Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Τελικά δεν πωλείται ξεχωριστά η μηχανική ασφάλεια, πάει σετ με τον λεβιέ ταχυτήτων. Οπότε μιλάμε για γνήσιο περίπου στα 560€, αλλιώς μεταχειρισμένο στα 130-150€.

Αρα προσοχή και με ευλάβεια στον χειρισμό της. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Νέος κάτοχος passat 1.4 2011 με dsg 7 78000km  . Οταν το αυτοκινητο κινηθει αρκετα μεσα στην πολη μου κανει ενα μικρο σκορτσαρισμα στην 2α. Το αυτοκινητο θα παει τη Δευτερα συνεργειο για ελεγχο. Σε περιπτωση που ειναι πολυδισκος πως  να χειριστω την κατασταση γιατι η αληθεια ειναι οτι διαβασα αρκετα σχετικα με το θεμα.

 

Σας ευχαριστω πολυ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλος με golf 6 μοντέλου του 11 το πείρε μεταχειρισμένο με 97000χλμ και του κάνει το εξής πρόβλημα 

Οταν ξεκινάει με 1η ταχύτητα σκορτσαρει λίγο (εγώ το καταλαβαίνω σαν πατιναρισμα)

Αυτό το θέμα του το κάνει μόνο όταν ζεσταθεί το σασμαν.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Πολύδισκος.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , nikdev said:

Πολύδισκος.

Σε συνεργείο που πήγε έξω του άλλαξαν βαλβολινες και του έκαναν και κάποια βασική ρύθμιση από ότι μου είπε.

Επίσης του πρότειναν να περιμένουν να ζεστάνει λίγο ο καιρός και κα ρίξουν ένα καθαριστικό στους δικούς.

Του είπαν ότι δεν αξίζει ακόμα να κατεβάσει σασμαν.

Ξέρουμε κόστος του πολυδισκου?

Ανταλλακτικά + εργασία?

Link to comment
Share on other sites

Σασ χαιρετώ 

Εχω μια απορία  .. έχω ενα ΜΚ7 2013 140ΗP ΜΑΜΑ ΟΤΑΝ ΒΆΖΩ ΌΠΙΣΘΕΝ ΑΚΟΎΓΕΤΕ ΕΝΑΣ ΠΑΡΆΞΕΝΟΣ ΘΌΡΥΒΟΣ σαν να κτυπανε σίδερα να το περιγραψω , το κανει και οτν ρίχνει  ταχυτητα απο D3 σε D2 ΑΥΤΌΜΑΤΟ DSG ΓΝΩΡΊΖΕΤΕ  ΚΑΤΙ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες, θα στο μεταφέρω στο θέμα του Dsg. Ο θόρυβος που ακούς βγαίνει από αρκετά dsg (ο λεγόμενος τενεκές για όσους ξέρουν)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest panos 29

SOS!! Παιδιά καλημέρα! Αυτή την στιγμή το αμάξι μου είναι στην αντιπροσωπεία και λύνουν το βολάν!

Έχω το golf gti v dsg με 270000km. Λογικά θα χρειαστεί αλλαγή βολάν (έκανε ένα πολύ δυνατό θόρυβο, όταν το έβαζες μπροστά και όταν ξεκινούσε να τσουλάει)

να σημειώσω πως οι ταχύτητες αλλάζουν κανονικά και στο συριακό. Τι επιλογές έχω αν όντως είναι το βολάν; Υπάρχει κάποιο aftermarket που να είναι πιο ανθεκτικό από της vw; Το αμάξι είναι μαμά εκτός από την εξάτμιση (downpipe και πίσω)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα Dsg 7 βγάζουν το μεταλλικό αυτό θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας αν θα παρουσιάσει πρόβλημα η όχι. Είναι πολύ πιο επιρρεπείς σε βλάβες από το 6αρι.
Η απόλαυση που σου δίνει το DSG δεν συγκρίνεται.
Παρτο όπως σου αρέσει και κρατά μερικά λεφτά στην άκρη σε περίπτωση που έχεις θέμα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2013 at 7:34 ΜΜ, AntPri said:

15000 χλμ ! Ναι το DSG7 είναι .... Κωδικό σασμαν δεν ξέρω!... Μπορώ να τον βρω κάπου;

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

γεια σας παιδία ... λοιπόν έχω το dsg6 με 160.000 χιλιόμετρα... ενώ μου έκανε χρόνια το σκορτσάρισμα 3ης με 4ης με το που πατούσες παραπάνω το γκάζι,σήμερα μου το έκανε και 2αρα με 3η και μου άναψε το εικονίδιο του κινητήρα.βέβαια στο εικονίδιο μιλάει για βλάβη στο σύστημα εξαγωγής καυσαερίων(καταλύτη και αισθητήρα λ) από ότι είδα.....megatronic ή πολύδισκος ή κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2018 at 11:01 ΜΜ, nouli said:

Τα περισσότερα Dsg 7 βγάζουν το μεταλλικό αυτό θόρυβο

λοιπόν έχω το dsg6 με 160.000 χιλιόμετρα... ενώ μου έκανε χρόνια το σκορτσάρισμα 3ης με 4ης με το που πατούσες παραπάνω το γκάζι και αυτό όταν θυμόταν,σήμερα μου το έκανε και 2αρα με 3η και μου άναψε το εικονίδιο του κινητήρα.βέβαια στο εικονίδιο μιλάει για βλάβη στο σύστημα εξαγωγής καυσαερίων(καταλύτη και αισθητήρα λ) από ότι είδα.....megatronic ή πολύδισκος ή κάτι άλλο ?ξέχασα να αναφέρω ότι έκανα service πριν 3 μέρες σε έναν άλλο μηχανικό και δεν είδα τα μπουζί που μου άλλαξε....μήπως έχει σχέση με τα μπουζί???

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , stelios3 said:

λοιπόν έχω το dsg6 με 160.000 χιλιόμετρα... ενώ μου έκανε χρόνια το σκορτσάρισμα 3ης με 4ης με το που πατούσες παραπάνω το γκάζι και αυτό όταν θυμόταν,σήμερα μου το έκανε και 2αρα με 3η και μου άναψε το εικονίδιο του κινητήρα.βέβαια στο εικονίδιο μιλάει για βλάβη στο σύστημα εξαγωγής καυσαερίων(καταλύτη και αισθητήρα λ) από ότι είδα.....megatronic ή πολύδισκος ή κάτι άλλο ?ξέχασα να αναφέρω ότι έκανα service πριν 3 μέρες σε έναν άλλο μηχανικό και δεν είδα τα μπουζί που μου άλλαξε....μήπως έχει σχέση με τα μπουζί???

Αφού το έβαλα στο διαγνωστικό vcds μου έβγαλε τα εξής σφάλματα.  1. 000769  P0301 κύκλωμα 1 αναγνώριση διακοπής καύσης

                                                                                                                              2. 000770   P032  κύκλωμα 2 αναγνώριση διακοπής καύσης

                                                                                                                              3. 000051   turbochacharger bybass valve control circiut P0033

                                                                                                                              4. 00771     fuel level sensor (αισθητήρας δείκτης καυσίμου)

έχω την εντύπωση πως άλλο είναι τελικά το πρόβλημα....μπορεί να είναι από την χρήση του αμαξιού λόγω 160.000 ή λόγω των μπουζιων?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! 

Είμαι καινούριος στο forum και είπα να γράψω γιατί σκέφτομαι για αγορά ενός Golf 7 1.4 140hp ACT 2013. 

Στο car έχει αρκετά με κιβώτια DSG(κοντά στα 100.000km) και θα ήθελα την γνώμη σας μέσα από την εμπειρία σας αν είναι σωστή η επιλογή ενός μεταχειρισμένου αυτοκινήτου με κιβώτιο DSG.

Γενικά είναι προβληματικά και να προτιμήσω κάποιο χειροκίνητο ή έχουν γίνει βελτιώσεις σε σχέση με παλιότερα μοντέλα και δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος?

Link to comment
Share on other sites

On ‎28‎/‎1‎/‎2019 at 11:23 ΜΜ, Giorgos Vatos said:

Καλησπέρα παιδιά! 

Είμαι καινούριος στο forum και είπα να γράψω γιατί σκέφτομαι για αγορά ενός Golf 7 1.4 140hp ACT 2013. 

Στο car έχει αρκετά με κιβώτια DSG(κοντά στα 100.000km) και θα ήθελα την γνώμη σας μέσα από την εμπειρία σας αν είναι σωστή η επιλογή ενός μεταχειρισμένου αυτοκινήτου με κιβώτιο DSG.

Γενικά είναι προβληματικά και να προτιμήσω κάποιο χειροκίνητο ή έχουν γίνει βελτιώσεις σε σχέση με παλιότερα μοντέλα και δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος?

ειχαν θεμα μεχρι το 2011 αν το λεω σωστα, γτ κ εγω ψαχνω για αλλαγη κ θελω με  dsg . νομιζω αν εχεις χειροκινητο πρεπει να δοκιμασεις κ κατι σε 7αρι κ ειδικα σε tsi να γουστάρεις !! θα το φαμε το κεφαλι με της οδικες αλλα εγω γουσταρω dsg κ το σκασιμο που κανει στης αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα παραδωσε πευμα το dsg οπως πηγαινα στο δρομο γυρω στα 70χιλ. ξαφνικα κατεβαζει μονο του πρωτη το ειδα ολα το αμαξι φρεναρε αποτομα και στροφες εφασαν 7χιλ. δεν μπορουσα να βαλω αλλη ταχυτητα ουτε χειροκινητα μονο νεκρα και πρωτη. εκανα με πρωτη 7χιλιομετρα στο ταμπλο αναβοσβηναν ολες η ενδειξεις του dsg. το πρωι συνεργειο και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

7άρι ?

 

Link to comment
Share on other sites

χτες πηρα το αμαξι απο το συνεργειο και αφου πληρωσα 800 ευρω  με ενημερωσαν πως ειχε ενα προβλημα στα υδραυλικα του σασμαν και ολα ειναι ενταξει σκεφτηκα αγιο ειχαμε που καθαρισαμε με τοσα το περνω φευγω λεω για να δοκιμασω το σειριακο και ξαφνικα ηρθαν τα χριστουγεννα μπαινει πρωτη απο μονη της στα οργανα αναβοσβηνει η ενδειξεις του dsg και αναβει το λαμπακι του κινητηρα πισω στο συνεργειο με πρωτη σε ολο το δρομο. μου λενε μα το δοκιμασαμε του λεω τοτε εγω το χαλασα παλι και δαγκωνωμουνα για να μην ακουστω σε ολο το τετραγωνο μου ειπαν να το αφησω να το δουν και θα σε παρουμε τηλ. πραγμα που δεν εγινε περασα σημερα το απογευμα απο το συνεργειο το αμαξι ελειπε μου ειπαν πως το πηγαν προγραμματισμο εγκεφαλου....αυριο βλεπουμε... σημερα κλεινει μια εβδομαδα στο συνεργειο!!!    

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξες mechatronic?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα τελικα εκει ειναι στο mechatronic μου ειπαν πως εχει καποια επαφη προβλημα και τωρα παμε για μεταχειρω η καινουργιο μου ειπαν πως θα τα βρουμε στιην τιμη και με αυτα που εχω δωσει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πήγα σε ένα Φιλοσίδη και έκανα teat drive το Golf με 7άρι DSG και έπαθα πλάκα. Απορώ τόσα χρόνια τι κάνω με μηχανικό κιβώτιο. Με ένα φίλο που τα συζηταγα μου λέει μακριά από VAG DSG. Μπες μου λέει στο φόρουμ διάβασε και θα δεις. Μπήκα λοιπόν εδώ και διαβάζω πολλά και ακριβά προβλήματα με το εν λόγω αυτόματο κιβώτιο. Και ερωτώ λοιπόν τους κατόχους. Θα τα κλαίω τα λεφτά μου? Θα είμαι κάθε.λιγο στο συνεργείο? Μήπως να πάω σε μηχανικό να τελειώνω ? Αξίζει ή να κοιτάξω κάποιο άλλο αυτοκίνητο με αυτόματο? Παρακαλώ τα φώτα σας.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2019 at 9:51 ΠΜ, amanwithaplan said:

Καλημέρα. Πήγα σε ένα Φιλοσίδη και έκανα teat drive το Golf με 7άρι DSG και έπαθα πλάκα. Απορώ τόσα χρόνια τι κάνω με μηχανικό κιβώτιο. Με ένα φίλο που τα συζηταγα μου λέει μακριά από VAG DSG. Μπες μου λέει στο φόρουμ διάβασε και θα δεις. Μπήκα λοιπόν εδώ και διαβάζω πολλά και ακριβά προβλήματα με το εν λόγω αυτόματο κιβώτιο. Και ερωτώ λοιπόν τους κατόχους. Θα τα κλαίω τα λεφτά μου? Θα είμαι κάθε.λιγο στο συνεργείο? Μήπως να πάω σε μηχανικό να τελειώνω ? Αξίζει ή να κοιτάξω κάποιο άλλο αυτοκίνητο με αυτόματο? Παρακαλώ τα φώτα σας.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Δε νομίζω πως μπορεί να σου πει κανένας αν θα κλαις τα λεφτά σου ή αν θα είσαι συνέχεια στο συνεργείο.

 

Οδηγώ εδώ και 10+ χρόνια ένα από τα πρώτα dsg7 που ήρθαν στην Ελλάδα. Ναι είχα ένα σοβαρό πρόβλημα πάνω στο 2ο χρόνο (αλλαγή μεκατρονικ με έξοδα αντιπροσωπείας). Μέχρι σήμερα όλα καλά.

 

Αν θα ξαναέπαιρνα dsg; Σίγουρα με προβλημάτισε το θέμα που είχα αλλά το πιο πιθανό είναι πως ναι θα το έπαιρνα. Επίσης βλέπω πλέον πολύ θετικά το θέμα του αυτόματου/σειριακού γενικότερα, κάτι που δεν ίσχυε πριν οδηγήσω dsg.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είχε χαλάσει 1-2 φορές Mechatronic ή πολύδισκος εκτός εγγύησης θ΄ άλλαζες γνώμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.