Jump to content
VASILISTFSI

Passat - Καδένα / Τεντωτήρας [Όλα τα μοτέρ]

Recommended Posts

336.000?????/!!!!!!!!!:startle:....

Ωραια μας δινεις ελπιδες οτι θα αντεξουν και τα δικα μας fsi τοσο.

Εγω θα προτιμουσα γνησια ανταλακτικα και σαν δευτερη επιλογη την febi η οποια ειναι γερμανικη και προσφατα αλαξα τους θερμοστατες με febi και δουλεουν υποδειγματικα χωρις αυξομειωσεις στο δεικτη θερμοκρασιας και τα βελτιλατερ να εχουν την σωστη λειτουργια.Επισης να ανοιξετε το γραναζι του μεταβλητου και να το καθαρισετε αφου το επιθεωρησετε πρωτα για φθορες.

Edited by socrates
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , socrates said:

336.000?????/!!!!!!!!!:startle:....

Ωραια μας δινεις ελπιδες οτι θα αντεξουν και τα δικα μας fsi τοσο.

Εγω θα προτιμουσα γνησια ανταλακτικα και σαν δευτερη επιλογη την febi η οποια ειναι γερμανικη και προσφατα αλαξα τους θερμοστατες με febi και δουλεουν υποδειγματικα χωρις αυξομειωσεις στο δεικτη θερμοκρασιας και τα βελτιλατερ να εχουν την σωστη λειτουργια.Επισης να ανοιξετε το γραναζι του μεταβλητου και να το καθαρισετε αφου το επιθεωρησετε πρωτα για φθορες.

Μάλιστα γιατί βλέπω τιμές για το γρανάζι 300-500€. Επίσης νομίζω ότι είναι αυτός ο θόρυβος (σαν πετρελαιοκινητήρας) όταν ξεκινάει μερικές φορές κρύο. Σωστά δεν λέω;  Κανονικά δεν αλλάζεται και αυτό; Υπάρχουν σετ που το έχουν μέσα και όλα μαζί χωρίς την καδένα λαδιού βγαίνουν κάπου στα 280-300€.

Επίσης μια γνώμη για την φλάντζα; Αυθεντικη καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Εταιρία bugiad. Γνώμη;

Μακάρι να αντέξουν όλα τα πασσατακια τόσο πολύ όσο το δικό μου. Ακόμα αναρτήσεις να φανταστείς δεν έχω αλλάξει.

Edited by GeorgeSmirlis
Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά swag-febi bilstein-blue print ανήκουν στον ιδιο όμιλο.

 

και μάλιστα σε κάποια ανταλλακτικά τα febi με τα swag δεν έχουν καμια διαφορα μεταξύ τους.

 

 http://www.bilsteingroup.com/uk/brands/swag.html    

Link to comment
Share on other sites

Για το γραναζι που λες υπαρχουν διαφορα posts στο φορουμ απο παιδια που λενε οτι ανοιγεται και καθαριζεται.Επισης οτι μπορεις να δεις εαν εχει φθορα,συνηθως καποιο ελασμα που εχει εσωτερικα φευγει με το καιρο και δεν κρατα λαδι γιαυτο κανει θορυβο στο πρωινο ξεκινημα.Αντιπροσωπια μην περιμενεις να σου κανει τετοια επιθεωρηση θα σε βαλει να παρεις καινουργιο.Συζητησε το με τον μηχανικο σου περι γραναζιου εαν μπορει να το επιθεωρησει μηπως περνει καθαρισμα και γλιτωσεις αρκετα χρηματα.Το καλυτερο θα ηταν να βαλεις καινουργιο μιας και εχεις πολλα χλμ.Για φλατζα παρε γνησια.Γενικα αν μπορεις παρτα ολλα γνησια,ειναι κριμα να αστοχησει καποιο aftermarket ανταλακτικο και να ανοιγεις κινητηρα παλι.Για περιφεριακα πχ θερμοστατες πολαπλασιαστες θα μπορουσες να παρεις aftermarket διοτι και να αστοχουσε καποιο το κοστος θα ηταν μικρο.

Link to comment
Share on other sites

αν και σχεδόν όλα τα aftermarket σετάκια καδένας είναι φασον, θα σου έλεγα να αποκλείσεις τις febi και την swag, προσωπικα ότι βγάζουν είναι για πέταμα, κυριως τα σινεμπλόκ τους είναι τραγικά χαμηλής ποιότητας, δεν ξέρω τι μάρκες έχει για το δικό σου, εγώ θα κοιτούσα σε fai, skf ή ruville. Φλαντζα κεφαλής αν δεν πας σε γνήσια, κοίτα για elring, την victor reinz μακριά. Επίσης θες και μπουλόνια κεφαλής, καλά είναι να τα αλλάξεις και να μην ακούσεις όποιον σού πει ότι δεν παθαίνουν τίποτα.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχουμε κάποιο μαγαζί με ανταλλακτικά να προμηθευτώ τουλάχιστον τα βασικά; Πχ καδένες, τεντωτηρα, γλιστρες, φλάντζα βίδες. Για το γρανάζι βλέπουμε και μετά. 

Επίσης μου μένει η ερώτηση ακόμα ότι βλέπω διάφορα σετ που έχουν μέσα και το γρανάζι και βγαίνουν στα 250 με 300€ ενώ μόνο του αυτό έχει 450€. Τι γίνεται εδώ;

Link to comment
Share on other sites

https://m.onlinecarparts.co.uk/fai-autoparts-7814940.html 

Βρήκα αυτό. Είναι ότι χρειάζομαι για αλλαγή καδένας. Βέβαια έχει και έξτρα αλλά οκ.

Κάποια γνώμη;

Edited by GeorgeSmirlis
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , OMINUS said:

Πολύ καλή τιμή για αυθεντικά αλλά δεν βλέπω τον αριθμό κινητήρα μου πουθενά. (BLF)

Link to comment
Share on other sites

Αν η κωδική τον ανταλλακτικόν είναι ίδια με τα δικά σου δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα ???:huh: 

 

Πάρε και ένα τηλέφωνο να το σιγουρέψεις 100% δεν χάνεις τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πχ αυτη που λέει το site είναι αυτή: 03C109158H ενώ εγώ παίρνω την ίδια αλλά με Α στο τέλος. Έχει διαφορά; Ή ειναι διαφορετικές χρονολογίες;

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , GeorgeSmirlis said:

Μετά από 336.000χλμ και αφού είναι σκυλί έφτασε η ώρα να αλλάξω καδένα. Όχι δεν ακούγεται όταν ξεκινάει ούτε έχει πηδήξει δόντι. Όλα είναι καλά αλλά τα χιλιόμετρα γράψανε και ο φόβος για σπάσιμο υπάρχει τρανταχτος στο μυαλό μου. Έτσι θέλω να αλλάξω:

 

Καδένα χρονισμού

Καδένα λαδιού

Γρανάζι μεταβλητού

Γλιστρες-Τεντωτηρα

Και φλάντζα κυλινδροκεφαλης καλού κακού αφού θα ανοιχτει (βγει καδένα κτλ)

 

Τώρα το θέμα μου είναι τι εταιρία να προτιμήσω στα ανταλλακτικά; Τι προτεινετε εσείς; 

Υπάρχει δυνατότητα αγοράς και από εξωτερικο. 

 

Κάτι εταιρίες που βλέπω στο autodoc και maxxparts όπως swag και febi bilstein είναι καλές; Επίσης βλέπω μεγάλη απόκλιση σε τιμή aftermarket (37€) με την γνησια (115€) φλάντζα κυλινδροκεφαλης. Μιας και έχει υψηλή συμπίεση κτλ κτλ, να προτιμήσω την αυθεντική; 

 

Θέλω γνώμες και απόψεις, και συγγνώμη για το μακρυναρι. Ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

Στα 3 βίντεο θα δεις την διαδικασία αλλαγής του σετ χρονισμού σε FSI κινητήρα.

Όχι καπάκι μηχανής δεν έβγαλαν αλλά ούτε το ψευτοκάπακο βαλβίδων.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει αυτά. Φλάντζα θέλω να αλλάξω για λόγους συντήρησης και φόβου μην καεί μετά από λίγα χλμ μετά την αλλαγή καδένας και θέλει πάλι άνοιγμα. Εφόσον θα ανοιχτεί το μισό ας ανοιχτεί και το υπόλοιπο μισό.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , GeorgeSmirlis said:

Τα έχω δει αυτά. Φλάντζα θέλω να αλλάξω για λόγους συντήρησης και φόβου μην καεί μετά από λίγα χλμ μετά την αλλαγή καδένας και θέλει πάλι άνοιγμα. Εφόσον θα ανοιχτεί το μισό ας ανοιχτεί και το υπόλοιπο μισό.

Να ξέρεις ότι όταν βγαίνει το καπάκι της μηχανής για να ξανα μπει πρέπει να πλανιαριστεί.

Για να πάει για πλάνισμα πρέπει να ξεμονταριστεί. Δηλαδή εκκεντροφόροι έξω, ωστήρια έξω, βαλβίδες έξω, τσιμουχάκια βαλβίδων έξω.  

Μετά όλα αυτά πρέπει να μπουν στην θέση τους. Αν γίνει κακή τοποθέτηση σε ένα τσιμουχάκι ο κινητήρας θα καεί λάδι. Αν δεν πατήσουν σωστά οι βαλβίδες με το τρίψιμο για πατήσουν σε έναν κύλινδρο, ο κύλινδρος δεν θα έχει την σωστή συμπίεση.

Έχει κάψει ποτέ φλάντζα ο κινητήρας σου όλα αυτά τα χιλιόμετρα;

Αν  χρησιμοποιείς το γνήσιο αντιψυκτικό, αν οι σωλήνες του συστήματος ψύξης είναι σε άριστη κατάσταση, αν η αντλία του συστήματος ψύξης είναι σε άριστη κατάσταση  δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. 

Εγώ δεν πειράζω κάτι όταν δεν με ενοχλεί - απασχολεί.

 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , tsikis007 said:

Να ξέρεις ότι όταν βγαίνει το καπάκι της μηχανής για να ξανα μπει πρέπει να πλανιαριστεί.

Για να πάει για πλάνισμα πρέπει να ξεμονταριστεί. Δηλαδή εκκεντροφόροι έξω, ωστήρια έξω, βαλβίδες έξω, τσιμουχάκια βαλβίδων έξω.  

Μετά όλα αυτά πρέπει να μπουν στην θέση τους. Αν γίνει κακή τοποθέτηση σε ένα τσιμουχάκι ο κινητήρας θα καεί λάδι. Αν δεν πατήσουν σωστά οι βαλβίδες με το τρίψιμο για πατήσουν σε έναν κύλινδρο, ο κύλινδρος δεν θα έχει την σωστή συμπίεση.

Έχει κάψει ποτέ φλάντζα ο κινητήρας σου όλα αυτά τα χιλιόμετρα;

Αν  χρησιμοποιείς το γνήσιο αντιψυκτικό, αν οι σωλήνες του συστήματος ψύξης είναι σε άριστη κατάσταση, αν η αντλία του συστήματος ψύξης είναι σε άριστη κατάσταση  δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. 

Εγώ δεν πειράζω κάτι όταν δεν με ενοχλεί - απασχολεί.

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει καψει ποτε φλαντζα και ο κινητηρας καει ελαααχιστοοο λαδι, σχεδον τιποτα. Το αντιψυκτικο παντα ειναι στη σωστη αναλογια και οξυτητα. Για σωληνες και αντλια δεν εχω ιδεα, θα ελεγχθουν οταν παει για αλλαγη καδενας. Αρα να ξεχναω την αλλαγη φλαντζας σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , tsikis007 said:

Να ξέρεις ότι όταν βγαίνει το καπάκι της μηχανής για να ξανα μπει πρέπει να πλανιαριστεί.

Για να πάει για πλάνισμα πρέπει να ξεμονταριστεί. Δηλαδή εκκεντροφόροι έξω, ωστήρια έξω, βαλβίδες έξω, τσιμουχάκια βαλβίδων έξω.  

Μετά όλα αυτά πρέπει να μπουν στην θέση τους. Αν γίνει κακή τοποθέτηση σε ένα τσιμουχάκι ο κινητήρας θα καεί λάδι. Αν δεν πατήσουν σωστά οι βαλβίδες με το τρίψιμο για πατήσουν σε έναν κύλινδρο, ο κύλινδρος δεν θα έχει την σωστή συμπίεση.

Έχει κάψει ποτέ φλάντζα ο κινητήρας σου όλα αυτά τα χιλιόμετρα;

Αν  χρησιμοποιείς το γνήσιο αντιψυκτικό, αν οι σωλήνες του συστήματος ψύξης είναι σε άριστη κατάσταση, αν η αντλία του συστήματος ψύξης είναι σε άριστη κατάσταση  δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. 

Εγώ δεν πειράζω κάτι όταν δεν με ενοχλεί - απασχολεί.

 

Για ποιο λογο να πλανιαριστει?? Δεν εχει καψει φλαντζα για να εχει αρπαξει.

Σε 2 μοτερ που χρειαστηκε να κατεβασω κεφαλαρι για αλλο λογο και οχι για φλαντζα, δεν πλανιαριστηκαν τα κεφαλαρια, αλλα οπως λες αλλαχτηκαν τα τσιμουχακια προλυπτικα μιας και βγηκε το κεφαλαρι και τριφτικαν βαλβιδες. Ολα οκ. Το προβλημα συνηθως ειναι οταν καψει φλαντζα, εκει ελενχεις και τα δυο, κεφαλη και μπλοκ για ευθητητα, συνηθως τα κεφαλαρια λογω υλικου την πατανε. Λογικα ο νηματοθετης το αμαξι θα το παει σε καποιον εξηδηξευμενο και γνωστη για αυτην την δουλεια και οχι σε οποιον οποιον. 

Γνωμη μου καλα θα κανει να κατεβασει κεφαλαρι, ενα καθαρησμα και μια ανανεωση θα το χρειαζεται, αλλα και απο την αλλη σε αυτα τα km εγω θα εκανα και μια αλλαγη ελατηρια πιστονιου, αν σκοπευει να το κρατησει το αμαξι. Το κοστος μεν θα ξεφυγει αρκετα απο μια συνθηθησμενη αλλαγη καδενας που εχει σκοπο να κανει.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , dasauto said:

Για ποιο λογο να πλανιαριστει?? Δεν εχει καψει φλαντζα για να εχει αρπαξει.

Σε 2 μοτερ που χρειαστηκε να κατεβασω κεφαλαρι για αλλο λογο και οχι για φλαντζα, δεν πλανιαριστηκαν τα κεφαλαρια, αλλα οπως λες αλλαχτηκαν τα τσιμουχακια προλυπτικα μιας και βγηκε το κεφαλαρι και τριφτικαν βαλβιδες. Ολα οκ. Το προβλημα συνηθως ειναι οταν καψει φλαντζα, εκει ελενχεις και τα δυο, κεφαλη και μπλοκ για ευθητητα, συνηθως τα κεφαλαρια λογω υλικου την πατανε. Λογικα ο νηματοθετης το αμαξι θα το παει σε καποιον εξηδηξευμενο και γνωστη για αυτην την δουλεια και οχι σε οποιον οποιον. 

Γνωμη μου καλα θα κανει να κατεβασει κεφαλαρι, ενα καθαρησμα και μια ανανεωση θα το χρειαζεται, αλλα και απο την αλλη σε αυτα τα km εγω θα εκανα και μια αλλαγη ελατηρια πιστονιου, αν σκοπευει να το κρατησει το αμαξι. Το κοστος μεν θα ξεφυγει αρκετα απο μια συνθηθησμενη αλλαγη καδενας που εχει σκοπο να κανει.

Εννοείς τα δακτυλίδια στα πιστόνια; Νομίζω ξεφεύγει πολύ η τιμή για όλα αυτά. Με βλέπω μόνο αλλαγή σετ καδένας για να καθαρίζω. Το αυτοκίνητο υπάρχει στόχος να κρατηθεί για άλλες 100-150.000 χλμ αν αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ελατηρια λεγονται στα πιστονια, αλλα θα ξεφευγεις αρκετα, αν ειναι να το κρατησεις καποια στιγμη να το κανεις, αλλιως το αφηνεις ως εχει με αλλαγη καδενας και οταν θα δεις οτι αρχιζει να τσιμπαει λαδια, τοτε προχωρας ή...το πουλας.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι στη θεση σου δεν θα αλλαζα τπτ.

η καδενα οταν αρχιζει να θελει αλλαγη θα στο πει η ιδια.

θα μπεις σε λουκι αν ανοιξεις μοτερ...

να αφου το ανοιξα ας κανω κ αυτο κ αυτο και το αλλο και παει λεγοντας.

υπαρχουν εξω αυτα τα μοτερ με πολλαπλασια χιλιομετρα απ το δικο σου και δεν εχουν κανει κιχ

μη σε τρωει τωρα να βαλεις μπελαδες εκει που δεν εχεις απλα και μονο επειδη ετσι σκεφτηκες.

κριμα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Μισο δηλαδη δεν υπαρχει ενα οριο αντοχης? πχ 300.000χλμ? Δηλαδη αν σπασει και παρει και το μοτερ μαζι θα λεω,εεε δεν εβγαλε λαμπακι εεε δεν ακουγοταν??

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κακό δεν θα κάνεις αν την αλλάξεις...

 

Έχεις είδη 300.000??? Αν δεν κάνω λάθος.

 

Εγώ στην θέση σου θα έκανα μια αλλαγή, μπορεί ναι μεν να είναι καδένα. 

Αλλά δεν μπορείς να ξέρεις με τόσα χιλιόμετρα τι μπορεί να συμβεί.

 

Είναι μια σπάνια περίπτωση βέβαια..

 

Αλλά οκ λες η καδένα αντέχει, η γλυστρες που είναι στην καδένα αυτές είναι πλαστικές φαγωνονται. 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , OMINUS said:

Κοίτα κακό δεν θα κάνεις αν την αλλάξεις...

 

Έχεις είδη 300.000??? Αν δεν κάνω λάθος.

 

Εγώ στην θέση σου θα έκανα μια αλλαγή, μπορεί ναι μεν να είναι καδένα. 

Αλλά δεν μπορείς να ξέρεις με τόσα χιλιόμετρα τι μπορεί να συμβεί.

 

Είναι μια σπάνια περίπτωση βέβαια..

 

Αλλά οκ λες η καδένα αντέχει, η γλυστρες που είναι στην καδένα αυτές είναι πλαστικές φαγωνονται. 

Βρε το παραμικρό τώρα μπορει να γίνει αλλά χτυπά ξύλο. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που στις 90 με 150.000χλμ πήδηξαν δόντι ή κόπηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.