Jump to content
geocha

Βαλβίδα Ρύθμισης Πίεσης (*N75*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

Είναι κλασσική λύση από πολλές μάρκες για βελτιστοποίηση της ροής του αέρα ανάλογα με τις συνθήκες. Flaps είναι στην ουσία, όλα στον ίδιο άξονα, που αλλάζουν την ροή του αέρα προς τους κυλίνδρους ανάλογα με τις rpm/φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει γεμισει θεματα ασχετα οσον αφορα τον τιτλο και το περιεχομενο.

Οι διαχειριστες δεν τα βλεπουν επιτελους;

Εχει γεμισει ιδια τοπικ με κοινο θεμα , δεν μπορει καποιος να τα μαζεψει ;

Γιατι δεν βλεπω εστω μερικους διαχειριστες να συμμετεχουν στις συζητησεις;

Δεν θεωρειται σημαντικο απο τα μελη του ΔΣ η ενεργη συμμετοχη τους ; Η των mod η των admin?

Οι διαχειριστες υπαρχουν για να διαχειριζονται και τα τοπικ. Ανοιχτηκε το θεμα απαντηθηκε η n75 καλως πηγαμε στα flaps. Ετσι κερδιζουν ολοι με την κουβεντα.

Καμια φορα ξεφευγει και λιγο..

Δεν μπορουσε ενας mod να μπει να ανοιξει ενα τοπικ να το συνεχισει ( για τα flaps) και το παρον η να το κλεισει η να το συγχωνευσει με τοσα τοπικ για n75?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nikdev

Στο οτι υπαρχουν πολλα θεματα τα οποια χρειζουν επεξεργασιας συμφωνω.

Απο εκει κ περα ομως να σου επισημανω κατι που δεν ξερεις ισως.οι mods δεν εχουν σχεση με το ΔΣ.

Ειναι επελεγμενα ατομα μεν αλλα στο κοματι αυτο ειναι ανεξαρτητοι απο εμας.οπως καταλαβαινεις λοιπον ο καθενας μας διαχειριζεται τον χρονο του οπως αυτος θελει.

Δεν μπορεις να κρινεις καποιον μιας κ το φορουμ για πολλους απο εμας ειναι ενα χομπυ κ οχι επαγγελμα.

Γιαυτο κ μια τακτικη που πρεπει να υπαρχει ειναι να μην ανοιγουν ομοια θεματα.

Ας βοηθησουμε λοιπον ολοι να διατυρησουμε το φορουμ μας "καθαρο"

Φιλικα δημητρης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι εχουν σχεση, ειπα οτι δεν γραφει κανεις απο αυτους. Αυτοι δεν ειναι στο vwclub?

Δεν θεωρεις σημαντικο δηλαδη να συμμετεχουν;

Προφανως τα θεματα ειναι πολλα και ο φορτος εργασιας μεγαλος.

Χωρις ομως εποπτεια χαλαει η χρηστικοτητα. Νομιζω συμφωνεις σαυτο, τα υπολοιπα ειναι για να λεμε να περναει η ωρα.

Προσωπικα εχω αγανακτησει να βλεπω τον καθενα σαν πορδη να πεταει ενα τοπικ ενω ακριβως απο κατω εχει αλλα 2-3 ιδια.

Η σενα σημαντικο τοπικ να πεταει κατι ασχετο. Δεν υπαρχει ο παραμικρος δισταγμος.

Εκει χρειαζεται η καλοπροαιρετη εποπτεια με υποδειξεις. Δεν μαπασχολει πως θα λεγεται ο αστυνομος (mod admin η αλλιως) αρκει να γινεται δουλεια. Καλο ειναι να παιρνουμε τα καλα παραδειγματα και απο αλλους ιστοτοπους που ασχολουνται με την αυτοκινηση.

Τα παραπανω αποτελουν αγανακτηση πολλων και απορω τοσο καιρο πως δεν γινεται κατι.

Δημητρη, Πιστευω μπορει να διορθωθει η κατασταση λιγακι.

Αρκετα παμε να σφιξουμε τωρα καμια wg..

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε μου στα περισσοτερα θα συμφωνησω.

Το θεμα θα συζητηθει κ στο προσεχες ΔΣ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε μου στα περισσοτερα θα συμφωνησω.

Το θεμα θα συζητηθει κ στο προσεχες ΔΣ.

παιδια σορρυ που εγραψα εδω για αυτη την βαλβιδα αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο τοπικ. συγγνωμη γιατι αυτο απο μενα ξεκινησε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι εχουν σχεση, ειπα οτι δεν γραφει κανεις απο αυτους. Αυτοι δεν ειναι στο vwclub?

Δεν θεωρεις σημαντικο δηλαδη να συμμετεχουν;

Προφανως τα θεματα ειναι πολλα και ο φορτος εργασιας μεγαλος.

Χωρις ομως εποπτεια χαλαει η χρηστικοτητα. Νομιζω συμφωνεις σαυτο, τα υπολοιπα ειναι για να λεμε να περναει η ωρα.

Προσωπικα εχω αγανακτησει να βλεπω τον καθενα σαν πορδη να πεταει ενα τοπικ ενω ακριβως απο κατω εχει αλλα 2-3 ιδια.

Η σενα σημαντικο τοπικ να πεταει κατι ασχετο. Δεν υπαρχει ο παραμικρος δισταγμος.

Εκει χρειαζεται η καλοπροαιρετη εποπτεια με υποδειξεις. Δεν μαπασχολει πως θα λεγεται ο αστυνομος (mod admin η αλλιως) αρκει να γινεται δουλεια. Καλο ειναι να παιρνουμε τα καλα παραδειγματα και απο αλλους ιστοτοπους που ασχολουνται με την αυτοκινηση.

Τα παραπανω αποτελουν αγανακτηση πολλων και απορω τοσο καιρο πως δεν γινεται κατι.

Δημητρη, Πιστευω μπορει να διορθωθει η κατασταση λιγακι.

Αρκετα παμε να σφιξουμε τωρα καμια wg..

Σε ποιους αναφερεσαι οταν λες πως δεν γραφει κανεις απο αυτους ; Στα μελη του Δ.Σ ;

 

Θα ρωτησω κατι απλο , τη στιγμη που βλεπεις εσυ ή  καποιο αλλο μελος ενα θεμα διπλο ή να ξεφευγει , χρησιμοποιεις την εφαρμογη "αναφορα" ωστε να το αναφερεις ; Αν το κανεις τοτε ο admin και οι mod θα ενημερωθουν και θα το διορθωσουν .

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα εδς την vw και μου δωσανε part number για n75 06Α 906 283Ε

και για n249 το 078 906 283Α ....

Eιναι τα σωστα?αυτα ειναι για τον κινητηρα μου?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Στην αθηνα που πηρα δεν μου ειπαν..και πηρα εδω εχω ενα γνωστο και μου ειπαν...απλα εγιναν απο τηλεφωνο και δεν ηταν σιγουρος πια εννοω ν249..καποιος με ετκα εαν ξερει να μου πει εαν ειναι η σωστη αυτη που μου  εδωσε για ν249?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους τους φίλους !!!

 

Είμαι φανατικός VW GOLF και εδώ και 4.5 χρόνια έχω το vw golf 5 gt 175hp.

Μετά από πολύ καιρό το αμάξι μου έβγαλε το πρώτο πρόβλημα όλα ξεκίνησαν με τον (ηλεκτρομαγνιτη του cobressora ) δεν έκανε συμπλεξη σύνολο αντικαταστασεις καινούργιο τις vw 300 ευρώ μαζί με εργατικά. Το πρόβλημα ώμος δεν σταμάτησε εκεί το αμάξι μετά από την αλαγη αυτη πάει σφαίρα στα χαμηλά όταν όμως αλαζα ταχύτητα και έφτανα στις 3500 στροφές το αμάξι έκανε ένα κόψιμο σαν lag. Παίρνοντας το αμάξι μου είπε ο μαστορας μου οτι δεν του άρεσε όπως το δοκίμασε και μου είπε και ο ίδιος το πρόβλημα , μετά απο 2-3 μέρες ξαναπηγα το αμάξι πίσω γιατι περιμέναμε να ανάψει κανένα check ώστε να μην ψάχνουμε όλο το αμαξι ενα ενα . Σήμερα χωρίς να εχει ανάψει καμιά λυχνεια ο υπολογιστής έβγαλε σφαλμα γενικό με τον υπερσιμπιεστη δεν έγραψε κατι για βαλβιδα αλλα μου ειπε οτι ειναι η βαλβίδα Ν75 . Τωρα θελω να πιστευω οτι θα τελειώσει εδώ το θέμα γιατι δεν ειναι εποχή να μοιράζουμε ευρω, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν σε κάποιο φιλο του έτυχε αυτο και αν αλλάζοντας και την βαλβίδα αυτή συνεχίστηκε το πρόβλημα και που κατέληξε !!!

Edited by Dimitrisgt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Πριν 4 μέρες μετά απο διαδρομή εντός πόλης, όταν έφτανε στις 2800 στροφές πήγαινε ν ανοίξει το τούρμπο, ακουγόταν σαν να είναι έτοιμο να τουρμπίσει αλλά τίποτα, πήγαινε σαν ατμοσφαιρικό. Το δοκίμασα ξανά και ξανά σε ευθείες, αλλά τίποτα με το ζόρι έφτανα τα 70 χλμ με δευτέρα. Λίγο αργότερα καθώς έφτανα σπίτι, τότε τούρμπιζε κανονικά.

Το πήγα στο συνεργείο, το διαγνωστικό δεν έδειξε τίποτα, ούτε έχω κάποιο λαμπάκι στο ταμπλό. Ελέγχθηκε η westgate η οποία ανοίγει κανονικά. το δοκιμάσαμε με τον μηχανικό στον δρόμο, και τότε τούρμπιζε κανονικά.

Σήμερα πάλι τα ίδια, ακούγεται 1 πολύ μικρό σφυριγματάκι όταν πάει ν ανοίξει το τούρμπο, δείχνει οτι είναι έτοιμο να φουσκώσει στις 3000 στροφές και μετά λες και αφήνω το γκάζι, δεν τραβάει, δεν σε κολλάει στο κάθισμα όπως θα πρεπε.  

Είναι δυνατόν την μία να φουσκώνει κανονικά και άλλες φορές όχι ?

Σημειώνω οτι έχει ΦΠΕ  95άρας, 81.000 χλμ, ΒΜΥ 140άρι του 2008.  

Δεν έχω αλλάξει ποτέ, σκάσκρα, Ν 75 κλπ  γιατί απλά δεν χρειάστηκε και δεν είχα μέχρι σήμερα κάποιο πρόβλημα.

Δεν τρέμει ούτε κάνει άλλου είδους διακοπές και άλλα τρελά πράγματα, απλά δεν φουσκώνει το τούρμπο.

ΒάζωΒενζίνη shell 97  από εταιρικό πρατήριο.

Μήπως κολλάει σποραδικά η σκάστρα ή η Ν75 ?

Αν ήταν θέμα τουρμπίνας τότε δεν θα φούσκωνε ούτε μια φορά, έτσι δεν είναι ?  τι μπορεί να επηρεάζει σποραδικά ?

Πως να το ελέγξω ?

 

Τα φώτα σας παρακαλώ γιατι έχω χαθεί,

 

σορυ για το σεντόνι :)

Edited by chrispant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγο, πάλι τα ίδια, 2έρα τρίτη τουρπισε οκ, και μετά από 1 λεπτό, άρχισε πάλι τα κομπιάσματα, εκει στις 3500 στροφες που θα έκανε το ξεπέταγμα, το μλκ τίποτα, μπουκωμένο σαν να μην έδινε βενζίνη, σαν να κολούσε και ανεβαζε στροφές σαν αναιμικό, σαν ψωφίμι.

Ειχα την υποψία για την ν75, και εφόσον δεν παρουσιάζει σφάλμα η ν75, θα την αλλάξω.

Ευχαριστω για την βοήθεια παίδες

Οποιαδηποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως αλλάζω ν75. Ν αλλάξω και σκάστρα για να ειμαι πιο σίγουρος? Ή δεν παίζει ρόλο?

Δεν τα χω αλλάξει ποτέ, οπότε λογικά ειναι καιρός να μπω και γω στην μακριά λίστα όσων έχουν αλλάξει τα παραπάνω..εεε?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο,

Άλλαξε τες πακέτο να βάλεις και τις νέες έκδοσεις Ν249/Ν75.

 

ΥΓ. Επίσης Wastegate όχι westgate

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε η σκαστρα βγάζει σφάλμα' οποτε μονο αν τη βγάλει θα δεις αν είναι οκ.

Το πιθανότερο είναι να είναι ενα απο αυτά τα δυο, όπως σου ειπαν και παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

οπως σωστα ειπε κ ο νικος αν δεν εχεις την νεα "βελτιωμενη" σκαστρα καλο ειναι να τα αλλαξεις πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Η Ν75 δν βγαζει σφαλμα αλλα σ "λαθακι τις πιεσης" εχεις τσεκ... Τουλαχιστον εγω αν π.χ με ατομα μεσα πατησω 6η απο χαμηλα θα τ παρω τ τσεκ μου. Συνηθως ειναι οτι εκανε πολυ πικ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.