλυφθουν απο ανακληση το κοστος θα ειναι μεγαλο.

Αν δε αναλογιστουμε συγχρονως την χρησιμοτητα/λειτουργια του dsg δεν βλεπω να υπαρχει πλεον ζητημα συγκρισης των δυο συστηματων αφου το μηχανικο φαινεται τοσο παρωχημενο.

Ωραιο το ρετρο δεν λεω αλλα μονο για αναμνησεις αλλων εποχων.

Link to comment
Share on other sites

Καλα και αγια αυτα που γραφετε...

Αλλά θα μας πει ενας αν εκανε ποτε Service στο Dsg του και ποσο τον στοιχισε....

Ειχες ανοιξει και δευτερο θεμα και σου ειχα απαντησει. ¤350 αν θυμαμαι καλα πέρσι τον Σεπτεμβριο. Ειναι κατι ειδικα λαδια για το κιβωτιο. Αν θελεις θα κοιταξω αυριο που εχω ραντεβου με την λογιστρια μου να βρω το τιμολογιο να δω τι λαδια εγραφε

Link to comment
Share on other sites

Ειχες ανοιξει και δευτερο θεμα και σου ειχα απαντησει. ¤350 αν θυμαμαι καλα πέρσι τον Σεπτεμβριο. Ειναι κατι ειδικα λαδια για το κιβωτιο. Αν θελεις θα κοιταξω αυριο που εχω ραντεβου με την λογιστρια μου να βρω το τιμολογιο να δω τι λαδια εγραφε

Ναι εσυ ομως λες για το DSG 7 και οχι για το DSG 6...ή κανω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εσυ ομως λες για το DSG 7 και οχι για το DSG 6...ή κανω λάθος?

Αν ειχες κανει τον κοπο να διαβαζες προσεκτικα εκεινο το Post mou θα εβλεπες οτι μιλαω για το 6αρι DSG που ειχα στο Golf. Το 7 ειναι ξηρου τυπου και δεν θελει λαδια και δευτερον περσι ουτε καν ειχε κυκλοφορησει το Scirocco me DSG.

Link to comment
Share on other sites

Για να βαζουμε τα πραγματα σε ταξη, μιας και επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια (Autonet /service ανταλλακτικα).

Για το 6αρι dsg μου (gt sport 2008 140 hp)

8 λιτρα λαδι χ 20 ευρω το λιτρο = 160 ευρω (με φπα)

1 φιλτρο χ 17 ευρω = 17 ευρω (με φπα)

εργασια 60 ευρω περιπου = 72 ευρω (με φπα)

-------------------------------------------------------------

συνολο 249 ευρω (με φπα)

Γι'αυτο και επεμενα στα 250 ευρω. Τωρα αν αυτοι ειναι ασχετοι η λενε ψεμματα δεν ξερω, εξάλλου εχω ακομα 44000 χλμ μεχρι τοτε.

Το αυτοκινητο καλα θα ειναι να ειναι εκει απο το προηγουμενο βραδυ για να ειναι τα λαδια και στραγγισμενα και κρυα για την αλλαγη.Διαφορετικα θα πρεπει να μεινει μεσα για κανα δυο ωρες.

Αυτα, αν υπαρχει κατι διαφορετικο ακουομεν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φιλτρο λαδιού 17€ ειναι τρελοί. (φίλτρο man κατω απο 10€)

Παρόμοιες διαφορες σε τιμες σε όλα τα αναλώσιμα και όχι μονο

Αντιπροσωπίες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βρει ακομα τον χρονο να ψαξω το τιμολογιο, αλλα ειμαι 99% σιγουρος οτι ειχα πληρωσει περιπου στα ¤350. Επομενως εχουμε μια διαφορα ¤100 απο αυτα που γραφει ο KIRRA. Ειτε η autonet ειναι πολυ φθηνοτερη του Μπουρμα, η εγω δεν θυμαμαι καλα ποσα πληρωσα tongue.gif Οταν το βρω θα ενημερωσω

Edited by eliasj
Link to comment
Share on other sites

Ωραια...Οπως και να εχει service γινεται...

Τωρα το ποσο κανει ειναι αλλο θεμα...10 πανω 10 κατω δεν θα τα χαλασουμε...

Το θεμα ειναι πως ρωτησα τον μαστορα μου και μου ειπε πως δεν χρειαζεται αλλαγη...αντε συμπληρωμα που και που.

Το βιβλιο σερβις γραφει και η αντιπροσωπεια μου λεει πως θελει αλλαγη και λαδιων και φιλτρου...

Ποιον να ακουσω???

Link to comment
Share on other sites

Οτι γραφει το βιβλιο συντηρησης φυσικα.

Αν γινει καμμια στραβη με το κιβωτιο ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ θα σου την πληρωσει??

Ελα ντε...και δεν ειναι για πειραματα και βλαβες αυτο το κιβωτιο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα κανω μια ερωτηση και ας ειναι ψιλοτρελη. Αυτο το συστημα dsg μπαινει σε 5αρι golf?

το 5αρι εβγαινε dsg στο gti και r32 αντιστοιχα...

Link to comment
Share on other sites

το 5αρι εβγαινε dsg στο gti και r32 αντιστοιχα...

Και στα 140αρια tsi και στα 170αρια gt.

Αν καταλαβα καλα ομως ο φιλος ρωταει αν εκ των υστερων μπορει να μπει dsg στα 5αρια?

Πιθανον να γινεται (καθοτι η τρελα παει παντου), αλλα καλυτερα να δωσεις το δικο σου και να παρεις ενα με dsg γιατι το κοστος θα ειναι εξωπραγματικο αν βεβαια γινεται και κατα δευτερον θα εχεις παντα ενα τροποποιημενο αυτοκινητο με ολα τα αρνητικα του (λειτουργια, αξιοπιστια κλπ).

Και παλι αν πραγματικα ισχυει τετοια μετατροπη εστω και θεωρητικα.

Link to comment
Share on other sites

Και στα 140αρια tsi και στα 170αρια gt.

Αν καταλαβα καλα ομως ο φιλος ρωταει αν εκ των υστερων μπορει να μπει dsg στα 5αρια?

Πιθανον να γινεται (καθοτι η τρελα παει παντου), αλλα καλυτερα να δωσεις το δικο σου και να παρεις ενα με dsg γιατι το κοστος θα ειναι εξωπραγματικο αν βεβαια γινεται και κατα δευτερον θα εχεις παντα ενα τροποποιημενο αυτοκινητο με ολα τα αρνητικα του (λειτουργια, αξιοπιστια κλπ).

Και παλι αν πραγματικα ισχυει τετοια μετατροπη εστω και θεωρητικα.

λογικα μπορεις να το κανεις αλλα οπως προειπες το κοστος θα ειναι εξωπραγματικο...πλεξουδες εγκεφαλοι μην σου πω οτι και την οθονη του ταμπλο πρεπει να αλλαξεις....ειναι μπερδεμα παντως η ολη διαδικασια αλλα κατα πασα πιθανοτητα γινεται!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από μένα - να κάνω και εγώ μια ερώτηση για τη λειτουργία του dsg?

έχω εμπειρία από κλασσικό αυτόματο κιβώτιο, και από αυτόματο-σειριακό (της toyota) το οποίο δεν μου άρεσε. Δεν μου άρεσε γιατί σε συνθήκες κίνησης, όπου έχεις συνεχείς επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις, και πολλά σταματήματα (άρα αυτόματα θα εμπλακεί η πρώτη), ή όταν πρέπει να ξεκινήσεις σε ανηφόρες, έχεις την αίσθηση ότι το αυτοκινητό το οδηγεί ένας άπειρος οδηγός, δηλαδή είναι πολύ απότομο στις αλλαγές. Με το κλασσικό αυτόματο, η αίσθηση σε τέτοιες συνθήκες είναι τέλεια - το κιβώτιο τα κάνει όλα εντελώς ομαλά και αβίαστα. Το μειονέκτημά του είναι ότι σε ανοιχτό δρόμο έχει αργές επιταχύνσεις και υψηλή κατανάλωση.

Ψάχνοντας για ένα κιβώτιο που συνδυάζει τα καλά και των δύο, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το dsg είναι ένα τέτοιο κιβώτιο. (Αν και μάλλον πρέπει να βρω ένα για test drive για 1-2 μέρες για να το δω μόνος μου...)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από μένα - να κάνω και εγώ μια ερώτηση για τη λειτουργία του dsg?

έχω εμπειρία από κλασσικό αυτόματο κιβώτιο, και από αυτόματο-σειριακό (της toyota) το οποίο δεν μου άρεσε. Δεν μου άρεσε γιατί σε συνθήκες κίνησης, όπου έχεις συνεχείς επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις, και πολλά σταματήματα (άρα αυτόματα θα εμπλακεί η πρώτη), ή όταν πρέπει να ξεκινήσεις σε ανηφόρες, έχεις την αίσθηση ότι το αυτοκινητό το οδηγεί ένας άπειρος οδηγός, δηλαδή είναι πολύ απότομο στις αλλαγές. Με το κλασσικό αυτόματο, η αίσθηση σε τέτοιες συνθήκες είναι τέλεια - το κιβώτιο τα κάνει όλα εντελώς ομαλά και αβίαστα. Το μειονέκτημά του είναι ότι σε ανοιχτό δρόμο έχει αργές επιταχύνσεις και υψηλή κατανάλωση.

Ψάχνοντας για ένα κιβώτιο που συνδυάζει τα καλά και των δύο, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το dsg είναι ένα τέτοιο κιβώτιο. (Αν και μάλλον πρέπει να βρω ένα για test drive για 1-2 μέρες για να το δω μόνος μου...)

Ευχαριστώ!

nai,einai kapws etsi... stin thesi D,ine auto to omalo kai politismeno pou perigrafeis.. fadasou oti akoma kai se -sxedon stamatima- px otan striveis apo steno se alo steno,katheta metaxu tous,ara ssxedon stamatas, sou afinei tin 2i panw kai xekinas me 2i (!) oute kan 1i ..

twra stin thesi S, i stin manual leitourgia,ginetai opws to thes esi,krataei tis strofes psila ktl.. genika pantws me to pou tha mpes mesa kai tha to odigeisis,tha sou kanei treli edipwsi to poso grigora tha pernaei apo tin mia sxesi stin alli..

Link to comment
Share on other sites

nai,einai kapws etsi... stin thesi D,ine auto to omalo kai politismeno pou perigrafeis.. fadasou oti akoma kai se -sxedon stamatima- px otan striveis apo steno se alo steno,katheta metaxu tous,ara ssxedon stamatas, sou afinei tin 2i panw kai xekinas me 2i (!) oute kan 1i ..

twra stin thesi S, i stin manual leitourgia,ginetai opws to thes esi,krataei tis strofes psila ktl.. genika pantws me to pou tha mpes mesa kai tha to odigeisis,tha sou kanei treli edipwsi to poso grigora tha pernaei apo tin mia sxesi stin alli..

+1 και από μένα!! ;)

Αλλά προσοχή στο dsg7!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβει κατά λάθος 2 φορές ενώ πήγαινα με περίπου 50χλμ/ώρα. Η μηχανή μάρσαρε μέχρι να αφήσω το γκάζι και μετά περίμανα να σταματήσει μέχρι να ξαναβάλω D. Προσοχή, ο μοχλός μετακινείται πολύ εύκολα, δε χρειάζεται καν να πατήσεις το κουμπί που υπάρχει στον επιλογέα. Το ερώτημα είναι: μπορεί να έγινε ζημιά στο κιβώτιο;

Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβει κατά λάθος 2 φορές ενώ πήγαινα με περίπου 50χλμ/ώρα. Η μηχανή μάρσαρε μέχρι να αφήσω το γκάζι και μετά περίμανα να σταματήσει μέχρι να ξαναβάλω D. Προσοχή, ο μοχλός μετακινείται πολύ εύκολα, δε χρειάζεται καν να πατήσεις το κουμπί που υπάρχει στον επιλογέα. Το ερώτημα είναι: μπορεί να έγινε ζημιά στο κιβώτιο;

οχι δεν παθαινει τιποτα απλα μην αφηνεις πανω στο λεβιε το χερι σου...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους.

Έχω ένα golf V GTI DSG με περασμένο πρόγραμμα stage1 και τίποτα άλλο. Τις περισσότερες φορές παρατηρώ ένα σκορτσάρισμα στις αλλαγές μέχρι και τετάρτη. Η αίσθηση είναι σαν να οδηγείς ένα αυτοκίνητο με συμπλέκτη και να αφήνεις απότομα το αμπραγιαζ. Το παρουσιάζει μόνο στο αυτόματο και σε οδήγηση λίγο παραπάνω από νορμάλ. Δηλαδή ούτε σε γρήγορη ούτε σε κανονική. Στο σπόρ και στο manual δεν το κάνει. Έχω ρωτήσει δυό τρία εξουσιοδοτημένα και μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα ανησυχητικό με διαφορετική αιτιολόγηση ο καθένας. Επειδή όμως εμένα με ενοχλεί θα ήθελα να μάθω από κατόχους ανάλογου αυτοκινήτου αν έχουν κάποια εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.