Jump to content
akamatis

Ποια Η Γνωμη Σας Για Τα Λαδια Eneos?

Recommended Posts

Οπως λεει και π τιτλος απο πανω θα ηθελα να μαθω την γνωμη σας για την συγκεκριμενη μαρκα!

Σε 1000χιλιομετρα περιπου συμπληρωνω 5000χιλιομετρα και επειδη ειναι τα πρωτα θελω να αλλαξω και λαδια!

Ο κατασκευαστης λεει castrol...

Γενικα ακουγεται οτι τα eneos ειναι καλυτερα και οτι ταιριαζουν με τους κινητηρες μας!

Επισης εχω ακουσει απο αρκετα ατομα που τα χρησιμοποιουν σε TSI οτι στο σκισιμο την ωρα που τα λαδια εχουν φτασει στους 115 βαθμους και πρεπει να κοψεις για να κουλαρει η μηχανη οτι πεφτει πολυ πιο γρηγορα η θερμοκρασια στους 95 βαθμους με eneos απο οτι με castrol...

Εδω μεσα δεν βρηκα τιποτα για αυτο και ανοιξα το αρθρο γιατι με ενδιαφερει η γνωμη σας!

Θα τα βαζατε αντι για τα castrol?

Τα εμπιστευεστε?

Ειπαρχει καποιος που τα εχει χρησιμοποιησει απο εδω μεσα να μας πει εμπειριες?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

μου τα ειχανε προτεινει και εμενα αυτα τα λαδια φιλε μου..αλλα δεν τα ξερω καθολου καλο ειναι να βαζεις μονο εναν συγκεκριμενο τυπο λαδιου στο αμαξι τα castrol πιστευω οτι ειναι τα καλητερα φιλε :-)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι αληθεια φιλε!

Οτι προτινει ο κατασκευαστης παντα το προτινει για καποιο λογο!

Απο την αλλη ομως παντα αξηζει μια ευκαιρια σε κατι νεο αν ειναι οντως καλυτερο! Αλλα αν δεν ακουσω θετικες γνωμες δεν το διακινδινευω!!

Ευχαριστω παντος

Link to comment
Share on other sites

Γιαπωνέζικο λάδι με πολύ καλές προδιαγραφές.

Ξέρει κανείς τιμή ανά λίτρο για 5w30 ?

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό αλλά θα ήθελα να ξέρω τι λάδια είχαν πρώτα τα αυτοκίνητα επάνω όπως και το πόσα άλογα είχε το BMW με τα παλιά λάδια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα eneos και εχω παθει πλακα...

Οποιος ψαχνει το κατι παραπανω πρεπει να τα βαλει...

Το event που εγινε στο dyno center στην βαρης κορωπιου δεν ηταν τυχαιο, ουτε αυτο ουτε τα αποτελεσματα του!!

Εναν ψαξετε στο net θα δειτε το event το εχεο και στο περιοδικο το power του αυγουστου νομιζω!!

Εδειχνε αμαξια να δυναμομετρουνται με τα παλια λαδια που φοραγαν απο μαμα αντιπροσωπιες και μετα με eneos και ολα απεδιδαν 5+ αλογα παραπανω...

Εγω αυτο δεν μπορω να πω πως το καταλαβα στον δρομο αλλα μπορω να σας πω με σιγουρια πως με τα ιδια σκισηματα το αμαξι δεν σικωνει κατευτιαν υψηλες θερμοκρασιες λαδιου, συνεπως επιτρεπετε παραπανω σκισημο και οταν εχει ανεβασει υψηλες θερμοκρασιες τυπου 110-115 βαθμους κατεβενει πολυ πιο γρηγορα απο πριν...

Τα συστινω ανεπιφυλακτα και οταν και αν τα δοκιμασετε θα με θυμηθιτε!!!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το eneos στο hyundai tiburon της γυναικας μου κ μετα απο 1000 χλμ εβγαλα το δείκτη να δδω τι παιζει κ χαζεψα...

το λαδι ηταν λες κ το εβαλα εκεινη τη στιγμη.ειχε ακομα το ιδιο χρωμα.

κ επιτελους το μοτερ δουλευει αθορυβα.

σε λιγο θα το βαλω κ στο δικο μου κ εδω ειμαστε παλι

Edited by sav6n2
Link to comment
Share on other sites

Γιαπωνέζικο λάδι με πολύ καλές προδιαγραφές.

Ξέρει κανείς τιμή ανά λίτρο για 5w30 ?

ENEOS SUSTINA 5W30-€20.

http://www.japansparecenter.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=7913&category_id=968&option=com_virtuemart&Itemid=195&vmcchk=1&Itemid=195

Link to comment
Share on other sites

ENEOS SUSTINA 5W30-€20.

http://www.japanspar...hk=1&Itemid=195

Καλό λάδι αλλά όχι και να κάνουμε μάγκα τον αντιπρόσωπο 20 € το λίτρο

Δείτε εδώ http://matrixsyntheticoils.com/store/euro_eneos_synthetic_motor_oils_atf.html

63,99 $ η αν προτιμάτε 50,02 € για 6 κουτιά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι σας λέει???

http://www.4troxoi.g...=2&art_id=14547

Δεν αμφιβάλλω οτι μπορεί να είναι πολύ καλό λάδι, αλλα και εγώ εάν έχω 5000km με ένα λάδι και κάνω αλλαγή λαδιών, βάζοντας καινούριο λάδι αλλα την ίδια μάρκα με την αρχική, το αυτοκίνητο θα πηγαίνει πολύ καλύτερα, και πιθανόν να έχει αύξηση ιπποδύναμης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια επειδη μονο καλα ακουω για τα eneos βρηκα στο ebay αυτο για οσους χρησιμοποιουν τα 5w30 http://www.ebay.com/itm/Genuine-Japanese-Fully-Synthetic-Engine-Motor-Oil-ENEOS-PREMIUM-HYPER-5W30-4L-/231472248230?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item35e4d235a6και απο ελλαδα εδω http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/18989/PREMIUM-HYPER-5W30-100-SYNTHETIC-4Lt#.VTUOn5M9FOY

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια επειδη μονο καλα ακουω για τα eneos βρηκα στο ebay αυτο για οσους χρησιμοποιουν τα 5w30 http://www.ebay.com/itm/Genuine-Japanese-Fully-Synthetic-Engine-Motor-Oil-ENEOS-PREMIUM-HYPER-5W30-4L-/231472248230?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item35e4d235a6και απο ελλαδα εδω http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/18989/PREMIUM-HYPER-5W30-100-SYNTHETIC-4Lt#.VTUOn5M9FOY

Τα συγκεκριμένα δεν κανουν για το μοτέρ σου. Αν θες Eneos , αυτα που κανουν ειναι τα Premium Ultra 5W30

Link to comment
Share on other sites

Guest TRiBaL_23

Με αφορμή τη συζήτηση στο τόπικ που δεν είχε τύχει να διαβάσω....Ενα λάδι ΠΡΕΠΕΙ να μαυρίζει αλλιώς δεν κάνει σωστά τη δουλειά του. Επιπλέον τα +5 ίππους κτλ ειναι παραμύθια με την ρίγανη. Εάν κάποιος έβαζε πάντα ενα επώνυμο αξιόλογο λάδι πχ. Castrol, Motul, Total και πιστεύει πως με τα άλλα θα αυξήσει ιπποδύναμη μάλλον ειναι αφελής. Όλα αυτά χωρίς να σημαίνει πως τα εν λόγω λάδια είναι κακά.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα δεν κανουν για το μοτέρ σου. Αν θες Eneos , αυτα που κανουν ειναι τα Premium Ultra 5W30

γιατι δεν κανουν? ολα τα 5 30 ιδια δεν ειναι?

αυτα δηλαδη?

http://www.ebay.com/itm/Genuine-Japanese-Fully-Synthetic-Engine-Motor-Oil-ENEOS-PREMIUM-ULTRA-5W30-4L-/231472228790?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item35e4d1e9b6

Με αφορμή τη συζήτηση στο τόπικ που δεν είχε τύχει να διαβάσω....Ενα λάδι ΠΡΕΠΕΙ να μαυρίζει αλλιώς δεν κάνει σωστά τη δουλειά του. Επιπλέον τα +5 ίππους κτλ ειναι παραμύθια με την ρίγανη. Εάν κάποιος έβαζε πάντα ενα επώνυμο αξιόλογο λάδι πχ. Castrol, Motul, Total και πιστεύει πως με τα άλλα θα αυξήσει ιπποδύναμη μάλλον ειναι αφελής. Όλα αυτά χωρίς να σημαίνει πως τα εν λόγω λάδια είναι κακά.

 

εννοειται οτι δεν υπαρχουν αυτα τα περι 5 ιππων παραπανω.

και εγω μπορω να πω οτι τωρα που εβαλα φιμε πηρε 10 αλογα το αμαξι 8)  για να μην σου πω οτι αν βαλω και μπαρομετρο θα παρει αλλα 10 για πλακα :db:

 

απλα ειναι ιαπωνικα λαδια και του φιλους μας τους ιαπωνες τους εχω σε εκτιμηση γιατι τοσα χρονια στις μοτο δεν με εχουν ενοχλησει στο παραμικρο.και οσον αφορα τους κινητηρες τους με ελαχιστες εως μηδεμηνες εξαιρεσεις ειναι αψογοι. με βαση αυτο το σκεπτικο θα ειναι αψογα και τα υλικα που βαζουν μεσα σε αυτους.

και απο τα castrol που βαζω μονιμα για 55000χλμ τωρα δεν ειμαι και τρελα ευχαριστημενος

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κανουν? ολα τα 5 30 ιδια δεν ειναι?

αυτα δηλαδη?

http://www.ebay.com/itm/Genuine-Japanese-Fully-Synthetic-Engine-Motor-Oil-ENEOS-PREMIUM-ULTRA-5W30-4L-/231472228790?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item35e4d1e9b6

 

εννοειται οτι δεν υπαρχουν αυτα τα περι 5 ιππων παραπανω.

και εγω μπορω να πω οτι τωρα που εβαλα φιμε πηρε 10 αλογα το αμαξι 8)  για να μην σου πω οτι αν βαλω και μπαρομετρο θα παρει αλλα 10 για πλακα :db:

 

απλα ειναι ιαπωνικα λαδια και του φιλους μας τους ιαπωνες τους εχω σε εκτιμηση γιατι τοσα χρονια στις μοτο δεν με εχουν ενοχλησει στο παραμικρο.και οσον αφορα τους κινητηρες τους με ελαχιστες εως μηδεμηνες εξαιρεσεις ειναι αψογοι. με βαση αυτο το σκεπτικο θα ειναι αψογα και τα υλικα που βαζουν μεσα σε αυτους.

και απο τα castrol που βαζω μονιμα για 55000χλμ τωρα δεν ειμαι και τρελα ευχαριστημενος

Γιατι λες οτι δεν εισαι ευχαριστημενος?

Link to comment
Share on other sites

με βαση το ιξωδες ε?


Γιατι λες οτι δεν εισαι ευχαριστημενος?

 

1) πιστευω οτι αργουν λιγο να ζεσταθουν (μιλαω για χειμωνα) .π.χ το χειμωνα με θερμοκρασια -1 ,0 βαθμους εκανα 15 χλμ και στο καντραν με το ζορι εφτανε στο 60.

2) αν ζεσταθουν δυσκολα πεφτει η θερμοκρασια τους. δηλαδη σε πορεια 30 χλμ με σταθερη ταχυτητα 110 - 120 περναει 100 βαθμους και δυσκολα πεφτει.

3) δεν εχω δοκιμασει αλλα λαδια για να συγκρινω αλλα δεν μου πολυ αρεσει ο ηχος απο τα μεταλλα του κινητηρα εκτος και αν εμενα μου φαινεται.

και τελευταιο επειδη τα λαδια οσο και αν το κοροιδευουμε παιζουν σημαντικο ρολο στο αμαξι θελω να δοκιμασω κατι αλλο το οποιο μονο και μονο απο τη χωρα προελευσης το πιστευω.

αλλωστε η ιαπωνια ειναι ποιο κοντα στις δικες μας θερμοκρασιες απο οτι η γερμανια οποτε θεωρητικα να εχουν φτιαξει κατι το οποιο θα αντιπροσωπευει τις δικες τους θερμοκρασιες και κατ επεκταση και τις δικες μας.

Link to comment
Share on other sites

Guest TRiBaL_23

γιατι δεν κανουν? ολα τα 5 30 ιδια δεν ειναι?

 

με βαση το ιξωδες ε?

 

1) πιστευω οτι αργουν λιγο να ζεσταθουν (μιλαω για χειμωνα) .π.χ το χειμωνα με θερμοκρασια -1 ,0 βαθμους εκανα 15 χλμ και στο καντραν με το ζορι εφτανε στο 60.

2) αν ζεσταθουν δυσκολα πεφτει η θερμοκρασια τους. δηλαδη σε πορεια 30 χλμ με σταθερη ταχυτητα 110 - 120 περναει 100 βαθμους και δυσκολα πεφτει.

3) δεν εχω δοκιμασει αλλα λαδια για να συγκρινω αλλα δεν μου πολυ αρεσει ο ηχος απο τα μεταλλα του κινητηρα εκτος και αν εμενα μου φαινεται.

και τελευταιο επειδη τα λαδια οσο και αν το κοροιδευουμε παιζουν σημαντικο ρολο στο αμαξι θελω να δοκιμασω κατι αλλο το οποιο μονο και μονο απο τη χωρα προελευσης το πιστευω.

αλλωστε η ιαπωνια ειναι ποιο κοντα στις δικες μας θερμοκρασιες απο οτι η γερμανια οποτε θεωρητικα να εχουν φτιαξει κατι το οποιο θα αντιπροσωπευει τις δικες τους θερμοκρασιες και κατ επεκταση και τις δικες μας.

Θες και τα γράφεις ή είσαι ΤΟΣΟ άσχετος? Έλεος ορισμένοι...

Link to comment
Share on other sites

και πως ξερω ποια 5 30 ειναι για εμενα

αυτά που έχουν προδιαγραφές VW504/507.

Και επειδή λένε οι Ιαπωνες οτι ειναι κορυφαιο λάδι τι παει να πει? Δεν λεω οτι ειναι σκάρτο , προσωπικα επιλέγω λάδι αφου πρωτα διαβάσω όλα τα τεχνικα χαρακτηριστικά του κάθε λαδιου και μετά ψαχτώ και με χημικες αναλυσεις στο forum bobistheoilguy . Μεχρι στιγμης το καλυτερο 5w30 με προδιαγραφες vw504/507 ειναι το Liqui Moly Top Tec 4200 , ειναι το πιο ανθεκτικο στους 100 βαθμούς και παράλληλα λεπτόρευστο στους 40 σε σχεση με άλλα . Επίσης πολυ καλα τα Motul X-Clean + 5W30 , Mobil 1 ESP Formula 5w30 και της Penzoil το Platinum

με βαση το ιξωδες ε?

 

1) πιστευω οτι αργουν λιγο να ζεσταθουν (μιλαω για χειμωνα) .π.χ το χειμωνα με θερμοκρασια -1 ,0 βαθμους εκανα 15 χλμ και στο καντραν με το ζορι εφτανε στο 60.

2) αν ζεσταθουν δυσκολα πεφτει η θερμοκρασια τους. δηλαδη σε πορεια 30 χλμ με σταθερη ταχυτητα 110 - 120 περναει 100 βαθμους και δυσκολα πεφτει.

3) δεν εχω δοκιμασει αλλα λαδια για να συγκρινω αλλα δεν μου πολυ αρεσει ο ηχος απο τα μεταλλα του κινητηρα εκτος και αν εμενα μου φαινεται.

και τελευταιο επειδη τα λαδια οσο και αν το κοροιδευουμε παιζουν σημαντικο ρολο στο αμαξι θελω να δοκιμασω κατι αλλο το οποιο μονο και μονο απο τη χωρα προελευσης το πιστευω.

αλλωστε η ιαπωνια ειναι ποιο κοντα στις δικες μας θερμοκρασιες απο οτι η γερμανια οποτε θεωρητικα να εχουν φτιαξει κατι το οποιο θα αντιπροσωπευει τις δικες τους θερμοκρασιες και κατ επεκταση και τις δικες μας.

1) έτσι θα ειναι και με τα υπόλοιπα λάδια

2) Με τα νεα μπεκ λαδιου πέφτουν και οι θερμοκρασιες σας

3) Αυτο που λες στην τελευταια παραγραφο δεν ισχυει ...

Link to comment
Share on other sites

αυτά που έχουν προδιαγραφές VW504/507.

Και επειδή λένε οι Ιαπωνες οτι ειναι κορυφαιο λάδι τι παει να πει? Δεν λεω οτι ειναι σκάρτο , προσωπικα επιλέγω λάδι αφου πρωτα διαβάσω όλα τα τεχνικα χαρακτηριστικά του κάθε λαδιου και μετά ψαχτώ και με χημικες αναλυσεις στο forum bobistheoilguy . Μεχρι στιγμης το καλυτερο 5w30 με προδιαγραφες vw504/507 ειναι το Liqui Moly Top Tec 4200 , ειναι το πιο ανθεκτικο στους 100 βαθμούς και παράλληλα λεπτόρευστο στους 40 σε σχεση με άλλα . Επίσης πολυ καλα τα Motul X-Clean + 5W30 , Mobil 1 ESP Formula 5w30 και της Penzoil το Platinum

1) έτσι θα ειναι και με τα υπόλοιπα λάδια

2) Με τα νεα μπεκ λαδιου πέφτουν και οι θερμοκρασιες σας

3) Αυτο που λες στην τελευταια παραγραφο δεν ισχυει ...

αυτο λες? http://www.autotec.gr/liqui-moly-top-tec-4200-5w-30-5l.html

 

καθε ποτε τα αλλαζεις?

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.