Jump to content
marianna81

Αλλαγη Ιμαντα Χρονισμου

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω ένα polo μοντέλο του 2005 και 1400 κυβικών.

Έχω κάνει μέχρι στιγμής ούτε 37000 χλμ αλλά επειδή το έχω 7 χρόνια μου είπαν να αλλάξω ιμάντες χρονισμού.

Έχω αρκετή εμπιστοσύνη στους ανθρώπους που του κάνω σέρβις αλλά θα ήθελα να ενημερωθώ για την τιμή για να επιβεβαιωθώ ότι τόσο κοστίζει.

Μου είπαν ότι θα κοστίσει 280€ όλα μαζί και θα ήθελα να μου πείτε αν όντως είναι τόσα , γιατί είναι δύσκολες οι εποχές και μαζί με το γενικό σέρβις θα μου κοστίσει γύρω στα 450€!

Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει..

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πάρε τηλέφωνο σε ένα συνεργείο άλλο, να πάρεις μια άλλη γνώμη για τιμή....άλλα κάπου εκεί κάνει όλο το σετάκι με τα εργατικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχω ένα polo μοντέλο του 2005 και 1400 κυβικών.

Έχω κάνει μέχρι στιγμής ούτε 37000 χλμ αλλά επειδή το έχω 7 χρόνια μου είπαν να αλλάξω ιμάντες χρονισμού.

Έχω αρκετή εμπιστοσύνη στους ανθρώπους που του κάνω σέρβις αλλά θα ήθελα να ενημερωθώ για την τιμή για να επιβεβαιωθώ ότι τόσο κοστίζει.

Μου είπαν ότι θα κοστίσει 280€ όλα μαζί και θα ήθελα να μου πείτε αν όντως είναι τόσα , γιατί είναι δύσκολες οι εποχές και μαζί με το γενικό σέρβις θα μου κοστίσει γύρω στα 450€!

Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει..

Ευχαριστώ πολύ!

ο ιμάντας μαζί με την τρόμπα νερού και τα εργατικά κυμαίνονται από 230 εως 280 €.

Καλό θα είναι να ξέρεις και τι μάρκα θα επιλέξεις να τοποθετήσεις.

Επειδή χθες άλλαξα ιμάντα θα σου πω τι πλήρωσα:

150€ αγορά σετ ιμάντα (μαζί και η τρόμπα νερού). Τα αγόρασα μόνος μου.

75€ + ΦΠΑ τα εργατικά.

Για την ίδια δουλειά, μου ζήτησαν στο συνεργείο που το πήγαινα μέχρι πρότεινος, 400 (εννοείται πως χαιρέτησα!!!)

Με 400€ τώρα, έκανα αλλαγή ιμάντα το σετ, αλλαγή κομμένης βάσης μοτερ και αλλαγή λαδιών μαζί με όλα τα φίλτρα.

Καιρός να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε γιατί κάποιοι δεν καταλαβαίνουν από κρίση...

Αν χρειαστείς κάτι, στείλε μου pm.

Link to comment
Share on other sites

ο ιμάντας μαζί με την τρόμπα νερού και τα εργατικά κυμαίνονται από 230 εως 280 €.

Καλό θα είναι να ξέρεις και τι μάρκα θα επιλέξεις να τοποθετήσεις.

Επειδή χθες άλλαξα ιμάντα θα σου πω τι πλήρωσα:

150€ αγορά σετ ιμάντα (μαζί και η τρόμπα νερού). Τα αγόρασα μόνος μου.

75€ + ΦΠΑ τα εργατικά.

Για την ίδια δουλειά, μου ζήτησαν στο συνεργείο που το πήγαινα μέχρι πρότεινος, 400 (εννοείται πως χαιρέτησα!!!)

Με 400€ τώρα, έκανα αλλαγή ιμάντα το σετ, αλλαγή κομμένης βάσης μοτερ και αλλαγή λαδιών μαζί με όλα τα φίλτρα.

Καιρός να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε γιατί κάποιοι δεν καταλαβαίνουν από κρίση...

Αν χρειαστείς κάτι, στείλε μου pm.

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σας!

Και εμένα τόσο περίπου μου είπαν.

Γύρω στα 400€ μαζί με αλλαγή λαδιών και κάρτα καυσαερίων δώρο και αλλαγή φίλτρου βενζίνης.

Πήρα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία και μου είπαν 450 μόνο για αλλαγή ιμάντων χρονισμού που χρειάζεται να γίνει!

Εγω αλήθεια πώς μπορώ να διαπιστώσω ότι θα μου βάλουν γνήσια?

Τους έχω εμπιστοσύνη εν μέρει αλλά που λέει ο λόγος ούτε τον εαυτό σου δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι!

Καλά έκανες ΤΑΖ και τα αγόρασες μόνος σου.

Σκέφτομαι και εγω να τα αγοράσω από την αντιπροσωπεία

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σας!

Και εμένα τόσο περίπου μου είπαν.

Γύρω στα 400€ μαζί με αλλαγή λαδιών και κάρτα καυσαερίων δώρο και αλλαγή φίλτρου βενζίνης.

Πήρα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία και μου είπαν 450 μόνο για αλλαγή ιμάντων χρονισμού που χρειάζεται να γίνει!

Εγω αλήθεια πώς μπορώ να διαπιστώσω ότι θα μου βάλουν γνήσια?

Τους έχω εμπιστοσύνη εν μέρει αλλά που λέει ο λόγος ούτε τον εαυτό σου δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι!

Καλά έκανες ΤΑΖ και τα αγόρασες μόνος σου.

Σκέφτομαι και εγω να τα αγοράσω από την αντιπροσωπεία

Για να σιγουρευτείς όμως ότι βάζει τα δικά σου πρέπει να είσαι απο πάνω την ώρα της επισκευής.....

Edited by frnty
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να είμαι απο πάνω γιατί μου είπαν ότι θα διαρκέσει 3-4 ώρες περίπου και πρέπει να το αφήσω και να το πάρω αργότερα.Εξάλλου δεν είναι και λίγο σπαστικό να είσαι από πάνω από το κεφάλι του άλλου όταν δουλεύει? Του δημιουργεί άγχος. Άσε μην κάνει κανένα λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σας!

Και εμένα τόσο περίπου μου είπαν.

Γύρω στα 400€ μαζί με αλλαγή λαδιών και κάρτα καυσαερίων δώρο και αλλαγή φίλτρου βενζίνης.

Πήρα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία και μου είπαν 450 μόνο για αλλαγή ιμάντων χρονισμού που χρειάζεται να γίνει!

Εγω αλήθεια πώς μπορώ να διαπιστώσω ότι θα μου βάλουν γνήσια?

Τους έχω εμπιστοσύνη εν μέρει αλλά που λέει ο λόγος ούτε τον εαυτό σου δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι!

Καλά έκανες ΤΑΖ και τα αγόρασες μόνος σου.

Σκέφτομαι και εγω να τα αγοράσω από την αντιπροσωπεία

Δεν τα αγόρασα από την αντιπροσωπεία.

Είναι κάποια πράγματα after market που είναι πιο καλά και πιο φθηνά από τα αντίστοιχα της αντιπροσωπείας (π.χ. η τρόμπα βενζίνης).

Καλό είναι να μην το αφήνεις πολλές ώρες και να φεύγεις αλλά και να μην είσαι όλη την ώρα πάνω από το κεφάλι του.

Για μένα, το ιδανικό είναι η διακριτική παρουσία σου στο χώρο του service.

Να αγχωθεί αποκλείεται, απλά θα είναι λίγο πιο προσεκτικός με σένα εκεί γύρω και δεν θα σου χρεώσει αέρα ούτε θα βάλει άλλα πράγματα.

Βέβαια, θα χρειαστεί αρκετή ώρα για αυτή την επισκευή, οπότε τα σκέφτεσαι και κάνεις όπως νομίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα αγόρασα από την αντιπροσωπεία.

Είναι κάποια πράγματα after market που είναι πιο καλά και πιο φθηνά από τα αντίστοιχα της αντιπροσωπείας (π.χ. η τρόμπα βενζίνης).

Καλό είναι να μην το αφήνεις πολλές ώρες και να φεύγεις αλλά και να μην είσαι όλη την ώρα πάνω από το κεφάλι του.

Για μένα, το ιδανικό είναι η διακριτική παρουσία σου στο χώρο του service.

Να αγχωθεί αποκλείεται, απλά θα είναι λίγο πιο προσεκτικός με σένα εκεί γύρω και δεν θα σου χρεώσει αέρα ούτε θα βάλει άλλα πράγματα.

Βέβαια, θα χρειαστεί αρκετή ώρα για αυτή την επισκευή, οπότε τα σκέφτεσαι και κάνεις όπως νομίζεις!

Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου ΤΑΖ!

Θα δω πώς θα δράσω εκείνη τη στιγμή.

Εξάλλου σε ένα μήνα λέω να πάω να το περιποιηθώ!

Καλό σου βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου ΤΑΖ!

Θα δω πώς θα δράσω εκείνη τη στιγμή.

Εξάλλου σε ένα μήνα λέω να πάω να το περιποιηθώ!

Καλό σου βραδυ!

Να΄σαι καλά, δεν κάνει τίποτα.

Απλά επειδή τα πέρασα πρόσφατα και επειδή και εμένα κάποιοι με βοήθησαν, είπα να γράψω 2 λόγια για να ξέρουν κι οι υπόλοιποι.

Προσοχή στους μάστορες, έχει βρωμίσει ο τόπος απατεώνες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα αγόρασα από την αντιπροσωπεία.

Είναι κάποια πράγματα after market που είναι πιο καλά και πιο φθηνά από τα αντίστοιχα της αντιπροσωπείας (π.χ. η τρόμπα βενζίνης).

Καλό είναι να μην το αφήνεις πολλές ώρες και να φεύγεις αλλά και να μην είσαι όλη την ώρα πάνω από το κεφάλι του.

Για μένα, το ιδανικό είναι η διακριτική παρουσία σου στο χώρο του service.

Να αγχωθεί αποκλείεται, απλά θα είναι λίγο πιο προσεκτικός με σένα εκεί γύρω και δεν θα σου χρεώσει αέρα ούτε θα βάλει άλλα πράγματα.

Βέβαια, θα χρειαστεί αρκετή ώρα για αυτή την επισκευή, οπότε τα σκέφτεσαι και κάνεις όπως νομίζεις!

μπορεις να γραψεις ποιας εταιρειας ανταλλακτικα προτίμησες να βαλεις, γιατι και εγω ακριβως το ιδιο σκεφτομουν να κανω. Μαζι με το μεγαλο σερβις (60,000 χλμ εχω) πρεπει να αλλαξω και βαλβιδα ανακυκλωσης καυσιμων

πχ. για ιμαντες χρονισμου, ιμαντα δυναμο, τρομπα νερου

και γενικοτερα οποιος ξερει τι να προτιμησω ας μου πει

Link to comment
Share on other sites

φιλε ποτε μην λειπεις απτο μοτερ σου οταν του βαζουν χερι...αποψη μου...εκτος και αν ειναι ανωτερα βια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω απαντες, θα ηθελα να επαναφερω το thread γιατι εχω και εγω ενα polo 9n του 2002 1.4 και θα ηθελα να ρωτησω, ιδανικα, καθε ποτε πρεπει να αλλαζω ιμαντα ? Ειναι ανα συγκεκριμενα χλμ η ανα καποια χρονια?  

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω απαντες, θα ηθελα να επαναφερω το thread γιατι εχω και εγω ενα polo 9n του 2002 1.4 και θα ηθελα να ρωτησω, ιδανικα, καθε ποτε πρεπει να αλλαζω ιμαντα ? Ειναι ανα συγκεκριμενα χλμ η ανα καποια χρονια?  
Ευχαριστω !

Καθε χ χρονια ή χ χλμ. Οποιο ερθει πρωτο
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, takpanos said:


Καθε χ χρονια ή χ χλμ. Οποιο ερθει πρωτο

Τα χ χιλιομετρα εξαρτωνται απο την μαρκα του ιμαντα η υπαρχει ενας μπουσουλας? πχ μου ειπαν σημερα οτι πρεπει να αλλαζεται καθε 60 χιλιαδες, ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Τα χ χιλιομετρα εξαρτωνται απο την μαρκα του ιμαντα η υπαρχει ενας μπουσουλας? πχ μου ειπαν σημερα οτι πρεπει να αλλαζεται καθε 60 χιλιαδες, ισχυει?

Οι προδιαγραφες οριζονται απο τον κατασκευαστη του αυτοκινητου. Συνηθως ειναι καθε 4 χρονια ή 60.000χλμ. Οποιο ερθει πρωτο
Link to comment
Share on other sites

Just now, takpanos said:


Οι προδιαγραφες οριζονται απο τον κατασκευαστη του αυτοκινητου. Συνηθως ειναι καθε 4 χρονια ή 60.000χλμ. Οποιο ερθει πρωτο

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.