Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

το dsg 6 ΝΑΙ ειχε προδιαγραφες για πανω απο 250.000 Οχι Ομως το 7 το οποιο ειχα διαβασει οτι θα ηταν για 170.000 .Αλλα δυστηχως σχεδον ολα με πανω απο 20-30 χιλ σκορτσαρουν... εκτος απο αυτα που ειναι σε επαρχια ..οπου ξερω ατομο με 67.000 και το αμαξι ειναι σαν καινουριο.Το dsg 6 ηταν ασυμφορο κατασκευαστικα....το 7ειναι 44% φηνοτερο...

Στο autotriti το είχα διαβάσει, στην παρουσίαση που είχε. Συγκεκριμένα:

"Η καινοτομία του DSG 7 σχέσεων είναι ότι δε χρειάζεται οποιοδήποτε είδος συντήρησης, ενώ η διάρκεια "ζωής", σύμφωνα με τη VW, είναι απεριόριστη (εάν σκεφτεί κάποιος ότι οι υπεύθυνοι της εταιρείας αναφέρουν, ότι αντοχές του φτάνουν μέχρι και τα 300.000 χιλιόμετρα). Το κιβώτιο αυτό χρησιμοποιεί 1,7 λίτρα λαδιού (σε αντίθεση με τα 6,5 λίτρα του DSG 6) και δεν χρειάζεται αλλαγή."

Link to comment
Share on other sites

το dsg 6 ΝΑΙ ειχε προδιαγραφες για πανω απο 250.000 Οχι Ομως το 7 το οποιο ειχα διαβασει οτι θα ηταν για 170.000 .Αλλα δυστηχως σχεδον ολα με πανω απο 20-30 χιλ σκορτσαρουν... εκτος απο αυτα που ειναι σε επαρχια ..οπου ξερω ατομο με 67.000 και το αμαξι ειναι σαν καινουριο.Το dsg 6 ηταν ασυμφορο κατασκευαστικα....το 7ειναι 44% φηνοτερο...

ολα; εγω εχω 95000 και δεν εχω κανενα προβλημα. αρα δεν εχεις ρωτησει ολους τους κατοχους που περασαν 30000χ

εγω θα το ξαναπω πως το DSG οχι απλα αξιζει τα λεφτα του αλλα δινει αλλο αερα στο αμαξι και το κανει εργαλειο. δεν ξαναγοραζω αμαξι διχως DSG

τελος οσο αναφορα την αλλαγη δισκου πλατο σε μηχανικο κιβωτιο... καθε 50000 σχεδον σε ολα τα αμαξια χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

απλα να πω οτι εγω με 6αρι dsg και 21000km , εχω παρατηρησει αυτο το τρεμουλο/σκορτσαρισμα οταν ζεσταθει υπερβολικα σε κινηση ,αλλα δεν το κανει παντα. δε με ειχε ανησυχησει ιδιαιτερα . κατα τα αλλα ολα φυσιολογικα .

btw τωρα που ειπα οταν ζεσταθει σε κινηση ,περα απο αυτο me to dsg, ακουγονται και καποια τσικ-τσικ πισω απο το τιμονι αφου το στριψω. το εχει παρατηρησει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

απλα να πω οτι εγω με 6αρι dsg και 21000km , εχω παρατηρησει αυτο το τρεμουλο/σκορτσαρισμα οταν ζεσταθει υπερβολικα σε κινηση ,αλλα δεν το κανει παντα. δε με ειχε ανησυχησει ιδιαιτερα . κατα τα αλλα ολα φυσιολογικα .

btw τωρα που ειπα οταν ζεσταθει σε κινηση ,περα απο αυτο me to dsg, ακουγονται και καποια τσικ-τσικ πισω απο το τιμονι αφου το στριψω. το εχει παρατηρησει κανεις ?

Για δοκίμασε να κατεβάσεις το θέση τιμονιού κατά 1-2cm.

Link to comment
Share on other sites

απλα να πω οτι εγω με 6αρι dsg και 21000km , εχω παρατηρησει αυτο το τρεμουλο/σκορτσαρισμα οταν ζεσταθει υπερβολικα σε κινηση ,αλλα δεν το κανει παντα. δε με ειχε ανησυχησει ιδιαιτερα . κατα τα αλλα ολα φυσιολογικα .

Το εν λόγω τρέμουλο/σκορτσάρισμα αφήνωντας το φρένο και χωρίς πάτημα γκαζιού το έχω παρατηρήσει και εγώ στο 7αρι ειδικά

μέσα σε κίνηση για πολλή ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Το εν λόγω τρέμουλο/σκορτσάρισμα αφήνωντας το φρένο και χωρίς πάτημα γκαζιού το έχω παρατηρήσει και εγώ στο 7αρι ειδικά

μέσα σε κίνηση για πολλή ώρα...

εγω νομιζω οτι το κανει οταν παταω λιγο γκαζι και παει να κανει την αλλαγη 1η-2α .

Για δοκίμασε να κατεβάσεις το θέση τιμονιού κατά 1-2cm.

χμμ θα το δοκιμασω, αν και το εκανε απο τον πρωτο καιρο , και απο τοτε εχει αλλαξει καποιες θεσεις το υωος του τιμονιου

Link to comment
Share on other sites

αρα ειναι ενα γενικευμενο θεμα (οχι απαραιτητα προβλημα νομιζω εγω) των dsg που δεν αφορα μονο τα 7αρια.

αν μπορει και καποιος αλλος με gti 6 dsg να το επιβεβαιωσει ή διαψευσει.

Edited by through
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου tsi(140) dsg6 πάντως δεν εχω παρατηρήσει σκορτάρισμα ή τρεμουλο οταν το πήζω στην κίνηση. Γενικά απο το καλοκαίρι που το χω στα χέρια μου το αυτοκίνητο εχω κάνει 5000 χλμ περίπου και δεν εχω παρατηρήσει καποιο πρόβλημα που να αφορά το κιβώτιο. Συνολικά ειμαι στα 70000 τωρα και δουλεύει μια χαρά μετά και την αλλαγή του λιπαντικού του!

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω πει και στο δικο μου 6αρι κανενα προβλημα.

Πιστευω οτι συνηθως αν υπαρχει κατι αυτο φαινεται απο τα πρωτα χιλιομετρα. Οσο περναει ο καιρος οτι βλαβη μπορει να βγει οφειλεται πλεον σε φυσιολογικη φθορα.

Τα 6αρια παντως ειναι πολυ καλυτερα κατασκευαστικα και λειτουργικα. Τα 7αρια ξηρου τυπου (γιατι υπαρχουν και υγρου οπως αυτα της Audi στα 2λιτρα+ και αυτα που θα μπουν στα gti που ειναι πραγματι και αυτα οπως το 6αρι εξαιρετικα) εχουν την εφαρμογη του διπλου συμπλεκτη σε ενα πιο 'οικονομικο' πακετο με ξηρους δισκους, κατι το οποιο απο τον ορισμο του θα εχει φυσιολογικα πιο πολλες φθορες.

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που εχω gti v dsg με υγρου τυπου και οχι ξηρου.....παλι καλα...αρχιζω και πιστευω οτι θα πρεπει σε λιγο καιρο να κοιταμε τα αμαξια στο μακροχρονιο μελλον τιπροβληματα συντηρησης θα θελουν πριν καν τα αγορασουμε...

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που εχω gti v dsg με υγρου τυπου και οχι ξηρου.....παλι καλα

Και το gti vi το υγρό 6αρι dsg έχει οπως και οποιο άλλο 2λιτρο:p Το ξηρό 7αρι πάει με τους μικρούς tsi μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα τα προβλήματα με τον θόρυβο στο κιβώτιο dsg; Φίλος μου έχει 160αρι DSG και δεν έχω ακούσει τίποτα ρε παιδιά. Επίσης κάπου διάβασα πως κάποιο λαμάκι έκανε θόρυβο και έχει φτιαχτεί. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το σκορτσάρισμα σταμάτησε..οι θόρυβοι πάλι χαμός γίνεται κλασσικά...

Βέβαια μόλις περάσουν τα χιλιόμετρα λιγάκι να δούμε πάλι τι θα

γίνει με το σκορτσάρισμα..

Link to comment
Share on other sites

Διασταύρωσε το ότι όντος στηρίζετε με 3 βίδες και όχι με 4 στο VI γιατί τους έχω ικανούς να σου λένε μπαρούφες.

Έχω και εγώ πρόβλημα με το σκορτσαρισμα του DSG όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία λαδιών πάνω από 90+ βαθμούς. Όταν το πήγα στο συγκεκριμένο συνεργείο (στην Λ. Αλεξάνδρας) διαπίστωσαν και αυτοί ότι υπάρχει πρόβλημα και το πήγα εκεί τουλάχιστον 2-3 φορές για να πάρουν κάποιες «μετρήσεις» που θέλανε. Την τελευταία φορά μου λένε ότι περιμένουν απάντηση από Γερμανία αλλά είναι σχεδόν σίγουροι ότι είναι φυσιολογική φθορά των δίσκων/πλατό που έχει το DSG (Έχω 20.000 με το αμάξι εκ τον οποίον τα 8.000 σε εθνική).

Όταν το άκουσα αυτό ήμουν έτοιμος να αρχίσω να βρίζω… αλλά συγκρατήθηκα μέχρι να δω τι θα απαντήσουν από Γερμανία. Μα καλά μας έχουν για τόσο μ@λ@κες?... Αν δω ότι δεν βγάζω άκρη με το καλό θα κινηθώ νομικά και θα το πάω μέχρι τέλους… Το μονό που φοβάμαι είναι ότι αν τελικά μου αντικαταστήσουν/επισκευασουν το dsg μην έχω παρόμοια θέματα με ευθυγράμμιση / να λείπουν βίδες κτλ… γιατί πλέον δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε αυτό το συνεργείο.

Παρεμπιπτόντως έχουν περάσει 2 εβδομάδες και ακόμα δεν έχουν απαντήσει από Γερμανία...έλεος? Και φυσικά όταν τους ρώτησα ποσό μπορεί να χρειαστεί να περιμένω για την απάντηση δεν ήξεραν. (υποθέτω πως η απάντηση είναι : όσο χρειάζεται για να λήξη η εγγύηση!)

Να αποφεύγετε αυτό το μαγαζί γενικά.

Δε ξέρω πόσο άσχετοι ή σχετικοί είναι, αλλά σίγουρα αδιάφοροι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλησπερα

Θελω να ρωτησω το εξης. Τι διαδικασια και τι κοστος περιπου απαιτειτε για μετατροπη απο χειροκινητο σε dsg σε golf v. Γινεται η το ξεχναμε?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλησπερα

Θελω να ρωτησω το εξης. Τι διαδικασια και τι κοστος περιπου απαιτειτε για μετατροπη απο χειροκινητο σε dsg σε golf v. Γινεται η το ξεχναμε?

Ευχαριστω

ολα γινονται μεγαλο κοστος! αν δν κανω λαθος το εχει κανει ενα μελος rocco-85 στειλ΄του ενα πμ για περισσοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλησπερα

Θελω να ρωτησω το εξης. Τι διαδικασια και τι κοστος περιπου απαιτειτε για μετατροπη απο χειροκινητο σε dsg σε golf v. Γινεται η το ξεχναμε?

Ευχαριστω

Γίνεται αλλά από άποψη κόστους πούλα το και πάρε ένα με dsg!

Link to comment
Share on other sites

ολα γινονται μεγαλο κοστος! αν δν κανω λαθος το εχει κανει ενα μελος rocco-85 στειλ΄του ενα πμ για περισσοτερα!

Ναι + R36 μοτερ + 4motion!!

παρε τηλ το Γιαννη ισως σου φερει κανενα απο Γερμανια να στο περασει γιατι μεσα στη vw θα σου πιασουν τον... :p

Link to comment
Share on other sites

χμμ... οταν αναβοσβηνει το S η R η P κτλ στην MFD και δεν 'μπαινει' καμια ταχυτητα τι παιζει?

συνηθως στις αλλαγες μπρος-πισω στα παρκαρισματα το παθαινει

Link to comment
Share on other sites

χμμ... οταν αναβοσβηνει το S η R η P κτλ στην MFD και δεν 'μπαινει' καμια ταχυτητα τι παιζει?

συνηθως στις αλλαγες μπρος-πισω στα παρκαρισματα το παθαινει

Δλδ στο κάνει συνεχώς αυτό; Αν σβήσεις και ξαναβάλεις δουλεύει;

Δεν ακούγεται καλό πάντως...παίζει να ειναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας παίζει να ειναι και mechatronics απο αυτά που διαβάζω, πχ εδώ, εδω, ελπίζω πάντως να μην ειναι το δεύτερο!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.