Jump to content
S_Bravo

Gt (170) Κομπιάσματα / Ρεταρισματα - Χωρις Γκαζι.

Recommended Posts

Εδω και καιρο στο ρελαντι μου εκανε κατι πολυ ελαφρα κομπιασματα τα οποια δεν εμφανιζοταν κατα την πορεια.

Πλεον γινονται και στην πορεια ΜΟΝΟ οταν το γκαζι ειναι σταθερο. οταν το αυτοκινητο διατητηρει σταθερη πορεια κανει (οχι συνεχεια) αλλα ορατα, κομπιασματα.

Το VagCom δεν εδειξε τπτ, σε ειδικο που ηξερε και συγκεκριμενους κωδικους δεν εδειξε τιποτα, ισχυς του αυτοκινητου ειναι ιδια, Πολ/στες Beru φοραω απο περυσι,μπουζι εχω καινουρια,με το ποδι στο συμπλεκτη ποτε δεν οδηγουσα (για το βαλβιδακι),βενζινες μονο 100ρα γτ το ταξιδευω,φιλτρο βενζινης καθαρο,κτλ

Μια γνωμη μονο εχω ακουσει περι τρομπα υψηλης - αλλα ανρωτηθηκα γτ δε τη δειχνει το vgm.

Α! Εισακουσθην και πιθανο θεμα για τουρμπινα, "να εχει ξεκινησει τζογος"...

Τα φωτα σας παρακαλωωωωω....

Edited by S_Bravo
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα έχεις αλλά το πρώτο πράγμα που θα σου έλεγα να κάνεις είναι να καθαρίσεις την πεταλούδα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε S_Bravo για ποιο βαλβιδακι λες? γιατι εχω και εγω ενα προβλημα στο ρελαντι λες και κανει κοξιματα και missfires και τα ακουω απο εξατμιση πισω.Αλλα το vag-com δεν δειχνει τιποτε απολυτως.

Αυτο με το βαλβιδακι ομως δεν το εχω ακουσει.εχω 57000km και μπορω να πω πως οδηγω με το ποδι στο συμπλεκτη :sad:

Οποιος γνωριζει και μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων

Ξεχασα να πω εχω Golf mk5 140bhp (με προγραμμα και περιφερειακα εδω και 30000km)

Edited by freak107
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι εχω 78Κ Κμ. Θελει καθαρισμα η πεταλουδα τy GT? θα το δοκιμασω και αυτο...

Freak107 οταν πατας γκαζι ομως σταματαει αυτο το "κλωτσιμα"?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι εχω 78Κ Κμ. Θελει καθαρισμα η πεταλουδα τy GT? θα το δοκιμασω και αυτο...

Θες καθάρισμα στην πεταλούδα και μετά βασική ρύθμιση με διαγνωστικό.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Φιλε S_Bravo για ποιο βαλβιδακι λες? γιατι εχω και εγω ενα προβλημα στο ρελαντι λες και κανει κοξιματα και missfires και τα ακουω απο εξατμιση πισω.Αλλα το vag-com δεν δειχνει τιποτε απολυτως.

Αυτο με το βαλβιδακι ομως δεν το εχω ακουσει.εχω 57000km και μπορω να πω πως οδηγω με το ποδι στο συμπλεκτη :sad:

Οποιος γνωριζει και μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων

Ξεχασα να πω εχω Golf mk5 140bhp (με προγραμμα και περιφερειακα εδω και 30000km)

Αυτο που ακουσα σε συνεργειο για ενα αντιστοιχο προβλημα σε Tiguan ειναι οτι υπαρχει ενα βαλβιδακι στο συμπλεκτη το οποιο ριχνει την πιεση του τουρμπο οταν ενεργοποιειται και ρωτησαν τον οδηγο αν οδηγει με το ποδι στο συμπλεκτη....για αυτο και το ανεφερα.

Τελικα ο "τιγκουαν" ειχε θεμα τζογου στο τουρμπο (προεορτια) και ΔΕΝ κοβει την ισχυ αμεσα αλλα οπως ειπαν ξεκιναει αυτο το φαινομενο.

Θες καθάρισμα στην πεταλούδα και μετά βασική ρύθμιση με διαγνωστικό.

Θα το κανω αμεσα..μηπως και ειναι τοσο απλο...

Link to comment
Share on other sites

οταν παταω γκαζι δεν το κανει φιλε

στο ρελαντι ομως κανει λες και εχει κοψιματα.και απο την εξατμιση ακουγονται πφ πφ υποκωφα

τι να πω?>

εχω και αλλο προβλημα εδω και πολυ καιρο.μου κοβει στις 2000 και δεν εχω βρει τι ειναι...

τωρα αν το ενα προκαλει το αλλο η οχι...

να βρω τι ειναι το ενα πρωτα και μετα το αλλο

Edited by freak107
Link to comment
Share on other sites

εαν σου κανει τρεμουλο στο ρελαντη σαν διακοπεσ καυσησ και στην πορεια δεν σου το κανει κατα πασα πηθανοτητα εχου ποιαση μακα η βαλβηδεσ και θελουν καθαρησμο η να βαλεισ προσθετο βενζηνησ μηποσ και καθαρησουναι.

Link to comment
Share on other sites

Πεταλουδα κατα 90 % τα ιδια ειχε και rocco με μολις 43.000 ...και παροτι ηταν σχετικα καθαρη μετα απο γλυψιμο και επαναπρογραμματισμο της επανηλθε το αμαξι....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.