Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

ρε μαγκες βοηθηστε σε κατι γιατι δεν θυμαμαι καλα

σε 6αρι DSG (αν παιζει ρολο) οταν αφηνεις το φρενο σε ανηφορα χωρις να πατησεις γκαζι, το αμαξι προχωραει μπροστα σιγα-σιγα η κανει λιγο μπροστα κ μετα κυλαει προς τα πισω? εγω το πρωτο θυμαμαι αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

σε dsg DRIVE ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ οταν επιτανχυνετε αποτομα σε σχεση με δευτερα και τριτη πχ,

1)βλεπετε να ανεβαινει ο δεικτης των στροφων και να πηγαινει κοφτη και μετα να ξεκιναει το αμαξι να επιταχυνει??? ανεβαζωντας στροφες και σχεσεις (χωρις στην πραγματικοτητα να επιτανχυνει απλα ο δεικτης του στροφομετρου) ή

2)η μια που πατατε αποτομα το γκαζι στο drive παντα αναφερομαι και επιταχυνει κατευθειαν???οπως κανει στο σπορ προγραμμα????

γαιτι το δικο μου τωρα που το παρατηρησα στο drive kanei to 1 και στο σπορ το 2 μονο

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

σε dsg DRIVE ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ οταν επιτανχυνετε αποτομα σε σχεση με δευτερα και τριτη πχ,

1)βλεπετε να ανεβαινει ο δεικτης των στροφων και να πηγαινει κοφτη και μετα να ξεκιναει το αμαξι να επιταχυνει??? ανεβαζωντας στροφες και σχεσεις (χωρις στην πραγματικοτητα να επιτανχυνει απλα ο δεικτης του στροφομετρου) ή

2)η μια που πατατε αποτομα το γκαζι στο drive παντα αναφερομαι και επιταχυνει κατευθειαν???οπως κανει στο σπορ προγραμμα????

γαιτι το δικο μου τωρα που το παρατηρησα στο drive kanei to 1 και στο σπορ το 2 μονο

λογικα κ στο ντραιβ πρεπει να σου επιταχυνει αμεσως απο οτι στροφες εχεις χωρις να μεσολαβει καμια 'ξερογκαζια' εκτος αν το ανεβασμα στροφων ειναι επειδη κατεβαζει ταχυτητες οποτε ειναι νορμαλ να ανεβαζει στροφες. δεν ξερω αν βοηθησα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκες βοηθηστε σε κατι γιατι δεν θυμαμαι καλα

σε 6αρι DSG (αν παιζει ρολο) οταν αφηνεις το φρενο σε ανηφορα χωρις να πατησεις γκαζι, το αμαξι προχωραει μπροστα σιγα-σιγα η κανει λιγο μπροστα κ μετα κυλαει προς τα πισω? εγω το πρωτο θυμαμαι αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Eσύ έχεις hill holder οπότε θα πρέπει αρχικά να κρατάει για λίγο και μετά να προχωρήσει λίγο μπροστά. Αλλά έχω την εντύπωση οτι αν το αφήσεις πολύ ώρα να ρολάρει σε ανηφόρα μονο του χωρίς να πατάς εσύ γκάζι μετά απο λίγο αποσυμπλέκει, δεν είμαι ομως και σίγουρος γιατι το δικό μου τσουλάει με τη μία πίσω αφού δεν έχει hill holder :rolleyes:

σε dsg DRIVE ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ οταν επιτανχυνετε αποτομα σε σχεση με δευτερα και τριτη πχ,

1)βλεπετε να ανεβαινει ο δεικτης των στροφων και να πηγαινει κοφτη και μετα να ξεκιναει το αμαξι να επιταχυνει??? ανεβαζωντας στροφες και σχεσεις (χωρις στην πραγματικοτητα να επιτανχυνει απλα ο δεικτης του στροφομετρου) ή

2)η μια που πατατε αποτομα το γκαζι στο drive παντα αναφερομαι και επιταχυνει κατευθειαν???οπως κανει στο σπορ προγραμμα????

γαιτι το δικο μου τωρα που το παρατηρησα στο drive kanei to 1 και στο σπορ το 2 μονο

Πατινάρει δλδ; Εμενα κανονικά επιταχύνει είτε στο d είτε στο s. Δεν εχω δει ποτέ στροφές να ανεβαίνουν χωρίς να φεύγει και δεν νομίζω οτι ειναι καλό αυτό, αν κατάλαβα σωστά τι εννοείς...

Link to comment
Share on other sites

σε dsg DRIVE ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ οταν επιτανχυνετε αποτομα σε σχεση με δευτερα και τριτη πχ,

1)βλεπετε να ανεβαινει ο δεικτης των στροφων και να πηγαινει κοφτη και μετα να ξεκιναει το αμαξι να επιταχυνει??? ανεβαζωντας στροφες και σχεσεις (χωρις στην πραγματικοτητα να επιτανχυνει απλα ο δεικτης του στροφομετρου) ή

2)η μια που πατατε αποτομα το γκαζι στο drive παντα αναφερομαι και επιταχυνει κατευθειαν???οπως κανει στο σπορ προγραμμα????

γαιτι το δικο μου τωρα που το παρατηρησα στο drive kanei to 1 και στο σπορ το 2 μονο

και sto D KAI STO S οταν πατας γκαζι επιταχυνει.οσο ανεβαινουν οιστροφες τοσο ανεβαινουν τα χιλιομτρα και το αμαξι επιταχυνει.στο sto S θα σου ριξει και ταχυτητα κατω..μπορει και 2 ταχυτητες.

Link to comment
Share on other sites

Καρεντα Μηλιαράκη. Ανέφερα το πρόβλημα, το είδαν πάνω στην βόλτα, έστειλαν logs στους Γερμανούς και απάντησαν αλλαγή πολύδισκου.

Σ' ευχαριστώ πολύ...συνάδελφε!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα που το πηγ αβολτα ειδα στο d αν πηγαινεις με 60 με 3 και πατησεις αποτομα γκαζι τα πρωτα 1,5 δευτερολεπτα θα ανεβασει 1000 με 1500 στροφες χωρις να αυξησει ταχυτητα σε κλμ αλλα μετα το 1.5 δευτερολπτο το πιανει και αρχιζει και ανοιγει σε κλμ και αφου παει κοφτη αλλαζει ταχυτητα,

στα 60 παλι με τριτη στο σπορ αν πατησεις αποτομα γκαζι φευγει κατευθειαν χωρις το κενο των 1000-1500 στροφων...και του 1-1.5 sec

αναρωτιεμαι αν εχει να κανει :

1)οτι το γκαζι ειναι ηλεκτρογκαζο και εχω συνηθισει σε ντιζατο απο πριν με το 4 και το αντιλανβανομαι

2)μηπως αυτο ειναι σκορτσαρισμα αλλα ειναι κατι που επιστημονικα συμφωνα με το μανουαλ του αυτοκινητου που το ειχε ποσταρει και αλλο μελος αυτο το σασμαν δεν πατιναρει...απλα μας μπερδευει με το να εχει σε ετοιμοτητα την επομενη ταχυτητα που ειναι ακριβως το ιδιο με το σκορτσαρισαμ(πατιναρισμα) ψαχνω να βρω το ποστ του να το βαλω και εδω...

απτην αλλη σκεφτομαι βρε μηπως εχω γινει πολυ ψειρας...σιγα μην ασχολουνται ολοι οσοι τα παιρνουν στην ελλαδα με το δευτερολεπτο...αν ειναι να χαλασει θα χαλασει μια και καλη...και το οτι το κανει στο drive οκ ,οταν θελω να τρεξω το βαζω στο σπορ οπου εκει ειναι τσακμακι ακομη!!!

αν ειναι να θελει κατι αν καταλαβα καλα θα ειναι δισκος και σκεφτομαι εχει καμια σχεση αυτα που ξερουμε απτα αλλα σασμαν με δισκο-βολαν-πλατο....οχι ε? κατι για απλα δισκακια διαβαζω οπου μονο σε βιντεο τα εχω δει αλλα γλυτωσαμε απο βολαν-πλατο?

quote

Όσο αφορά το σκορτσάρισμα, αν κοιτάξετε στο manual λέει ότι όταν αισθανθεί ότι πάει να πατινάρει αποσυμπλέκει και αυτό το αισθανόμαστε ως σκορτσάρισμα.

unquote

Quote

Παντως φιλε Σταθη διατηρω καποιες επιφυλαξεις καθως ο φιλος GolfvTDI140

στην Κυπρο ειπε οτι το σκορτσαρισμα το αντιμετωπισαν με αλλαγη δισκων

και οχι αλλαγη mechatronic!!

Ο Θεος βοηθος.

Unquote

Quote

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση...

Εμένα κάνει ένα πράγμα σαν συμπλεκτάρισμα/σπινιαρισμα (από δευτέρα σε τρίτη) και κυρίως σε ανηφόρα...

Ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή....

unquote

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Πατάς και το κουμπί του kickdown οταν το κάνεις αυτό ή απλά σανιδώνεις γκάζι χωρίς το κουμπί; Γιατί διαφορετικά συμπεριφέρεται σε κάθε μια περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

oxi απλα μιλαω για το πεταλι του γκαζιου χωρις να παταω κοuμπι.

δοκιμες στο drive καθαρα

δοκιμες στο spor καθαρα χωρις να αλλαζω mode.απλα δοκιμες αποκλειστικα στο ενα και αποκλειστικα στο αλλο

Link to comment
Share on other sites

oxi απλα μιλαω για το πεταλι του γκαζιου χωρις να παταω κοuμπι.

δοκιμες στο drive καθαρα

δοκιμες στο spor καθαρα χωρις να αλλαζω mode.απλα δοκιμες αποκλειστικα στο ενα και αποκλειστικα στο αλλο

Μα για το πεντάλ σου λέω και γω! Στο τέλος τελος της διαδρομής του έχει ενα κουμπάκι που οταν πιεστεί ενεργοποιεί το kickdown!

Για να καταλάβεις πόσο πρέπει να το πατας ωστε να κάνει kickdown ή οχι πρέπει να πειραματιστείς λίγο. Βάλτο στο manual και δοκίμασε να το σανιδώνεις με μια σχέση μεσα, πχ 3η ή 4η. Αν δεν σου κατεβάσει αλλα συνεχίσει να γεμίζει την ίδια σχέση απο χαμηλά τοτε δεν έχεις πατήσει το κουμπί. Αν το πατήσεις θα κάνει kickdown ακόμα και στo manual :clapping:

Εμένα μου πήρε μερικές μέρες για να συνηθίσω το τέρμα γκάζι απο το τέρμα γκάζι + kickdown

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

:clapping: ΝΑΙ συμφωνω με αυτο που λες αλλα εμενα δεν κατεβαζει ταχυτητα σε αυτο που περιγραφω....ισως τα γραφω λαθος!!!να τα ξαναγραψω ανεβαζει στροφες 1000 με 1500 σε 1-1,5 sec χωρις να αυξανει τα κλμ καιμετα την παροδο του 1-1,5 sec παντα στην ιδια σχεση δηλαδη τριτη(δεν κατεβαζει)ανοιγει την σχεση .αυτο γινεται μαλλον επειδη ειμαι σε κλμ παραπανω ταχυτητας και δεν μου κατεβαζει αλλα εμενα το θεμα μου ειναι το νεκρο σημειο του 1-1,5 sec που εχει για να φυγει και γιατι ανεβαζει στροφες χωρις να αυξανει κλμ!

αυτο γινεται στο drive μονο.... βεβαια ισως με ενα προγραμμα εξαφανιστε πανω στο dsgι...ποιο φτηνο απο οτι καταλαβαινω θα μου ερθει αν εχει προβλημα να αλλαξω το προγραμμα του dsg παρα na αλλαξω εγκφαλο και megatronik που λενε ποιο πανω ,δεν νομιζω τελικα να φταιει δισκος.γιατι δεν καταλαβαινω κιολας πως τρωγεται αυτος ο δισκος...σε αυτο το σασμαν αφου οι σχεσεις αλλαζουν μονες του. και ειναι dsg 6 speed σε golf 5 με λαδι! εδω αλλοι τα σκιζουν και δεν κανουν κιχ και εμενα που το χε καπι εχει αμνησια κατι απο νοσο αλσχαιμερ.σπορ δεν ηξερε τι ειναι!!

.εχει ξεχασει τι ειναι και τι θελει να κανει...αρχιζω και πιστευω οτι εχει προσωπικοτητα... και κενα στον εγκεφαλο του!!

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

:thumbsup: ΝΑΙ συμφωνω με αυτο που λες αλλα εμενα δεν κατεβαζει ταχυτητα σε αυτο που περιγραφω....ισως τα γραφω λαθος!!!να τα ξαναγραψω ανεβαζει στροφες 1000 με 1500 σε 1-1,5 sec χωρις να αυξανει τα κλμ καιμετα την παροδο του 1-1,5 sec παντα στην ιδια σχεση δηλαδη τριτη(δεν κατεβαζει)ανοιγει την σχεση .αυτο γινεται μαλλον επειδη ειμαι σε κλμ παραπανω ταχυτητας και δεν μου κατεβαζει αλλα εμενα το θεμα μου ειναι το νεκρο σημειο του 1-1,5 sec που εχει για να φυγει και γιατι ανεβαζει στροφες χωρις να αυξανει κλμ!

αυτο γινεται στο drive μονο.... βεβαια ισως με ενα προγραμμα εξαφανιστε πανω στο dsgι...ποιο φτηνο απο οτι καταλαβαινω θα μου ερθει αν εχει προβλημα να αλλαξω το προγραμμα του dsg παρα na αλλαξω εγκφαλο και megatronik που λενε ποιο πανω ,δεν νομιζω τελικα να φταιει δισκος.γιατι δεν καταλαβαινω κιολας πως τρωγεται αυτος ο δισκος...σε αυτο το σασμαν αφου οι σχεσεις αλλαζουν μονες του. και ειναι dsg 6 speed σε golf 5 με λαδι! εδω αλλοι τα σκιζουν και δεν κανουν κιχ και εμενα που το χε καπι εχει αμνησια κατι απο νοσο αλσχαιμερ.σπορ δεν ηξερε τι ειναι!!

.εχει ξεχασει τι ειναι και τι θελει να κανει...αρχιζω και πιστευω οτι εχει προσωπικοτητα... και κενα στον εγκεφαλο του!!

:lol::lol: λές να έχει πάθει ταράκουλο απο την αχρηστία; Τι να πω...

Παράξενο πάντως αυτό που σου κάνει :goodjob:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

:goodjob: ΝΑΙ συμφωνω με αυτο που λες αλλα εμενα δεν κατεβαζει ταχυτητα σε αυτο που περιγραφω....ισως τα γραφω λαθος!!!να τα ξαναγραψω ανεβαζει στροφες 1000 με 1500 σε 1-1,5 sec χωρις να αυξανει τα κλμ καιμετα την παροδο του 1-1,5 sec παντα στην ιδια σχεση δηλαδη τριτη(δεν κατεβαζει)ανοιγει την σχεση .αυτο γινεται μαλλον επειδη ειμαι σε κλμ παραπανω ταχυτητας και δεν μου κατεβαζει αλλα εμενα το θεμα μου ειναι το νεκρο σημειο του 1-1,5 sec που εχει για να φυγει και γιατι ανεβαζει στροφες χωρις να αυξανει κλμ!

αυτο γινεται στο drive μονο.... βεβαια ισως με ενα προγραμμα εξαφανιστε πανω στο dsgι...ποιο φτηνο απο οτι καταλαβαινω θα μου ερθει αν εχει προβλημα να αλλαξω το προγραμμα του dsg παρα na αλλαξω εγκφαλο και megatronik που λενε ποιο πανω ,δεν νομιζω τελικα να φταιει δισκος.γιατι δεν καταλαβαινω κιολας πως τρωγεται αυτος ο δισκος...σε αυτο το σασμαν αφου οι σχεσεις αλλαζουν μονες του. και ειναι dsg 6 speed σε golf 5 με λαδι! εδω αλλοι τα σκιζουν και δεν κανουν κιχ και εμενα που το χε καπι εχει αμνησια κατι απο νοσο αλσχαιμερ.σπορ δεν ηξερε τι ειναι!!

.εχει ξεχασει τι ειναι και τι θελει να κανει...αρχιζω και πιστευω οτι εχει προσωπικοτητα... και κενα στον εγκεφαλο του!!

γιατι μυριζομαι οτι θα χρειαστεις μοναδα mechatronic....???ειναι παραγωγης 06-07??τα μονα dsg που δεν ειχανε θεμα ειναι τα 04-06 3ομηνα και τα 08 και μετα.καπου εχω ξαναδιαβασει το ιδιο προβλημα νομιζω στο mkv.uk....κοστος..ασ το καλυτερα..δεν θες να ακουσεις.πηγαινε σε μια αντιπρωσοπεια αυριο το πρωι αν εχεις χρονο.αν δεν βρεις ακρη με δ'αυτους πες μου να σου στειλω το τηλ μου με πμ να για να πας σε καποιον με γνωσεις και να βρουμε και ανταλακτικο φθηνο.

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

ειναο 06/06 αν το αφησω ετσι λες να χειροτερεψει?δεν με ενοχλει τωρα μιας ειναι μονο στο drive...εγω λεω τα 2000 ++++ευρο που ΜΥΡΙΖΟΜΑΙ και εγω τα θελω στη τσεπη μου και για να μη το κανω ανταλλακτικα.κριμα ειναι.... λεω να το αφησω ησυχο μιας και δεν εχω εγγυηση!!!! δεν ξερω αν μπορουν να το διαβασουν μεσω vagcom η τεστερ αλλα να του βαλουν χερι δεν τους εμπιστευομαι στην αντιπροσωπεια,θα περασω βεβαια και αν μπορουν να μου πουν αν εχει χαλασει κατι μεσω κομπιουτερ εχει καλως αλλιως οπως ειναι θα μεινει...αμα χαλασει μου κανει χαρη να το γυρισω μανουαλ και να γινει κοτετσι.

τι να πω κιολας εκει??υπαρχει καποια ειδικη εξεταση που ζηταω να κανουν πανω στον εγκεφαλο του dsg?δεν ξερω κιολας αμα παιρνει και κανα update..δεν πηγαινω αντιπροσωπεια απτην μερα που το τσεκαρα σε αυτη,παρα μονο σε ενα εξειδικευμενο στο νησι οπου κανει βελτιωσεις.θα το κοιταξω απο δευτερα που θα ειμαι στο νησι..ιδωμεν..

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Λεφο δεν θελω να σε αγχωσω αλλα απ οσο ξερω αν δεν το φτιαξεις τα κακαρωνει απο το λαθος σημα που παιρνει η μοναδα και καποια στιγμη θα σε αφησει.και το χειροτερο ειναι οταν σε αφησει οι τοσες λαθος εντολες που εχει δωσει η μοναδα στον σασμαν να μην εχει πειραχτει το πολιδισκο..ξερεις μεταχειρο dsg ειναι πανακριβο..καινουριο δε καλυτερα να το κανεις χειροκινητο μετα!!χαχα..παντος μπορει να μην ειναι και τιποτα υπαρχει και update gia to dsg τα εχεις κανει ολα??

Link to comment
Share on other sites

εγω καμια...ο αλλος δεν ξερω θα παω να ρωτησω αυριο στην αντιπροσωπεια με τον αριμο πλαισιου αν εκκρεμει καμια για το δικο μου αλλα ανεστη το φοβαμαι γιατι θυμαμαι οπου λεγανε οτι αναβαθμισεις στο dsg εχουν να κανουν με το ποσο πιεση κραταει το λαδι μεσα στο κιβωτιο ωστε να μην κανει θορυβο...κατι τετοιο θυμαμαι και τα γραφανε παιδια που ειχαν θεματα με το 7 και κροταλισματα και ηχους..εγω απο αυτα δεν εχω κροταλισματα και ηχους δοξα σοι θεος δηλαδη ακομη...και μην το κανω χειροτερο αντι για καλυτερο..

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

κροταλισματα δεν κανει το δικο μας..αλλα απ οσο ξερω η ποιοτητα των dsg συνεχως πεφτει!ειναι οπως τα μοτερ οταν βγηκανε τα bwa ολοι λεγανε οτι ειναι καλυτερα μεχρι που μετα απο 2 χρονια ολοι λεγανε οτι το καλυτερο τfsi ητανε τελικα το axx λογο σφυριλατων και καλυτερης κατσκευης οσο αναφορα το υλικο.αφου τα bwa την ακουνε με το παραμικρο.μαλλον θα ισχυει το ιδιο και στα σασμαν ριχνουν ποιοτητα.φαντασου οτι δεν ειναι μονο ο bwa που δεν φοραει σφυριλατα ακομα και τα cdl απλα ενυσχημενα πιστονια εχουν απλα με μεγαλυτερο πειρο.βεβαια εκει μιλαμε για καλυτερο μοτερ παντου απλα ετσι μια παρενθεση για να δειξουμε ποσο ψηλα εχει το κερδος η μαμα vw και συνεχως υποβιβαζει τα προιοντα της και την νοημοσυνη μας σαν αγοραστες...γι αυτο θα συνεχισω να την κραζω γιατι τα χιλιαρικα που πληρωνουμε στην τελικη στην φιλη μας την Aγγελα συν τους φορους υδρονουμε καθημερινα και προτιμω να τα τρωω σε ποιο εποικοδομητικα πραγματα για μενα απο το να συντηρω την γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

γιατι μυριζομαι οτι θα χρειαστεις μοναδα mechatronic....???ειναι παραγωγης 06-07??τα μονα dsg που δεν ειχανε θεμα ειναι τα 04-06 3ομηνα και τα 08 και μετα.καπου εχω ξαναδιαβασει το ιδιο προβλημα νομιζω στο mkv.uk....κοστος..ασ το καλυτερα..δεν θες να ακουσεις.πηγαινε σε μια αντιπρωσοπεια αυριο το πρωι αν εχεις χρονο.αν δεν βρεις ακρη με δ'αυτους πες μου να σου στειλω το τηλ μου με πμ να για να πας σε καποιον με γνωσεις και να βρουμε και ανταλακτικο φθηνο.

To δικό μου που είναι '07 μοντέλο προλαβαίνω λες να το πουλήσω;; :lol::goodjob:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε μην αγχωνεστε ολοι..δεν βγαζουν ολοι τα ιδια..αλλα χωρις πλακα το δικο μου μου εχει βγαλει καποια προβλημα στον μεταβλητο..το ειχα φτιαξει με κοστος κοντα στο χιλιαρικο...ε τυχαιο που και του κολητου μου που ειναι ιδιας παραγωγης με 2 μερς διαφορα ειχε βγαλει το ιδιο??τυχαιο που και του παιδιου που δουλευει στην αντιπροσωποια και ειναι επησεις ιδιας παραγωγης εχει το ιδιο??διαβολικη συμπτωση η πραγματικα ειμαστε τα θυματα τους??το gti θα το παρομοιαζα ως ενα παιδι και εμεις ειμαστε ο πατερας του..ακομα και τα λαθοι που κανει..συνεχιζουμε να τα αγαπαμε..η σαν μια σχεση που την μια μερα το αγαπας και την αλλη το μισεις..μεγαλη ιστορια το gti..

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε μην αγχωνεστε ολοι..δεν βγαζουν ολοι τα ιδια..αλλα χωρις πλακα το δικο μου μου εχει βγαλει καποια προβλημα στον μεταβλητο..το ειχα φτιαξει με κοστος κοντα στο χιλιαρικο...ε τυχαιο που και του κολητου μου που ειναι ιδιας παραγωγης με 2 μερς διαφορα ειχε βγαλει το ιδιο??τυχαιο που και του παιδιου που δουλευει στην αντιπροσωποια και ειναι επησεις ιδιας παραγωγης εχει το ιδιο??διαβολικη συμπτωση η πραγματικα ειμαστε τα θυματα τους??

:goodjob: σιγά μην αγχωθούμε και για το dsg τώρα. Αμα ειναι να βγάλει κάτι μη σώσει και βγάλει. Στο gti πρέπει να τρώει και περισσότερο ζόρι, ο tsi τι να πει..

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μολις γυρισα απο αντιπροσωπεια....πηγα για ελενχο toυ dsg και τυχον αναβαθμισεις.λοιπον απο το σασμαν τελειωσα ουτε κροταλισματα ουτε θορυβοι περιεργοι και το 1.1.5 δευτερολεπτο στη αποκριση μου ειπε ο και καλα ειδημων στα αυτοματα σασμαν του συνεργειου της ανιπροσωπειας την ηπειρο του καψιωχα οτι οσα εχουν ερθει στην αντιπροσωπεια εχουν ακριβως τον ιδιο τροπο λειτουργειας στα γολφ 5 dsg 6 και να μην σκεφτομαι τιποτα,αν ειχε προβλημα θα το ειχα καταλαβει αμεσως και θα εβγαζε και σφαλμα ,ουτε δισκους θελει θα ακουγοτανε ,μου ειπε,πραγμα που το δικο μου δεν κανει,δεν ακουγεται δηλαδη..οκ πληρως καθυσηχαστικος και αναρωτιεμαι μηπως εχω καταλοιπα απτο ντιζατο γκαζι που ειχα πριν???βεβαια προεκυψε οτι το αμαξι ηθελε ελενχο σε πολλαπλασιαστες ,πραγμα που εγινε μετα απο οδηγια για το δικο μου αμαξι απτο εργοστασιο και οκ.ουτε οκ μου ειπε πως ειχα προβλημα.μετα την δοκιμη στορ δρομο μου ειπε οτι παει και καλυτερα απτα αλλα κιολας αλλα του ειπα παραμενει μαμα μονο στο προγραμμα...

απορια ασχετη με dsg.οταν εχουν οδηγια να ελενχξουν κατι στο αυτοκινητο σημαινει οτι πρεπει να το αλλαξουν κιολας?γιατι εμενα μου εβαλε μια σφραγιδα στο πισω μερος του boοκservise λεγοντας οτι εκτελεστηκε ο ελενχος και οτι ολα ειναι οκ,μηπως επρεπε να μου αλλαξει πολλαπλασιαστες,πως το κατοχυρωνω!!??? που υπαρχει γραπτο οτι πρεπει να μας αλλαζουν αυτα που κοιτανε απο οδηγιες???

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντος δεν εχει καμια καθυστερηση στο γκαζι,αλλα αφου σου ειπανε οτι ειναι οκ τοτε ετσι θα ναι.μηπως οντος δεν μπορω να καταλαβω επιδη εσυ ειχες και ντιζατο οποτε αλλη αισθηση θα ειχες εκει.βαλε κανενα sprint booster λενε εχει ποιο αμεση αισθηση.οταν εχουν οδηγια απ οσο γνωριζω το ελγχουν δεν γινεται αντικατασταση.ασχετο...με τα φαναρια τα χελλα μπροστα τι εκανες??τα εβαψες απο μεσα??

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

παλι καλα οκ τοτε !!!μια χαρα!

!!!θα μας σκισουν με τα οοφ τοπικ

ακομα δεν τα εχω παραλαβει και δεν πηρα hella απο οτι μου λεει ο πωλητης αλλα τα γνησια σε μεταχειρισμενα,περιμενα να κλεισει η συμφωνια καιμετα να ανακοινωσω κατι..

.ακομη ειναι στο δρομο...dhl στο δρομο τα εχει,καθυστερησανε στο τελωνειο της γερμανιας...εν αναμονη...εσυ απτην φωτο τα κανεις για χελλα απτην παρουσιαση??

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν καποια διαφορα τα γνισια απο τα hella εξωτερικα τουλαχιστων..μετα εσωτερικα αν ειναι τα valeo (gnisia) θα πεδευτεις πολυ..πρεπει να αγορασεις ανταπτωρες μετα αισθητηρες ψαλιδιων autoleveling αλλο μουκαλακι νερου με αισθητηρα σταθμης μηχανισμο πλησης φαναριων και αλλες ταπες προφυλακτηρα και αλλον διακοπτη με autoleveling δεν ξερω τωρα απο εγκεφαλους τι θα χρειαστεις.ενω με τα hella απλα τα βαζεις και εχεις οεμ λουκ.πετας και ενα ξενον κιτ και εισαι κομπλε.ρυθμιζονται κανονικα απο μεσα οπως τα απλα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εμένα μου αλλάξαν σετ δίσκων και τώρα όλα καλά. Σε λίγο καιρό θα σου σπάει τα νεύρα. ΤΡΈΧΑ για αντιπροσωπεία.

Λέω να περιμένω λίγο καιρό ακόμα,ώστε το πρόβλημα να γίνει πιο εμφανές. Σε ενάμιση μήνα έχω το πρώτο μου σέρβις,αλλαγής λαδιών. Εκεί θα τους αναφέρω το πρόβλημα. Έχω αυτή τη στιγμή κάνει 10.000km, με τρόπο ευλαβικό θα έλεγα! Έχω και επέκταση εγγύησης,που λήγει τον Απρίλιο του 2014.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.