Jump to content
geocha

Βαλβίδα Ρύθμισης Πίεσης (*N75*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

Ρίξε και μια ματιά εδώ. Τα ίδια προβλήματα είχα και εγώ.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31850&view=findpost&p=339812

Κώστας

Κωστα πραγματικα πολυ ωραιο αυτο που εφτιαξες για να βοηθησεις καποιους που εχουν το ιδιο προβλημα σ'ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να δουν και τη βαλιδα και την σκαστρα γιατι μαλλον ειναι τα παλια ανταλλακτικα.. πες να στα αλλαξουν ΚΑΙ τα 2 . θα πεταει μετα !

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εισαι ο μονος που δεν του ειχε βγαλει προβλημα...ολοι οι αλλοι το αλλαξαμε.... :):p:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εισαι ο μονος που δεν του ειχε βγαλει προβλημα...ολοι οι αλλοι το αλλαξαμε.... :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Τι χαρα μπεικα και εγω στο club :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Τι χαρα μπεικα και εγω στο club :D

Καλημερα και παλι!!!!! Μετα απο μια βδομαδα σχεδον καταφερα και πηγα το golfaki μου στην καρετα αφτο που μου ειπαν ειναι αλαγη της ν249 και εγω τους απαντω αν γινετε να αλαξουν και την ν75 οπος μου ειπατε και εκεινος μου απαντησε δεν χρειαζετε να αλαξεις και την ν75 ο υπολογιστης σαν σφαλμα μας βγαζει μονο ν249 λεω και εγω ωραια για να ειμαι ησυχος μπορειτε να αλαξετε και την ν75 και μου λεει αυτην την στιγμη πρεπι να την κανουμε παραγγελια....... Εκει σκεφτεικα πως δεν την αλαξαν γιατι δεν την ειχαν.... Τελος παντων ευχαριστω για την βοηθεια σας και ελπιζω καποτε να σας δω και απο κοντα!!!

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το τελευταίο διάστημα μου κάνει κατι σαν ψιλοδιακοπή (και λεω ψιλό γιατι δεν σταματάει να ανεβάζει στροφές, αλλά κανει ενα στιγμιαίο κοψιμο για ενα δευτερόλεπτο ισως και λιγότερο) οταν δινω αρκετό γκάζι απο χαμηλά και εχω 3-4 ατομα μεσα, μεταξύ 2000-3500 στροφές. Πιο ψηλά δεν κάνει τπτ, ανεβάζει κανονικά. Δεν το κάνει πάντα και ανάλογα το γκαζι που δινω κανει και ενα μικρό τράνταγμα αν ειναι σχεδόν τερμα.

Χτες με 4 ατομα σε ανηφόρα μου το έκανε ξανά 2-3 φορές, ειναι Ν75 αυτό ή κάτι άλλο;

Ξεχασα: εχω το twincharger-140...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το τελευταίο διάστημα μου κάνει κατι σαν ψιλοδιακοπή (και λεω ψιλό γιατι δεν σταματάει να ανεβάζει στροφές, αλλά κανει ενα στιγμιαίο κοψιμο για ενα δευτερόλεπτο ισως και λιγότερο) οταν δινω αρκετό γκάζι απο χαμηλά και εχω 3-4 ατομα μεσα, μεταξύ 2000-3500 στροφές. Πιο ψηλά δεν κάνει τπτ, ανεβάζει κανονικά. Δεν το κάνει πάντα και ανάλογα το γκαζι που δινω κανει και ενα μικρό τράνταγμα αν ειναι σχεδόν τερμα.

Χτες με 4 ατομα σε ανηφόρα μου το έκανε ξανά 2-3 φορές, ειναι Ν75 αυτό ή κάτι άλλο;

Ξεχασα: εχω το twincharger-140...

Πιθανον να ειναι Ν75.Εμενα ακριβως στις 3200 εμφανιζε οχι μονο κοψιμο στιγμιαιο αλλα απο εκει και μετα παροτι ανεβαζε στροφες, ειχα καταλαβει οτι δεν τις ανεβαζε οπως παλια.Ανεβαζε μεν αλλα με ελαφρως μικροτερο ρυθμο που το καταλαβαινε μονο καποιος που ηξερε το αμαξι.Αρχισε να το κανει αραια και που αλλα εφτασε να το κανει συνεχως.Ν75 ηταν τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα ανεβάζει κανονικότατα σε ολη την κλίμακα και πριν 1 μήνα και κάτι που πέρασε διαγνωστικό δεν είχε βγάλει η σκάστρα κάποιο error ουτε νιωθω να χει πέσει ψηλά.

Και την ωρα που το κάνει αυτό, πάλι νιώθω οτι ο κομπρέσορας δίνει πίεση, δεν ειναι δλδ πεθαμένο ούτε ανεβάζει με το ζόρι...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι!!!!! Μετα απο μια βδομαδα σχεδον καταφερα και πηγα το golfaki μου στην καρετα αφτο που μου ειπαν ειναι αλαγη της ν249 και εγω τους απαντω αν γινετε να αλαξουν και την ν75 οπος μου ειπατε και εκεινος μου απαντησε δεν χρειαζετε να αλαξεις και την ν75 ο υπολογιστης σαν σφαλμα μας βγαζει μονο ν249 λεω και εγω ωραια για να ειμαι ησυχος μπορειτε να αλαξετε και την ν75 και μου λεει αυτην την στιγμη πρεπι να την κανουμε παραγγελια....... Εκει σκεφτεικα πως δεν την αλαξαν γιατι δεν την ειχαν.... Τελος παντων ευχαριστω για την βοηθεια σας και ελπιζω καποτε να σας δω και απο κοντα!!!

Καλημερα και παλι μετα απο 10 μερες η αποδοση επεσε και παλι αυτο σημαινει πως τελεικα επρεπε να αλαχτει και η ν75 το σιγουρο ειναι πως την δευτερα τηα γινει τησ π..... στην karenta γιατι δεν μου αρεσει να με κοροιδεβουν Ευχαριστω που με αντεχετε καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε στο ειπα 10 φορες απο πανω ειναι η N75 το προβλημα σου ειναι γνωστο και αυτοι ειναι απαραδεκτοι που δεν στο αλλαξαν αμεσως... Βρες κανα αλλο συνεργειο να πηγαινεις.... Ελπιζω να στο αλλαξουν και να πεταει μετα

Link to comment
Share on other sites

Για την Ν75 νομίζω δεν βγάζει κάποιο σφάλμα. Θα έπρεπε να γνωρίζουν αφού έχουν κάνει πολλές τέτοιες αλλαγές ότι χρειάζεται και η Ν75 αλλαγή.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

Link to comment
Share on other sites

Στειλε ενα πμ αν θελεις στον "sotos_tsi"...

Ειχε το ιδιο προβλημα.....και εμφανιζεται και τωρα μερικες φορες....

Ν276 οπως του λεγανε δεν ειχε τελικα προβλημα...(ετσι εδειχνε το διαγνωστικο απ οσο θυμαμαι)

Το προβλημα του ειναι στην αντλια υψηλης....

Την μετρησανε και απο 120bar ηταν αλλοιωμενη κατα 10bar...

Μπορει να μην ειναι και τοσο τραγικη η διαφορα...αλλα εκει που χρειζεται το καυσιμο εινια ξεκαθαρο....

Link to comment
Share on other sites

Στειλε ενα πμ αν θελεις στον "sotos_tsi"...

Ειχε το ιδιο προβλημα.....και εμφανιζεται και τωρα μερικες φορες....

Ν276 οπως του λεγανε δεν ειχε τελικα προβλημα...(ετσι εδειχνε το διαγνωστικο απ οσο θυμαμαι)

Το προβλημα του ειναι στην αντλια υψηλης....

Την μετρησανε και απο 120bar ηταν αλλοιωμενη κατα 10bar...

Μπορει να μην ειναι και τοσο τραγικη η διαφορα...αλλα εκει που χρειζεται το καυσιμο εινια ξεκαθαρο....

Καλησπερα σημερα πηγα με νευρα και παλι στην kareta και αφου εκανα χαμο μου αλαξαν και την N75 χορις να δοσω τπτ.... τωρα πιστεβω πως δεν εχει καπιο προβλημα αλα θα ηθελα να ρωτησω καπιον κατοχο gt αν στην αλαγη που κανει στις 3000 στροφες κανει ενα ΄σκαλοπατι΄ και το booster δειχνει πιεση σχεδον στην μεση... τωτα που αλαξα N75-N249 και σκαστρα δεν καταλαβαινω καπιο σκαλοπατι... δεν καταλαβαινω καν την αλαγη που κανει.. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι μετα απο 10 μερες η αποδοση επεσε και παλι αυτο σημαινει πως τελεικα επρεπε να αλαχτει και η ν75 το σιγουρο ειναι πως την δευτερα τηα γινει τησ π..... στην karenta γιατι δεν μου αρεσει να με κοροιδεβουν Ευχαριστω που με αντεχετε καλημερα.

Τα λέω εγώ.. αλλά δεν με ακούν. Η αλλαγή πρέπει να γίνει και στις δύο αυτές βαλβίδες μαζί, πλέον όχι προληπτικά αλλά υποχρεωτικά αφού έχουν βγεί ελλατωματικές, ιδίως για τα μοντέλα πριν το 2009.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα πηγα με νευρα και παλι στην kareta και αφου εκανα χαμο μου αλαξαν και την N75 χορις να δοσω τπτ.... τωρα πιστεβω πως δεν εχει καπιο προβλημα αλα θα ηθελα να ρωτησω καπιον κατοχο gt αν στην αλαγη που κανει στις 3000 στροφες κανει ενα ΄σκαλοπατι΄ και το booster δειχνει πιεση σχεδον στην μεση... τωτα που αλαξα N75-N249 και σκαστρα δεν καταλαβαινω καπιο σκαλοπατι... δεν καταλαβαινω καν την αλαγη που κανει.. ευχαριστω

Αφου αλλαξες αυτες τις δυο βαλβιδες εισαι ενταξει ειναι αλλα ανταλλακτικα ποιοτικοτερα κ καλυτερα στην αισθηση.Σκαλοπατι δεν πρεπει να καταλαβαινεις κ γενικα καμμια αυξομειωση στο ανοιγμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Εχω ενα golf gt 170ps στο οποιο μου παρουσιαζεταιτο εξης προβλημα δεν τραβαει ο κινητηρας μετα τις 3500χιλ στροφες!Μου αναψε το κιτρινο λαμπακι που ειναι για το συστημα εξαγωγης καυσαεριων και πηγα και μου εκαναν ελεγχο στον εγκεφαλο σε συνεργειο και μου βγαζει τα εξης 2 προβλημα με τους παρακατω κωδικους:Ρ 2261 και Ρ 0234.Αν ξερεται τι σημαινουν αυτοι οι κωδικοι πειτε μου και φυσικα αν σας εχει τυχει κατι παρομοιο τι κανατε.το αυτοκινητο εχει 45000km.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Εχω ενα golf gt 170ps στο οποιο μου παρουσιαζεταιτο εξης προβλημα δεν τραβαει ο κινητηρας μετα τις 3500χιλ στροφες!Μου αναψε το κιτρινο λαμπακι που ειναι για το συστημα εξαγωγης καυσαεριων και πηγα και μου εκαναν ελεγχο στον εγκεφαλο σε συνεργειο και μου βγαζει τα εξης 2 προβλημα με τους παρακατω κωδικους:Ρ 2261 και Ρ 0234.Αν ξερεται τι σημαινουν αυτοι οι κωδικοι πειτε μου και φυσικα αν σας εχει τυχει κατι παρομοιο τι κανατε.το αυτοκινητο εχει 45000km.Ευχαριστω

Δηλαδη στο συνεργειο δεν ξερουν τι σημαινουν οι κωδικοι;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στο συνεργειο δεν ξερουν τι σημαινουν οι κωδικοι;

το προγραμμα τους ελεγε προβλημα στην βαλβιδα εξαγωγης καυσαεριων συστημα υπερπληρωσης και ρυθμιση υπερπληρωσης πανω απο το οριο αν θυμαμαι καλα.Μου ειπαν πως θα επικοινωνησουν μαζι μου

Link to comment
Share on other sites

P2261 - Boost Pressure Control Valve (N249): Mechanical Malfunction

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/18693/P2261/008801

P0234 - Boost Pressure Regulation: Limit Exceeded (Overboost Condition)

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/16618/P0234/000564

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

P2261 - Boost Pressure Control Valve (N249): Mechanical Malfunction

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/18693/P2261/008801

P0234 - Boost Pressure Regulation: Limit Exceeded (Overboost Condition)

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/16618/P0234/000564

Μηπως ξερεις ποσο κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερεις ποσο κανουν?

Προσωπικά σου προτείνω να αλλάξεις και τις 2 βαλβιδες

N249 Σκαστρα

Ν75 Βαλβιδα μεταγωγης

Αν εχει εγγύηση δεν υπαρχει προβλημα αν οχι η αγορά τους ειναι γυρο στα 100 ευρω και των δυο, τωρα για τοποθέτηση δεν ξερω τιμη.

Αν πιάνουν τα χερια σου και εισαι εκτος εγγύησης σου εχω λυση εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31850

Καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα τους ελεγε προβλημα στην βαλβιδα εξαγωγης καυσαεριων συστημα υπερπληρωσης και ρυθμιση υπερπληρωσης πανω απο το οριο αν θυμαμαι καλα.Μου ειπαν πως θα επικοινωνησουν μαζι μου

Φίλε τι έκανες τελικα? βρήκες λύση? Γιατί και ένας δικος μου του έβγαλε το Ρ0234.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα... Λοιπόν έχουμε και λέμε: Παρασκευή βράδυ είμαι με το γκολφάκι (1,4 tsi 140) και το πατάω και μετά τις 3000 στροφές κόβει τη δύναμη και ανεβάζει σαν 1400. Την επόμενη μέρα λαμπάκι κινητήρα "σύστημα εξαγωγής καυσαερίων".

Το πάω automarin σήμερα, διαγνωστικό, και δείχνει ότι έχει σπάσει το σωληνάκι του τούρμπο, για την ακρίβεια η αρσενική εσοχή στη βαλβίδα που καταλήγει το σωληνάκι. Ψάχνοντας στο net για τον κωδικό που μου βάλαν, βλέπω εδώ ότι πρόκειται για την περίφημη n75. Τσεκάρω το αμάξι, και ω εκ του θαύματος, η "σκουριασμένη κούνια" έχει σταματήσει! Και το αμάξι επιταχύνει κανονικά. ο κωδικός που μου έβαλαν είναι 03c 906 283 b με pp 05.10.2010. Ο κωδικός του παλιού είναι 06f 906 283 f. Καί όλα μαζί 65ε. Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.