Jump to content
Guest

Αισθητηρας Καυσαεριων Για Passat B6

Recommended Posts

μια ερωτηση παδια. εχει ενας φιλος μου το πασσατ 1.6 fsi 2005 μοντελο και του ειπαν οτι θελει αισθητηρα καυσαεριων. 175 ευρω του ζητησαν, ειναι καλη η τιμη; μπορω να το βρεθει και πιο κατω; ξερει καποιος κανενα μαγαζι στη θεσσαλονικη;

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ξέρω έχει δυο αισθητήρες τον λ και τον ΝΟΧ, ο δεύτερος είναι πανάκριβος κοντά στα 500 €.

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τον αισθητήρα Λάμδα θα εννοείς

Σ΄αυτόν ρώτησες???

ΔΡΙΣΤΑΣ ΓΑΒΡΙΗΛ AUTO SPARES

ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ 172-ΑΘ. ΔΙΑΚΟΥ 5 - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 54628

Τηλ. 1: 2310554832

Κιν.: 6977617807

Email: dristas@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

οταν μου ειπε ο φιλος μου να ρωτησω, μου ειπε κιολας οχι λ αλλα καυσαεριων. δεν ξερω αν καταλαβε λαθος ο φιλος μου. οχι δεν ρωτησα σ αυτον. στα γρεβενα τον ειπαν οτι ειναι αυτο και ποσο κανει

Link to comment
Share on other sites

Αν του είπαν για ΝΟΧ και μόνο 175 για καινούργιο, είναι τσάμπα αν και δύσκολο να το πιστέψω γιατί ούτε στο

ίντερνετδεν βρίσκεις σε αυτή την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από ΝΟΧ μου ειπαν ότι μου ανάβει το check engine αλλά να μη δώσω σημασία γιατί απλά διαβάζει λάθος...
Ισχύει αυτό ή με δουλεύουν?
Επίσης αν μπορεί να μου πει κάποιος που βρίσκεται αυτός ο αισθητήρας και ποιά η λειτουργία του?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να διαβαζει λαθος?Εχεις κανει καποια αλλαγη πχ καταλυτη στο αμαξι με αλλον πιο ελευθερο?

Αν εχει βλαβη ο αισθητηρας αυτος,τοτε θα πρεπει να αντικατασταθει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το αμάξι είναι μαμά 1.6 fsi... Το έβαλαν στο διαγνωστικό και μου το είπαν όταν είχα και το άλλο θέμα με τους εγκεφάλους κολόνας τιμονιού και άνεσης...
1 χρόνο τώρα ανάβει για καμια εβδομάδα η ένδειξη, μετά παραμένει σβηστή για 2-3 μήνες και πάλι τα ίδια.
Μου είπαν ότι το θέμα δεν είναι λειτουργικό απλά διαβάζει λάθος!

+έχω παρατηρήσει ότι το λαμπάκι ανάβει όταν οδηγώ σταθερά με μεγάλη σχέση και λίγες στροφές (2.000) και άλλες δύο φορές μου άναψε ενώ κόλλαγα τ αμαξι στο γκαράζ κάνοντας μανούβρες με μικρά τακ-τακ στο γκάζι...

Σε άλλο συνεργείο μου είπαν ότι φταίει η βενζίνη αλλιώς αν συνεχίσει ν αρχίσουμε να αλλάζουμε τους λ (λες και δε μπορούσαν να δουν στο διαγνωστικό ποιος συγκεκριμένος φταίει????)

Μέχρι τώρα κοιμόμουν ήσυχος και δεν είχα ασχοληθεί...

Link to comment
Share on other sites

Όχι το αμάξι είναι μαμά 1.6 fsi... Το έβαλαν στο διαγνωστικό και μου το είπαν όταν είχα και το άλλο θέμα με τους εγκεφάλους κολόνας τιμονιού και άνεσης...

1 χρόνο τώρα ανάβει για καμια εβδομάδα η ένδειξη, μετά παραμένει σβηστή για 2-3 μήνες και πάλι τα ίδια.

Μου είπαν ότι το θέμα δεν είναι λειτουργικό απλά διαβάζει λάθος!

+έχω παρατηρήσει ότι το λαμπάκι ανάβει όταν οδηγώ σταθερά με μεγάλη σχέση και λίγες στροφές (2.000) και άλλες δύο φορές μου άναψε ενώ κόλλαγα τ αμαξι στο γκαράζ κάνοντας μανούβρες με μικρά τακ-τακ στο γκάζι...

Σε άλλο συνεργείο μου είπαν ότι φταίει η βενζίνη αλλιώς αν συνεχίσει ν αρχίσουμε να αλλάζουμε τους λ (λες και δε μπορούσαν να δουν στο διαγνωστικό ποιος συγκεκριμένος φταίει????)

Μέχρι τώρα κοιμόμουν ήσυχος και δεν είχα ασχοληθεί...

 

Δοκίμασε να το λιώσεις λίγο καμιά φορά ενώ είναι ζεστό.. Να καθαρίσει όλη η εξάτμιση.Το πολύ σιγά σιγά για αρκετό καιρό δεν είναι και ότι το καλύτερο πιστεύω για τους λ.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχεται να εχει μπουκωσει.Καλο ειναι μια στο τοσο να του κανεις κανα φουλ πατημα να καθαριζει το συστημα και βλεπεις αν θα στο βγαλει παλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το peugeot 207 παλιότερα. Μου άναβε το depollution system faulty κοινώς για τα καυσαέρια, καποιες φορες με το σφαλμα αυτο ετρεμε και ο κινητηρας αλλα οχι παντα. Στην peugeot μου λέγανε για αισθητήρα λαμδα και τον άλλαξα 2 φορές τον πληρωσα χωρίς ωστόσο να λυθεί το σφάλμα και αρκετές φορές το πρόβλημα επανερχόταν. Τελικά ξεμπέρδεψα με το σφαλμα αφου πηγα στην αντιπροσωπεια και τους ζητησα να καθαρίσουν την πεταλούδα. Δες πρωτα την πεταλουδα για μένα και μετα δες για τον αισθητηρα λαμδα γιατι η πεταλουδα καθαρισμα εμενα μου ειχαν παρει νομιζω 60 ευρω ενω ο αισθητηρας κανει κανένα 200 με 250 αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές..

Vastil έκανα καθαρισμό πεταλούδας πριν 3 μήνες αν και ήταν πεντακάθαρη...
Σήμερα το ανοιξα αρκετά αλλά  θα δείξει αν θα σβήσει το σφάλμα.

Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι αυτός ο ΝΟΧ ? Που βρίσκεται και τι μπορεί να προκαλέσει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή νόμιζα γιατρός είσαι. Θεσσαλονική. Αν είσαι απο Θεσσαλονικη να σε στειλώ σε αυτόν που πηγαίνουμε το peugeot μας είναι γατονι και φτιάχνει όλα τα αμάξια.(και μένα μόλις τελείωσει η εγγύηση το vw εκεί θα το πηγαίνω)

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

Είμαι...

Δυστυχώς μένω Αθήνα !

Δοκίμασε άλλο συνεργείο εκτός της αντιπροσωπείας που θα σε γδάρουν και θα σου αλλάξουν 15 πράγματα προκειμένουν να βρουν αυτό που φταιει. Αυτά τα λέει το νεαρό της ηλικίας μου(έτσι νιώθω). Δες μεσα στο φορουμ για καλό συνεργειο, και παρε και δευτερη γνωμη. Ολοι μπορουν με εναν υπολογιστη και ενα καλωδιο μπορουν να σου διαβασουν ακομα και να σου σβησουν το σφαλμα. Το θεμα ειναι να βρεις τον αξιοπιστο να σου διορθωσει το σφαλμα. Μην το αφήσεις το σφαλμα εμενα σαν ενα check engine ξεκινησε και μου ετυχε και σε μια περιπτωση με νεκρα να τρεμει ο κινητηρας παρα πολυ και να σβησει και με νεκρα. Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχιστεί θα το ψάξω. Αυτό που με αγχώνει είναι ότι εχω πάει σε 3 και 
Ο πρώτος μου είπε για κακής ποιότητας βενζίνη και μου έσβησε το σφάλμα
Ο δεύτερος μου είπε ή βενζίνη ή κάποιος λάμδα δε ξέρουμε ποιός!
Ο τρίτος (αντιπροσωπεία καθώς τα παραπάνω ήταν απλά εξουσιοδοτημένα) πώς είναι ο ΝΟΧ κάνει 500 ευρώ αλλά απλά διαωάζει λάθος δεν επηρεάζει τη σωστή λειτουργία!

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε το σιγουρα θα υπαρχει καποιο γατονι που θα σου πει απο που μπορει να προερχεται το σφαλμα. Σε καμια περιπτωση να μην το αφησεις. 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Γιατρέ!!!Τι έπαθες πάλι???Μην αγχώνεσαι με τον nox,δεν χρήζει άμεσης αντικατάστασης αλλά καλό είναι να μην τον αφήσεις για πολλά χλμ.

Ρίξε μια ματιά παρακάτω:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=50468&hl=%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82#entry484453

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=19750

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=19750&hl=%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82&page=1

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32208&hl=%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=29560&hl=%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82#entry317953

Ισως να υπάρχουν και άλλα......

Καλή εξεταστική!!!

Link to comment
Share on other sites

Από τον Αύγουστο σε εξεταστική είμαι  :diablo:  ευχαριστώ για το κουράγιο!!!
Χωρίς πολλά λόγια λοιπόν όταν έχουμε λεφτά τον αλλάζουμε... Εχω κάνει 2.000 χλμ από τότε που το εμφάνισε αλλά δεν ήταν όλο το καιρό αναμμένο!

Μεταχειρισμένο αξίζει?

Πάντως το πρόβλημα έχει απασχολήσει αρκετό κόσμο...

(λόγω κρίσης έφερα αθήνα ένα accent το οποίο έχει 210.000 και μόνη ζημια ένα τρομπάκι συμπλέκτη (27 ευρώ) μια τάπα ρεζερβουάρ και φλάντζα καπακιού (7 ευρώ) και χω βρει την υγειά μου) αν φτάσει τόσα χιλιόμετρα το passat γράψε μου...  :logik:

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία... 

Αν σου ανάψει ένα σφάλμα π.χ. αυτό στο οποίο αναφερόμαστε για να σβήσει από μόνο του δε σημαίνει ότι ο εγκέφαλος διάβασε ξανά σωστά?
και φαντάζομαι όχι μια φορά αλλά πολλες? Δε κάνει και κάτι σα κύκλο 24ώρου μέχρι να σβήσει η ένδειξη?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία... 

Αν σου ανάψει ένα σφάλμα π.χ. αυτό στο οποίο αναφερόμαστε για να σβήσει από μόνο του δε σημαίνει ότι ο εγκέφαλος διάβασε ξανά σωστά?

και φαντάζομαι όχι μια φορά αλλά πολλες? Δε κάνει και κάτι σα κύκλο 24ώρου μέχρι να σβήσει η ένδειξη?

Αμα σου ανάψει σφάλμα θέλει λαπτοπ και vagcom για να το σβησεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.