Jump to content
geocha

Βαλβίδα Ρύθμισης Πίεσης (*N75*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

φιλε και εγω τοσο το εχω και αλλαξα χθες Ν75 προληπτικα , μπορω να σου πω οτι το αμαξι πηρε τα πανω του ενα πραγμα σαν να εβαλα sprint booster !!Εμ τοσο καιρο το ειχα συνηθησει οπως ηταν και ελεγα παει καλα , σειρα εχει η σκαστρα !!!

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι μου ειπαν οτι δεν το εβγαλε το διαγνωστικο και κατι αλλες πιπες ρε τι ειναι αυτοι σιγα να μην μαλωσω για 40Ε αλλα αν μου το κανουν και για την σκαστρα θα τους τεντωσω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά!

Εάν η σκάστρα σας είναι η παλιά να τους πείτε να την βγάλουν έξω μπροστά σας (μη πάει το μυαλό σας αλλού) και να δουν τα μπόσικα που έχει ο άξονας της!

Αυτό είναι ανεπίτρεπτο μηχανικά να "παίζει" το αξονάκι της σκάστρας... Να δεις για πότε στην αλλάζουνε στην εγγύηση, αν την δουν έτσι! Εάν έχει μπόσικα μια σκάστρα τότε δεν θα εφαρμόζει σωστά επάνω στη βάση όταν χρειαστεί!

n249.jpg

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

με τα δικα μας τα σαινια τους μηχανικους δεν βγαζεις ακρη , θα την βαλω χερι μου φαινεται μονος μου μονο ετσι θα την αλλαξουν τα κωλοπαιδα

Link to comment
Share on other sites

με τα δικα μας τα σαινια τους μηχανικους δεν βγαζεις ακρη , θα την βαλω χερι μου φαινεται μονος μου μονο ετσι θα την αλλαξουν τα κωλοπαιδα

Σωστός!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην σημερινή μου επίσκεψη στην αντιπροσωπεία για το πρωτο service, απο την καθιερωμενη βολτα μαζι με τον αρχιμηχανικο, διεγνωσε προβληματικη τρομπα νερου. Το περιεργο ειναι πως εγω δεν ειχα καταλαβει καποια μειωση αποδοσης τελευταια και φυσικα δεν ακουγα τον γνωστο ηχο της σκουριασμενης κουνιας. Κατα την βολτα ομως που οδηγουσε ο ''μαστορας'' ακουστηκε καθαρα,οχι παρα πολυ εντονα βεβαια,αλλα ακουγοταν. Μου ειπε πως εφοσον ειναι στην εγγυηση θα μου την αλλαξει απο εβδομαδα. Τωρα πρεπει να επιμεινω για αλλαγη και σκαστρας η καποιας αλλης βαλβιδας? Μου φανηκε αρκετα γνωστης του αντικειμενου και σε παρομοια ερωτηση,μου απαντησε πως δεν χρειαζεται,η τρομπα νερου φτανει.Σημειωνω παντως πως στην βολτα το αυτοκινητο πηγαινε κανονικα,οπως το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμένα ήρθε η σειρά μου να αλλάξω σκάστρα και Ν75.

Εχω TSI 140 2007 και επέκταση εγγύησης και δεν πλήρωσα μία.

Τα συμπτώματα ήταν ότι σε χαμηλές στροφές (κάτω από 3000) το αμάξι δεν πήγαινε καθόλου.

Οταν λέμε καθόλου, καθόλου.

Οχι ότι ανέβαζε στροφές αργά, δεν ανέβαζε σχεδόν καθόλου.

Τέρμα το γκάζι...μουλάρι αυτό!

Για να το δοκιμάσεται, αφήστε να πέσουν οι στροφές και δείτε πως είναι η απόκριση.

Μου έκαναν και αναβάθμιση προγράμματος και το αμάξι είναι πολύ καλύτερο από πρίν, άλλος ήχος, πήρε αέρα το αμάξι, τι να πώ.

Μου βγήκε σε καλό τελικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι τα συμπτωματα της τρομπας νερου παρακαλω ?

Η τρόμπα νερού τι συμπτώματα να έχει ή θα "σφυρίζει" το ρουλεμάν ή θα σου ανεβάζει θερμοκρασία ή θα χάνεις νερό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. Έχω ενα golf V tsi σχεδον 3 χρονια και με 60000km έχω αλλαξει και τις δύο βαλβίδες του turbo στις 30000km και πριν έξι μήνες άναψε το λαμπάκι της μηχανής και σταμάτησε να ανοίγει ο kompressor. Μου είπαν οτι ήταν κάποιο ηλεκτρομαγνητικό πηνίο που είναι μαζι με την αντλία νερού και την άλλαξα. Από τότε συχνά αλλά όχι πάντα δεν έχω καθόλου δύναμη στις 2000-3000 στροφές σαν να μην ανοίγει ο kompressor. Έχω πάει δέκα φορές στην αντιπροσωπεία και παραδέχονται ότι κάτι έχει αλλά δεν ξέρουν τι. Εννοείται ότι το διαγνωστικό δεν βγάζει τίποτα...

υπάρχει κάποιος που έχει κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει? οτιδήποτε...

ευχαριστώ!

Αυτο για εκεινους που επιμενουν οτι η αλλαγη της αντλιας κομπρεσσορα με το νεο ανταλακτικο ειναι χασιμο χρονου....Εβγαλαν οδηγια γιατι οσοι φτανουν σε πολλα χιλιομετρα η αντλια παραδιδει πνευμα δεν μπορει να κανει συμπλεξη...(η οποια ειχε προδιαγραφες για καλη λειτουργια 150.000 χιλιομετρων ετσι ...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για εκεινους που επιμενουν οτι η αλλαγη της αντλιας κομπρεσσορα με το νεο ανταλακτικο ειναι χασιμο χρονου....Εβγαλαν οδηγια γιατι οσοι φτανουν σε πολλα χιλιομετρα η αντλια παραδιδει πνευμα δεν μπορει να κανει συμπλεξη...(η οποια ειχε προδιαγραφες για καλη λειτουργια 150.000 χιλιομετρων ετσι ...)

Τι εννοεις εβγαλαν οδηγια?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει οδηγια για αλλαγη της αντλιας κομπρεσσορα με νεο βελτιωμενο ανταλακτικο .Εμενα βαση οδηγιας μου εγινε αλλαγη .Απο οτι εχω καταλαβει εξαρταται απο την αντιπροσωπεια... οπως ειχε γινει και στην αρχη με τα συγχρονιζε 2ας του 5 οπου επρεπε να περασει ενα 6μηνο ωστε οπου και να πας να τυχεις σωστης μεταχειρησης...εχει συζητηθει εκτενες σε αλλο θεμα .

Αλλαγη εφοσον εχεις σφυριγμα ετσι... εγω παντως μετρησα παλι το αμαξι και ειδα διαφορα ο.5sec sta 50-150 και σε πατημα με 6αρι ιδια χρονολογιας ειμαι σταθερα μισο αυτοκινητο μπροστα...(πατημα 4ης ,5ης απο πολυ χαμηλα 2.500στροφες...)

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει οδηγια για αλλαγη της αντλιας κομπρεσσορα με νεο βελτιωμενο ανταλακτικο .Εμενα βαση οδηγιας μου εγινε αλλαγη .Απο οτι εχω καταλαβει εξαρταται απο την αντιπροσωπεια... οπως ειχε γινει και στην αρχη με τα συγχρονιζε 2ας του 5 οπου επρεπε να περασει ενα 6μηνο ωστε οπου και να πας να τυχεις σωστης μεταχειρησης...εχει συζητηθει εκτενες σε αλλο θεμα .

Αλλαγη εφοσον εχεις σφυριγμα ετσι... εγω παντως μετρησα παλι το αμαξι και ειδα διαφορα ο.5sec sta 50-150 και σε πατημα με 6αρι ιδια χρονολογιας ειμαι σταθερα μισο αυτοκινητο μπροστα...(πατημα 4ης ,5ης απο πολυ χαμηλα 2.500στροφες...)

Αν η οδηγια ειναι σαν το συγχρονιζε τοτε να την χεσ@ την οδηγια, πολλοι το πλήρωσαν απο την τσέπη τους το συγχρονιζε.

Οδηγια και να πληρωνω εγω τι νόημα εχει παω αυριο σε ενα συνεργείο και του λεω αλλαξτε μου τον κινητήρα γιατι ετσι γουσταρω, λες να μην μου τον αλλάξουν επειδη δεν εχουν οδηγία.

Μου αρέσουν οι οδηγίες της vw :p

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οποιος ειναι απο μεσα και μπορει να κανει δουλεια να μας δωσει αυτες τις περιφημες οδηγιες να τις τυπωσουμε και να τις τριβουμε στην μαπα του καθε παπαρα μαστρο μητσο που μας κανει νερα με δικαιολογιες του κωλου που μονο αποτελεσμα εχουν να μας ανεβαζουν την πιεση και να μας απομακρυνουν απο τη συγκεκριμενη μαρκα αυτοκινητου . shockgun.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει οδηγια για αλλαγη της αντλιας κομπρεσσορα με νεο βελτιωμενο ανταλακτικο .Εμενα βαση οδηγιας μου εγινε αλλαγη .Απο οτι εχω καταλαβει εξαρταται απο την αντιπροσωπεια... οπως ειχε γινει και στην αρχη με τα συγχρονιζε 2ας του 5 οπου επρεπε να περασει ενα 6μηνο ωστε οπου και να πας να τυχεις σωστης μεταχειρησης...εχει συζητηθει εκτενες σε αλλο θεμα .

Αλλαγη εφοσον εχεις σφυριγμα ετσι... εγω παντως μετρησα παλι το αμαξι και ειδα διαφορα ο.5sec sta 50-150 και σε πατημα με 6αρι ιδια χρονολογιας ειμαι σταθερα μισο αυτοκινητο μπροστα...(πατημα 4ης ,5ης απο πολυ χαμηλα 2.500στροφες...)

Φίλε μου, μπορείς να μας δώσεις λεπτομέρειες???

Ποια είναι αυτή η "αντλία κομπρέσσορα" που μας λες???

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει οδηγια για αλλαγη της αντλιας κομπρεσσορα με νεο βελτιωμενο ανταλακτικο .Εμενα βαση οδηγιας μου εγινε αλλαγη .Απο οτι εχω καταλαβει εξαρταται απο την αντιπροσωπεια... οπως ειχε γινει και στην αρχη με τα συγχρονιζε 2ας του 5 οπου επρεπε να περασει ενα 6μηνο ωστε οπου και να πας να τυχεις σωστης μεταχειρησης...εχει συζητηθει εκτενες σε αλλο θεμα .

Αλλαγη εφοσον εχεις σφυριγμα ετσι... εγω παντως μετρησα παλι το αμαξι και ειδα διαφορα ο.5sec sta 50-150 και σε πατημα με 6αρι ιδια χρονολογιας ειμαι σταθερα μισο αυτοκινητο μπροστα...(πατημα 4ης ,5ης απο πολυ χαμηλα 2.500στροφες...)

Φίλε μου, μπορείς να μας δώσεις λεπτομέρειες???

Ποια είναι αυτή η "αντλία κομπρέσσορα" που μας λες???

Επειδή νομίζω άλλο θες να μας πεις και άλλο έγραψες, δώσε διευκρινίσεις, αλλιώς μου φαίνεται πάλι καμιά **** των άσχετων στα εξουσιοδοτημένα είναι.........

Link to comment
Share on other sites

Το εχω γραψει 100 φορες ......ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΘΟΡΥΒΟ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΗΣ ΚΟΥΝΙΑΣ clanch of compressor water pump " ηλεκτρομαγνητικος συμπλέκτης στην τροχαλία της αντλίας νερού του κομπρεσσορα ."

Προσφατα καποιος ειπε για ενα σφαλμα που του εβγαλε ...και ακριβως ειναι αυτη η πληρης αποτυχια συμπλεξης και του το αλλαξανε αν θυμαμαι καλα ηταν περι τα 60-70 χιλ χιλιομετρα...

Ειχα παει παραπονουμενος...αλλα επειδη δεν υπηρχε καινουριο ανταλακτικο δεν μπηκα στηνδ ιαδικασι ανα το αλλαξω διοτι οποιος το αλλαζε παλι μετα απο 3-4 χιλ χιλιομετρα αρχιζε το στιγμιαιο μπατιναρισμα... κατα τον μαιο εμφανιστηκαν καποια μυνηματα για οδηγια ,το επιβεβαιωσα με εναν γερμανο μεσω Youtube σε πολλα βιντεο οπου μιλανε για αυτο το προβλημα και το λενε ξεκαθαρα..."new version of water pump "...ετσι λοιπον οταν πηγα για αλλαγη κρεμαγιερας (ειχα προβλημα) τους το ανεφερα και μου ειπαν οτι ναι υπαρχει οδηγια ...και οχι ανακληση ...η οποια ισχυει απο τον φετινο φεβρουαριο .... μαλιστα στο χαρτι εγραψαν "Προβλημα τσιριγματος κατα την επιταχυνση" ...και τονισα να κανουν αλλαγη εφοσον εχουν το νεο ανταλλακτικο ...η οποια και εγινε. Ολα στην εγγυηση.

υπαρχει αναλογο θεμα "σφυρισμα στις 2.500 gt " καπως ετσι..εχει αναλυθει εκτενως....

Στον παζαρ...πηγε ιδιοκτητης scirocco και του παρηγγειλαν το νεο ανταλακτικο στην εγγυηση... δυστηχως δεν μπορω να βαλω link το απαγορευει το φορουμ εδω...μου βγαζει "μη επιτρεπτο"...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Το εχω γραψει 100 φορες ......ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΘΟΡΥΒΟ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΗΣ ΚΟΥΝΙΑΣ clanch of compressor water pump " ηλεκτρομαγνητικος συμπλέκτης στην τροχαλία της αντλίας νερού του κομπρεσσορα ."

Προσφατα καποιος ειπε για ενα σφαλμα που του εβγαλε ...και ακριβως ειναι αυτη η πληρης αποτυχια συμπλεξης και του το αλλαξανε αν θυμαμαι καλα ηταν περι τα 60-70 χιλ χιλιομετρα...

Ειχα παει παραπονουμενος...αλλα επειδη δεν υπηρχε καινουριο ανταλακτικο δεν μπηκα στηνδ ιαδικασι ανα το αλλαξω διοτι οποιος το αλλαζε παλι μετα απο 3-4 χιλ χιλιομετρα αρχιζε το στιγμιαιο μπατιναρισμα... κατα τον μαιο εμφανιστηκαν καποια μυνηματα για οδηγια ,το επιβεβαιωσα με εναν γερμανο μεσω Youtube σε πολλα βιντεο οπου μιλανε για αυτο το προβλημα και το λενε ξεκαθαρα..."new version of water pump "...ετσι λοιπον οταν πηγα για αλλαγη κρεμαγιερας (ειχα προβλημα) τους το ανεφερα και μου ειπαν οτι ναι υπαρχει οδηγια ...και οχι ανακληση ...η οποια ισχυει απο τον φετινο φεβρουαριο .... μαλιστα στο χαρτι εγραψαν "Προβλημα τσιριγματος κατα την επιταχυνση" ...και τονισα να κανουν αλλαγη εφοσον εχουν το νεο ανταλλακτικο ...η οποια και εγινε. Ολα στην εγγυηση.

υπαρχει αναλογο θεμα "σφυρισμα στις 2.500 gt " καπως ετσι..εχει αναλυθει εκτενως....

Στον παζαρ...πηγε ιδιοκτητης scirocco και του παρηγγειλαν το νεο ανταλακτικο στην εγγυηση... δυστηχως δεν μπορω να βαλω link το απαγορευει το φορουμ εδω...μου βγαζει "μη επιτρεπτο"...

Βάλε το link εδώ : http://tinyurl.com/ και δώσε μας το link που θα σου βγάλει πατώντας "Make tinyURL!"

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το "clanch of compressor water pump" δεν αναφέρετε πουθενά στο ιντερνετ.

Ξερει κάποιος κωδικο ανταλλακτικού?

Μήπως ειναι ο εντατιρας του ιμαντα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πούμε και κάτι σωστό: δεν υπάρχει αντλία νερού κομπρέσσορα, αλλά σκέτο αντλία νερού κινητήρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πούμε και κάτι σωστό: δεν υπάρχει αντλία νερού κομπρέσσορα, αλλά σκέτο αντλία νερού κινητήρα!!!

Μονο αυτο? απο αυτα "clanch of compressor water pump" δεν υπαρχει τιποτα!!

και για να κανω λιγο τον μάντη αυτο πρεπει να ειναι ενας απο τους εντατιρες του ιμαντα κίνησης των "compressor, water pump" :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Μονο αυτο? απο αυτα "clanch of compressor water pump" δεν υπαρχει τιποτα!!

και για να κανω λιγο τον μάντη αυτο πρεπει να ειναι ενας απο τους εντατιρες του ιμαντα κίνησης των "compressor, water pump" :thumbsup:

Πρέπει να έχεις δίκιο Νίκο! Μάλλον για εντατήρες-τροχαλίες πρόκειται!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.