Jump to content
geocha

Βαλβίδα Ρύθμισης Πίεσης (*N75*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

Μπράβο που ασχολήθηκες και το έφτιαξες μόνος σου, παρειγγελε και το ανταλλακτικό μόνος σου με έρευνα αγοράς γιατί κάποια στιγμή θα ξαναξεκολησει.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, turbomaniac said:

Μπράβο που ασχολήθηκες και το έφτιαξες μόνος σου, παρειγγελε και το ανταλλακτικό μόνος σου με έρευνα αγοράς γιατί κάποια στιγμή θα ξαναξεκολησει.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Πιανουν τα χερια μου ευτυχως, κι αυτο γιατι ειχα κανει πολλα πειραματα με ενα Ibiza 6L ειχα αλλαξει μεχρι και αμορτισερ μονος μου (τα πισω) ειχα λυσει καπακι κλπ.. :lol:

Στο θεμα τωρα, το ανταλακτικο το πηρα αλλα ηταν λαθος δηλαδη PIERBURG 06F 906 283 F δεν κανει στο BMY 1.4 δεν μου ανεβαζε σωστα πιεση. Ξανα εβαλα το παλιο και σκιζει!! Περιεργο, τοσο χαοτικη διαφορα εχουν?

το γραφω πιο καθαρα για να μην μπερδεφτει κανεις

ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ 1.4 BMY ΕΙΝΑΙ PIERBURG 03C 906 283 B

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2020 at 11:39 AM, vwdeo9 said:

Πιανουν τα χερια μου ευτυχως, κι αυτο γιατι ειχα κανει πολλα πειραματα με ενα Ibiza 6L ειχα αλλαξει μεχρι και αμορτισερ μονος μου (τα πισω) ειχα λυσει καπακι κλπ.. :lol:

Στο θεμα τωρα, το ανταλακτικο το πηρα αλλα ηταν λαθος δηλαδη PIERBURG 06F 906 283 F δεν κανει στο BMY 1.4 δεν μου ανεβαζε σωστα πιεση. Ξανα εβαλα το παλιο και σκιζει!! Περιεργο, τοσο χαοτικη διαφορα εχουν?

το γραφω πιο καθαρα για να μην μπερδεφτει κανεις

ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ 1.4 BMY ΕΙΝΑΙ PIERBURG 03C 906 283 B

εγω δεν εχω αλλαξει ποτε...αλλα δεν παρατηρησει και κατι κακο..τωρα τελευταια νομιζω σαν εχει πεσει λιγο η δυναμη αλλα μαλλον το χω συνηθησει για αυτο...θεωρεις οτι πρεπει να αλλαξω;;;παντως στη διαγνωση δεν βγαζει κατι

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, TMESSOLO said:

εγω δεν εχω αλλαξει ποτε...αλλα δεν παρατηρησει και κατι κακο..τωρα τελευταια νομιζω σαν εχει πεσει λιγο η δυναμη αλλα μαλλον το χω συνηθησει για αυτο...θεωρεις οτι πρεπει να αλλαξω;;;παντως στη διαγνωση δεν βγαζει κατι

Καλημερα φιλε TMESSOLO, εγω το αλλαξα γιατι εσπασε το παλιο το μαμα ουτε σε μενα ειχε αλλαχτει ποτε, αλλα οπως μου εχουν πει ειναι καλο να αλλαζονται N75 K N249 δηλαδη σκαστρα και ρυθμ πιεσης ανα 3-4 χρονια. Ειδικα η Ν75 παντως εχω καταλαβει οτι παιζει τρελο ρολο στην πιεση και στο ανοιγμα του TOURBO αν o ρυθμ.πιεσης χασει ενα μερος της αποδοσης του τοτε πεφτει και του turbo. Εδω εβαλα αλλο κωδικο και δεν ανοιγε σωστα το turbo με την σωστη πιεση. 

Η Ν75 δεν βγαζει καποιο σφαλμα στο διαγνωστικο παντως.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vwdeo9 said:

Καλημερα φιλε TMESSOLO, εγω το αλλαξα γιατι εσπασε το παλιο το μαμα ουτε σε μενα ειχε αλλαχτει ποτε, αλλα οπως μου εχουν πει ειναι καλο να αλλαζονται N75 K N249 δηλαδη σκαστρα και ρυθμ πιεσης ανα 3-4 χρονια. Ειδικα η Ν75 παντως εχω καταλαβει οτι παιζει τρελο ρολο στην πιεση και στο ανοιγμα του TOURBO αν o ρυθμ.πιεσης χασει ενα μερος της αποδοσης του τοτε πεφτει και του turbo. Εδω εβαλα αλλο κωδικο και δεν ανοιγε σωστα το turbo με την σωστη πιεση. 

Η Ν75 δεν βγαζει καποιο σφαλμα στο διαγνωστικο παντως.

ευχαριστω μανακο μου..την αλλαζω μονος ή καλυτερα συναργειο;;βλεπω εχει πλαστικους σωληνες πανω..φανταζομαι ευκολα σπανε ειδικα αμα εισαι αμπαλος οπως εγω....πως παει το εργαλειο;;;το σενιαρες σιγα σιγα βλεπω...ωραιος

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, TMESSOLO said:

ευχαριστω μανακο μου..την αλλαζω μονος ή καλυτερα συναργειο;;βλεπω εχει πλαστικους σωληνες πανω..φανταζομαι ευκολα σπανε ειδικα αμα εισαι αμπαλος οπως εγω....πως παει το εργαλειο;;;το σενιαρες σιγα σιγα βλεπω...ωραιος

Κοιτα δυσκολο τρομερα δεν ειναι αλλα ειναι οι βιδες αλλεν (αστερακι) της Ν75 που θελουν προσοχη ειδικα η κατω που δεν φαινεται. Καλυτερα σε ενα συνεργειο θα σου ελεγα. Μπορεις να παρεις τη βαλβιδα και να πας απλα να στην βαλουν μονο, παιζει να μην σου παρουν τιποτα.. καποιος που ξερει τι βαζει με κλειστα ματια.

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ξανά έγραψα την ίδια ερώτηση αλλά κανείς δεν μου απάντησε οπότε θα ξανά επειμηνω η σκαστρα μου forge όταν την αγόρασα είχε μέσα μια βαλβίδα σαν ν75,αυτήν την αλλάζουμε ποτέ? και αν ναι πώς μπορούμε να την βρούμε ?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , Chris3420 said:

καλησπέρα ξανά έγραψα την ίδια ερώτηση αλλά κανείς δεν μου απάντησε οπότε θα ξανά επειμηνω η σκαστρα μου forge όταν την αγόρασα είχε μέσα μια βαλβίδα σαν ν75,αυτήν την αλλάζουμε ποτέ? και αν ναι πώς μπορούμε να την βρούμε ?

Όχι, δεν χρειάζεται να την αλλάξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1,4 Tsi Twincharged

Ν75 03C906283B

 

1.4Tsi Cax

N75 06F 906 283 F

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ποια η γνωμη σας για τον ατμοσφαιρικο ανταπτορα της Ν249 (Forge  https://www.forgemotorsport.co.uk/Blow_Off_Adaptor_for_Audi_VW_and_SEAT_14_TSi_Engine--product--758.html)??

Σε BMY 1.4 θα το βαλω, δημιουργει προβληματα? Η απλα εφε ειναι και ολα καλα?

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

Εδω το θεμα μιλαει για τη Ν75.

Υπαρχει ανοιχτο θεμα γι αυτο που σενδιαφερει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, nikdev said:

Εδω το θεμα μιλαει για τη Ν75.

Υπαρχει ανοιχτο θεμα γι αυτο που σενδιαφερει


Sent from my iPhone using Tapatalk

σορρυ απλα δεν το εβρισκα. Υπαρχει LInk? 

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός σφάλματος P0234 (Logαρισμένος από πρόγραμμα Torque OBD Check) χωρίς σφάλμα στο καντράν (λαμπάκια μηχανής κλπ). Το αμάξι έχασε πολύ απόδοση, με 2α τέρμα γκάζι πάει με το ζόρι 4000 κάτι στροφές. Επίσης σε εκκίνηση δεν ακούω την μαγνητική του κομπρέσορα. Είμαι από πρόσφατη αλλαγή μαγνητικής αντλίας κομπρέσορα (γνήσια) και επισκευή τούρμπο (περίπου πριν 1000Km) και μέχρι σήμερα όλα δουλεύαν κανονικά. Έχω 140000Km κινητήρας BMY TSI 140 του 2007 (Κάποια στιγμή στα 50-60 χιλιάδες μου είχαν αλλάξει N75 & N249). Τι λέτε να φταίει???

Edited by Johnakos
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , Johnakos said:

Κωδικός σφάλματος P0234 (Logαρισμένος από πρόγραμμα Torque OBD Check) χωρίς σφάλμα στο καντράν (λαμπάκια μηχανής κλπ). Το αμάξι έχασε πολύ απόδοση, με 2α τέρμα γκάζι πάει με το ζόρι 4000 κάτι στροφές. Επίσης σε εκκίνηση δεν ακούω την μαγνητική του κομπρέσορα. Είμαι από πρόσφατη αλλαγή μαγνητικής αντλίας κομπρέσορα (γνήσια) και επισκευή τούρμπο (περίπου πριν 1000Km) και μέχρι σήμερα όλα δουλεύαν κανονικά. Έχω 140000Km κινητήρας BMY TSI 140 του 2007 (Κάποια στιγμή στα 50-60 χιλιάδες μου είχαν αλλάξει N75 & N249). Τι λέτε να φταίει???

από google search το σφαλμα λεει οτι εχει παραπανω πιεση

P0234 is a generic OBD-II code that is triggered when the Engine Control Module (ECM) detects that the intake boost pressure sensor input signals intake pressure above the maximum specified pressure by 4 psi for more than 5 seconds.

καλο θα ειναι να το τσεκαρεις σε μηχανικο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Σε golf gt (1,4 170) μου εβγαλε σημερα ο ελεγχος στο συνεργειο δυο σφαλματα.

 

8801 0 Ρ2261 Βαλβιδα ανακυκλ.αερα 1 για υπερσ.turbo Μηχανικη βλαβη (σποραδικα)

564 0 Ρ0234 Ρυθμιση πιεσης υπερπληρωσης Υπερβαση οριου ρυθμισης (στατικα)

 

Το μυαλο μου πηγε σε Ν75 ή/και Ν249 (σκαστρα).

 

Γνωριζει κανεις με σιγουρια σε τι οφειλονται αυτα τα σφαλματα;

Link to comment
Share on other sites

Αν εκανες αναζητηση, θα εβλεπες οτι ειναι σκαστρα. Ν249


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως εκανα την αναζητηση αλλα δεν εχω την εμπειρια για να πω οτι να αυτο θα ειναι.

Για το πρωτο σφαλμα απο οτι ειδα ειναι σκαστρα.

Το δευτερο ειναι που με φοβιζει. Οταν γκουγκλαρα "Ν75" διαβασα σε μια περιγραφη οτι λεγεται και "βαλβιδα πιεσης υπερπληρωσης" οποτε σκεφτηκα σκαστρα και Ν75 ειναι το προβλημα. Συνεχισα ομως να ψαχνω και ειδα σε ξενα σαιτ αναφορες και στο wastegate σαν λογος που βγαζει το σφαλμα Ρ0234.

Ο μηχανικος παρολαυτα οταν του ανεφερα οτι υποπτευομαι Ν75 και Ν249 με απερριψε και μου ειπε πως αν εφταιγαν αυτα, θα του το ελεγε στον διαγνωστικο. Αφου δεν τα λεει δεν ειναι αυτα μου ειπε. Κανονισαμε καινουριο ραντεβου την ερχομενη Πεμπτη για να δουν αναλυτικα το μοτερ και μου ειπαν πως 2-3 μερες θα μεινει μεσα το αμαξι. Ο μηχανικος επισης μου ανεφερε πως μπορει να φταιει και η τουρμπινα και υπαρχει και πιθανοτητα να χρειαστει και αλλαγη. Αυτο ηταν που με αγχωσε. 

Σε συνεργειο της vw τωρα ολα αυτα...

 

Εσυ τι πιστευεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.