Jump to content
tolismk3

Tolismk3-Η Golfara 3 Από Κρήτη Είναι Κουκλάρα!

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά!!!Αυτή είναι η πρώτη επαφή μου με το forum ενώ έχω εδω και πολλά χρόνια έχω την GOLFARA αλλά περίμενα να έχω κάτι αξιόλογο να δείξω...και τελικά πιστεύω ότι τα κατάφερα!!!Μετά από 1 χρόνο καθημερινά στο internet ψάχνοντας κομμάτι κομμάτι κατάφερα να φτοιάξω το golf σύμφωνα με το δικό μου γούστο όσο δεν πάει άλλο.Θα χαρώ πολυ να έχω και κάποιες δικές σας γνώμες ή συμβουλές (καλές ή κακές).

Αυτή την στιγμή φοράει τον 1.6L και με κάποια λίγα extra έχει πάει στα 116 άλογα.

Το θέμα όμως είναι ότι σε αυτό το look ταιριάζει κάτι πιο δυνατό μιας και έχει τα απαραίτητα (BREMBO 312mm & KONI GOLD).Ψάχνω για 2.0L 16v '94-'97 αλλά τίποτα.Έχει κάποιος λοιπόν κάποια πρόταση ή ιδέα?

post-1232-1136847265_thumb.jpg

post-1232-1136847335_thumb.jpg

post-1232-1136847391_thumb.jpg

post-1232-1136847449_thumb.jpg

post-1232-1136847581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπροστινός/πίσω προφυλακτήρας :blink:

ζάντα :blink:

φρένα :blink:

καπό :thumbsup:

πορτ-παγκάζ :thumbsup:

μαρσπιέ :thumbsup:

μπροστινά φανάρια :thumbsup:

κεραία :thumbsup:

χαμήλωμα :thumbsup::thumbsup:

αεροτομή :thumbsup:

μάσκα :thumbsup:

χρώμα όχι του γούστου μου, καλή δουλειά όμως

καθρέφτες thumbsdown.gif

πίσω φανάρια thumbsdown.gif

πριτσίνια στα φτερά thumbsdown.gif

φιμέ thumbsdown.gif

απολήξεις εξάτμισης λίγο extreme, αλλά μάλλον λόγω προφυλακτήρα δε μπορείς να βάλεις κάτι άλλο thumbsdown.gif

20vt ή vr6. Ή κάνουμε δουλειές ή δε κάνουμε.

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

πετα ρε πατριωτη ενα vr6 πανω και καθαρισες.

οσον αφορα τα φτερα εχουν βιδες (οχι πριτσινια) τα φριδακια και εμενα μου αρεσουν γιατι το κανουν πιο αγριο απο τα καθημερινα. τα φημε του πανε αλλα εγω παιζει να δοκιμαζα και πορτοκαλι καθρεπτη ζελατινες να δω μηπως το εκαναν ακομα πιο κτηνος.κατα τα αλλα μουν@ρ@ η γκολφαρα.

γνωμη μου βγαλε τον πισω καθαριστηρα τζαμιου.

Edited by decibel
Link to comment
Share on other sites

αυτό τί είναι αμάξι......????δεν νομίζω....ΕΥΓΕ μεγάλε πάααααααααααααααααρα πολύ καλό το αμαξάκι σου

Link to comment
Share on other sites

Guest super savvato!!!

τρελα ειναι το γκολφακι για extreme καταστασεις

κ εγω θα συμφωνησω με vr6 κ σκιστους ολους μετα

Link to comment
Share on other sites

oOO!! Πάρα πολύ ωραίο 3άρι

Η αεροτομή κ το μαρσπιε μόνο δεν μου δένουν εμένα αλλά δεν παύει να είναι θηρίο, πολύ καλό

Edited by CoastalBlue
Link to comment
Share on other sites

WOW! Πολυ ομορφο το 3αρι σου συναδελφε.

Εχω να παρατηρησω τα εξης:

-Συμφωνω με τον bit για τα πισω φαναρια.Αν εβαζες lexus style smoked ομως για εμενα ισως να ηταν πιο "γηινο", πιο "ισορροπημενο" αν θελεις.

- Θα διαφωνησω με τον decbel για το βγαλσιμο του πισω υαλοκαθαριστηρα.Ειπαμε να κανουμε πραγματα, αλλα το αυτοκινητο ειναι και μεσο μεταφορας που θα πρεπει να μας βοηθαει κιολας..Μαζοχιστικο το βλεπω να βγαλει καποιος τον καθαριστηρα.Δεν ωφελει.Πιο smooth look? Χαλαρωστε..Αστο ετσι για εμενα.

-Το χρωμα ειναι κορυφαιο βεβαια οπως και οι ζαντες οπως και γενικα ολο το αυτοκινητο! Μπραβο!

Μπορεις να μας δωσεις καποιες extra πληροφοριες?

-Ποσο σου στοιχησε για να το κανεις ετσι οπως το βλεπουμε?

-Τα προσθετα κομματια στα φτερα απο τι υλικο ειναι? Κολλησατε μεταλλο?

-Οσον αφορα τα πολυ καλα φιμε (σε αποχρωση εννοω), εχω ακουσει οτι στο παρ μπριζ μπροστα δεν πρεπει να μπαινει.Εχεις αντιμετωπισει καποιο προβλημα?

Απο τα πιο ομορφα, ισως το ομορφοτερο 3αρι που εχω δει μεχρι στιγμης! Να το χαιρεσαι! (3αρης κι εγω..χεχε tongue.gif )

:D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο χρώμα. Ωραία φρένα. Για τα υπόλοιπα θα πω απλά ότι δεν ταιριάζουν στην αισθητική μου... Εν ολίγοις δεν μου αρέσει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες καταρχην και συγχαρητηρια για την ΑΜΑΞΑΡΑ που εχεις!!

Πολυ εντυπωσιακο!!!

Link to comment
Share on other sites

*Πρώτα από όλα όπως είπα αυτό το φτιάξιμο είναι θέμα γούστου οπότε δεν γίνεται να αρέσει σε όλους.

*Όπως είπε και ο “decibel” δεν είναι πριτσινια στα φρυδάκια αλλά ανοξείδωτα γυαλισμένα ¶λεν και είναι όντως για να το κάνουν πιο άγριο.

*Για τον “CoastalBlue”:τα μαρσπιε είναι τα μόνα που δένουν λόγω των φουσκωμάτων των φτερών.Όσο για την αεροτομή (ZENDER DOWNFORCE 2 ρυθμιζόμενη) ίσως στην φωτό να χάνει λίγο (όπως γενικά όλο το αμάξι) από την πραγματικότητα.Για μένα ήταν η μόνη που ταίριαζε χωρίς να είναι πολύ “αεροπλανική”.

*Το χρώμα ίσως είναι λίγο extreme αλλά μέχρι τώρα ακόμα και σε αυτούς πού δέν τούς άρεσε το πορτοκαλί,το λάτρεψαν όταν είδαν το συγκεκριμένο live.Εξάλου όπως λένε και οι μεγάλοι σχεδιαστές αυτοκινήτων "το πορτοκαλί θα είναι το χρώμα μόδα της εποχής μας όπως ήταν το μαύρο".

*Τα πίσω φανάρια,ενώ ήταν υποψήφια τα LEXUS,τα διάλεξα λόγω ότι ταίριαζαν τα στρογγυλά νίκελ με τις εξατμίσεις και ξέφευγαν από το συνηθισμένο.

*Το όλο concept κόστισε γύρω στα 7.000 ευρώ λόγω του ότι τα πήρα όλα μέσω internet και μετά από πολύ ψάξιμο.

*Το φιμέ μπροστά όντως πολλοί δεν το βάζουν γιατί με την συστολή-διαστολή από τον ήλιο μπορεί να σπάσει το παρ μπριζ.Εγώ το ρίσκαρα και…ο Θεός βοηθός.

*Τέλος για το vr6 πού προτείνεται,είναι η ιδανική πρόταση…αν δεν υπήρχε το πρόβλημα ότι δεν μπορώ να το δηλώσω.Και το λέω αυτό γιατί εδώ (Χανιά) τα “καρούμπαλα” ανοίγουν συνέχεια καπώ.Γι’αυτό θέλω κάτι μέχρι 2.0L,και αν είναι μετά από GOLF 3 (π.χ 20vt) που να θέλει μετατροπές καλό θα ήταν να το έκανα σε κάποιον καλό “επιστήμονα” γιατί εδώ είναι όλοι “παραγιοί”.

*ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφέρον σας και ευχαρίστως να απαντήσω σε άλλες αποριές αλλα και να ακούσω άλλες γνώμες και προτάσεις.Πιστεύω ότι ο καθένας με το γούστο του μπορεί να φτοιάξει κάτι ΜΟΝΑΔΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

οι βίδες προφανώς θα είναι εκεί για να σου κρατάνε στο φτερό τα πολυεστερικά φουσκώματα. Σωστά; Στο έχει κάνει με αρμούς ή στο έχει στοκάρει ολόκληρο για να φαινεται ομοιόμορφο; Πριν πόσο καιρό το έβαψες;

Link to comment
Share on other sites

ENA POLY KALO KAI OMORFO GOLF III AUTO POU DEN MOU ARESE EINAI H ZANTES OTAN RIXNEIS LEFTA SE ENA CAR PERNEIS KAI THS ANALOGES ZANTES KAI GIA NA TO KATALABBEIS-TE DEN PERNEIS TO KOUSTOUMI APO KOLONAKI KAI TA PAPOUTSIA

APO TO MONASTIRAKI

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ GOLFAKI ΣΟΥ !!!

AΛΗΘΕΙΑ,ΤΑ 116 ΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙ ΚΑΛΟΥΔΙΑ ΤΑ ΕΦΤΑΣΕΣ ???

Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο "AFT" ???

Edited by GOLFiiiGT
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ GOLFAKI ΣΟΥ !!!

AΛΗΘΕΙΑ,ΤΑ 116 ΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙ ΚΑΛΟΥΔΙΑ ΤΑ ΕΦΤΑΣΕΣ ???

Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο "AFT" ???

Τα 116 άλογα (δυναμομετρημένα) έγιναν με:χταπόδι Supersprint,εξατμίσεις,καταλύτη,twister και λίγο πρόγραμμα.Ο κινητήρας ειναι ο 1.6 GT GOLF 3.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.