Jump to content
geocha

Βαλβίδα Ρύθμισης Πίεσης (*N75*) 1.4 Tsi

Recommended Posts

δεν το εγραψα σωστα ρε παιδια εγω δεν θυμαμαι πως ακριβως λεγεται ...αλλα σας το ειπα...Ηλεκτρομαγνητικος συμπλεκτης ...

".....Ο Roots τίθεται σε αδράνεια στις 3500rpm μέσω του ηλεκτρομαγνητικού συμπλέκτη στην τροχαλία της αντλίας νερού, αφενός γιατί έχει φτάσει στο μέγιστο όριο περιστροφής του και αφετέρου για να μηδενιστούν οι όποιες απώλειες ισχύος θα σήμαινε η έστω και ανενεργή από πλευράς παραγωγής πίεσης σύνδεση του με το στροφαλοφόρο άξονα."

Εδω η περιγραφη του σαν περιγραφη του tsi http://tinyurl.com/3advgxf

Eδω για παζαρο ...(λεει ενας βεβαια οτι του την αλλαξαν με νεας παραλαγης και κανει τα ιδια ... προσωπικα πιστευω του εβαλαν την ιδια.. http://tinyurl.com/2vy9nyl

http://tinyurl.com/2v3dmf2 καπου λεει " In Mar 2010 VW launched new W/pump and it is replacing original W/pump on cars with noise ... because it is normal.

Search on internet "

δυστηχως δεν βρισκω το forum post με τον κωδικο της Νεας αντλιας....δεν θυαμαμαι αλλα το εχω γραψει εδω μεσα ...δεν θυμαμαι που... Εχω επικοινωνησει με 4 ατομα οπου εκαναν αλλαγη με το νεο ανταλακτικο εγω με 2.500 χιλ δεν ακουγεται τιποτα ...φιλος με 4.500 το ιδιο..

Αυτο το θεμα με εχει εξαντλησει ψυχικα οτιδηποτε θελετε υπαρχει παρα πολυ υλικο στο φορουμ καντε αναζητηση στ απορβληματα στα αναλογα ποστ ...

...τελος....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ντορος παντως για μια ν75.. για μια αντλια νερου...

Ετσι ειμουν στα πρωτα 1000 και επειδη το γκολφ ειναι το 1ο μου αμαξι.

Απο εκει και περα ειναι λαμαρινες (δεν πιστευα να το ελεγα ποτε αυτο) και δεν θα χασω τον υπνο μου για αυτες.

Χαλαει? Αλλαξε το και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρακάτω φωτό με την διάταξη του κινητήρα φαίνεται ο ηλεκτρομαγνητικός συμπλέκτης του κομπρέσσορα. Δεν ξέρω τι σχέση έχει η αντλία νερού. Εγώ κάπου είχα διαβάσει ότι απλά στο σημείο του συμπλέκτη πιάνει σκόνη και από τις διάφορες επικαθήσεις προέρχεται ο συγκεκριμένος θόρυβος. Το σημείο αυτό δεν γίνεται να καθαριστεί κιόλας.

Από την αντιπροσωπεία απλά μου ανέφεραν ότι για τον θόρυβο ευθύνεται το clutch χωρίς όμως να μου αναφέρουν καθόλου την αντλία.

turbochargedstratifiedi.png

Μια καλή παρουσίαση λειτουργίας του κινητήρα :

http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_359.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τωρα συνεννοηθήκαμε αυτο λέγετε "clutch" αγγλιστί και οχι "clanch" ειναι πράγματι ενας μαγνητικός εμπλοκεας ή κατα λεξη μεταφραση ειναι "συμπλέκτης" του κομπρεσορα.

Στην γλώσσα της μαμάς λέγετε:

Magnetkupplung fur Kompressor και ειναι η N421

clufd.png

ή δε σχέση του με την αντλία, δυναμό κλπ είναι προφανείς στο παρακάτω σχέδιο.

troxal.png

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μάγκες...μιας και μιλάμε για golf 6 και "σκαστρα" έχω και γω 1 golf kt λιγότερο από χρόνο με κοντά στα 8800xm...πριν κάνα τρίμηνο m ξεκίνησε έναν ήχο p δη μπορώ να καταλάβω από p προέρχεται και τι είναι....συνήθως γίνεται όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο βραδια η τον χειμώνα p είχε κρύο διαρκώς....το θέμα είναι ότι ο ήχος αυτός δη είναι συνεχόμενος αλλα γίνεται συνήθως όταν ζορίσω το γκάζι και το πατήσω λίγο απότομα η όταν το αφήσω λίγο απότομα και φρενάρει το αυτοκίνητο με γκάζι...εάν κάποιος έχει κάποια ιδέα ας m πει gt του μάστορα στην vw στην καρέντα βουλιαγμένης του φάνηκε φυσικό και ότι ο ήχος ακουγόταν απ την "σκαστρα"....βασικά μας douleueoun εκεί αλλα ας m πει κάποιος καμια ιδέα για να ξέρω πως να τους το παίξω

Edited by ta6ape
Μετάφραση σε Ελληνικά + απαγορεύεται η ανάρτηση σε greeklish!
Link to comment
Share on other sites

είναι η "σκαστρα" η να το ψάξω αλλου μιας και δη έχω και φοβερή γνώση από μηχανικά...

Edited by ta6ape
Μετάφραση σε Ελληνικά + απαγορεύεται η ανάρτηση σε greeklish!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μάγκες...μιας και μιλάμε για golf 6 και "σκαστρα" έχω και γω 1 golf kt λιγότερο από χρόνο με κοντά στα 8800xm...πριν κάνα τρίμηνο m ξεκίνησε έναν ήχο p δη μπορώ να καταλάβω από p προέρχεται και τι είναι....συνήθως γίνεται όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο βραδια η τον χειμώνα p είχε κρύο διαρκώς....το θέμα είναι ότι ο ήχος αυτός δη είναι συνεχόμενος αλλα γίνεται συνήθως όταν ζορίσω το γκάζι και το πατήσω λίγο απότομα η όταν το αφήσω λίγο απότομα και φρενάρει το αυτοκίνητο με γκάζι...εάν κάποιος έχει κάποια ιδέα ας m πει gt του μάστορα στην vw στην καρέντα βουλιαγμένης του φάνηκε φυσικό και ότι ο ήχος ακουγόταν απ την "σκαστρα"....βασικά μας douleueoun εκεί αλλα ας m πει κάποιος καμια ιδέα για να ξέρω πως να τους το παίξω

Καλως ορισες,

Αν ψαχνεις για μαγκες "οι μαγκες δεν υπαρχουν ποια τους πατησε το τραμ το τελευταιο" :D

Τωρα στο πρόβλημα που δεν ειναι πρόβλημα αλλα η σκαστρα οπως σωστα σου είπανε.

Link to comment
Share on other sites

ίσως και να ισχύει αυτό....απλά το θέμα δη είναι το "φουσιγμα" της "σκαστρας"... δηλαδή ο κλασσικός ήχος p κάνει μια "σκαστρα"(δεν είμαι και τόσο άσχετος!χάχα) απλά m κάνει έναν μικρό τριγμό όταν και όπως περιέγραψα και όχι όλες τις ώρες....σαν ένα μικρό μεταλλικό ήχο αν το ακούω καλά...δη ξέρω αλήθεια....

Edited by Speedy
Greeklish
Link to comment
Share on other sites

όπως το είπες.παρεπιπτόντως έχω την έκδοση με τα 122....άλλα κάπως έτσι ακούγεται.στιγμιαία όταν αφήνεις ή δίνεις γκάζι κάνει αυτό τον θόρυβο.αλλά όχι πάντα

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση με τα 122 δεν εχει κομπρεσσορα οποτε αυτο που ακους δεν ειναι ο γνωστος "τριγμος της σκουριασμενης κουνιας"... που προερχεται απο την ηλεκτρομαγνητικη συμπλεξη στην αντλια νερου του κομπρεσσορα

Αλλαξε σκαστρα και βαλβιδα...και ξανα κανε δοκιμη ...

Και πες μας εδω παλι τα νεα σου...και τσην τελικη πιεσε τους στην εγγυηση για λυση

Link to comment
Share on other sites

ήδη έκλεισα ραντεβού για να τα ελέγξουν αυτά τα 2 από βδομάδα.υπάρχει περίπτωση αν δεν φανεί κάτι στο διαγνωστικό ή αν δεν ακουστεί ο ήχος αυτός να αρνηθούν να μου τα αλλάξουν?το λέω αυτό γιατί πραγματικά δεν τους πιάνεις πουθενά. ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

...μα ετσι και αλλιως η N75δεν ειναι αννιχνευσιμη η βλαβη και στην σκαστρα πολλες φορες δεν βγαζει... πιεσε τους...δεν ειναι δυνατον να πας εκει χωρις οντως να εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

ήδη έκλεισα ραντεβού για να τα ελέγξουν αυτά τα 2 από βδομάδα.υπάρχει περίπτωση αν δεν φανεί κάτι στο διαγνωστικό ή αν δεν ακουστεί ο ήχος αυτός να αρνηθούν να μου τα αλλάξουν?το λέω αυτό γιατί πραγματικά δεν τους πιάνεις πουθενά. ευχαριστώ πάντως.

Τοτε τι να σου αλλαξουν?

Link to comment
Share on other sites

+1 ειναι μαγοι οι τυποι εγω μαλωσα για να μου αλλαξουν την σκαστρα την οποια εβγαζε σαν σφαλμα το διαγνωστικο , μου ειπαν μπορει να φταει ο εγκεφαλος η το προγραμμα που φορας , μετα ανεβασα 185 παλμους αλλαξα 3 χρωματα και .......rocket.gif μου την αλλαξαν

Link to comment
Share on other sites

Οντως ... απο την αλλη δυστηχως.....οσο λιγοτερες εγγυησεις χρησιμοποιουν τοσο το καλυτερο ....Οτι ναναι...θελει κοπο και τροπο....να εχει κοσμο και να φωναζεις ...

Δεν θα ξεχασω το ρεζιλι που εκανα σε εναν τεχνικο συμβουλο της audi ο οποιος τολμησε να με πει ψευτη οτι η n75 εχει αισθητηρα...για καλη μου τυχυ ειχα εκτυπωμενο ssp και καποια οδηγια τοτε για το 5αρι.... δεν ηξερε που να κρυφτει...

Link to comment
Share on other sites

Τι του είπες? Οτι απλά κάνει θόρυβο?

Ο διαλογος ηταν:

Αλλάξτε μου παρακαλώ την σκαστρα και την βαλβιδα μεταγωγης.

Μαλιστα κυριε.

Ειχα ομως παει προετοιμασμένος, με τις εκτυπώσεις των λαθων απο το vagcom και στο εξής μεχρι να ληξη η εγγύηση ετσι θα κανω.

Πριν το παω για σέρβις θα το σκαναρω και τους πηγαίνω την εκτύπωση. upyours.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο διαλογος ηταν:

Αλλάξτε μου παρακαλώ την σκαστρα και την βαλβιδα μεταγωγης.

Μαλιστα κυριε.

Ειχα ομως παει προετοιμασμένος, με τις εκτυπώσεις των λαθων απο το vagcom και στο εξής μεχρι να ληξη η εγγύηση ετσι θα κανω.

Πριν το παω για σέρβις θα το σκαναρω και τους πηγαίνω την εκτύπωση. upyours.gif

Μιλησες με τον Σταύρο Φιλοσίδη? Ή με ηλεκτρολόγο απευθείας ? Γιατί συνήθως δεν ξέρουν τι τους γίνεται... Οπότε κατ' εξαίρεση δουλέψανε μια φορά σωστά!

Κατάλαβες γιατί το λέω...

Link to comment
Share on other sites

Ο διαλογος ηταν:

Αλλάξτε μου παρακαλώ την σκαστρα και την βαλβιδα μεταγωγης.

Μαλιστα κυριε.

Ειχα ομως παει προετοιμασμένος, με τις εκτυπώσεις των λαθων απο το vagcom και στο εξής μεχρι να ληξη η εγγύηση ετσι θα κανω.

Πριν το παω για σέρβις θα το σκαναρω και τους πηγαίνω την εκτύπωση. upyours.gif

Μηπως ετυχε να κρατας κανα περιστροφο στο δεξι σου χερι?γιατι πολυ γρηγορα εγινε αυτο το μαλιστα κυριε! new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Είχατε όλοι δίκιο για τη Ν75. Δυστυχώς έβγαλε "check engine" στο καντράν καθώς ταξίδευα για το weekend, αλλά όλα καλά. Μετά την αλλαγή της Ν75, έχω άλλο αμάξι. Το lag στις 3500 rpm εξαφανίστηκε και το αμάξι αρπάζει πολύ πιο εύκολα. Όποιος έχει ενδιασμούς για τη Ν75 ας την αλλάξει. Κόστος 42Ε + 20Ε εργατικά και διαγνωστικό (έδειξε "μειωμένη απόδοση τούρμπο" όπως μου είπε και ο τεχνικός).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.