Jump to content
jon_6r

Φρένα Από Audi A3

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Σε λίγες μέρες θα πάρω από φιλικό A3 τα εργοστασιακα του φρενα (288χ25 εμπρος 256χ22 πίσω).Θα έχω πρόβλημα με τη 15αρα ζαντα η θα χωρέσουν κανονικα??Επίσης γνωρίζει καποιος αν είναι 5χ100 η 5χ112 τα καρέ τους για να βάλω άκρα???Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά του Α3 πρέπει να είναι 5 Χ 112

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι μπαινει γτ εγω ετοιμαζομαι να βαλω τα φρενα απο audi s3 οι δαγκανες μπαινοθνε κομπλε γτ το εχω δοκιμασει...απλα περιμενω να φαγοθουνε οι πλακες για να τα βαλω ολο το κιτ απο s3 ...

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι μπαινει γτ εγω ετοιμαζομαι να βαλω τα φρενα απο audi s3 οι δαγκανες μπαινοθνε κομπλε γτ το εχω δοκιμασει...απλα περιμενω να φαγοθουνε οι πλακες για να τα βαλω ολο το κιτ απο s3 ...

Το s3 δεν εχει 312 μεγεθος δαγκανας??η κανω λαθος??αυτο που με ανησυχει είναι αν θα χωραει η δαγκανα στη 15αρα ζαντα(288 εχει το Α3)
Link to comment
Share on other sites

δεν χοραει σε 15 αρα ζαντα φιλε 16 αρα και πανω μην τα βαλεις...φοραγα για πλακα απο porche δαγκανες πριν μια βδομαδα και χοραγανε στις 16 αρες..

Link to comment
Share on other sites

δεν χοραει σε 15 αρα ζαντα φιλε 16 αρα και πανω μην τα βαλεις...φοραγα για πλακα απο porche δαγκανες πριν μια βδομαδα και χοραγανε στις 16 αρες..

Αυτό σκέφτομαι ότι δύσκολα θα χωρέσουν στη 15αρα.Πάντως θα τα δοκιμάσω να δω αν κάνουν έτσι κι αλλιώς θα μου τα χαρίσουν δεν τα πληρώνω.Ευχαριστώ πάντως!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι ότι δύσκολα θα χωρέσουν στη 15αρα.Πάντως θα τα δοκιμάσω να δω αν κάνουν έτσι κι αλλιώς θα μου τα χαρίσουν δεν τα πληρώνω.Ευχαριστώ πάντως!!!

Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι το s3 φοράει δίσκο 345???Αν είναι έτσι μόνο από 17άρα και μετά μπορεί να γίνει τοποθέτηση.Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι το s3 φοράει δίσκο 345???Αν είναι έτσι μόνο από 17άρα και μετά μπορεί να γίνει τοποθέτηση.Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι το s3 έχει τα ίδια φρένα με το golf gti.Αυτά που θα μου δώσουν είναι από Α3 (288 εμπρός-256 πίσω) και αναρωτιέμαι αυτά αν χωράνε σε 15άρα ζάντα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι το s3 έχει τα ίδια φρένα με το golf gti.Αυτά που θα μου δώσουν είναι από Α3 (288 εμπρός-256 πίσω) και αναρωτιέμαι αυτά αν χωράνε σε 15άρα ζάντα!!!!

Φίλε μου πρέπει να χωράνε στις 15αρες,εφόσον τα trendline golf βγαίνουν με 15αρες και εχουν αυτα τα φρενα. Το μονο που με μπερδεύει ειναι απο τι μοντελο Α3 ειναι τα φρενα...8L ή 8P γιατί η διάσταση που δινεις ειναι απο 8P και εχουν καρε 5x112 και δεν ταιριαζουν τα ακρα!!

Edited by bbp
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρέπει να χωράνε στις 15αρες,εφόσον τα trendline golf βγαίνουν με 15αρες και εχουν αυτα τα φρενα. Το μονο που με μπερδεύει ειναι απο τι μοντελο Α3 ειναι τα φρενα...8L ή 8P γιατί η διάσταση που δινεις ειναι απο 8P και εχουν καρε 5x112 και δεν ταιριαζουν τα ακρα!!

To A3 είναι 8ρ μοντέλο 2006.Μου είπε ο μάστορας θα τα δοκιμάσουμε τώρα μέσα στον αύγουστο με άκρα και βλέπουμε!!!!
Link to comment
Share on other sites

345 μόνο σε 17άρα και πάνω.....312 δεν γνωρίζω.....εάν κάνουν σε 15άρα δύσκολο μου φαίνεται όμως.

Και το λέω επειδή έκανα την αλλαγή από τα ΟΕΜ σε S3 και στην 17άρα χωρούσαν οριακότατα...γι' αυτό και έβαλα 18άρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ταιριάζουν οι μπροστά δισκόπλακες του προηγούμενου Audi A3 ('96 - '03) σε Polo 9Ν3; Ξέρω ότι και το Polo μπροστά φοράει αεριζόμενες 256mm με 65mm διάμετρο στο κέντρο, για τα υπόλοιπα στοιχεία δεν είμαι σίγουρος...

 

Οι δισκόπλακες του Audi:

 

Front Discs Specification:
Vented - Diameter: 256
Thickness: 22
Minimum Thickness: 19
Height: 37
Bore Diameter: 65
Studs: 5
Location Studs: 1

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα παιδιά, κανείς; Από όσα έχω δει σκόρπια στο ίντερνετ φοράνε ίδιους δίσκους, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος, μη πετάξω τα λεφτά μου. Κάποιος που να 'χει εμπειρία (ή έστω να γνωρίζει τι είναι το κάθε νούμερο :p);

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο έχουν 5×100 καρέ. Γενικά, όλα τα στοιχεία "δείχνουν" ίδια εκ πρώτης όψεως. :)

 

Εάν δε βγει κάποιος να πει ότι ξέρεις, δε ταιριάζουν γιατί το ένα έχει το τάδε και το άλλο το δείνα στοιχείο, θα προχωρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Στο polo GTI 1.8t μπορώ να βάλω 312 δίσκο στις δικές μου δαγκάνες ή χρειάζομαι τις δαγκάνες απο το s3?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.