Jump to content
VASILISTFSI

Προβλημα Με Μηχανισμο Αυτοματου Χειροφρενου

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους πρόσφατα έβγαλα σφάλμα στο ηλεκτρικο χειρόφρενο με την γνωστή ένδειξη στο ταμπλό απο αντιπροσωπεία μου έιπαν αντικατάσταση του μηχανισμού στο πίσω αριστερό τροχό τιμή 260EURO είναι όντως έτσι μήπως παίζει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις vagcom ή κάποιον που έχει και μπορεί να δει τι βλάβη θα βγάλει θα βοηθούσε πολύ.Αν θέλεις περιέγραψέ μας τα συμπτώματα ή απλά έχεις ένδειξη βλάβης χωρίς κάποιο άλλο πρόβλημα?Συνήθως το πρόβλημα είναι στο μπουτόν.Σχεδόν όλοι το έχουμε αλλάξει.Πρώτη φορά ακούω πρόβλημα στην ηλεκτρομηχανική δαγκάνα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ άλλαξα μπουτόν αλλά τίποτα το πρόβλημα παρέμεινε και όχι μόνο αλλα κάθε φορά που ενεργοποιούσα το χειρόφρενο δεν ξεκολούσε παραμόνο εάν έβγαζα τον πόλο της μπαταρίας και έτσι μόνο έφευγε η ένδειξη με το κίτρινο σηματάκι από το ταμπλό...ειλικρινά δεν ξέρω πάντως ο χαρακτηριστικός ήχος του χειροφρένου έγινε πολύ τραχύς και πιο σιρτός?????

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ άλλαξα μπουτόν αλλά τίποτα το πρόβλημα παρέμεινε και όχι μόνο αλλα κάθε φορά που ενεργοποιούσα το χειρόφρενο δεν ξεκολούσε παραμόνο εάν έβγαζα τον πόλο της μπαταρίας και έτσι μόνο έφευγε η ένδειξη με το κίτρινο σηματάκι από το ταμπλό...ειλικρινά δεν ξέρω πάντως ο χαρακτηριστικός ήχος του χειροφρένου έγινε πολύ τραχύς και πιο σιρτός?????

Μήπως άλλαξες τελευταία τα πίσω τακάκια???

Ρωτάω γιατί μετά την αντικατάσταση πρέπει να γίνει ευθυγράμμιση των ηλεκτρομηχανικών δαγκανών με το vagcom.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν άλλαξα τακάκια αλλά πρόσφατα άλλαξα υγρά φρένων λές? το ΄θέμα είναι ότι από την ίδια αντιπροσωπεία μου είπαν πως χρειάζεται αντικατάσταση και αυτό γιατί το βγάζει στο vag com κάτι δεν πάει καλά πάντως.... σκέφτομαι να πάω σε άλλη αντιπροσωπεία για να δώ τι θα μου πούνε!

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν άλλαξα τακάκια αλλά πρόσφατα άλλαξα υγρά φρένων λές? το ΄θέμα είναι ότι από την ίδια αντιπροσωπεία μου είπαν πως χρειάζεται αντικατάσταση και αυτό γιατί το βγάζει στο vag com κάτι δεν πάει καλά πάντως.... σκέφτομαι να πάω σε άλλη αντιπροσωπεία για να δώ τι θα μου πούνε!

Ποπύ καλά θα κάνεις να πάρεις και μια 2η γνώμη. ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

είμαι και εγώ παθών με παρόμοιο πρόβλημα , αλλά ευτυχώς πάντοτε το χειρόφρενο δουλεύει. Δηλάδή δεν έχω τραγικές καταστάσεις όπως ο φίλος VELGOS όπου μπλοκάρουν οι δαγκάνες. Μου βγάζει μήνυμα στο MFD και τώρα τελευταία και το κιτρινο σηματάκι στο καντραν αλλά πάντοτε το μπουτόν αν το πατήσεις 1-2 φορές οι μηχανισμόι δουλεύουν, πολυ σπαστικό όμως.

Λέτε να φταίει μόνο το μπουτόν???

Ψαχνω μηχανικό VW στη Θεσσαλονίκη γιατι κουράστηκα το κόντρα ξυρισμα στην αντιπροσωπεία. :hairy:

Φίλε VELGOS κράτα μας ενήμερους ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

είμαι και εγώ παθών με παρόμοιο πρόβλημα , αλλά ευτυχώς πάντοτε το χειρόφρενο δουλεύει. Δηλάδή δεν έχω τραγικές καταστάσεις όπως ο φίλος VELGOS όπου μπλοκάρουν οι δαγκάνες. Μου βγάζει μήνυμα στο MFD και τώρα τελευταία και το κιτρινο σηματάκι στο καντραν αλλά πάντοτε το μπουτόν αν το πατήσεις 1-2 φορές οι μηχανισμόι δουλεύουν, πολυ σπαστικό όμως.

Λέτε να φταίει μόνο το μπουτόν???

Ψαχνω μηχανικό VW στη Θεσσαλονίκη γιατι κουράστηκα το κόντρα ξυρισμα στην αντιπροσωπεία. :hairy:

Φίλε VELGOS κράτα μας ενήμερους ...

Καλημέρα.

Αγόρασε το μπουτόν και έλα να στο αλλάξω σε 2''. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αγόρασε το μπουτόν και έλα να στο αλλάξω σε 2''. :thumbsu:

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά μπορώ να το αλλάξω μόνος μου , είναι πολύ απλό.

Σήμερα άνοιξα το πλαϊνό καπάκι και έβγαλα το μπουτον να το δώ , είναι έκδοση Β.

Αυτά που πουλάει η VW είναι version C. Δε μπορεί θα είναι καλύτερα, τι στο καλό.

Πάντως αξιόπιστο συνεργείο ψάχνω γενικά για να ξεφύγω από την αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά απο επίσκεψη σε εξουσιοδωτημένο συνεργείο επισκευάστηκε προσωρινά και θα αλλάξω και μπουτόν με την αιτιολογία πως ο μηχανισμός του αυτόματου χειροφρένου δεν έχει εμφανίση συχνότητα βλαβών σε λίγες μέρες θα ξέρω εάν φταίει το μπουτόν πάντως απο τότε δεν ξανακόλλησε η δαγκάνα.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά απο επίσκεψη σε εξουσιοδωτημένο συνεργείο επισκευάστηκε προσωρινά και θα αλλάξω και μπουτόν με την αιτιολογία πως ο μηχανισμός του αυτόματου χειροφρένου δεν έχει εμφανίση συχνότητα βλαβών σε λίγες μέρες θα ξέρω εάν φταίει το μπουτόν πάντως απο τότε δεν ξανακόλλησε η δαγκάνα.....!!!!!

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν!!!Περιμένουμε νέα μετά από λίγες μέρες θα δείξει 100% αν ήταν από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φίλε VELGOS άλλαξα εδώ και 2-3 μέρες το μπουτον και μάλλον ησύχασα

φτου φτου να μη το ματιάξω :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά άλλαξα τον διακόπτη και όλα καλά είναι όντως η τρίτη έκδοση του διακόπτη αυτού και εύχομαι η τελευταία πάντως μεγάλη η απογοήτευσή μου από την αντιπροσωπεία τους εμπιστευόμουνα εώς τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά άλλαξα τον διακόπτη και όλα καλά είναι όντως η τρίτη έκδοση του διακόπτη αυτού και εύχομαι η τελευταία πάντως μεγάλη η απογοήτευσή μου από την αντιπροσωπεία τους εμπιστευόμουνα εώς τώρα....

Αυτό που είπαμε από την αρχή ήταν τελικά ε??

Με την αναδουλειά που υπάρχει δεν είναι πλέον να εμπιστεύεσαι κανέναν.Ιδίως τις αντιπροσωπείες οι οποίες κλείνουν η μία μετά την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφμωνο με τον Professorαν κ εμενα στην κρητη στην αντιπροσωπεια του ηρακλειου τον αλλαξανε μολις τους ειπα για τα μηνυματα στο MFD μαλλων ετυχε!!!

Edited by NINO
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πως ακριβώς αλλαζει ο διακόπτης? Εννοώ από που υπάρχει πρόσβαση ώστε να τον ξεκουμπώσεις και να βάλεις τον καινούριο?? Σκοπεύω να τον βγάλω και να τον αλλάξω μονος μου ( είμαι σε νησί). Από το πλαινό ντουλαπάκι αριστερά του τιμονιού μήπως???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, άνοιξα το καπάκι και έβγαλα τον διακόπτη. Τον έκανα μπάνιο με WD40 και μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά. Επειδή θέλω όμως να τον αλλάξω έτσι κι αλλιώς, υπάρχει κάποιος επαγγελματίας στο φόρουμ που μπορεί να μου στείλει έναν? ( ή αν υπάρχει προτεινόμενο κατάστημα που να στέλνει)..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, άνοιξα το καπάκι και έβγαλα τον διακόπτη. Τον έκανα μπάνιο με WD40 και μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά. Επειδή θέλω όμως να τον αλλάξω έτσι κι αλλιώς, υπάρχει κάποιος επαγγελματίας στο φόρουμ που μπορεί να μου στείλει έναν? ( ή αν υπάρχει προτεινόμενο κατάστημα που να στέλνει)..

Μόνο από αντιπροσωπεία θα βρεις το μπουτόν.

Link to comment
Share on other sites

Το WD40 πάντως δεν θα το χρησιμοποιουσα στην θέση σου έχει λάδι και καλό είναι να αποφεύγεται στον διακόπτη το λάδι σπρέυ ηλεκτρικων επαφών και πλύση με αυτό καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, μέχρι σήμερα και μετά το... μπάνιο με WD40, δεν το έχει ξαναπαρουσιάσει καθόλου, ούτε μια φορά! Περιμένω να δω πόσο θα κρατήσει! Πάντως, σε ανάλογο θεματάκι που είχα με εναν διακόπτη ... σκούτερ (διακόπτης εναλλαγής μεγάλης μικρής σκάλας φώτων), τον είχα ψεκάσει εξωτερικά αλλα αρκετά ωστε να φτάσει μέσα μέσα και δεν το ξανάκανε ποτέ, εδώ και μερικά χρόνια (σίγουρα πάνω από 3!!). Υπόψιν οτι ο διακόπτης αυτός ( του σκουτερ) έχει φάει αρκετά μπουγέλα στο μεταξύ τόσο από πλυσίματα, όσο και από βροχή....

Λέτε??

Edited by FonLibe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.