Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Δυστυχως fire.gif το προβλημα σκορτσαρισμα επανηλθε

σχεδον αμεσως.

Μετα απο μια συντομη κυκλοφορια στο κεντρο της Αθηνας

οπου ζεσταθηκαμε λιγο

το σκορτσαρισμα μεταξυ 1ης και 2ας παραμενει παρα την προσφατη(1 βδομαδα) αλλαγη Mechatronic.

Το παρηγορο ειναι πως εχω δει δυο τρεις περιπτωσεις πολυ προσφατα

στο SciroccoClub

οπου το προβλημα αντιμετωπιστηκε με αλλαγη δισκων

κατοπιν εντολης απο γερμανια.

Απο Δευτερα συνεργειο!! new_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Εννοούμε εντονο κραδασμο-δονηση στην αλλαγη 1η σε 2α κυριως οταν

αυτοκινητο ειναι ζεστο ή εχει δουλευτει σε κινηση.

Οσοι το εχουν ειναι σιγουρο οτι το καταλαβαινουν.

Το ασθανεται και ο συνοδηγος ακομα και γυναικα!!!!

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση...:(

Εμένα κάνει ένα πράγμα σαν συμπλεκτάρισμα/σπινιαρισμα (από δευτέρα σε τρίτη) και κυρίως σε ανηφόρα...

Ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή....

Link to comment
Share on other sites

Mετά από αρκετές ημέρες λειτουργίας με το νέο κιβώτιο και ένα ταξίδι

στην Θεσσαλονίκη μπορώ να πω πως μόνο το σκορτσάρισμα απουσιάζει

καθώς οι θόρυβοι καλά κρατούν και πάλι.

Το άθλιο της όλης υπόθεσης όμως είναι πως στο εν λόγω ταξίδι αμέσως

κατάλαβα την απουσία ευθυγράμμισης στο αυτοκίνητο το οποίο άλλαζε

3 λωρίδες σχεδόν μόνο του και σε απόλυτα ίσιο οδόστρωμα!!

Σήμερα τελικά μετά από επίσκεψη στο γνωστό εξειδικευμένο συνεργείο

στο Π. Φάληρο (εκκλησία Αγ. βαρβάρας) διαπιστώσαμε παντελώς εκτός

ορίων ευθυγράμμιση και επίσης απουσία 2 βιδών στήριξης, μία στην κρεμαγιέρα

και ακόμη μία στην γέφυρα!!!

Είναι οφθαλμοφανές πως μετά το λύσιμο της γέφυρας για την αντικατάσταση του κιβωτίου

κανείς δεν έδωσε σημασία στο να γίνει και πάλι ευγράμμιση στο αυτοκίνητο και επίσης

το πιο βάσικο να μην περισέψουν αν μη τι άλλο βίδες από μία τέτοια

σημαντική εργασία!!

Αναμένω σύντομα ελπίζω μία τεχνική έκθεση από το συνεργείο που επιμελήθηκε

σήμερα το αυτοκίνητο και στην συνέχεια ξεκινάω μεγάλη προσπάθεια για

να βάλω μερικούς ανεύθυνους στην θέση τους!!

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Mετά από αρκετές ημέρες λειτουργίας με το νέο κιβώτιο και ένα ταξίδι

στην Θεσσαλονίκη μπορώ να πω πως μόνο το σκορτσάρισμα απουσιάζει

καθώς οι θόρυβοι καλά κρατούν και πάλι.

Το άθλιο της όλης υπόθεσης όμως είναι πως στο εν λόγω ταξίδι αμέσως

κατάλαβα την απουσία ευθυγράμμισης στο αυτοκίνητο το οποίο άλλαζε

3 λωρίδες σχεδόν μόνο του και σε απόλυτα ίσιο οδόστρωμα!!

Σήμερα τελικά μετά από επίσκεψη στο γνωστό εξειδικευμένο συνεργείο

στο Π. Φάληρο (εκκλησία Αγ. βαρβάρας) διαπιστώσαμε παντελώς εκτός

ορίων ευθυγράμμιση και επίσης απουσία 2 βιδών στήριξης, μία στην κραμαγιέρα

και ακόμη μία στην γέφυρα!!!

Είναι οφθαλμοφανές πως μετά το λύσιμο της γέφυρας για την αντικατάσταση του κιβωτίου

κανείς δεν έδωσε σημασία στο να γίνει και πάλι ευγράμμιση στο αυτοκίνητο και επίσης

το πιο βάσικο να μην περισέψουν αν μη τι άλλο βίδες από μία τέτοια

σημαντική εργασία!!

Αναμένω σύντομα ελπίζω μία τεχνική έκθεση από το συνεργείο που επιμελήθηκε

σήμερα το αυτοκίνητο και στην συνέχεια ξεκινάω μεγάλη προσπάθεια για

να βάλω μερικούς ανεύθυνους στην θέση τους!!

Στάθη αυτό ακούγεται αρκετά σοβαρό! Κάτι έχει γραφεί και εδώ :

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/auto-marin.html

Link to comment
Share on other sites

Στάθη αυτό ακούγεται αρκετά σοβαρό! Κάτι έχει γραφεί και εδώ :

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/auto-marin.html

Δική μου ανάρτηση είναι και αυτή.

θα τους ξεφτυλίσω παγκοσμίως μιλάμε!!!

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Ούτε ερασιτέχνης δεν ξεχνάει βίδες (!!), εδώ μόνοι μας κάνουμε κάτι στο αμάξι και το χιλιοτσεκάρουμε αν είναι όλα οκ. Αφού γύρισες σώος και αβλαβής από το ταξίδι πάλι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι η πρωτη φορα που ακουμε παραπονα απο την Auto Marin.Ειναι μακραν το χειροτερο εξουσιοδοτημενο.

Link to comment
Share on other sites

Θα χαρακτηριστει "χαρακτηρηστικο λειτουργιας¨" ...και θα θαφτει .... τα ιδια εχουν γινει με το σασμαν το 6αρι ...που γενικα ειναι πολυ κατω του μετριου για τετοιο αυτοκινητο...και τετοια τιμη . Επισης ΟΣΑ 6 εχω οδηγησει με 15+ χιλ χιλιομετρα σκορτσαρουν ελαφρως στην 1η ... πραγμα που γινοταν και στο 5 αρι και δεν υπηρχε καμια ουσιαστικη βελτιωση

Link to comment
Share on other sites

Θάνο η ευπάθεια ή η χαμηλότερη του αναμενόμενου αντοχή κάποιων μηχανικών μερών είναι δεδομένη αλλά εδώ μιλάμε για εγκληματική αμέλεια στο μοντάρισμα, από ανθρώπινο χέρι και προφανώς κάκιστη εργασία σε συνδυασμό με ανύπαρκτο έλεγχο από τον τεχνικό προιστάμενο του συνεργείου!

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Μετά την νέα σημερινή επίσκεψη μου στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Auto Marin στην Λ. Αλεξάνδρας,

διαπιστώθηκε ιδίοις όμασι με τις υποδείξεις των τεχνικών του συνεργείου οτι στο εν λόγω

μοντέλο που έχω στην κατοχή μου (Golf VI) η κρεμαγιέρα στηρίζεται στην γέφυρα με 3 βίδες και όχι με

4 όπως στο προηγούμενο μοντέλο (από το οποίο έχει παραμείνει αυτούσια η γέφυρα) και συνεπώς δεν τίθεται

θέμα έλειψης βιδών στήριξης όπως λανθασμένα είχε διαπιστώσει το εξειδικευμένο συνεργείο που είχα

απευθυνθεί και το οποίο είχε τοποθετήσει μία επιπλέον βίδα η οποία δεν είχε κανένα λόγο ύπαρξης

τελικά και αφαιρέθηκε.

Επιπρόσθετα έγινε εκ νέου έλεγχος ευθυγράμμισης όπου δεν διαπιστώθηκε πρόβλημα (καθώς πολύ

πρόσφατα είχε πραγματοποιηθεί διόρθωση της ευθυγράμμισης στο εξειδικευμένο συνεργείο) και επίσης

έλεγχος της πίεσης των ελαστικών όπου διαπιστώθηκε ελαφρώς χαμηλότερη πίεση από την προβλεπόμενη

στον εμπρόσθιο αριστερό τροχό και παρακολουθείται για πιθανή ανάγκη επισκευής του ελαστικού.

Αυτά προς αποκατάσταση της αλήθειας...

Link to comment
Share on other sites

Διασταύρωσε το ότι όντος στηρίζετε με 3 βίδες και όχι με 4 στο VI γιατί τους έχω ικανούς να σου λένε μπαρούφες.

Έχω και εγώ πρόβλημα με το σκορτσαρισμα του DSG όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία λαδιών πάνω από 90+ βαθμούς. Όταν το πήγα στο συγκεκριμένο συνεργείο (στην Λ. Αλεξάνδρας) διαπίστωσαν και αυτοί ότι υπάρχει πρόβλημα και το πήγα εκεί τουλάχιστον 2-3 φορές για να πάρουν κάποιες «μετρήσεις» που θέλανε. Την τελευταία φορά μου λένε ότι περιμένουν απάντηση από Γερμανία αλλά είναι σχεδόν σίγουροι ότι είναι φυσιολογική φθορά των δίσκων/πλατό που έχει το DSG (Έχω 20.000 με το αμάξι εκ τον οποίον τα 8.000 σε εθνική).

Όταν το άκουσα αυτό ήμουν έτοιμος να αρχίσω να βρίζω… αλλά συγκρατήθηκα μέχρι να δω τι θα απαντήσουν από Γερμανία. Μα καλά μας έχουν για τόσο μ@λ@κες?... Αν δω ότι δεν βγάζω άκρη με το καλό θα κινηθώ νομικά και θα το πάω μέχρι τέλους… Το μονό που φοβάμαι είναι ότι αν τελικά μου αντικαταστήσουν/επισκευασουν το dsg μην έχω παρόμοια θέματα με ευθυγράμμιση / να λείπουν βίδες κτλ… γιατί πλέον δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε αυτό το συνεργείο.

Παρεμπιπτόντως έχουν περάσει 2 εβδομάδες και ακόμα δεν έχουν απαντήσει από Γερμανία...έλεος? Και φυσικά όταν τους ρώτησα ποσό μπορεί να χρειαστεί να περιμένω για την απάντηση δεν ήξεραν. (υποθέτω πως η απάντηση είναι : όσο χρειάζεται για να λήξη η εγγύηση!)

Link to comment
Share on other sites

Είδα με τα μάτια μου οτι στο σημείο που είχε περάσει την βίδα το εξειδικευμένο συνεργείο ήταν σκέτη τρύπα χωρίς πάσο καν

και από την πάνω πλευρά απόλυτο κενό καθώς η κρεμαγιέρα του 6 σε εκείνο το σημείο δεν έχει εξόγκωμα-βάση στήριξης

όπως είχε η παλιά του 5..

Πάντως φθορά των δίσκων με 20000 τι να πω τσάμπα τα λεφτάκια μας για αυτό το DSG...

Eδώ βέβαια εμένα το πρώτο κιβώτιο έκανε σκορτσάρισμα από τα 3000 χλμ οπότε τι σου λέω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αποκλείεται να φαγώθηκαν οι δίσκοι σε 20.000κμ. Εδώ με χειροκίνητο κιβώτιο και βγάζει άνετα 80.000 που το διαχειρίζεται άνθρωπος. Το DSG κάνει αυτό τις αλλαγές αυτόματα και όσο τελειότερα γίνεται, ακριβώς για να μην χαλάνε τόσο γρήγορα οι δίσκοι/πλατό του. Τώρα αν αυτό φαγώθηκε σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η μονάδα έλεγχου του και προφανώς θέλει και αυτή αλλαγή. Αν αλλάξουν μόνο δίσκους/πλατό σίγουρα θα τους "ξαναφάει" πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αφτο ειναι δεδομενο οτι το προβλημα ειναι τυπου διαχειρησης των δισκων . Οσο για τα χειροκινητα ...σε κανενα αυτοκινητο δεν εχουμε αλλαξει με κατω απο 120 χιλ χιλιομετρα οποτε πιστευω ειναι καθαρα θεμα οδηγησης.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ο μηχανικός προσπαθούσε να με πείσει ότι αν όντος έχουν φθαρεί οι δίσκοι στα 20.000 είναι φυσιολογική φθορά και ότι θεωρείτε αναλώσιμο και δεν το καλύπτει η εγγύηση. Τι να πει κανείς μετά από αυτό...

Α! ξέχασα να σας πω ότι με ρώτησε αν το "ζόρισα" σε καμία ανηφόρα και φαγώθηκαν οι δίσκοι... έλεος

Link to comment
Share on other sites

Έχω golf vi 160 dsg7 με 25000 χλμ. Το τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει οτι στην εκκίνηση από στάση η εμπλοκή του συμπλέκτη γίνεται λίγο πιο αργά από ότι καινούργιο. Επίσης, κατά την αλλαγή από 1η -2η πάλι υπάρχει ένα μικρό πατινάρισμα, ειδικά αν κινούμαι σε ανηφόρα. Στο μικρό χρόνο που διαρκεί το πατινάρισμα υπάρχει μία δόνηση αλλά όχι κάτι πολύ έντονο. Γενικά μου δίνει την εντύπωση οτι έχουν φθαρεί λίγο οι δίσκοι. Δεν το έχω αναφέρει στο συνεργείο γιατί δεν πιστεύω οτι δίνουν σημασία σε τέτοια ... "μικροπράγματα".

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ο μηχανικός προσπαθούσε να με πείσει ότι αν όντος έχουν φθαρεί οι δίσκοι στα 20.000 είναι φυσιολογική φθορά και ότι θεωρείτε αναλώσιμο και δεν το καλύπτει η εγγύηση. Τι να πει κανείς μετά από αυτό...

Α! ξέχασα να σας πω ότι με ρώτησε αν το "ζόρισα" σε καμία ανηφόρα και φαγώθηκαν οι δίσκοι... έλεος

καλα ρε παιδια δεν ειχατε υποψιαστει τιποτα.μονο το ονομα DSG που σημαινει DEN SYMFEREI GOLF δεν σας λεει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που δεν ελεγαν σε κανενα με τα 7αρια ξηρου τυπου ειναι οτι φαγωνονται οι δισκοι.

Ελεγαν σε ολους οτι ειναι πιο ελαφρυ απο το 6αρι και δεν εχει εξοδα συντηρησης και ετσι περασε μαρκετινιστικα. Η αληθεια ειναι οτι εχει πιο πολλα εξοδα συντηρησης γιατι απ'οτι φαινεται οι ξηροι δισκοι χρειαζονται περισσοτερη συντηρηση και προσοχη.

Και καλα αμα εισαι σε εγγυηση, αν ομως δεν εισαι τι γινεται?

Και σε εμενα στο αλλο μου αυτοκινητο Colt με σειριακο/αυτοματο που εχω οταν τους ρωτησα για ενα προβλημα που εχει το κιβωτιο μου πεταξαν οτι 'ξερεις καθε 40000 χλμ μας τα φερνουν για αλλαγη δισκων οταν κινουνται μεσα στην Αθηνα, ειναι φυσιολογικο' ηταν δηλαδη φυσιολογικο γ΄'αυτους αλλα για μενα καθολου μιας και δεν ειχα καν ιδεα οτι λειτουργουν και αυτα οπως τα χειροκινητα μονο που τις αλλαγες γινονται απο μια μοναδα εγκεφαλου.

Αν το ηξερα ισως επαιρνα ενα συμβατικο αυτοματο.

Το μονο που ξερω ειναι οτι το 6αρι dsg μου προς το παρον στα 35 χιλ χλμ δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω με την σειρά μου ότι κι έχω dsg7 σε Golf VI 160. Το αμάξι το παρέλαβα 12/2009 και μέχρι τώρα έχω 11.500km δεν έχω κάνει ακόμα καμία αναβάθμιση (ούτε DSG ούτε ECU γιατί δεν έχω προλάβει) και περίπου 1 μήνα τώρα έχω παρατηρήσει το τρέμουλο όταν ζεσταίνεται (σε κίνηση κυρίως) και αναλυτικότερα σε ανηφόρα ή γενικά όταν ζορίζεται.

Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι πρέπει να αλλαχτούν δίσκοι ΣΑΝ ΑΝΑΛΩΣΙΜΟ στα 20.000χλμ. Ούτε καν στα 150.000. Δεν είναι φυσιολογικό. Πριν το παραγγείλω και ο αντιπρόσωπος και σε διάφορα site διάβαζα για 300.000χλμ αντοχής του σασμαν χωρίς συντήρηση, με ότι αυτό συνεπάγεται. Θεωρώ πως οι δίσκοι πρέπει να αλλαχτούν είτε λόγω προβληματικής παρτίδας (μας έχει συνηθίσει η VW σε τέτοια) είτε πρέπει να μάθουμε να ζούμε με το εν λόγω τρέμουλο και τον γνωστό θόρυβο στις χαμηλές ταχύτητες.

Προσωπικά αν δεν γίνει κάποια ανάκληση (βλέπε Αμερική σε DSG6) δεν πρόκειται να αφήσω τα "μαστόρια" να ξεντεριάσουν το DSG καθώς δεν υπάρχει η τεχνογνωσία για το σασμαν αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος που κάνουν αντικατάσταση σασμαν σε τυχόν πρόβλημα που δεν αφορά mechatronic.

Το αμάξι μου είναι leasing για 4 χρόνια με εξαγορά οπότε μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα θα περιμένω (παρακολουθώντας τα forums) να δω τι μέλει γενέσθαι... Ισως κάποιοι νομίσουν ότι μιλάω εκ του ασφαλούς αλλά τους διαβεβαιώνω πως όχι.

Υ.Γ. Πριν το golf είχα rallye 16v "ανεβασμένο" και άλλαξα δίσκο στις 130.000χλμ επειδή ήμουν στο όριο να με αφήσει το ρουλεμάν. Και δεν χρειάζεται να πω πως το δούλευα...

Link to comment
Share on other sites

το dsg 6 ΝΑΙ ειχε προδιαγραφες για πανω απο 250.000 Οχι Ομως το 7 το οποιο ειχα διαβασει οτι θα ηταν για 170.000 .Αλλα δυστηχως σχεδον ολα με πανω απο 20-30 χιλ σκορτσαρουν... εκτος απο αυτα που ειναι σε επαρχια ..οπου ξερω ατομο με 67.000 και το αμαξι ειναι σαν καινουριο.Το dsg 6 ηταν ασυμφορο κατασκευαστικα....το 7ειναι 44% φηνοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι πρέπει να αλλαχτούν δίσκοι ΣΑΝ ΑΝΑΛΩΣΙΜΟ στα 20.000χλμ. Ούτε καν στα 150.000. Δεν είναι φυσιολογικό. Πριν το παραγγείλω και ο αντιπρόσωπος και σε διάφορα site διάβαζα για 300.000χλμ αντοχής του σασμαν χωρίς συντήρηση, με ότι αυτό συνεπάγεται.

+1000

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να θεωρηθούν αναλώσιμοι οι δίσκοι και με διάρκεια μόνο 15-20.000km. Δεν νομίζω να υπάρχει αναλώσιμο που να κοστίζει 500+ ευρώ… και να το αλλάζεις 1 φορά τον χρόνο…

Link to comment
Share on other sites

το dsg 6 ΝΑΙ ειχε προδιαγραφες για πανω απο 250.000 Οχι Ομως το 7 το οποιο ειχα διαβασει οτι θα ηταν για 170.000 .Αλλα δυστηχως σχεδον ολα με πανω απο 20-30 χιλ σκορτσαρουν... εκτος απο αυτα που ειναι σε επαρχια ..οπου ξερω ατομο με 67.000 και το αμαξι ειναι σαν καινουριο.Το dsg 6 ηταν ασυμφορο κατασκευαστικα....το 7ειναι 44% φηνοτερο...

Το δικό μου έχει κάνει 20.000Km εκ τον οποίον τα 8.000 έγιναν σε εθνική με σταθερή ταχύτητα , κτλ. Και όσο αφορά την χρήση του γενικά του συμπεριφέρομαι άψογα από τότε που το πήρα και δεν κάνω καγκουριές. Επίσης ξέρω 2 άτομα ακόμα με dsg7 που ο ένας έχει κάνει 38.000 και ο άλλος 52.000 (τα περισσότερα μέσα σε πόλη) και δεν τους έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα σκορτσαρίσματος. Από τα παραπάνω συμπεραίνω ότι σε όσους φαγώθηκαν οι δίσκοι τόσο νωρίς απλά έχουν κάποιο εξάρτημα ελαττωματικό (είτε δίσκους , είτε mechatronic, είτε κάτι άλλο...)

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω συμπεραίνω ότι σε όσους φαγώθηκαν οι δίσκοι τόσο νωρίς απλά έχουν κάποιο εξάρτημα ελαττωματικό (είτε δίσκους , είτε mechatronic, είτε κάτι άλλο...)

Το θέμα είναι πως θα είμαστε σίγουροι ότι υπάρχει εξάρτημα ελαττωματικό;

Και αν ναι ποιο είναι αυτό; Γιατί αν παραπονεθείς πολύ, η "εύκολη" λύση για τις αντιπροσωπείες είναι η αλλαγή δίσκων ή mechatronic ή ..., σε συνεννόηση με την VW (αφού για κάθε εξάρτημα που αλλάζεται στην εγγύηση ο αντιπρόσωπος πληρώνεται). Βέβαια δεν πρόκειται ποτέ να σου εγγυηθούν για το νέο εξάρτημα (βλέπε τρίξιμο κούνιας κλπ).

¶ρα τι κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.