Jump to content
geocha

Βαλβίδα Ρύθμισης Πίεσης (*N75*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

ναι φίλε θα το ήθελα ,όταν θα την πάρω θα σου πω-αυτη που πήρες είναι που εχει χρώμα μουσταρδί?

γιατί νομίζω αυτον τον κωδικο 03C 906 283B είχε πάνω εμενα εξ αρχής και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα ,απλά προληπτικα...

Link to comment
Share on other sites

Nαι, είναι μουσταρδί το πλαστικό σωληνάκι με κωδικό 03C 906 283B.

Κοίταξε, εμένα το καλοκαίρι μου είχε βγάλει ένα error και μου αλλάξανε στην εγγύηση Ν249 (σκάστρα) αλλά όχι Ν75. Θεωρητικά δεν υπήρχε λόγος να βάλω καινούρια στο δικό μου, αλλά μιας και την αγόρασα, ήταν ευκαιρία.

Πάντως στο 5άρι Golf, η διαφορά στην απόδοση είναι χαώδης, είναι σαν να το συνέκρινα με πρόγραμμα και χωρίς πρόγραμμα...

Όποτε θες μπορώ, ειδικά Σ/Κ. Ελα στο ειδικά διαμορφωμένο γκαράζ μου! :p (...και στα 200μ είναι ο Φιλοσίδης, αν χρειαστούμε τίποτα άλλο, χα χα χα!)

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολο να αλλαξει παιδια αλλαξα σε ενα ροκο με 70.000 χιλ και η διαφορα ηταν εμφανης ειδικα στα χαμηλα ,ο ιδιοκτητης τρελαθηκε εκει που ηταν να παει για προγραμμα γιατι το αμαξι κομπιαζε επανηλθε πληρως .

Εγω θα την αλλαξω τωρα στα 50.000 οποτε βρω ευκαιρια ...

http://www.vwclub.gr...pic=31850&st=20 εδω εχω ποσταρει τους τελευταιους κωδικους και χρωματα (Η ποιο καινουρια ειναι η ασπρη,η καφε εσπαγε ποιο ευκολα το πλαστικο σωληνακι...και πολυμεριζοταν ποιο γρηγορα η δομη τουπλαστικου ),εχει και φωτογραφιες.

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Όποτε θες μπορώ, ειδικά Σ/Κ. Ελα στο ειδικά διαμορφωμένο γκαράζ μου! :p (...και στα 200μ είναι ο Φιλοσίδης, αν χρειαστούμε τίποτα άλλο, χα χα χα!)

ευχαριστώ φίλε μόλις την πάρω θα στείλω Pm

Ειναι ευκολο να αλλαξει παιδια αλλαξα σε ενα ροκο με 70.000 χιλ και η διαφορα ηταν εμφανης ειδικα στα χαμηλα ,ο ιδιοκτητης τρελαθηκε εκει που ηταν να παει για προγραμμα γιατι το αμαξι κομπιαζε επανηλθε πληρως .

Εγω θα την αλλαξω τωρα στα 50.000 οποτε βρω ευκαιρια ...

http://www.vwclub.gr...pic=31850&st=20 εδω εχω ποσταρει τους τελευταιους κωδικους και χρωματα (Η ποιο καινουρια ειναι η ασπρη,η καφε εσπαγε ποιο ευκολα το πλαστικο σωληνακι...και πολυμεριζοταν ποιο γρηγορα η δομη τουπλαστικου ),εχει και φωτογραφιες.

:clapping: αυτό το ποστ έψαχνα και δεν το έβρισκα ... ευχαριστώ Θάνο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Απλά να σημειώσω πως στο δικό μου Γκολφάκι έσπασα λιγάκι την φίσα του ρεύματος (όχι κάτι τραγικό, έφυγε ένα μικρό κομματάκι και το κόλλησα). :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς, ακόμη και στο δικό μου είδα διαφορά με την αντικατάσταση της Ν75, παρά το γεγονός ότι η παλιά δεν είχε πρόβλημα, αφού την έβαλα σε άλλο Golf, το οποίο πηγαίνει πολύ καλύτερα από πριν.

Στο δικό μου βέβαια οι διαφορές είναι αμελητέες, αλλά ειδικά στο γέμισμα της 2ας και της 3ης, είδα πολύ διαφορετική απόκριση με την καινούρια Ν75.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν την άλλαξα και εγώ την ν 75 αλλά εδώ να σας πω ότι αυτη που ειχε πάνω το αυτοκινητο απο τότε που το πήρα είναι ο ίδιος κωδικός με την τελευταία την άσπρη που αγόρασα τώρα.ιδου η παλια : (φαίνεται ότι δεν έχει αλλαξει κάτι παρα μόνο το χρώμα )

n75.jpg

την άλλαξα προληπτικα καθως την έχω πάνω για 32000 χλμ εκ των οποίων τα 29500 με πρόγραμμα :crazy:

υγ φίλε Αλέξανδρε δεν σε ενόχλησα για την εγκατασταση γιατί βρήκα διαθεσιμο ένα φιλαρακι όπου μου άλλαξε τα μπουζι (θα γραψω στο σχετικο τοπικ) και μαζί μου άλλαξε και την ν75-ευχαριστώ πάντως

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικη!

Είδες διαφορά; Εγώ πάντως είδα, στο τράβηγμα της 2ας και της 3ης, το οποίο μου είχες επισημάνει ότι δεν ήταν και τόσο καλό.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειδα διαφορα ,μόλις την έβαλα βγηκαμε να την δοκιμασουμε και στο δευτερο πατημα που εκανα στις 6500 στροφες μου εκοψε αποτομα σαν να μπηκε ο κοφτης και μετα εβγαλε σποραδικη βλάβη στο vag com :crazy:

αλλα φανταζομαι είναι απο την αλλαγη με την παλια η οποία ήταν μάλλον στα τελευταια της ,ήθελε adaptation ,μετα όσες δοκιμες και να έκανα δουλευε μια χαρα -

Link to comment
Share on other sites

στελιο αυτη κανει για εμενα?

Όχι αυτοί οι κωδικοί είναι για Golf 5 GTI.

Ενας, ένας, θα πάθει υπερκόπωση ο Στέλιος! :p

Θα βάλω Donate Link Paypal στην υπογραφή στο τέλος :p

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ακούμε και διαβάζουμε για την περιβόητη βαλβίδα N75.Tι είναι λοιπόν,τι κάνει και σε τι μας χρησιμεύει?

Χρησιμότητα της βαλβίδας

Η βαλβίδα N75 είναι τοποθετημένη ανάμεσα στην τουρμπίνα και στο wastegate.Κάθε τουρμπίνα έχει βιδωμένο ένα wastegate πάνω της.Όταν στην τουρμπίνα παράγεται πίεση(boost),η πίεση αυτή οδηγείται στο wastegate με αποτέλεσμα να ανοίγει η θυρίδα και να παρακαμπτέται η πίεση του κυκλώματος στην εξάτμιση.Αυτό όμως σημαίνει απώλεια πίεσης στο κύκλωμα και ως εκ τούτου σταματημό του γυρίσματος της φτερωτής.Χωρίς την N75,η τουρμπίνα θα άνοιγε μέχρι τα 0.3-0.4 bar και μετά θα έκλεινε μόνη της,επειδή θα άνοιγε το wastegate.

Στο πάτημα λοιπόν του γκαζιού,ο εγκέφαλος ζητάει την πλήρη απόδοση του κινητήρα.Τότε,ο αέρας που περνάει από την βαλβίδα ξαναγυρνάει στο κύκλωμα χωρίς να φτάσει ποτέ στην wastegate(ή να φτάσει αργότερα) με αποτέλεσμα να μείνει κλειστή και η πίεση του κυκλώματος να παραμείνει σταθερή.

Η N75 έχει 1 θύρα εισαγωγής και 2 θύρες εξαγωγής.Από την θύρα εισαγωγής εισάγεται ο πεπιεσμένος αέρας και από τις 2 θύρες εξαγωγής,ο αέρας διαφεύγει στο wastegate από την μία και από την άλλη γυρνάει πίσω στο κύκλωμα.Η βαλβίδα αυτή είναι άμεσα συνδεδεμένη με τον εγκέφαλο.Επειδή δεν έχει καμία θέση ανάμεσα στην τουρμπίνα και την wastegate,ο εγκέφαλος την ανάβει και την σβήνει αρκετές φορές μέσα σε ένα δευτερόλεπτο με αποτέλεσμα να έχουμε 2 διαφορετικές λειτουργίες της:

Βαλβίδα ανοιχτή

Γίνεται εισαγωγή του πεπιεσμένου αέρα στην βαλβίδα,κλέινει η θύρα του κυκλώματος και ανοίγει αυτή του wastegate.

Βαλβίδα κλειστή

Γίνεται εισαγωγή του πεπιεσμένου αέρα στην βαλβίδα,κλείνει η θύρα του wastegate και ανοίγει η θύρα του κυκλώματος,με αποτέλεσμα ο αέρας να μην φτάσει πότε στο wastegate και η πίεση στο κύκλωμα να μείνει σταθερή.

Νομίζω είναι προφανές πότε η βαλβίδα είναι ανοικτή και πότε όχι.Στο πάτημα του γκαζιού,ο εγκέφαλος λαμβάνει την εντολή να αυξήσει την απόδοση του κινητήρα όσο πιο γρήγορα γίνεται μέχρι τα επιθυμητά επίπεδα του χρήστη.Σε μία τέτοια κατάσταση λοιπόν,ο εγκέφαλος κλείνει την βαλβίδα για να κρατήσει σταθερή την πίεση στο κύκλωμα και ο κινητήρας να αποδώσει πιο γρήγορα.

Η λειτουργία της θυμίζει το φαινόμενο surging.Δηλαδή την απώλεια πίεσης(τα κοψίματα) στην τουρμπίνα.Στις κατασκευές με αυξημένες αποδόσεις (αυτοκίνητο με πρόγραμμα),η πίεση είναι σαφώς αυξημένη οπότε το surging θα είναι πιο φανερό.

Ρύθμιση της N75(Βαλβίδα ανοιχτή)

Ρυθμίζοντας την βαλβίδα προς τα δεξιά,"κλείνοντας" την δηλαδή,μειώνεται ο αέρας που θα διαφεύγει από το wastegate οπότε μένει με μεγαλύτερη διάρκεια η πίεση στο κύκλωμα και μειώνεται το φαινόμενο surging,ΟΜΩΣ μειώνεται η συνολική πίεση του κυκλώματος (γιατί όταν ανοίγει το wastegate φεύγει μεγαλύτερη αέρα προς την εξάτμιση).

Ρυθμίζοντας την βαλβίδα προς τα αριστερά,"ανοίγοντας" την δηλαδή,αυξάνεται η ποσότητα αέρα που θα διαφεύγει στο wastegate με αποτέλεσμα να αυξάνεται η συνολική πίεση στο κύκλωμα(αφού ο αέρας δεν καταλήγει στο wastegate όταν η βαλβίδα είναι κλειστή και έχει ως συνέπεια να μένει στο κύκλωμα και να αυξάνεται η πίεση),ΟΜΩΣ το φαινόμενο surging μπορεί να είναι περισσότερο εμφανές όταν θα ανοίγει και θα κλείνει η βαλβίδα.

Τύποι Βαλβίδων

Η βαλβίδα N75 έχει 3 διαφορετικούς τύπους(εκτός από την απλή Ν75):

H:αγωνιστική βαλβίδα,συχνά βάζει το αμάξι σε safe mode.

J:λιγότερο "επιθετική" βαλβίδα(αυξημένη πίεση σχετικά με την απλή N75),ομαλό σκαρφάλωμα πίεσης κυκλώματος,γνήσιο ανταλλακτικό.

K:η πιο "άγρια" βαλβίδα(πολύ αυξημένη πίεση σχετικά με την απλή Ν75),με ομαλό σκαρφάλωμα πίεσης κυκλώματος,χωρίς safe mode,γνήσιο ανταλλακτικό.

Edited by prisoner
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Δεν ξερω αν το εχεις μεταφρασει απο καπου αλλα στην 1η παραγραφο ειναι εσφαλμενα αυτα που λεει, η wastegate ελενχει την διοδο τον καυσαεριων ποτε να περασουν απο τον στροβιλο και ποτε οχι.

πχ. λεει το κειμενο σου.

Χρησιμότητα της βαλβίδας

Η βαλβίδα N75 είναι τοποθετημένη ανάμεσα στην τουρμπίνα και στο wastegate.Κάθε τουρμπίνα έχει βιδωμένο ένα wastegate πάνω της.Όταν στην τουρμπίνα παράγεται πίεση(boost),η πίεση αυτή οδηγείται στο wastegate με αποτέλεσμα να ανοίγει η θυρίδα και να απελευθερώνεται η πίεση του κυκλώματος στην ατμόσφαιρα. (το σωστο ειναι οτι γινετε bypass των καυσαεριων απο τον στροβιλο στην εξατμιση και οχι στην ατμοσφαιρα) Αυτό όμως σημαίνει απώλεια πίεσης στο κύκλωμα και ως εκ τούτου σταματημό του γυρίσματος της φτερωτής.Χωρίς την N75,η τουρμπίνα θα άνοιγε μέχρι τα 0.3-0.4 bar και μετά θα έκλεινε μόνη της,επειδή θα άνοιγε το wastegate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.