Jump to content
geocha

Βαλβίδα Ρύθμισης Πίεσης (*N75*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα...

Επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα (δεν μου το κάνει βέβαια συνέχεια) και το αυτοκίνητο (Jetta '07) είναι εκτός εγγύησης μπορεί να μου πει κάποιος το κόστος?

Απ'ότι έχω καταλάβει μιλάμε για 2 βαλβίδες, σωστά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

70 euro και οι δυο...ψαχνω ενα diy αλλα τιποτα :D

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω κατοχος ενος tsi 140 και μου εβγαλε και εμενα ενα παρομοιο προβλημα για πρωτη φορα στα 50000 χλμ. Ενω δουλευει ο compressor κανονικα μεχρι τισ 3500 στρ μετα δεν ανοιγει η τουρμπινα καθολου και το αυτοκινητο δουλευει σαν ενα απλο 1400. Πηρα τηλ στον Μανδυλα (θεσ/νικη) και μου ειπαν οτι θελει αλλαγη η σκαστρα και κατι βαλβιδες οποτε μαλλον αυτα που προαναφερατε θα εννοουν. Ξερει καποιος αν ειναι μεσα στην εγγυηση η οχι? Επιπλεον μου ειπαν απο την αντιπροσωπια πως η VW εχει μια λειτουργια απενεργοποιησης τησ τουρμπινας οταν υπαρχουν υψηλες θερμοκρασιες ειναι αλληθεια αυτο? δλδ αυτο σημαινει οτι το intercooler ειναι μικρο για χωρες οπως η ελλαδα με υψηλες εξωτερικες θερμοκρασιες?

+1 με το ίδιο πρόβλημα.....

Το παρατήρησα σε προσπέραση πριν μια εβδομάδα.

Βγαίνω σήμερα μόνος στον καινούργιο περιφερειακό Θεσσαλονίκης για δοκιμή.

Βάζω 3η και πατάω απο 2.000 στροφές τέρμα το γκάζι.

Μπαίνει σε λειτουργεία ο κομπρέσσορας (χαρακτηριστικός μηχανικός ήχος) βζιιιιιιιιν

και ξαφνικά στις 3.500 στροφές αδειάζει το γκάζι.

37.000χλμ εγγύηση λήγει τέλος του μήνα αλλά έχω κάνει και την επέκταση.

Αύριο θα το πάω για αλλαγή 2 βαλβίδων μου είπαν.

Να ζητήσω λέτε και αλλαγή τουρμπίνας - σκάστρας;;;;

Link to comment
Share on other sites

+1 με το ίδιο πρόβλημα.....

Το παρατήρησα σε προσπέραση πριν μια εβδομάδα.

Βγαίνω σήμερα μόνος στον καινούργιο περιφερειακό Θεσσαλονίκης για δοκιμή.

Βάζω 3η και πατάω απο 2.000 στροφές τέρμα το γκάζι.

Μπαίνει σε λειτουργεία ο κομπρέσσορας (χαρακτηριστικός μηχανικός ήχος) βζιιιιιιιιν

και ξαφνικά στις 3.500 στροφές αδειάζει το γκάζι.

37.000χλμ εγγύηση λήγει τέλος του μήνα αλλά έχω κάνει και την επέκταση.

Αύριο θα το πάω για αλλαγή 2 βαλβίδων μου είπαν.

Να ζητήσω λέτε και αλλαγή τουρμπίνας - σκάστρας;;;;

Για τουρμπινα δεν νομιζω, ομως ειναι πιθανο να σου αλλαξουν και την σκαστρα, μιας και οι <<μαμα>> σκαστρες των περισσοτερων 5αριων ηταν ελλατωματικες ( κοινως κρακ tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι τι θες εσυ και τι να τους πεις να σου αλλαξουν,το θεμα ειναι τι θα αποφανθουν αυτοι να αλλαξουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τουρμπινα δεν νομιζω, ομως ειναι πιθανο να σου αλλαξουν και την σκαστρα, μιας και οι <<μαμα>> σκαστρες των περισσοτερων 5αριων ηταν ελλατωματικες ( κοινως κρακ tongue.gif )
το θεμα δεν ειναι τι θες εσυ και τι να τους πεις να σου αλλαξουν,το θεμα ειναι τι θα αποφανθουν αυτοι να αλλαξουν ;)

Εσείς τί μου προτείνετε να ζητήσω ;;;;

Πέρα απο τις βαλβίδες να επιμείνω και για σκάστρα;;;

Link to comment
Share on other sites

τουρμπινα δεν θα αλλαξουν,βαλβιδες και σκαστρα μαλλον ναι.εχουν αλλαχτει και σε αλλα μελη αυτα ;)

Link to comment
Share on other sites

εισαι αψογος!Εγω κολλησα στο βημα 6 ,φοβηθηκα να το τραβηξω με δυναμη μην σπασω τιποτα.Σημερα το εχωσα στην αντιπροσωπεια για ελεγχο και αλλαγη βαλβιδων...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.

Αν πάρουμε aftermarket σκάστρα, απλά δεν πρόκειται να μας ενοχλήσει ξανά η εργοστασιακή, σωστά?

Οπότε μένει μόνο η Ν75.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.

Αν πάρουμε aftermarket σκάστρα, απλά δεν πρόκειται να μας ενοχλήσει ξανά η εργοστασιακή, σωστά?

Οπότε μένει μόνο η Ν75.

Αυτη δεν ειναι σκαστρα,ειναι απλα ανταπτορας.Παντως απο τοτε που οι εργοστασιακες εχουν ελατηριο και οχι μεμβρανη το προβλημα ελλατωθηκε σημαντικα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και όσοι τις αντικαθιστούν τώρα, έχουν πρόβλημα μετά από λίγα χλμ.

Ισως τοτε να φταιει μονο η Ν75 ή η βενζινη.Εμενα αυτη εφταιγε την τελευταια φορα.Και ηταν και Shell V-power τρομαρα της...Βρε θα ριξω καμμια κουπα ρακι μεσα να στρωσει <_<

Link to comment
Share on other sites

Ν-75 & Ν-249 αλλάχτηκαν.

Ρώτησα πόσο θα κόστιζε αν δεν ήταν στην εγγύηση και είπε γύρω στα 130¤

Πάντως μεγάλη διαφορά το αμάξι.... <_<

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι,το χω απορια...

ενταξει σκαστρα ξερω τι ειναι αλλα το Ν-75 και το Ν-249 που αναφερετε συνεχεια τι ειναι? βαλβιδες λετε αλλα δεν το πολυκαταλαβαινω.

tnx

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι,το χω απορια...

ενταξει σκαστρα ξερω τι ειναι αλλα το Ν-75 και το Ν-249 που αναφερετε συνεχεια τι ειναι? βαλβιδες λετε αλλα δεν το πολυκαταλαβαινω.

tnx

Ν-249 = σκαστρα

Ν-75 = Βαλβιδα ρυθμισης πιεσης (απ'οτι ειδα σε ενα σχεδιαγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Ισως τοτε να φταιει μονο η Ν75 ή η βενζινη.Εμενα αυτη εφταιγε την τελευταια φορα.Και ηταν και Shell V-power τρομαρα της...Βρε θα ριξω καμμια κουπα ρακι μεσα να στρωσει :lol:

Στο δικό μου μόνο 100άρα ΒΡ βάζω και η σκάστρα μου κάνει νερά.

Οπότε ίσως να μη φταίει η Ν75, αλλά η σκάστρα μόνο.

Ψάχνω να βάλω μια aftermarket να τελειώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου μόνο 100άρα ΒΡ βάζω και η σκάστρα μου κάνει νερά.

Οπότε ίσως να μη φταίει η Ν75, αλλά η σκάστρα μόνο.

Ψάχνω να βάλω μια aftermarket να τελειώνουμε.

πως καταλαβαινουμε καποιο προβλημα της σκαστρας? απωλεια δυναμης και οτι δεν 'φορτωνει' καλα το αμαξι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τον ήχο το καταλαβαίνω.

Απώλεια δύναμης άλλοτε νιώθω και άλλοτε όχι, αλλά δεν ξέρω τι από τα 2 είναι ψυχολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τον ήχο το καταλαβαίνω.

Απώλεια δύναμης άλλοτε νιώθω και άλλοτε όχι, αλλά δεν ξέρω τι από τα 2 είναι ψυχολογικό.

απο τον ηχο? τι εννοεις δηλαδη, δεν κανει 'πσσσσ' ?

Link to comment
Share on other sites

απο τον ηχο? τι εννοεις δηλαδη, δεν κανει 'πσσσσ' ?

Εμενα παρακανει πσσσσσ οταν ξεχειλωσει η σκαστρα και στο φορτωμα μου δινει την εντυπωση οτι δεν κραταει πιεση και τον πεταει εξω

Link to comment
Share on other sites

απο τον ηχο? τι εννοεις δηλαδη, δεν κανει 'πσσσσ' ?

Εννοώ ότι σε απότομο πάτημα του γκαζιού, ακούγεται ο γνωστός ήχος της...σκουριασμένης πόρτας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.