Jump to content
geocha

Βαλβίδα Ρύθμισης Πίεσης (*N75*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ φιλε! Η τουρμπίνα σημερα δούλεψε βάζοντας 100αρα shell. Απλα απο τις 1500 έως τις 3000 στροφές δεν ανοίγει γραμμικά αλλα με κομπιασματα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό έχω κάποια ανεπαίσθητα κοψίματα στις 1700-1800 στροφές όταν ανεβάζει με υψηλή ταχύτητα στο σασμάν (5η ή 6η). (Όταν έχω το σασμάν στο manual mode δεν είμαι ποτέ με 5η, 6η σε τόσες λίγες στροφές οπότε δεν το παρατηρώ...) Φυσικά δεν σηματοδοτεί ούτε το αυτοκίνητο, ούτε το vag com. Παίζει να είναι κάποια από τις βαλβίδες που αναφέρονται στις προηγούμενες σελίδες? Το 'κοψιματάκι' γίνεται αρκετά συχνά (όχι πάντα) σε αυτές πάντα τις στροφές. Στο συνεργείο μου είπαν ότι θέλει ψάξιμο... μπορεί να είναι είναι κάποια Νxx είτε καπνισμένες βαλβίδες. (δεν το νομίζω) Δεν μου δίνεται αίσθηση χαμηλότερης απόδοσης γενικά. Το μοτεράκι με κρύο καιρό και πάντα V power ή BP ultimate ξυρίζει! Σε ξένα fora κάποιοι λένε ότι καλό είναι σχάστρα και N75 να αλλάζονται ως αναλώσιμες ανά μερικά χρόνια καθώς, σταδιακά υποβαθμίζονται...

Αυτοκίνητο TSI 140hp GT sport DSG.

Niκdev τι να ελέγξω;

Edited by developer
Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2017 at 3:43 ΜΜ, fkd said:

Για MK6 tsi 122 caxa

N75-> 06F 906 283 F  (€33 τιμη απο ΕΤΚΑ)

N249-> 06H 145 710 D  (€70 τιμη απο ΕΤΚΑ)

Τα αντιστοιχα part numbers που δινει η Pierburg (Rheinmetall Automotive) για Golf MK6 tsi 122 caxa ειναι τα εξης:

Ν75 (Charge pressure control solenoid valve) παλιο p/n 7.00470.04 - καινουργιο p/n 7.00470.07

N249 (Turbocharger air recirculation valve - σκαστρα) παλιο p/n 7.01830.04 - καινουργιο p/n 7.01830.13

εχει δοκιμασει καποιος αυτες τις βαλβιδες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα VW Golf 5 TSI GT Sport (140PS) μαμά, και εδώ και 2-3 μέρες όταν πάω από 1900-2100 rpm το αμάξι κλωτσάει απίστευτα και το νιώθω σαν να μην βγάζει δύναμη, δηλαδή κόβει και ξανα δίνει.

Έχει μπεί στον εγκέφαλο σήμερα και έβγαλε σφάλμα P0106 (Κάτι για πίεση αέρα). Από το συνεργείο μου είπαν πως μάλλον δεν έχει να κάνει το ένα με το άλλο και θέλει ψάξιμο.

Υπάρχει περίπτωση να είναι η Ν75 για αλλαγή? Να αλλάξω και σκάστρα ? Please help me !!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οταν αλλαξα Ν75 έπαιρνε καλύτερα την επιταγχυνση οταν αλλαζα ταχύτητα. Ενω πρωτα ειχα καθυστέρηση στο άρπαγμα κυριως απο, δευτέρα σε τρίτη. Αν αλλάξεις όμως την Ν75 να αλλάξεις και τη σκαστρα. Ενα κομπιασμα στην επιταγχυνση και παίξιμο στο στροφων στο ρελαντί ηταν απο βουλωμενα μπεκ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , kostas31 said:

Εγώ οταν αλλαξα Ν75 έπαιρνε καλύτερα την επιταγχυνση οταν αλλαζα ταχύτητα. Ενω πρωτα ειχα καθυστέρηση στο άρπαγμα κυριως απο, δευτέρα σε τρίτη. Αν αλλάξεις όμως την Ν75 να αλλάξεις και τη σκαστρα. Ενα κομπιασμα στην επιταγχυνση και παίξιμο στο στροφων στο ρελαντί ηταν απο βουλωμενα μπεκ.

Αυτό με τα βουλωμένα μπεκ το γνωρίζω !!! Αλλά θέλω να πιστεύω πως το συγκεκριμένο (κλώτσημα) οφείλεται στις βαλβίδες και όχι στα μπεκ. Αν ήταν μπεκ θα φαινόταν σε όλο το εύρος των στροφών θεωρητικά !!

Πάντως ευχαριστώ για την πληφορία, θα αλλάξω και σκάστρα !!

Link to comment
Share on other sites

Αφου εκανα ενα μικρο καθαρισμο στο engine bay, ειδα (νομιζω) λαδι, στο σημειο που βλεπεται.. ειναι λογικο; 
Το σωληνακι που ερχεται απο την εισαγωγη στη Ν75, εχει "μεσα" λαδι(?). 

27950927_10215805583517172_223253986_o.jpg

27990086_10215805584357193_589582032_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο τις επιστροφες αναθυμιασεις ειναι.

Καθαρισε τη βαλβιδα N75 και βαλε τα εργοστασιακα κλιπς για oem look


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , nikdev said:

Απο τις επιστροφες αναθυμιασεις ειναι.

Καθαρισε τη βαλβιδα N75 και βαλε τα εργοστασιακα κλιπς για oem look


Sent from my iPhone using Tapatalk

Α οκ.

Μου ξεραθηκε το εργοστασιακό, οταν το εβγαλα για να αλλαξω τη βαλβίδα έμεινε στο χερι :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Αγκαλιαζουν πιο σωστα τα σωληνακια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου στειλει κάποιος την ακριβη τοποθεσιας της βαλβιδας N75 σε golf mk5 1.4 140ps.Διοτι εψαζα το σαιτ ολο και στο θεμα ''βαλβιδα πιεσης ν75'' στο οποιο εχει ανοικτει ολοκληρο θεμα και δεν ειδα καποια φωτο που να δειχνει που ειναι ακριβως αυτη η βαλβιδα ωστε να μπορουμε να την αλλαξουμε και απο μονοι μας χωρις να δινουμε λεφτα σε μαστορες διοτι ακουσα ειναι πολυ ευκολη διαδικασια ωστε να μην χρειαστει να σου την αλλαξει καποιος ειδικος.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σηκωνεις το καπακι, και σχετικά πάνω αριστερα ειναι ακριβώς οπως μια φώτο (σε ΒΜΥ) που εχω ανεβασει στο θεμα που ανέφερες.

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, TimZr said:

Σηκωνεις το καπακι, και σχετικά πάνω αριστερα ειναι ακριβώς οπως μια φώτο (σε ΒΜΥ) που εχω ανεβασει στο θεμα που ανέφερες.

 

Αυτη ειναι? 

n249-n75-2414095169170270813.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2018 at 4:26 ΜΜ, Johnnys Paschalides said:

Μπορει να μου στειλει κάποιος την ακριβη τοποθεσιας της βαλβιδας N75 σε golf mk5 1.4 140ps.Διοτι εψαζα το σαιτ ολο και στο θεμα ''βαλβιδα πιεσης ν75'' στο οποιο εχει ανοικτει ολοκληρο θεμα και δεν ειδα καποια φωτο που να δειχνει που ειναι ακριβως αυτη η βαλβιδα ωστε να μπορουμε να την αλλαξουμε και απο μονοι μας χωρις να δινουμε λεφτα σε μαστορες διοτι ακουσα ειναι πολυ ευκολη διαδικασια ωστε να μην χρειαστει να σου την αλλαξει καποιος ειδικος.Ευχαριστω.

Φωτογραφίες υπήρχαν και σε αρκετά, ποστ.

Λόγω του imageshack αυτές δεν είναι πλέον εμφανείς.

 

Επίσης αν είχες δει προσεκτικότερα, λίγα ποστ πιο πάνω ρωτάει μέλος για τις αναθυμιάσεις οπότε και φαίνεται και η Ν75.

 

 

 

Τα μετέφερα εδώ τα ποστ με τις εικόνες καθώς δεν χρειάζεται νέο θέμα.

 

03c906283b-800x800.jpeg

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2018 at 11:49 AM, nikdev said:

Φωτογραφίες υπήρχαν και σε αρκετά, ποστ.

Λόγω του imageshack αυτές δεν είναι πλέον εμφανείς.

 

Επίσης αν είχες δει προσεκτικότερα, λίγα ποστ πιο πάνω ρωτάει μέλος για τις αναθυμιάσεις οπότε και φαίνεται και η Ν75.

 

 

 

Τα μετέφερα εδώ τα ποστ με τις εικόνες καθώς δεν χρειάζεται νέο θέμα.

 

03c906283b-800x800.jpeg

Πήγα σήμερα επιτέλους για αλλαγή N75,την αλλάξαμε στο συνεργειο.Με το μόλις ξεκινά την μηχανή ο μάστορας,το μοτέρ αρχισε να τρέμει όχι φυσιολογικά και όταν μαρσαρε έκανε ένα περιεργο θόρυβο μετά ηρεμησε.Μου λέει μπες μέσα να πάμε βόλτα για να μου δείξει ότι πλέον λειτουργεί τουρμπίνα κανονικά.Ξεκιναμε δίνει γκάζι το αυτοκίνητο καμία σχέση από πριν,το τούρμπο άνοιγε πλέον κανονικά και το αμάξι γραμμικό.Τελοςπαντων όταν σταματήσαμε σε ένα στοπ,το αυτοκίνητο όταν ήταν σε στάση έτρεμε και αυτό δεν το έκανε πριν.Μετα το παίρνω έφυγα πήγα σπίτι στην διαδρομη όλα οκ και όταν έφτασα σπίτι  άνοιξα το καπο όλα οκ.Την νύκτα όταν το ξεκίνησα έκανε ξανα τον περίεργο έντονο θορυβο τακ τακ από τη μηχανή και έκανε αυτό το τρεμουλο όταν ήμουν σταματημένο όταν το κύλησα λίγο σταμάτησε ο θόρυβος αλλά όταν σταματώ τρέμει και είναι ενοχλητικό.Ο μάστορας πριν φύγω από το συνεργείο τσέκαρε και τα μπεκ και όλα τα καλώδια και σωληνάκια δεν βρήκε κάτι περίεργο.Λετε να φτεει η Ν75;

Edited by Johnnys Paschalides
Link to comment
Share on other sites

Τα μπεκ πως τα τσεκαρε;

Τα μπουζι ποτε ταλλαξες; Αν εχεις πανω 30κ αλλαξε τα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nikdev said:

Τα μπεκ πως τα τσεκαρε;

Τα μπουζι ποτε ταλλαξες; Αν εχεις πανω 30κ αλλαξε τα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το πήγα σήμερα μου είπε πως είχε υποψιαστεί τα coil ingition κάτι μακρουλλα πραγματα,διότι που το πήγε βόλτα χθες του έβγαλε ένα πρόβλημα στο διαγνωστικό για το 1ο coil,το τράβηξε εξω και το έλεγξε μου είπε μπορεί να θέλει αλλαγη.Σημερα μου είπε να περιμένω να εμφανίσει το check για να το πάρω να δει τι είναι ακριβώς,μέχρι τότε να μην ανησυχώ κοντεύει και το σέρβις του θα το ελεγξει ξανα και επι ευκαιριας αν χρειαστεί θα τα αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα μικρό κόμπιασμα κατά την επιτάχυνση πάντα σε χαμηλές στροφές (δεν είναι κόψιμο, όπως όταν έχει χαλάσει πολλαπλασιαστής) αλλά κόμπιασμα. Μπορεί να είναι Ν75, σκάστρα ή και τα δύο?

Nikdev τι θα έλεγες?

 

PS: Να πω ότι σε ένα ODB2 scanner που έχω δεν βλέπω κάποιο fault code... Υπάρχει κάποια παράμετρος λειτουργίας που επηρεάζεται σε αυτές τις περιπτώσεις και μπορώ να τσεκάρω ότι φταίει κάποια από τις δύο βαλβίδες? 

Διαβάζοντας λίγο προσεκτικότερα πιο πίσω μου λύθηκε η απορία: "Διάγνωσή της μπορεί να γίνει με log όπου φαίνεται, στο εύρος στροφών το σκαμπανέβασμα της πίεσης."

Edited by developer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω και λιγες μερες ειχα κατι κομπιασματα αλλα νομιζα πως ηταν απο τα μπουζι που εχουν φαει τα χιλιομετρακια τους...αλλα σημερα το εβγαλα εξω εκτος πολης να σιγουρευτω και διαπιστωσα το κομπιασματο κανει στο ευρος των 3500 στροφων και το μυαλο μου παει οπως την αλλη φορα αλλαγη N75 .Το θεμα ειναι αν θελει καιαλλαγη σκαστρας πως θα καταλαβω αν θελει και σκαστρα?Δεν εχει βγαλει λαμπακι ουτε εχει μεπι σε safe mode.Προτου το παω στο συνεργειο θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας και θα σας πω το διαγνωστικο τι σφαλμα εβγαλε για να μου πειτε την γνωμη σας .Ευχαριστω παιδια

Καποιος ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΗς Ν75 ΚΑΙ Ν249 ΓΙΑ golf gt 170hp Toν καινουριο αν εχει αλλαξει κατι?

Edited by alexandros29
Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2018 at 5:46 PM, alexandros29 said:

Παιδια εδω και λιγες μερες ειχα κατι κομπιασματα αλλα νομιζα πως ηταν απο τα μπουζι που εχουν φαει τα χιλιομετρακια τους...αλλα σημερα το εβγαλα εξω εκτος πολης να σιγουρευτω και διαπιστωσα το κομπιασματο κανει στο ευρος των 3500 στροφων και το μυαλο μου παει οπως την αλλη φορα αλλαγη N75 .Το θεμα ειναι αν θελει καιαλλαγη σκαστρας πως θα καταλαβω αν θελει και σκαστρα?Δεν εχει βγαλει λαμπακι ουτε εχει μεπι σε safe mode.Προτου το παω στο συνεργειο θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας και θα σας πω το διαγνωστικο τι σφαλμα εβγαλε για να μου πειτε την γνωμη σας .Ευχαριστω παιδια

Καποιος ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΗς Ν75 ΚΑΙ Ν249 ΓΙΑ golf gt 170hp Toν καινουριο αν εχει αλλαξει κατι?

Φιλε μου αλλαξε τις βαλβιδες ν75 και σκαστρα αν εχεις κανει αρκετα χιλιομετρα απο την προηγουμενη αλλαγη και θα ειναι ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2018 at 7:16 ΜΜ, vwmk5gtgtitsi said:

Φιλε μου αλλαξε τις βαλβιδες ν75 και σκαστρα αν εχεις κανει αρκετα χιλιομετρα απο την προηγουμενη αλλαγη και θα ειναι ολα οκ!

Τις βαλαβιδες αυτες απο αφτερ μαρκετ τις παιρνεις η απο αντιπροσωπεια?Κωδικο ξερεις;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση . 

 

Έτσι για να είμαστε και ενημερωμένη,  και να έχουμε και μια εικόνα.

 

Η βαλδιβα η N75. Είχε βγει  και με νεότερο κωδικο??? 

 

Παλιός κωδικός: 03C 906 283 

Νέος κωδικός:  06F 906 283 F .

 

το βρήκα από εδώ 

http://www.golf5forum.fr/index.php?topic=22913.75

 

Δεν ξέρω αν βοηθάει και αυτό 

https://www.drive2.ru/l/1492903/

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.