Jump to content
geocha

Βαλβίδα Ρύθμισης Πίεσης (*N75*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

2 hours ago , OMINUS said:

Παλιός κωδικός: 03C 906 283 Αυτό δεν είναι Ν75 αλλά άλλη βαλβίδα που εκτελεί άλλη λειτουργία.

 

Νέος κωδικός:  06F 906 283 F . Για 1,4 Caxa και 1,8-2,0 αλλα την βάζουν και σε Twincharged χωρίς πρόβλημα. (Bmy,Blg,Cavd) τα οποία φοράνε 06f906283b

N75.thumb.JPG.e81101cd920a87ab8d4d79a0b0de2c1d.JPG

Αν θέλουμε να είμαστε ψείρες, παίρνουμε με το vin του αυτοκινήτου ακριβώς το part number από τη VW-Audi.

 

το βρήκα από εδώ 

http://www.golf5forum.fr/index.php?topic=22913.75

 

Δεν ξέρω αν βοηθάει και αυτό 

https://www.drive2.ru/l/1492903/

Αν δεις το μοτέρ είναι Caxa 122

Για να είσαι ενημερωμένος, μπορείς να διαβάζεις το τοπικ.

 

Περισσότερη σημασία  στις Ν75 έχει η βαλβίδα που φοράς να είναι καινούργια και όχι το Part number, με λίγα χλμ, αυτό που την επηρεάζει είναι η θερμοκρασία, στα μεν Twincharge λόγω κεφαλής μοτέρ και πλαστικού καπακιου στα δε 1,8 ή 2,0 ή 1,4 caxa η θερμοκρασία της τουρμπίνας.

 

 

Edited by nikdev
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις αλλαξα Ν75 και Ν249 και τωρα μου βγαζει σφαλμα Ρ 2006 διαφραγμα εισαγωγης,δεν τουρμπιζει καλα και ανοιγοκλεινουν τα κλαπετα για βοηθειστε
Golf blg gt 170hp

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση, υπάρχει θέμα ανοιχτό

Link to comment
Share on other sites

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/search/&q=p2006

 

Πάνω δεξιά στην αναζήτηση γράφεις αυτό που θες.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά.ποιος είναι ο κωδικός τις n75 για golf gt?
Αυτός που φαίνεται στην φωτο ταιριάζει;bbc418da57c6ec19caa0467985ea2907.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , gnikosr said:

Καλησπερα παιδιά.ποιος είναι ο κωδικός τις n75 για golf gt?
Αυτός που φαίνεται στην φωτο ταιριάζει;bbc418da57c6ec19caa0467985ea2907.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nαι αυτος ειναι γυρω στα 30-35 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφω μια σελίδα πιο πίσω, ρίξε μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εδώ και αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει πτώση της απόδοσης του αυτοκινητου με αργό ρυθμόι όχι ότι σέρνεται αλλα δεν είναι όπως παλιότερα...
Το αυτοκίνητο έχει 125k  χωρίς καμια βελτιώση είχα αλλάξει μια φορα N249 το 2011 πριν 8 χρονια και 60k χιλιόμετρα και Ν75 2 φορες τελευταία  φορα κάπου πριν μια πενταετία περίπου πριν 30-40k

 

Η N249 ήταν η 03C145710D για τη N75 δεν θυμάμαι κωδικό ειναι ασπρη

Κάθε ποτε είναι καλο να αλλάζονται? 

έχω δει ότι έχουν βγει και του εμποριου πλέον PIERBURG, HOFFER, SIDAT, SWAG ... αξίζουν?

Έβγαλα χθες τη N249 και τον σωλήνα εισαγωγής του turbo για να δω μήπως φαίνεται κάτι αλλα όλα φαίνονται ok
Δεν είδα τζόγο στον άξονα ούτε καποιο σημάδι επαφής της φτερωτής με το αλουμίνιο  και οπτικά η Η249 φαίνεται ok
 

Spoiler

gwzGoQe.jpg

 

Idgllz7.jpg

 

S80wxnf.jpg

 

9hlrnEI.jpg

 

ObVqaEH.jpg



 

 

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Ίσως το συνήθισες.

 

Παίρνε από Vw-Audi όλες τις βαλβίδες τις Original. Συνήθως η N75 λόγω ζέστης του μοτέρ μετά από κάποια χρόνια θέλει μια αλλαγή.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , nikdev said:

Ίσως το συνήθισες.

 

Παίρνε από Vw-Audi όλες τις βαλβίδες τις Original. Συνήθως η N75 λόγω ζέστης του μοτέρ μετά από κάποια χρόνια θέλει μια αλλαγή.



N75 θα πάρω από αντιπροσωπεία

Για N249 λέω να βάλω το kit από GFB DV+ T9355 κρατώντας το ίδιο solenoid αξιζει?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αξίζει, περισσότερα στο θέμα με τις σκάστρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομαδα ιδιοκτήτης vw golf 5 gt 170ps το αμάξι όταν το ανοίγω χαλαρά μέχρι τις 3.500-4.000 στροφές και μετά το πατάω τέρμα το γκάζι άλλες φορές συμπεριφέρεται σαν ατμοσφαιρικό,αλλες φορες δίνει κανονικά(πολυ σπανιο φαινομενο πλεον) και αλλες φορές ανεβοκατεβάζει πίεση...Επειδή έκατσα και διάβασα όλο το θέμα για την n75 είδα ότι οι περισσότεροι είχαν θέμα από στις χαμηλες (2.000-3.000-3.5000)και όχι στις ψηλές όπως εγώ (αν και δεν το έχω τσεκάρει στα χαμηλα για να το δω και εκεί τι κανει)..Υπάρχει περίπτωση να είναι και στην δική μου περίπτωση η n75?

Υ.γ σκαστρα φοράω ήδη της forge ανοιχτού τύπου καινούργια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Ο μηχανικός μου όταν άλλαξε την n75 δεν έβαλε σφηκτηρες στο σωληνάκι που ενώνει n75 με την εισαγωγή...(ημαρτον). Αφού τοποθέτησα σφιγκτήρες έχω την εντύπωση ότι το αμάξι ποιο δυνατό μετά τις 3000 στροφές (διαφορά στο τουρμπίσμα). Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Η είναι ψυχολογική αίσθηση μου... Υπάρχει περίπτωση να έχανε λίγο πίεση μιας που λειπαν οι σφηκτηρες?

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία

το golf 5 gt έχει δύο βαλβίδες n75 η μια?

έχω παρατηρήσει ότι έχει αυτήν την γνωστή που ξέρουμε όλοι και άλλη μία που συνδέεται με την σκαστρα,αυτή είναι ν75 η κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα μου παρουσίασε το TURBO στην σημερινή έξοδο μου. Έκανα ένα σταδιακό πάτημα ανοίγει ο κομπρεσορας ανοίγει το turbo 3.200rpm 3500rpm (τρελή δύναμη) και στις 3600 με 4000 τίποτα! Γίνεται σαν ατμοσφαιρικό ενώ ακούγεται το turbo (δηλαδή το χαρακτηριστικό τσίριγμα) πατάω γκάζι ανεβαίνουν η στροφές αλλά πάει ατμοσφαιρικά (κάπου στα 100km/ωρα). Ν75?? Ξέρω ότι παίζει να ειναι αυτή απλά ρωτάω για επιβεβαίωση (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΧΘΕΙ ΠΟΤΕ) Το VCDS τίποτα καθαρό. Πάντως της N75 το τσουτσουνακι το έξω  (το πλαστικό) ήταν σπασμένο και το κόλλησα πολύ σχολαστικά με κόλα στιγμής LOGO λέτε να μπάζει από εκεί?

Αν ναι τι μάρκα λέτε ή έκδοση?

 

1)PIERBURG 06F 906 283 F  13‎€

ή

2)PIERBURG 03C 906 283 B 18‎€

3)BUGIAD  06F 906 283 F 17‎€

 

*Τα παίρνω σε τιμές χονδρικής απλά γιατί τόση διαφορά με την 001 και με την 283F στην τιμή?

 

***Έκανα γενικό service σήμερα. Μπαταρία AGM Bosch (είχα γράψει σε προηγούμενο post) μπουζί NGK FR6...κλπ (το μαμα με το διάκενο 0,90), φίλτρο Valeo, Λάδια Castrol Titanium FST C3 5W-30, φίλτρο λαδιού CHAMPION, και ένα τρέμουλο στο ρελαντί το έχει και ΤΕΛΙΚΑ ειναι από πολλαπλασιαστή 3ου κυλίνδρου αυτό όσον αφορά στο ποστ για την αγορά νέου golf 5 tsi που είχα αναφέρει. Σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με το πανω.  

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

Την pierburg 704247020 για bmy. Εγώ άλλαξα και την n249 + πολλαπλασιαστές και δουλεύει ρολόι σε όλο το φάσμα στροφών χωρίς κοψίματα. Για τα ψιλοσκασιματακια που κάνει μην τρελαίνεσαι, έχει να κάνει με και με την ποιότητα των καυσίμων γι'αυτό να προσέχεις γενικά τις βενζίνες με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, βενζίνη από επώνυμες εταιρίες και εταιρικά πρατήρια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kyrmin said:

Την pierburg 704247020 για bmy. Εγώ άλλαξα και την n249 + πολλαπλασιαστές και δουλεύει ρολόι σε όλο το φάσμα στροφών χωρίς κοψίματα. Για τα ψιλοσκασιματακια που κάνει μην τρελαίνεσαι, έχει να κάνει με και με την ποιότητα των καυσίμων γι'αυτό να προσέχεις γενικά τις βενζίνες με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, βενζίνη από επώνυμες εταιρίες και εταιρικά πρατήρια.

Tο BMY έχω οπότε την δεύτερη λες ειναι πιο ενισχυμένη? Την Ν249 λέω να την αλλάξω αργότερα, να δω πως θα πάει με την Ν75 πρώτα. 1000 συμφωνώ καύσιμα μόνο από Shell εταιρίας και μόνο 100αρα (στο Ibiza 6L 1.4 που είχα μόνο Shell 100αρα και δεν είχα πρόβλημα ποτέ με τρόμπα ούτε με καύση κλπ)

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

Tο BMY έχω οπότε την δεύτερη λες ειναι πιο ενισχυμένη? Την Ν249 λέω να την αλλάξω αργότερα, να δω πως θα πάει με την Ν75 πρώτα. 1000 συμφωνώ καύσιμα μόνο από Shell εταιρίας και μόνο 100αρα (στο Ibiza 6L 1.4 που είχα μόνο Shell 100αρα και δεν είχα πρόβλημα ποτέ με τρόμπα ούτε με καύση κλπ)
Αυτή φοράει βάση oem καταλόγου, κατέβασε την εφαρμογή Autodoc, βάλε τα στοιχεία του αυτοκινήτου και από εκεί θα βρίσκεις ότι χρειάζεσαι. Επίσης να ελέγξεις τα μπριζακια στους πολλαπλασιαστές γιατί στο δικό μου βρέθηκαν τα τρία ραγισμένα.
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kyrmin said:

Αυτή φοράει βάση oem καταλόγου, κατέβασε την εφαρμογή Autodoc, βάλε τα στοιχεία του αυτοκινήτου και από εκεί θα βρίσκεις ότι χρειάζεσαι. Επίσης να ελέγξεις τα μπριζακια στους πολλαπλασιαστές γιατί στο δικό μου βρέθηκαν τα τρία ραγισμένα.

Και εγώ από Autodoc αγοράζω κάποια πράγματα. Τα μπριζάκια ειναι οκ δεν έχουν θέμα αλλά και να είχαν πως τα αλαλάζεις? Πρέπει λογικά να αλλάξεις όλη την πλεξούδα.

 

Link to comment
Share on other sites

Update!

 

Τελικά δεν έφταιγε η N75 σαν βαλβίδα, εγώ είχα ξεχάσει το σωληνάκι ανακύκλωσης αναθυμιάσεων (Αυτό που μπαίνει πάνω στο καπάκι) και είχε σπάσει πάλι το τσουτσούνι της Ν75 έτσι όπως έκλεινα λογικά το καπάκι το ξανά έσπασα :crazy::crazy::goodjob: μπράβο μου.

 

Όπως φαίνεται και στις εικόνες το κόλλησα με δύο κόλλες.

 

20201122_165021.jpg

20201122_165036.jpg

20201122_165313.jpg

 

Πριν το ανακαλύψω μου έβγαλε και check engine:laugh: χαχαχαχαχα και λέω όπα ρε τι φάση τι έγινε? χαχαχαχαχα το έκανα erase με το VCDS. Εντωμεταξύ το CarPort Diagnose δεν έβρισκε σφάλμα, 80‎€ software... ΜΟΝΟ VCDS τελικά.

 

Υ.Γ: ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ Σκίζει το μοτερ!!!!

Edited by vwdeo9
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vwdeo9 said:

Update!

 

Τελικά δεν έφταιγε η N75 σαν βαλβίδα, εγώ είχα ξεχάσει το σωληνάκι ανακύκλωσης αναθυμιάσεων (Αυτό που μπαίνει πάνω στο καπάκι) και είχε σπάσει πάλι το τσουτσούνι της Ν75 έτσι όπως έκλεινα λογικά το καπάκι το ξανά έσπασα :crazy::crazy::goodjob: μπράβο μου.

 

Όπως φαίνεται και στις εικόνες το κόλλησα με δύο κόλλες.

 

20201122_165021.jpg

20201122_165036.jpg

20201122_165313.jpg

 

Πριν το ανακαλύψω μου έβγαλε και check engine:laugh: χαχαχαχαχα και λέω όπα ρε τι φάση τι έγινε? χαχαχαχαχα το έκανα erase με το VCDS. Εντωμεταξύ το CarPort Diagnose δεν έβρισκε σφάλμα, 80‎€ software... ΜΟΝΟ VCDS τελικά.

 

Υ.Γ: ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ Σκίζει το μοτερ!!!!

το σωληνακι που δενει πανω στο καπακι δεν ειναι αναθυμιασεων..ειναι υποπιεσης...το αναθυμιασεων παει στο φιλτροκουτι..βαλε και κανα σφτιχτιρακι εκει καλου κακου

Edited by TMESSOLO
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, TMESSOLO said:

το σωληνακι που δενει πανω στο καπακι δεν ειναι αναθυμιασεων..ειναι υποπιεσης...το αναθυμιασεων παει στο φιλτροκουτι..βαλε και κανα σφτιχτιρακι εκει καλου κακου

Σωστό. Είχα συνηθίσει απο το ibiza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.