Jump to content
PanosTDi

Golf 2.0 / 1.6 Tdi

Recommended Posts

Επειδή είδα να βγαίνουν κάποιοι και να ρωτάνε για Diesel κινητήρες Golf ή μη , μπορούμε να ξεκινήσουμε ένα θέμα εδώ με προτάσεις για βελτίωση ή ερωτήματα πάνω στους αγαπημένους Diesel κινητήρες μας.

Για να δούμε πόσοι είμαστε;

:judge:

Link to comment
Share on other sites

να μαι λοιπον και γω. καιρος ηταν ν ανοιξει τετοιο θεμα. ελπιζω να ειμαστε περισσοτεροι απ οσο νομιζω. λοιπον εχω το πασσατ b7 1.6 tdi με 105 αλογα και 25 ροπη. θελω να μαθω ποσα αλογα και ροπη μπορω να παρω με προγραμα και με ποιο κοστος. και αν εχει βαλει καποιος φιλος σε τετοια μηχανη και με τι αποτλεσματα.

Link to comment
Share on other sites

να μαι λοιπον και γω. καιρος ηταν ν ανοιξει τετοιο θεμα. ελπιζω να ειμαστε περισσοτεροι απ οσο νομιζω. λοιπον εχω το πασσατ b7 1.6 tdi με 105 αλογα και 25 ροπη. θελω να μαθω ποσα αλογα και ροπη μπορω να παρω με προγραμα και με ποιο κοστος. και αν εχει βαλει καποιος φιλος σε τετοια μηχανη και με τι αποτλεσματα.

Ενδεικτικά μπορείς να δεις εδώ : http://verhoeventuning.nl/remapping-carstyling-chiptuning/volkswagen/car-tuning/chiptuning/x/volkswagen-passat-vi-16-tdi-105hp/

Οι γνωστές εταιρίες δεν έχουν βγάλει πρόγραμμα ακόμη για τον κινητήρα σου ή τουλάχιστον δεν το έχουν στο site τους.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχει κάποιος βελτιωτικός οίκος Tuning software για το 1.6 TDi ,γιατί δεν υπήρχε διαθέσιμο πρωτόκολλο επικοινωνίας.Τα νέα όμως είναι ευχάριστα γιατί από πληροφορίες που έχουμε το πρωτόκολλο εδώ και 2-3 ήμερες είναι έτοιμο.

Χρειάζεται όμως λίγο υπομονή για να γίνει πρώτα η έρευνα στους χάρτες για να υπάρχει διαθέσιμο και ολοκληρωμένο Tuning.

Για το 2.0 Tdi υπάρχει ήδη διαθέσιμο tuning από εμάς με πολύ καλά αποτελέσματα .

Edited by Chiptronic
Link to comment
Share on other sites

ειναι για το προηγουμενο μοντελο αλλα φανταζομαι η μηχανη ειναι ιδια. και γω μονο στο εξωτερικο εχω βρει για 35 αλογα 5 ροπη, εκει γυρω παιζουν ολα απ οτι ειδα. εχω δει ομως για golf 5, την ιδια μηχανη δεν εχουνε;

Link to comment
Share on other sites

ειναι για το προηγουμενο μοντελο αλλα φανταζομαι η μηχανη ειναι ιδια. και γω μονο στο εξωτερικο εχω βρει για 35 αλογα 5 ροπη, εκει γυρω παιζουν ολα απ οτι ειδα. εχω δει ομως για golf 5, την ιδια μηχανη δεν εχουνε;

Το golf V δεν φόρεσε ποτέ τον 1.6 CR, σε αντίστοιχη κατηγορία με τον 1.6 είχε τον 1.9 PD TDI και επιπλέον τον 2.0 PD TDI, εντελώς διαφορετικοί κινητήρες.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχει κάποιος βελτιωτικός οίκος Tuning software για το 1.6 TDi ,γιατί δεν υπήρχε διαθέσιμο πρωτόκολλο επικοινωνίας.Τα νέα όμως είναι ευχάριστα γιατί από πληροφορίες που έχουμε το πρωτόκολλο εδώ και 2-3 ήμερες είναι έτοιμο.

Χρειάζεται όμως λίγο υπομονή για να γίνει πρώτα η έρευνα στους χάρτες για να υπάρχει διαθέσιμο και ολοκληρωμένο Tuning.

Για το 2.0 Tdi υπάρχει ήδη διαθέσιμο tuning από εμάς με πολύ καλά αποτελέσματα .

Για Golf VI 2.0 Tdi 4motion έχουμε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχει κάποιος βελτιωτικός οίκος Tuning software για το 1.6 TDi ,γιατί δεν υπήρχε διαθέσιμο πρωτόκολλο επικοινωνίας.Τα νέα όμως είναι ευχάριστα γιατί από πληροφορίες που έχουμε το πρωτόκολλο εδώ και 2-3 ήμερες είναι έτοιμο.

Χρειάζεται όμως λίγο υπομονή για να γίνει πρώτα η έρευνα στους χάρτες για να υπάρχει διαθέσιμο και ολοκληρωμένο Tuning.

Για το 2.0 Tdi υπάρχει ήδη διαθέσιμο tuning από εμάς με πολύ καλά αποτελέσματα .

Για passat μιλαμε?Γτ διαφέρουν(Bkp vs Bkd)

Link to comment
Share on other sites

γενικα για tdi σε αυτο το θεμα. δεν γνωριζω τους κωδικους. εγω εχω το πασσατ 1.6 tdi b7 και εδιαφερομαι για προγραμμα.ξερεις τιποτα σχετικο;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει προγραμμα για εσας παιδια απο την pschiptuning ανεβαινει 25-30 αλογα και 5 κιλα ροπης περιπου

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε τιμη και αν εχει παραρτημα στη θεσσαλονικη;

δεν την εχω ξανακουσει την εταιρια, ειναι αξιοπιστη;

Link to comment
Share on other sites

εχει θεσσαλονικι και αθηνα ειναι τουρκικη εταιρια που η εδρα της ειναι κωνσταντινουπολη .ειναι καλη εταιρια δεν εχουν ακουστει αρνητικα σχολια .και κατι ακομα ανεβαινει 8-10 κιλα ροπης και οχι 5 που ειπα να ξες .τηλ 6973801666 δημητρης θεσσαλονικη

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

να μαι λοιπον και γω. καιρος ηταν ν ανοιξει τετοιο θεμα. ελπιζω να ειμαστε περισσοτεροι απ οσο νομιζω. λοιπον εχω το πασσατ b7 1.6 tdi με 105 αλογα και 25 ροπη. θελω να μαθω ποσα αλογα και ροπη μπορω να παρω με προγραμα και με ποιο κοστος. και αν εχει βαλει καποιος φιλος σε τετοια μηχανη και με τι αποτλεσματα.

Φιλε μου ειμαι και γω κατοχος ενος Octavia 1.6TDi CR και εδω και λιγες μερες φοραω ενα προγραμμα της Powerlogic. Μπορω να πω οτι ειμαι παραπανω απο ικανοποιημενος μια και απο τα 110Hp μαμα (105Hp ονομαστικα) το αυτοκινητο πηγε στα 145Hp (!) και η ροπη απο 250nm στα 320mn... Η καταναλωση ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα αλλα το αυτοκινητο ειναι αλλο πραγμα στο δρομο πλεων! Στο μαγαζι μου ειπαν οτι μπορουν να πανε και στα 160 αλογα αλλα για την ωρα νομιζω οτι τα 145 ειναι αρκετα μιας και το αυτοκινητο ειναι για να μεταφερω φορτομενο την οικογενεια με ασφαλεια στους επαρχιακους δρομους και οχι για κοντρες... Ελπιζω να σου εδωσα μια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

φιλε το κοιταξες ?εχουμε κανενα νεο?

δεν προλαβα ακομα λογω δουλειας, οταν εχω νεα θα ενημερωσω

Φιλε μου ειμαι και γω κατοχος ενος Octavia 1.6TDi CR και εδω και λιγες μερες φοραω ενα προγραμμα της Powerlogic. Μπορω να πω οτι ειμαι παραπανω απο ικανοποιημενος μια και απο τα 110Hp μαμα (105Hp ονομαστικα) το αυτοκινητο πηγε στα 145Hp (!) και η ροπη απο 250nm στα 320mn... Η καταναλωση ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα αλλα το αυτοκινητο ειναι αλλο πραγμα στο δρομο πλεων! Στο μαγαζι μου ειπαν οτι μπορουν να πανε και στα 160 αλογα αλλα για την ωρα νομιζω οτι τα 145 ειναι αρκετα μιας και το αυτοκινητο ειναι για να μεταφερω φορτομενο την οικογενεια με ασφαλεια στους επαρχιακους δρομους και οχι για κοντρες... Ελπιζω να σου εδωσα μια ιδεα

ποσο σου κοστησε; και σε ποιον το εκανες;
Link to comment
Share on other sites

550 εδωσα στην powerlogic στην Ιερα Οδο...Δυναμομετρηση μαμα μετα περασμα το νεο προγραμμα καποιες μικροδιορθοσεις στο δυναμομετρο και μια τελικη δυναμομετρηση...Σημερα παρατηρισα ερχομενος στη δουλεια οτι βλεπω μονιμα 0.5 lit χαμηλωτερη καταναλωση στο trip.

Edited by Nikos_TDI
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα να βγαίνουν κάποιοι και να ρωτάνε για Diesel κινητήρες Golf ή μη , μπορούμε να ξεκινήσουμε ένα θέμα εδώ με προτάσεις για βελτίωση ή ερωτήματα πάνω στους αγαπημένους Diesel κινητήρες μας.

Για να δούμε πόσοι είμαστε;

:judge:

Στον diesel , δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το προγραμμα .

Δυστυχως , στην Ελλαδα με την ανοητη πολιτικη της απαγορευσης στα αστικα κεντρα ( Αθηνα - θεσ/κη ) δεν ειναι διαδεδομενα τα μοτερ , αλλα σε αξιοπιστια , καταναλωση και ροπη απο χαμηλα δεν συγκρινονται με τα μοτερ βενζινης .

Ετυχε να ειμαι παρον στην βελτιωση του Octavia του Νικου , με το νεο 1.6 μοτερ του VAG , και τα αποτελεσματα ηταν καταπληκτικα !

Εκτιμω , αν και δεν ευνοουν οι συνθηκες αφου οι πωλησεις αυτοκινητων ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα , οτι σε 5 χρονια η πλειοψηφια των αυτοκινητων που θα βελτιωνονται , θα ειναι με κινητηρες πετρελαιου ( οπως στην υπολοιπη Ευρωπη ) .

Link to comment
Share on other sites

Για τα 2.0Tdi θα μας βγάλουν τίποτα;;;; :) Αν και δεν ξέρω πόσο καλά θα είναι εφόσον τώρα άρχισαν να ανεβάζουν και τα Diesel στην Ελλαδάρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.