Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

εγω οταν τον ρωτησα τον πωλητη μου ειχε πει οτι δεν θα χρειαστει να κανεις καμια συντηριση στο dsg.δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο και για αυτο εκανα το τοπικ και για να ενημερωθουν και αλλοι μελοντικοι αγοραστες.... ειχα ομως μια συζητηση με εναν ταριφα,ο οποιος ειχε MERCEDES αυτοματη και μου ειπε οτι δινει γυρω στα 400 ευρω για λαδια για την συντηριση του σασμαν ανα 80000 χιλιομετρα!και μου το ελεγε σαν παραπονο......τελος του μηνος το παραλαμβανω και εγω......

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν τον ρωτησα τον πωλητη μου ειχε πει οτι δεν θα χρειαστει να κανεις καμια συντηριση στο dsg.δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο και για αυτο εκανα το τοπικ και για να ενημερωθουν και αλλοι μελοντικοι αγοραστες.... ειχα ομως μια συζητηση με εναν ταριφα,ο οποιος ειχε MERCEDES αυτοματη και μου ειπε οτι δινει γυρω στα 400 ευρω για λαδια για την συντηριση του σασμαν ανα 80000 χιλιομετρα!και μου το ελεγε σαν παραπονο......τελος του μηνος το παραλαμβανω και εγω......

H Mercedes δεν εχει DSG :) Εχω 12600 χλμ και εκτος απο τα γνωστα ελαχιστα αρνητικα του κιβωτιου, δεν εχω κανενα προβλημα so far.

Link to comment
Share on other sites

περιμενω το golf gt sport 140ps.το γνωριζω αυτο!το ανεφερα για να δειξω τι συντηριση πραγματοποιειται σε αυτο το σασμαν.καποιος με περισσοτερα χιλιομετρα με dsg να μας πει???......

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το βιβλιαρακι θελει αλλαγη λαδιων στις 80.000 χλμ

γνωστος μου τα αλλαξε στις 45,000

το κόστος είναι λίγο τσουχτερό γιατι αλλάζει 7 λίτρα λάδι!

κοντα στα 350 Ε του βγηκε

Edited by k.pil
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε καποιο προβλημα και τα αλλαξε η απλα εκανε απο μονος του την αλλαγη? Παντως δε θεωρω ¤350 πολλα λεφτα, εστω και ανα 40 με 45Κ χλμ. Δεν ειναι κατι που αλλαζουμε συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα λες πρεπει να ειναι....παντος διαβασα καπου οτι το καινουργιο dsg δεν θα χρειαζεται καθολου λαδια....δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει αυτο....αν ισχυει ομως σιγουρα ειναι μεγαλη ευκολια.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεις Κ.piil τι λαδια βαζουν?υπαρχουν και στο εμποριο αυτα τα λαδια? συμφωνα με το site αυτο ετσι θα ειναι το καινουργιο dsg με τις 7 ταχυτητες........http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?news_data_id=61287&category_id=72

Link to comment
Share on other sites

τα λάδια ειναι αυτα.....

4372.jpg

οσο για το καινουργιο dsg που ως τωρα εχει μπει νομίζω μονο στο 1,400 tsi των 122 αλόγων θα παίρνει 1,5-2 λιτρα λάδι!

Εσυ τι προτεινεις επομενως? Αλλαγη προληπτικα στα 40Κ χλμ η κανονικα στα 80Κ χλμ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολη η αλλαγη λαδιων η πρεπει να πηγαινουμε στην αντιπροσωπεια και αφου εχει τελειωσει η εγγυηση???μπορουμε να τα προμηθευτουμε τα λαδια απο καπου αλλου εκτος αντιπροσωπειας???

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω παιδια..

βασικα ο φιλος μου τα αλλαξε επειδη τοu αυτοκινητοu "του πινει το αιμα"..

πιστευω ότι η μαμα εταιρια ξέρει ποτε πρεπει να κανει αλλαγη λαδιων (80,000χλμ)

απο που αλλου μπορει καποιος να τα προμηθευτει δεν το γνωριζω

Edited by k.pil
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα με την σειρά μου και εγώ να θέσω το εξής θέμα:

To DSG κιβώτιο λογικά θα πρέπει να περιλαμβάνει Δίσκο και πλατώ, με δεδομένο ότι δεν έχει μεταροπέα ροπής όπως τα συμβατικά αυτόματα.

Αυτά κάθε πότε αλλάζονται? Όταν φθαρούν, όπως σε ένα συμβατικό χειροκίνητο? Εφόσον η σύμπλεξη γίνεται όχι από το πόδι μας (!) αλλά από κάποιο ρομποτικό συμπλέκτη πώς είναι δυνατό να αντιληφθείς ότι έχει φθαρεί ο δίκσος (αν υπάρχει...)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να βοηθήσει μιας και υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές στα μοντέλα αλλά μάλλον πάνω κάτω ο τρόπος αλλαγής των λαδιών του DSG είναι αυτός. Συγχωρέστε με αν έχει δώσει και κάποιος άλλος παρόμοιο link μιας και το έχω στα bookmarks και δεν θυμάμαι που το έχω βρει.

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=169356

Link to comment
Share on other sites

Αν το καλοσκεφτείτε είναι σαν πολύδισκος συμπλέκτης. Σαν Haldex, με δισκάκια τριβής που έρχονται σε επαφή και μεταδίδουν κίνηση.

Όντως το μόνο που απαιτεί είναι αντικατάσταση του λιπαντικού του. Πιστεύω πως τα 60.000 είναι μια καλή στιγμή να το κάνει κανεις. Σε λίγο κλείνω τα 50.000 και εκτός από τα λάδια μηχανής θα αλλάξω και εκείνα του DSG. Νομίζω πως σε κόστος είναι γύρω στα 400 Ευρώ με εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν το νέο 7άρι DSG είναι πιο ενισχυμένο από το κλασικό 6άρι που φοράνε τα αμάξια;

Επίσης έχει ακουστεί τίποτα αν μπορεί να μπει επάνω στο Edition 30 το συγκεκριμένο; Γιατί αν βγαίνει πιο ενισχυμένο, θα είναι και πιο καλή λύση πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ακόμα... Δε θα το προσαρμόσουν και στα υπόλοιπα ρε Κυριάκο; Δεν πιστεύω πως τη συμφέρει την εταιρία να έβγαλε ένα κιβώτιο ΜΟΝΟ για ένα αμάξι παραγωγής...

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

"καπου" διαβασα (δεν θυμαμαι τωρα. . . ) οτι αντεχει μονο εως 25 kg ροπη. . .

(δεν ξερω και αν ειναι αληθεια)

Link to comment
Share on other sites

Μπααααα... Είναι σε αμάξι με αρκετό potential Κώστα... Πιστεύω πως μια 30άρα την αντέχει, έστω και οριακά... τα 25 λίγα μου φαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έψαξα για το κιβώτιο...

Ανακάλυψα κάτι που δεν ήξερα... Οπως τις τουρμπίνες για τα βενζινοκίνητα (τα πετρελαίου φοράνε Garett), έτσι και το DSG τα φτιάχνει η BorgWarner (για τις τουρμπίνες το ήξερα). To DSG μάλιστα ονομάζεται DualTronic..... Ενδιαφέρον, αλλά άσχετο.

Επίσης, στο site της εταιρίας, δεν αναφέρεται τίποτα για ΜΑΞΙΜΟΥΝ ροπή που σηκώνει το κάθε κιβώτιο. Αλλά από μια σύντομη έρευνα, φαίνεται πως αναπτύσσεται αρκετά και σηκώνει καλές ροπές...

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

σε καποιο τεχνικο αρθρο το ειχα διαβασει αλλα δεν θυμαμαι το που ρε γμτο. . .

παντος για το δικο σου στανταρ δεν κανει! λογικα δεν θα μπαινει...

δεν νομιζω να εχετε την ιδια "χελωνα"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.