Jump to content
geocha

Βαλβίδα Ρύθμισης Πίεσης (*N75*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

να συνεχίσω στο ιδιο θεμα γιατι και εμενα μου παρουσιαζει πανω κατω το ιδιο προβλημα. μερικες φορες από τις 2000 εως τις 3000 στροφε μου κάνει μικρα κομπιάσματα αλλά από τις 3000 και πάνω ποτέ. σημερα γυρνώντας από ταξίδι φουλ φορτωμενο και aircodiotion ήμουν με 6η και 2000 στροφες , δρόμος πατρας, και σε καποια φαση που ανοιγει ο δρόμος δίνω γκαζι και δεν εκανε τιποτα σαν να μην έδινα έκανα κατέβασμα σε 5η και όλα οκ τώρα το βράδυ το έκανα scan με vag com κανένα πρόβλημα το έβαλα μπροστά για να δω εάν εχει missfires μια χαρά μαρσαρισμα μεχρι 4000 μια χαρα. να πω οτι έχω την αίσθηση οτι μεχρι τις 3000 εχει πέσει σε απόδοση και ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση

την Ν75 την έχω αλλάξει κανα χρόνο γιατί μου παρουσίαζε τα ιδια είδα μια βελτίωση αλλά δεν λύθηκε τελειως.

έχετε καμιά ιδεα τι μπορεί να είναι?

 

Παλιότερα είχα θέματα με κομπιασματα/κοψίματα σε φουλ γκάζι με φορτίο απο χαμηλές στροφές και τελικά λύθηκε με αλλαγή πολλαπλασιαστών.

 

Όμως τότε είχε αλλαχτεί και μια βαλβίδα που ελέγχει τον μεταβλητό χρονισμό και είχε πάρει πολύ τα πάνω του στις χαμηλές στροφές σε σχέση με πριν...

 

Πάντως αν είναι ζεσταμενο γενικά και εχεις φορτίο δεν τραβάει <2500-2800 με μεγάλες σχέσεις, θέλει κατέβασμα, τουλάχιστον 1 σχέση, ίσως και 2

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

τον παραγοντα εξωτερικη θερμοκρασια πολυ υψηλη δεν τον σκεφτηκαμε καθολου, ισως απο αυτο και μονο να εχασε αρκετα, το οτι συμπεραναμε οτι εχει πρωση αποδοσης το εβγαλε ο ιδιωκτητης του αυτοκινητου και φιλος μου, που το ξερει το αμαξι, συν του οτι αν και περα του πατηματος με το αλλο γκολφ, δεν το ζορισαμε καθολου και του φανηκε περιεργο που δεν εκαψε ενα τεποζιτο σε ολη αυτη την διαδρομη,

οταν το οδηγησα εγω με τα δεδομενα του gti, με ζοριζε αρκετα, δηλ, σε ψιλοανηφορικες διαδρομες, το σκεφτομουνα να βγω για προσπεραση, ενω με το gti, απλα αναβεις φλας και κανεις το μπαμ.

 

να κανω και μια ερωτηση, η ν75 του διλιτρου τεροιαζει στο 14αρι, για να καναμε μια δοκιμη.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα θέματα με κομπιασματα/κοψίματα σε φουλ γκάζι με φορτίο απο χαμηλές στροφές και τελικά λύθηκε με αλλαγή πολλαπλασιαστών.

 

Όμως τότε είχε αλλαχτεί και μια βαλβίδα που ελέγχει τον μεταβλητό χρονισμό και είχε πάρει πολύ τα πάνω του στις χαμηλές στροφές σε σχέση με πριν...

 

Πάντως αν είναι ζεσταμενο γενικά και εχεις φορτίο δεν τραβάει <2500-2800 με μεγάλες σχέσεις, θέλει κατέβασμα, τουλάχιστον 1 σχέση, ίσως και 2

 

υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω τους πολλαπλασιαστές?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω τους πολλαπλασιαστές?

 

Συνήθως ενας είναι που προκαλεί την φασαρία αλλά αν αργοπεθαίνει και δεν τα χει φτύσει τελείως δεν κρατάει σφάλμα. Ίσως τσεκάροντας ποιος κύλινδρος έχει περισσότερα misfires; Δεν είμαι και σίγουρος όμως οτι είναι σωστή μέθοδος αυτή. Αλλιώς τους αλλάζεις εναν έναν, αλλά αυτό είναι χρονοβόρο...

 

Αν έχεις αρκετά χιλιόμετρα και δεν τους εχεις αλλάξει, άλλαξε τους 4αδα γιατί και οι υπόλοιποι λογικά δεν θα ναι και στα καλύτερα τους. Εμενα τα έκανε γύρω στια 75000χλμ αυτά. Πριν αλλάξω πολ/στες είχε γίνει αλλαγή μπουζί, είχε βελτιωθεί η κατάσταση αλλά με φορτίο και ειδικά με ζέστη εμφανιζόταν ξανά!

 

btw η βαλβίδα που ανέφερα πιο πριν είναι η Ν316

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

btw η βαλβίδα που ανέφερα πιο πριν είναι η Ν316

 

θυμάσαι κόστος? σου είχε βγάλει σφάλμα ή την είχες αλλάξει προληπτικά?

 

και κάτι ακόμα κόστος για αλλαγή πολλαπλασιαστών και ποιους βάζω?

Link to comment
Share on other sites

θυμάσαι κόστος? σου είχε βγάλει σφάλμα ή την είχες αλλάξει προληπτικά?

 

και κάτι ακόμα κόστος για αλλαγή πολλαπλασιαστών και ποιους βάζω?

 

Δεν θυμάμαι δυστυχώς! Σφάλμα δεν είχα ποτέ κανενα, η βαλβίδα αλλάχτηκε πριν τους πολ/στες και επειδή είδα διαφορά την κράτησα και αυτή

Link to comment
Share on other sites

Η πιεση της αντλιας ρυθμιζετε ηλεκτρονικα ή ειναι μεταβαλομενη αναλογα τις στροφες του κινητηρα?

 

το πηγε ο φιλος σε συνεργειο, εκανε καποιο διαγνωστικο ελενχο με λαπτοπ, και του ειπε ή αντλια λογω μη κανονικη πιεσης ή καποιο μπεκ που υπολειτουργει και επιρεαζει και τα αλλα 3, γιατι ειδε λεει οτι δεν ψεκαζουν την σωστη ποσοτητα?? πως το ειδε αυτο το μαστορι?????

Link to comment
Share on other sites

Χρησημοποιω το παρον θεμα για να μην ανοιγω αλλο, μιας και δεν ειναι και τοσο σοβαρο το θεμα....

 

αν θυμαται κανεις εχω μια παροπλησμενη γκολφαρα, σημερα πηγα να το βαλω μπροστα και να το κανω μια παρανομη βολτιτσα, προς εκπληξη μου ειδα οτι ειχα ξεχασει να βγαλω τον πολο απο την μπαταρια με αποτελεσμα μπαταρια καπουτ! μετα απο δυμηνη ακινησια, μονο τα λαμπακια στο καντραν αναβαν και τιποτα αλλο, το εβαλα μπροστα με καλωδια, ολα καλως εως οτου παω να βαλω μουσικη, και γινετε το κουφο, εχω το σιντι το μανησιο που παιζει mp3, αυτο στην

 

παταω το κουμπι cd να γυρισει στο cd και εκεινη την στιγμη σβηνει η οθονη ελαχιστα του σιντι και βλεπω στο καντραν με την ακρη του ματιου μου να φλασαρει κατι κιτρινο, και δεν γυρναει στο σιντι αλλα παραμενει στα fm, ξαναπαταω και κανει το ιδιο και παραληλα προσεχω και το καντραν οπου αναβουν τα λαμπακια του esp και του abs, μαζι, και στην mfa κατι παει να διξει αλλα δεν προλαβαινει, δεν κρατηθηκα το ξαναπατησα το κουμπι το cd και το ξαναεκανε μια ακομα τα ιδια για τελευταια φορα....την τεταρτη φορα που το πατησα διαβασε το σιντι κανονικα, με vagcom δεν το φυσωσα γιατι δεν το ειχα μαζι μου, τι να επαθε?? εφαγε καμια φλασια η can bus, ή απο καμια πτωση τασης τα εκανε αυτα...να συγγινηθηκε το καημενο???......εγω παντως κατα την διαρκεια της βολτας ..........δακρυσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχει κρατησει πολλα σφαλματα λογω διακοπης του ρευματος χαμηλης εντασης.

Καλο ειναι να κανεις ενα καθαρισμα σφαλματων.

Επισης η μπαταρια θελει φορτιση αν αδειασε αλλιως θα ξαναδειασει. (Εφοσον το ξαναπαρκαρεις για μεγαλο διαστημα)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Θελω να μαθω εαν εχω την σωστη ν75..Εχω κινητηρα auq και η ν75 μου ειναι η 058 906 283f ..ειναι η σωστη??αγωνιστικη ποια ειναι?και ποια πρεπει να εχω στο αμαξι μου εγω??Μαμα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εκεί που έχεις βάλει το κοκκινο βέλος είναι η Ν75 που έχει πρόβλημα.

Αυτό που έχεις με το μπλέ βελάκι είναι η Ν316 (άσχετη με την Ν75).

n316.jpg

Κώστας

καλημερα κωστα. να σε ρωτησω η ν316 τι κανει?

Link to comment
Share on other sites

έχει να κάνει με το κλαπετο της πολλαπλης εισαγωγης ,ελεγχει την ροη του αερα ανοιγοκλεινοντας μέσω του εγκεφαλου

Link to comment
Share on other sites

έχει να κάνει με το κλαπετο της πολλαπλης εισαγωγης ,ελεγχει την ροη του αερα ανοιγοκλεινοντας μέσω του εγκεφαλου

εχει να κανει και με τον κομπρεσορα? γιατι μου φανηκε το ενα τσουτσουνι του σαν να ειναι ραγισμενο. ποσο κοστιζει ξερουμε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλος με CAV που ελυσε την πολλαπλη εισαγωγης ειδε κλαπετα !

αυτο το κλαπετο πρεπει παντα να ειναι ανοιχτο? παντως πολυ βρωμα ρε παιδια και πολυ λαδι. το καθαρισα σημερα. βασικα για πεταλουδα γκαζιου πηγα αλλα... αν δεν ξερεις πολλα κανεις μακακιες... αυριο λυσημο ξανα για πεταλουδα. τελικα η βαλβιδα εχει σχεση με κομπρεσορα?

Link to comment
Share on other sites

Η Συγκεκριμενη βαλβιδα ελεγχει τα κλαπετα (4) μετα την πολλαπλη εισαγωγης . Οχι δεν εχει σχεση με τον κομπρεσορα

εγω ενα ειδα..... δεν ξερω... επειδη μου φανηκε σαν ενα τσουτσουνι στην βαλβιδα ραγισμενο λες να βγαλει προβλημα? ποσο κοστιζει? βασικα οσο περναει ο καιρος τοσο τρελενομε... δοξα το θεο 4 χρονια 80.000 χλμ δεν εχει βγαλει τιποτα αλλα με τοσα που ακουω ολλο και ποιο πολυ φοβαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι σκαλίζεις και πολύ βέβαια.....

Είναι λογικό μετά από 5ετη στα περισσότερα αυτοκίνητα ναρχίσουν να ξερένονται πλαστικά και σωληνάκια,

οπότε θα προσέχεις πολύ στην αποσυναρμολόγηση.

Απτην άλλη αν ειναι ραγισμένο όπως λες, βγάλτο ολόκληρο να το δεις με γυμνό μάτι από κοντά.

Αν έσπασε άλλαξέ το συμβαίνουν κι αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Φιλος με CAV που ελυσε την πολλαπλη εισαγωγης ειδε κλαπετα !

 

Μήπως είδατε απλά τα πτερύγια οδήγησης του αέρα και τα περάσατε για κλαπέτα; Διότι μοιάζουν. Είναι απλά πτερύγια σε σταθερή γωνία, χωρίς έλεγχο.

 

Είναι χαρακτηριστική διαφορά των CAVD/E κλπ σε σχέση με τα παλαιότερα twincharger, ότι δηλαδή απουσιάζουν τα κλαπέτα με την βαλβίδα ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.