Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Το παρήγγειλα προχτές... σε 3-3.5 μήνες θα το έχω (ουφ..ελπίζω να το πάρω πριν τις καλοκαιρινές διακοπές...).

Γνωρίζει κανείς αν το καινούργιο DSG-7 έχει launch control; Το μοντέλο που παρήγγειλα δεν έχει ESP, έχει όμως διακόπτη για το ASR απ' ότι είδα. Θα πρέπει να απενεργοποιηθεί αυτό για να δουλέψει το LC; (ΑΝ τελικά έχει LC...)

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα προχτές... σε 3-3.5 μήνες θα το έχω (ουφ..ελπίζω να το πάρω πριν τις καλοκαιρινές διακοπές...).

Γνωρίζει κανείς αν το καινούργιο DSG-7 έχει launch control; Το μοντέλο που παρήγγειλα δεν έχει ESP, έχει όμως διακόπτη για το ASR απ' ότι είδα. Θα πρέπει να απενεργοποιηθεί αυτό για να δουλέψει το LC; (ΑΝ τελικά έχει LC...)

Αν εχει LC, τοτε το ASR πρεπει να απενεργοποιηθει για να δουλεψει. Επειδη θα εισαι απο τους πρωτους με το 7-ταχυτο, περιμενουμε να μας πεις αν θα εχει LC τελικα :)

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, ok. Επειδή όμως δεν κρατιέμαι βρήκα

ψάχνοντας στο youtube. Βέβαια δε γνωρίζω αν η σταθεροποίηση στις 4000 στροφές (με φρένο και γκάζι ταυτόχρονα) αποτελεί απόδειξη ύπαρξης του LC. Αλλιώς elias, αναγκαστικά υπομονή 3+ μήνες:/
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω αυτη την εβδομαδα ενα tsi dsg (140αρι).

Υπαρχουν διαφορες με το dsg του gti/gt? (εκτος φυσικα των λεβιε που ειναι διαφορετικοι).

Κανονικα και οπως υποθετω πρεπει να υπαρχουν, αλλα ποιες?

Ισως λιγο δυσκολο το ερωτημα αλλα καποιος που εχει ασχοληθει μπορει να ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Τα TSI 122 και 140 (και το μικρό TDI) έχουν το καινούριο 7-speed DSG (The new 7-speed DSG makes the revolutionary transmission technology available for smaller engines too, engines that develop up to 250 Newton-meter torque.)

Όλα τα υπόλοιπα έχουν το παλιότερο 6-speed DSG.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=21774

http://www.media.vw.com/article_display.cfm?article_id=10283

Οχι και τι δικο μου θα εχει το 6αρι dsg.

Τα VI 122/160 θα εχουν το 7αρι και αργοτερα μαλλον θα προστεθει και 7αρι (βελτιωμενο φυσικα) για τα καινουργια GTI, τα οποια προς το παρον θα εχουν και αυτα το γνωστο 6αρι.

Μονο που τα 7αρια εχουν ως στοχο την βελτιωμενη οικονομια/εργονομια αλλα απ'οτι λενε υπολοιπονται σε σπορ αισθηση του 6αριου.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ?

To VI και το Scirocco θα έχουν στην αρχή το 6-speed και αργότερα το 7-speed. Το 1.4. Για το δίλιτρο δεν έχει αναφερθεί ακόμα 7-speed. Παραμένει το γνωστό 6-speed.

Για το δικο μου σιγουροτατος, θα εχει το 6αρι.

Στα πενταρια Γκολφ το μονο που πηρε το 7αρι dsg ηταν το 122αρι και σε αυτο το σταματησαν τελος Αυγουστου να

δεχονται παραγγελιες.

Το Γκολφ 6 θα εχει το 7αρι dsg (max 250 Nm) στα 122/160 ιππων οποτε βελτιωσεις ειδικα στον 160αρη θα ειναι

απαγορευτικες λογω ροπης.

140αρι βενζινης για το 6 δεν υφισταται πλεον.

Οτι πηραμε πηραμε, γι'αυτο και πιστευω οτι μαλλον τυχερος ειμαι που πηρα το γνωστο 6αρι dsg στο 140αρι μου.

Βεβαια ασ περιμενω μεχρι την επομενη εβδομαδα αλλα ειμαι 99.99% σιγουρος οτι ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το 122 βγήκε με 7άρι ξηρού τύπου. Το 140 - 170 είχαν το 6άρι

Link to comment
Share on other sites

Οχι και τι δικο μου θα εχει το 6αρι dsg.

Τα VI 122/160 θα εχουν το 7αρι και αργοτερα μαλλον θα προστεθει και 7αρι (βελτιωμενο φυσικα) για τα καινουργια GTI, τα οποια προς το παρον θα εχουν και αυτα το γνωστο 6αρι.

Μονο που τα 7αρια εχουν ως στοχο την βελτιωμενη οικονομια/εργονομια αλλα απ'οτι λενε υπολοιπονται σε σπορ αισθηση του 6αριου.

Επίσης έχω διαβάσει ότι το 7άρι είναι σχεδιασμένο για ροπή ως 25-26kg οπότε για gti σίγουρα θα πρέπει να διαφοροποιηθεί για να αντέχει την επιπλέον ροπή.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω διαβάσει ότι το 7άρι είναι σχεδιασμένο για ροπή ως 25-26kg οπότε για gti σίγουρα θα πρέπει να διαφοροποιηθεί για να αντέχει την επιπλέον ροπή.

Ηδη γινονται δοκιμες στο νεο r32 με καινουργιο 7ταχυτο (ξηρων δισκων).

Παντως τα 7ταχυτα (παραγωγης) απ'οτι φαινεται επικεντρωνουν στην μειωμενη καταναλωση και καλυτερους ρυπους, και αυτο μαλλον ειναι η αιτια που οπως λεγεται υπολειπονται σε αισθηση απο το 6αρι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος παρήγγειλε χθες το Scirocco στα 160 με το 7άρι. Παράδοση τον Μάρτιο του 2009. Φαντάζομαι πως σταδιακά το 7άρι θα αντικαταστήσει το 6άρι σε όλη την γκάμα.

Link to comment
Share on other sites

Tsi 200ps με 6άρι

Link to comment
Share on other sites

Φίλος παρήγγειλε χθες το Scirocco στα 160 με το 7άρι. Παράδοση τον Μάρτιο του 2009. Φαντάζομαι πως σταδιακά το 7άρι θα αντικαταστήσει το 6άρι σε όλη την γκάμα.

Βγαινει αλλο 7αρι (ενισχυμενο με εμφαση στον περιορισμο ρυπων/καταναλωση) για τα δυνατα.

Μεχρι τοτε μονο το 6αρι για τα δυνατα (το τωρινο 7αρι δεν συνισταται απο VW για ροπη πανω απο 25).

Link to comment
Share on other sites

Στα Golf V μόνο για Gti ΤDi ? Για GT - Tsi ?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να μην έχουν ανανεώσει τη λίστα εφαρμογών. Στείλε ενα e-mail να στο διευκρινίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Λές να βγάλει και για τα μικρα? new_sugkrotima.gif

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, ok. Επειδή όμως δεν κρατιέμαι βρήκα
ψάχνοντας στο youtube. Βέβαια δε γνωρίζω αν η σταθεροποίηση στις 4000 στροφές (με φρένο και γκάζι ταυτόχρονα) αποτελεί απόδειξη ύπαρξης του LC. Αλλιώς elias, αναγκαστικά υπομονή 3+ μήνες:/
εγω παρελαβα το καινουργιο μου Golf 6 dsg7 με τα 160ps αλλα δυστυχως δεν μπαινει lc!με τιποτα!
Link to comment
Share on other sites

Ισως γιατι το 7ταχυτο να μην προοριζεται τοσο για σπορ οδηγηση οπως το 6ταχυτο.

Και αυτο γιατι δωσανε εμφαση σε οικονομια/ρυπους/βαρος.

Ενταξει και να μην το εχει δεν συμβαινει και τιποτα για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι μου λενε οτι σε ολα τα αυτοματα, συμπεριλαμβανομενου και του DSG, οταν σταματας προσωρινα με τη μηχανη αναμμενη πχ σε ενα φαναρι ή σε traffic, το καλυτερο ειναι να βαζεις νεκρο. Γνωριζετε αν οντως ενδεικνυται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι μου λενε οτι σε ολα τα αυτοματα, συμπεριλαμβανομενου και του DSG, οταν σταματας προσωρινα με τη μηχανη αναμμενη πχ σε ενα φαναρι ή σε traffic, το καλυτερο ειναι να βαζεις νεκρο. Γνωριζετε αν οντως ενδεικνυται αυτο?

εγω παντος στο νεκρο το εχω...

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι μου λενε οτι σε ολα τα αυτοματα, συμπεριλαμβανομενου και του DSG, οταν σταματας προσωρινα με τη μηχανη αναμμενη πχ σε ενα φαναρι ή σε traffic, το καλυτερο ειναι να βαζεις νεκρο. Γνωριζετε αν οντως ενδεικνυται αυτο?

Οχι βεβαια.

Αυτος ειναι ο σκοπος και ο προορισμος του αυτοματου και καθε αυτοματου απο τα παλιοτερα μεχρι τα νεωτερα.

Αλοιμονο αν σε καθε σταματημα/φαναρι ανεβοκατεβαζουμε χρατς/χρουτς το μοχλο πανω κατω, ποιος ο λογος?

Για το φρενο? Ειναι προβλεπομενο.

Οτι στροφες εχει το αυτοκινητο στη νεκρα εχει και στο D και στο P.

Ασε που ευκολα μπορεις να κανεις και το λαθος να προσπαθησεις να φυγεις με νεκρα η χειροτερα να βαλεις καμμια οπισθεν.

Απο μενα οχι κατηγορηματικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και γω στο φαναρι νεκρα βαζω..δεν εχω ακουσει πουθενα οτι κανει κακο..Εχει διαφορα παντως αν το χεις στη νεκρα η αν το χεις στο D οταν εισαι σταματημενος,νιωθεις καποιους κραδασμους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και γω στο φαναρι νεκρα βαζω..δεν εχω ακουσει πουθενα οτι κανει κακο..Εχει διαφορα παντως αν το χεις στη νεκρα η αν το χεις στο D οταν εισαι σταματημενος,νιωθεις καποιους κραδασμους.

ετσι φιλε μου..και εγω το ιδιο νοιωθω οταν το εχω στο d γι αυτο βαζω Ν ασε που ακουω το μοτερ σα να ζοριζετε που ειναι σταματιμενο και το εχω στο d...kai εκτος αυτου μου το εχει επιβεβαιωσει και εμπιστος φιλος και μηχανικος στην vw...μονο φθορα προκαλει το d σταματιμενο τωρα ασε τους αλλους να ο εχουν και κλειστο στο d λες και τους κανει κοπο να σπρωξουν το λεβιε..χανουν την αισθηση του αυτοματου...ελεος!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.