Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Παιδιά μια απορία:

Συγκρίνοντας τις ρεπρίζ του GOLF TSI 160PS με και χωρίς DSG, διαπιστώνω σημαντική διαφορά υπέρ του DSG.

Πού οφείλεται ?

Μη μου πείτε στις πιο γρήγορες αλλαγές ταχυτήτων, γιατί αναφέρομαι σε ρεπρίζ χωρίς αλλαγή ταχύτητας (πχ 50-80 με 3η, 80-110 με 4η κλπ).

Αν ισχύει αυτή η διαφορά, τότε γιατί να μην πάρει κάποιος το DSG, αφού με σχετικά λίγα επιπλέον χρήματα αποκτάς επιδόσεις ατμοσφαιρικού 2,5-λιτρου (!) με ένα μοτεράκι 1,4 lit.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα δεν είναι λίγα (περίπου 2000 Ευρώ). Ενδεχομένως να έχει άλλες σχέσεις συγκρινόμενο με το αντίστοιχο μηχανικό. Για παράδειγμα μπορεί να φοράει το DSG με 7 σχέσεις και να το συγκρίνουμε με μηχανικό 5άρι ή εξάρι. Κάτι τέτοιο μυρίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό οφείλεται στη διαφορετική κλιμάκωση κιβωτίου ταχυτήτων.

Πχ Σε ένα αμάξι με κοντό κιβώτιο η 5η μπορεί να αντιστοιχεί στην 4η του άλλου.

Στην πράξη dsg vs χειροκίνητο με ιδία κλιμάκωση:

στο χειροκίνητο, αν θέλουμε να προσπεράσουμε ένα αμάξι και αν κατεβάζοντας στη 2α οι στροφές είναι να πάνε στις 5500, συνήθως επιλέγουμε 3η για να μη μείνουμε κάποια στιγμή κατά λάθος με το κιβώτιο/μηχανή στο χέρι (δεν ισχύει για όλους οδηγούς -_-), ενώ στο αυτόματο με το τέρμα το γκάζι θα καρφώσει τη 2α χωρίς το κίνδυνο αυτό και μετά απο λίγο συνεχίζει με τη 3η. για αυτό το λόγο κερδίζει το DSG.

Ο λόγος που παίρνει κάποιος DSG είναι άμεση ανταπόκριση (υπο ορισμένες συνθήκες), άνεση και ευκολία. Αλλιώς τα 2000? τα δίνει στα άλογα.

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

επειδη παραεχει βρωμισει η κολονια αυτη του να λενε καποιοι πως το golf ειναι κατωτερο του Α3 κατι το οποιο δεν ισχυει καθολου καθως ολοι ξερουνπ ως η τεχνολογια του γκρουπ πρωτα παει σε εμας και μετα στην αουντι, και ειδικα πρωτα στο golf, οποιος θελει ας παει να γραψει κατι εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php...118&page=15

που πλεον αρχισαν να λενε πως η audi ειναι η μαμα του DSG!!

οτι θελουν λενε αυτοι που τα φλας τωρα τα βαλανε στους καθρεπτες μαζι με τα φτηνα γιαπωνεζικα....

και ολ οτο εσωτερικ οακομα ειναι 4 χρονια πισω απο το golf, μια γενια πισω ειναι.

παραμυθιαζουν τον κοσμο πως το audi ειναι αλλη κλαση χωρις να δινουν στοιχεια, απλα στα λογια, οταν το golf ειναι ενα επιπεδο πανω. και μιλαμε παντα για συγκριση σε παρομοια αυτοκινητα πχ golf - A3

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω λουστεί κυριολεκτικά το Audi A3 8L και το VW Golf MK4. Και τα δύο μοντέλα 1997-2003 και σε συγκρίσιμη κατηγορία.

Ε το Audi είναι ποιοτικότερο. Μπορεί να φοράνε τους ίδιους κινητήρες αλλά ισχύει αυτό που κατα κόρον έχει ειπωθεί στο topic "Japan vs Germany", ότι η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά.

Και η λεπτομέρεια είναι υπέρ της Audi. ¶λλωστε ό,τι πληρώνεις, παίρνεις...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω λουστεί κυριολεκτικά το Audi A3 8L και το VW Golf MK4. Και τα δύο μοντέλα 1997-2003 και σε συγκρίσιμη κατηγορία.

Ε το Audi είναι ποιοτικότερο. Μπορεί να φοράνε τους ίδιους κινητήρες αλλά ισχύει αυτό που κατα κόρον έχει ειπωθεί στο topic "Japan vs Germany", ότι η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά.

Και η λεπτομέρεια είναι υπέρ της Audi. ¶λλωστε ό,τι πληρώνεις, παίρνεις...

εισαι λαθος . και εγω εχω εμπειρια, εχω μεγαλωσει σε αυτα τα αμαξια και συγουρα το golf υπερεχει. και σου ξαναλεω πρεπει να συγκρινεις τα ιδια μοντελα. πχ αν εβαλες ενα a3 με πολλα εξτρα και 1,6 με ενα golf διχως εξτρα και 1,4 τοτε δεν συγκρινεις ομοια αυτοκινητα.

η ποιοτητα κατασκευης ειναι ακριβως ιδια σε ολα τα αμαξια του γκρουπ. αλλα ολοι ξερουν πως η τεχνολογια πρωτα μπαινει στα golf και μετα στα αλλα αμαξια του γκρουπ, ειτε μιλαμε για φλας στους καθρεπτες ειται για στανταρ 4 αεροσακκους που οταν το golf το 1999 ειχε, το α3 ειχε 2..., ειτε μιλαμε για κινητηρες tsi που παλι πρωτα τους ειδαμε στο golf .

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα δύο μοντέλα είναι ίσως τα μόνα για τα οποία μπορώ να είμαι απόλυτος. Έχουν περάσει από τα χέρια μου και 1.6 και 1.8Τ και 1.9 TDI και Quattro και 4Motion κλπ.

Κακά τα ψέμματα, η Audi υπερέχει. Ίσως ελάχιστα, όμως υπερέχει.

Φυσικά είναι σεβαστή η γνώμη σου. Ίσως να έχουμε διαφορετικά κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα δύο μοντέλα είναι ίσως τα μόνα για τα οποία μπορώ να είμαι απόλυτος. Έχουν περάσει από τα χέρια μου και 1.6 και 1.8Τ και 1.9 TDI και Quattro και 4Motion κλπ.

Κακά τα ψέμματα, η Audi υπερέχει. Ίσως ελάχιστα, όμως υπερέχει.

Φυσικά είναι σεβαστή η γνώμη σου. Ίσως να έχουμε διαφορετικά κριτήρια.

εγω παλι απλα εχω δει τα δυο αυτοκινητα στην εκθεση....

αν τα εβαζα διπλα διπλα...ουτε που θα το κοιτουσα το γκολφ....χωρις παρεξηγηση...

1.το οτι πρωτα πανε στο γκολφ και μετα στο α3 οι καινοτομιες δεν σημαινει οτι υπερεχει το 1ο....

(σκεψου τι εξελιξη θα ειχε το dsg αν το βαζαν πρωτα στο α3....καμια, γιατι απλα θα ειχε μικρο αγοραστικο κοινο λόγω κόστους (=>μικροτερη διείσδυση στην αγορα, θα γνωριζαν πολυ λιγοι την διαφορα του απο το απλο αυτοματο ) ,αρα λιγοτερες πραγματικες δοκιμες και δυσκολία στην ευρεση αδυναμιων- δεν θελω να πω πως η vw εβγαλε ενα κιβωτιο ή ενα κινητήρα χωρις δοκιμες ή κατα κύχη στην αγορα...αλλά οπως και να το κανουμε αλλο να δοκιμαζεις 10 κομματια και αλλο 100,000)

2.φανταζεσαι τι θα γινοταν αν ένας μεγάλος αριθμός α3 ήθελαν αλλαζει συχρονιζε 2ας και αλλαγη κεντρικου αεραγωγου λογω τριγμων....οπως στα γκολφ...

3.οσο για τα extra...δεν αλλαζουν ουτε την ποιοτητα των πλαστικων, ουτε την συναρμολογηση

οσα χρονια και να περασουν παντα θα ισχυει στην αγορα η φραση (με εξαιρεση απατεωνες)

ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ

οπως το octavia δεν ειναι golf , και το ibiza πολο...

ετσι και το α4 δεν ειναι passat και το α3 golf

οσο για τον τιτλο...το dsg...το εβγαλε ο ομιλους vw group

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

οπως το octavia δεν ειναι golf , και το ibiza πολο...

ετσι και το α4 δεν ειναι passat και το α3 golf

οσο για τον τιτλο...το dsg...το εβγαλε ο ομιλους vw group

ο οποιος εχει στην κατοχη του και την audi και skoda και ibiza και καποιες ακομα εταιριες αρα οτι κι αν βγει το βγαζει η vw η ακομα καλητερα ο ομιλος vag

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
2.φανταζεσαι τι θα γινοταν αν ένας μεγάλος αριθμός α3 ήθελαν αλλαζει συχρονιζε 2ας

off topic

Πλανάσαι.....

Τα μηχανικά μέρη είναι ακριβώς τα ίδια σε όλο το group VW-Audi-Seat-Skoda, ΑΚΡΙΒΩΣ όμως.

Αυτά που αλλάζουν είναι η ποιότητα των πλαστικών, της ταπετσαρίας και η ηχομόνωση. Το ότι δεν ξέρεις για πρόβλημα σε συγχρονιζέ δευτέρας σε A3 είναι γιατί εδώ είμαστε vwclub , και ότι έτσι κι αλλιώς το Α3 δεν βγαίνει σε 140άρι ή 170άρι 1.4 Tsi. Αυτά που είχαν το πρόβλημα δηλαδή.

Και μην μου λες για Audi, γιατί το χειρότερο μας αμάξι Α3 ήταν. Να φανταστείς λόγω σοβαρού προβλήματος το πουλήσαμε. Παράλληλα να πω πως έβγαζε ακριβώς τα ίδια προβλήματα με τα 4άρια τα Golf 1.6 και σε σασμάν και σε κινητήρα.

on topic

Και για το θέμα μας , κάθε καινοτομία αφορά όλο τον όμιλο. Στο myphone ας μιλάνε καλύτερα για κανένα κινητό τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο DSG, ίσως να μπερδεύτηκαν γιατί όντως πρώτα κυκλοφόρησε στο προηγούμενο ΤΤ 3.2

Τώρα, όσον αφορά στα Audi, κακά τα ψέματα έχουν μεγαλύτερη προσοχή στη λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

1.το οτι πρωτα πανε στο γκολφ και μετα στο α3 οι καινοτομιες δεν σημαινει οτι υπερεχει το 1ο....

(σκεψου τι εξελιξη θα ειχε το dsg αν το βαζαν πρωτα στο α3....καμια, γιατι απλα θα ειχε μικρο αγοραστικο κοινο λόγω κόστους (=>μικροτερη διείσδυση στην αγορα, θα γνωριζαν πολυ λιγοι την διαφορα του απο το απλο αυτοματο ) ,αρα λιγοτερες πραγματικες δοκιμες και δυσκολία στην ευρεση αδυναμιων- δεν θελω να πω πως η vw εβγαλε ενα κιβωτιο ή ενα κινητήρα χωρις δοκιμες ή κατα κύχη στην αγορα...αλλά οπως και να το κανουμε αλλο να δοκιμαζεις 10 κομματια και αλλο 100,000)

2.φανταζεσαι τι θα γινοταν αν ένας μεγάλος αριθμός α3 ήθελαν αλλαζει συχρονιζε 2ας και αλλαγη κεντρικου αεραγωγου λογω τριγμων....οπως στα γκολφ...

φιλε το ειπες και μονος σου σε 10 κομματια θα παρατηρήσεις λιγοτερες αλλαγες συχρονιζε 2ας και αλλαγες κεντρικου αεραγωγου λογω τριγμών και πολυ περισσοτερες σε 100000 κομματια οπότε δεν στεκει με βάση την ιδια τη λογική σου... φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν τα ιδια σε ποιοτητα θα ειχε καταργηθει η Audi-skoda-seat και θα λεγοντουσαν ολες VW!Οτι πληρωνεις περνεις...Συγκρινεις το S3 με το Golf 5 σε ποιοτητα?ΟΧΙ!Απλα ειναι καλυτερο το S3 για αυτο και κανει 15000 ευρω παραπανω....Αν ηταν ολα ιδια με τα VW θα εκαναν 1ον τα ιδια χρηματα πανω κατω και 2ον θα ειχαν ολα την ιδια ποιοτητα( Volkswagen, Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Scania, SEAT και Skoda)!Δεν ειναι δυνατο αυτο....

Link to comment
Share on other sites

το s3 το συγκρίνεις με το R32 οχι απλα με το golf 5... Και ναι πιστεύω συγκρίνονται.....

Link to comment
Share on other sites

το s3 το συγκρίνεις με το R32 οχι απλα με το golf 5... Και ναι πιστεύω συγκρίνονται.....

Mε το R32 κατι γινετε αν και δν ξερω πως ειναι αλλα το GTi με το S3 δν συγκρινοντε και τοσο πολυ!

Link to comment
Share on other sites

το GTi δεν το συγκρίνεις με το S3 είναι διαφορετικα το ενα με το αλλο το GTi το συγκρίνεις με το Α3 2.0 TFSI και το S3 με το R32 έτσι παει...

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Co...m3=5991&m4=

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχαινει να ειχε ο αδερφος μου A3 SPORTBACK 1.6.

Προβληματα, δισκο/πλατω στα 15000 χλμ και με συντηρητικη οδηγηση.

Μεσα πιο 'φτωχο' απ'αυτο που περιμενεις αλλα καλυτερη ποιοτητα δηλ δεν ετριζε τιποτα μεχρι που το εδωσε και πηρε το Scirocco.

Mην ξεχναμε οτι το Α3 ειναι σε προηγουμενο πατωμα του Γκολφ γι'αυτο και εχει ακομα 4 αστερια σε τεστ προσκρουσης.

Στο δρομο σου εδινε καλυτερη αισθηση/σιγουρια απο το Γκολφ. Ειχε βεβαια και την χαμηλωμενη μαμα αναρτηση και 17αρια λαστιχα σε συγκριση με τα δικα μου πρωην 16αρια (σε 5αρι Γκολφ).

Με το τελευταιο μου Γκολφ που ηρθε με 17αρια η αισθηση ειναι ιδια αλλα πιο ανετη η αναρτηση του Γκολφ.

Για μενα ειναι ποιοτικα λιγο καλυτερα τα Αudi (και μαλλον καλυτερα στημενα σε αναρτηση) αλλα η διαφορα χρηματος αναλογων μοντελων Audi/VW δεν ειναι αντικατοπτρικη απο τα σημερινα δεδομενα, τουλαχιστον στην Ελλαδα.

Σε αυτη τη συγκριση δεν υπαρχει νικητης και ηττημενος διαφορετικα το group VAG θα ειχε μονο μια μαρκα.

Απλως αυτες οι 4 μαρκες καλυπτουν διαφορετικα γουστα/βαλαντια που ειναι αναγκαια, αλλα η ποιοτητα και η αξιοπιστια γενικως ειναι στα ιδια υψηλα επιπεδα. Οτι ομως πιο 'φορτωμενο' σιγουρα θα εχει και πιο πολλες πιθανοτητες για ζημιες και συγχρονως να καταστει λιγωτερο αξιοπιστο κατι το οποιο δεν ειναι αντικειμενικα σωστο σε συγκριση με ενα πιο 'φτωχο' τεχνολογικα και σε αξεσουαρ συγγενη του απο την ιδια οικογενεια.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως επειδη το νυν a3 εχει τρα μηχανικα μερη του golf 5 ενω τωρα υπαρχει golf 6, ακριβως γιαυτο το λογο και επειδη οπως προειπα η τεχνολογια παει πρωτα στο golf, υπερεχει το golf.

κανενα δεν τριζει και αλωστε αποτελουντια απο τα ιδια μηχανικα κα ιοχι μονο μερη. η audi υπερεχει στα μεγαλυτεερα μοντελα και γιαυτο πουλαει το ονομα κα ιστο μικρο της α3. η αληθεια ειναι ομως πως εκει υπερεχει η vw. και ποιος βλακας αγοραζει με 25-27000 ευρω α3 αντι για GTI με 30,000 ?

ενας φιλος το εκανε και μετα με τα 115 αλογα του χτυπουσε το κεφαλ ιτου...

αγορασε το 1,6α3 λιγο πριν βγει το GTI V.

παντως αυτη η ζηλεια αυτων που εχουν αουντι, να λενε πως το α3 ειναι καλυτερο, λες και δεν εχουν τα ιδια μηχανικα μερη, ειναι αποιστευτη/ για μενα σε ποιοτητα ειναι ιδια απλως επειδη τα μοντελα του golf προηγουνται, υπερεχουν.

πχ το σημερινο α3 ειναι ισαξιο με το golf V αλλα τωρα υπαρχει το VI.... οποτε χανει.

και οσο αναφορα σε προβληματα, ενας φιλος με Α3 σε 4 χρονια αλλαξε μοτερ και σασμαν.. Ο γκαντεμης. και τρακαρε και 5 φορες!

μια φορα μαλιστα σε λεωφορειο και μια σε ασθενοφορο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα στην κατοχή μου ποτέ audi αλλά έχω μπει σε αρκετά. Όταν ήταν να επιλέξω αμάξι σκεφτόμουν και το Α3. Μετά είδα είδα το CC και λόγω εμφάνισης άλλαξα γνώμη φυσικά. Ένας λόγος ακόμα που ενίσχυε την επλογή μου ήταν και η τιμή. 2 αμάξια με το ίδιο μοτέρ αλλά εντελώς διαφορετικά αμαξώματα (δεν συγκρίνονται οι χώροι Α3 και CC) έχουν την ίδια τιμή. Και μην μου πείτε για ποιότητα κατασκευής. Πολλές φορές πληρώνουμε απλά το όνομα. Όπως ένας ξαδερφός μου που έψαχνε για τζιπ, πάει στη BMW και μετά στη MERCEDES. Του λένε λοιπόν στη MERCEDES "ότι τιμή ανακοινώνει η BMW εμείς στο αντίστοιχο μοντέλο βάζουμε +2000".

Edited by R1der
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω παραγγειλει ακομα αλλα σιγουρα θα εχει DSG. Παρολα αυτα διαβαζα αυτο με την νεκρα στο φαναρι και εχω την εξης ερωτηση.

Οταν το εχεις στο P και βαλεις D χωρις να πατας φρενο τι γινεται ακριβως? Τσουλαει το αυτοκινητο?

Επισης, μπορεις να βαλεις P οταν εχει ταχυτητα το αυτοκινητο? (Ασχετα εαν αυτο προκαλεσει ζημια στο αυτοκινητο, απλα ρωταω εαν γινεται)

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο ειναι συνταγη για το πως να καταστρεψεις ενα αυτοματο κιβωτιο, γιατι δεν υπαρχει αλλος λογος για να το κανεις.

Αν εχεις μηχανικο κιβωτιο καρφωσε μια ταχυτητα απο γεματη 5η σε 3η να καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω παραγγειλει ακομα αλλα σιγουρα θα εχει DSG. Παρολα αυτα διαβαζα αυτο με την νεκρα στο φαναρι και εχω την εξης ερωτηση.

Οταν το εχεις στο P και βαλεις D χωρις να πατας φρενο τι γινεται ακριβως? Τσουλαει το αυτοκινητο?

Επισης, μπορεις να βαλεις P οταν εχει ταχυτητα το αυτοκινητο? (Ασχετα εαν αυτο προκαλεσει ζημια στο αυτοκινητο, απλα ρωταω εαν γινεται)

Και τα δυο ειναι συνταγη για το πως να καταστρεψεις ενα αυτοματο κιβωτιο, γιατι δεν υπαρχει αλλος λογος για να το κανεις.

Αν εχεις μηχανικο κιβωτιο καρφωσε μια ταχυτητα απο γεματη 5η σε 3η να καταλαβεις.

Και το σημαντικοτερο.... Δεν μπαινει χωρις να πατας φρενο :D Τις μονες αλλαγες που μπορεις να κανεις εν κινιση χωρις φρενο ειναι απο D--->S--->D--->N--->D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω παραγγειλει ακομα αλλα σιγουρα θα εχει DSG. Παρολα αυτα διαβαζα αυτο με την νεκρα στο φαναρι και εχω την εξης ερωτηση.

Οταν το εχεις στο P και βαλεις D χωρις να πατας φρενο τι γινεται ακριβως? Τσουλαει το αυτοκινητο?

Επισης, μπορεις να βαλεις P οταν εχει ταχυτητα το αυτοκινητο? (Ασχετα εαν αυτο προκαλεσει ζημια στο αυτοκινητο, απλα ρωταω εαν γινεται)

Ο Χ Ι δε γίνεται (και δε γίνεται σε κανένα σύγχρονο αυτόματο)

Edited by iasonas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.