Jump to content
Dartaholics

Άλλο Χρώμα Βιδες Στη Πορτα...Την Αποψη Σας!

Recommended Posts

Θα ήθελα την αποψη σας παρακαλώ σε κάτι που με απασχολεί.

Πριν μια βδομάδα πήρα απο βελμαρ στη κηφισιας ένα golf plus 1,4 tsi dsg του 2007 με 52.000 χλμ και πλήρες book service.

Με εγγυηση ατρακαριστου πραγματικών χλμ κτλ...

Μέσα στο book service είχε την άδεια του προηγούμενου κατόχου καθώς και όλες τις αποδείξεις απο τα σερβις κτλ απο τη καρεντα.

Το ΑΜΑΞΙ ανήκε στη bnb baribas και μέσα απο τις αποδείξεις βρήκα το τηλ της κοπέλας που το είχε. Της εξήγησε ότι το ήθελα μιας και πλέον έκανα οικογένεια και ήθελα να μου πει το ιστορικό του αμαξιου.

Μου διαβεβαίωσε πως το είχε στη κατοχή της να πηγαίνει μόνο στη δουλειά και τοπικά με τη μικρή κορούλα της καθώς επίσης ότι το ΑΜΑΞΙ ήταν ατρακαριστο με μόνο μερικά μικρά σημάδια καθημερινότητας που όντως υπήρχαν στο ΑΜΑΞΙ. Επίσης μου είπε για ένα πρόβλημα της τουρμπινας που το άλλαξαν στην εγγυηση και ότι είχε μετανιώσει που άλλαξε ΑΜΑΞΙ απο την εταιρεία γτ και το dsg την είχε βολέψει απίστευτα. Μου είπε να το πάρω και ότι το είχε αποκλειστικά εκείνη.

Λοιπόν σήμερα χαζευοντας μιας και σε άδεια το ΑΜΑΞΙ είδα ότι στη πορτα του οδηγού αντί για μπλε βιδες όπως είναι και το ΑΜΑΞΙ έχει τρεις λευκές βιδες.

Σε μια απόδειξη απο καρεντα γράφει έλεγχος πόρτας γτ δεν άνοιγε εύκολα η κάτι τέτοιο.

Επίσης η πορτα επάνω έχει κανονικά κάποια μικρά σημαδακια όπου αν είχε βγει για να βαφτει κτλ λογικά θα έπρεπε να τα είχαν καλύψει κ αυτα και Τεσπα είναι αβαφη σίγουρα.

Μπορει κάποιος να μου τι μπορει να παίζει;

Επίσης αν για κάποιο λόγο είχαν βγάλει τις βιδες δεν θα έβαζαν πάλι πισω τις ίδιες που είναι και στο χρώμα του αμάξωματος;

Η κοπέλα επέμενε ότι δεν έχει πειραχτει τίποτα, στη βελμαρ μου είπαν ότι δεν το έχουν αγγίξει το αμαξι, και μου έδωσε και εγγυηση ατρακαριστου σασι όμως όπως όλοι κάνουν.

Επίσης στα μουλωχτα είδα ότι η βελμαρ το είχε αγοράσει 8000 απο τη bnb baribas άρα αποκλείεται να έδινε η βελμαρ τόσα λεφτα για ένα αμαξι σε χάλια κατασταση μιας και εγω το αγόρασα στα 9600.

Πραγματικα δεν μπορω να καταλάβω γτ άλλο χρώμα βιδες.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι είναι μόνο οι 3 μεγάλες βιδες στη πορτα. Όλα τα αλλα φαίνονται απειραχτα.

Επειδη είμαι διακοπές ήθελα την αποψη σας και μόλις γυρίσω θα πάω αμέσως να το τσεκάρω.

Επικοινωνώντας πάλι με την κοπέλα που το είχε μου επιβεβαίωσε ότι εκτός απο ένα μικρο βαθουλωμα που είχε στη πορτα δεν είχε τίποτε άλλο.

Κοιτάζοντας και τα χαρτιά σερβις απο την αντιπροσωπεία είδα ότι έχουν ελέγξει το αριστερό φλας του καθρέπτη και γράφουν ψάξιμο και το μηχανισμό του παραθυρου. Οπότε κάποια καλωδιωση έχουν κοιτάξει εκει στη σύνδεση της πόρτας με το ΑΜΑΞΙ.

Τώρα γτ έβαλαν άλλο χρώμα βιδες κανείς δεν ξέρει.

Edited by Dartaholics
Link to comment
Share on other sites

Mάλλον τις μπέρδεψαν από κάποιο άλλο αυτοκίνητο λόγω φόρτου εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο δεν έχω αφήσει ποτε στη ζωή μου ΑΜΑΞΙ μόνο του για σερβις.

Πολύ ΚΑΛΑ κάνεις!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω και να το τσεκάρω πάλι αλλα είναι βέβαιος ότι δεν έχει κάτι πιο σοβαρό. Πολυ πολυ θα περάσω λίγο μπλε εκει τις βιδες να μου φύγει η ιδέα που το βλέπω.

Τεσπα τι να πει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτα που έχω συναντήσει διόλου απίθανο. Γι αυτο δεν έχω αφήσει ποτε στη ζωή μου ΑΜΑΞΙ μόνο του για σερβις.

+ 1000 και αν το συνεργείο δεν το δέχεται αυτό απλά αλλάζεις συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και μονος σου να τσεκάρεις αν το αυτοκίνητο ειναι ξαναβαμμένο και σε ποια σημεία με το παρακάτω εργαλείο

http://www.ebay.com/itm/CRASH-CHECK-CAR-PAINT-METER-TESTER-NEW-FREE-SHIPPING-/280562551088?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4152d4c930

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ξανά βαμμένο το αμαξι 99%.. Κάποια άλλη παπατζα έχουν κάνει εκει όταν έλεγχαν τον καθρέπτη και το μηχανισμό του παραθυρου. Τεσπα.

Νίκο διάβασα πολλα άρθρα σου περι κινεζικών οθονων και θα ήθελα κάποια στιγμη την αποψη σου. Μιας και έχω το παλιό rcd που δεν παίζει καν mp3 θέλω μελλοντικά να κάνω την αλλαγη. Εμένα ούτως η αλλως δεν έχει και χειριστήρια στο τιμονι οπότε θέλω κάτι plug and play να μη πληρώνω τσάμπα και εργασία τοποθέτησης. Να παiζει και κανά στικακι κτλ. Αν έχεις κάτι οικονομικο να προτείνεις με όλα τα κομφορ τηλεόραση κάμερα οπισθοποριας κτλ θα ήθελα να το ακούσω. Αν θές και μπορείς στείλε μου ένα pm.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επιεδή και εγώ αγόρασα πρόσφατα Golf tsi 1.4 me 56.000 klm (2007) απλά να σου πω ότι η εγγύηση της ΒΕΛΜΑΡ (stock center) μιλάει ΜΟΝΟ για ατρακάριστο βασικό αμάξωμα (θόλοι κλπ) και όχι για πόρτες, φανάρια κλπ.

Ένας τρόπος να ελέγξεις το αυτοκίνητο είναι να ζητήσεις από τον ασφαλιστή σου να δει στο σύστημα της ένωσης ασφαλιστικών εταιριών αν έχει υποβάλλει δήλωση το αμάξι και μετά να ζητήσεις από την εταιρία leasing (Hertz λογικά θα είναι για εσένα) πλήρες ανάλυση service (όχι μόνο το booklet - η Hertz πάει και σε δικά της συνεργεία μετά τα 2 χρόνια που λήγει η εγγύηση) και σε ποιο συνεργείο το πήγαινε.

Εγώ ακύρωσα παραγγελία γιατί όταν μου έδωσαν αριθμό πνακίδας (ένα Golf tsi, trendline, 52400 klm, 2007, γκρι) βρήκα ότι είχε συνολικά από το 2010 έως το 2012 εμπλακεί σε 4 ατυχήματα με ίδιες ζημιές 4.500 eur.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία δήλωση ζημιάς για το αμαξι και επίσης όλα τα σερβις έχουν γίνει στην αντιπροσωπεία. Η ίδια η κοπέλα που το είχε το πήγαινε το ΑΜΑΞΙ. Και υπάρχουν όλα τα τιμολόγια μέσα στο ΑΜΑΞΙ απο τα σερβις.

Κάπου εκει που ελεγξαν το αριστερό φλας στο καθρέπτη την καλωδιωση έγινε η χαζομαρα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο χρώμα οι βίδες; Θα τρελαθούμε τώρα; κάτι έχει παίξει........ελπίζω όχι πολύ κακό για τον τελικό αγοραστή!! Δεν υπάρχει το διαφορετικό χρώμα πουθενά!!!!! πόσο μάλλον σε βίδες στην πόρτα που θα φαίνονταν και αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. Πραγματικα απορω. Η μονη ένδειξη στο ΑΜΑΞΙ είναι έλεγχος αριστερού φλας και μάλιστα είχε και ένδειξη "ψάξιμο" απο τη καρεντα και ο μηχανισμός παραθυρου στην ίδια πορτα του οδηγού. Επίσης η κοπέλα που το είχε ότι χτυπηματακι μου περιέγραψε υπήρχε κανονικά πάνω στη πορτα. Είναι σίγουρα αβαφη και ατρακαριστη.. Τώρα το τι έχει γίνει δεν θα το μάθω ποτε μου φαίνεται.

Ότι έχει πειραχτει εκει για να ελέγξουν την καλωδίωση φαίνεται σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα που το είχε (μίλησα και με το άντρα της που αυτός το είχε παει συνεργειο) μου είπε ότι το κράτησαν 3 μέρες για να φτιάξουν το φλας.Τους έβγαλε τη πίστη να βρουν να τι είναι. Επίσης στα χαρτιά του σερβις γράφει ότι έχει γίνει έλεγχος και στο στοπ της πόρτας.

Μέσω του ασφαλιστη μου βρήκα ότι δεν έχει τίποτα απο ζημιές εκει γτ ήταν ασφαλισμενο κανονικα στη generalli τόσα χρόνια.

Οι 3 βιδες είναι λες και έχουν βγει απο λευκό vw.

Αφου δεν είναι απο στουκα η άλλη πορτα, δεν μπορω να βγάλω και άλλη άκρη το παράτησα και απλα απολαυμβανω το αμαξακι μου.

Θα πάρω ένα χρώμα απο τη vw του αμάξωματος μου θα περάσω και τις βιδες να μη της βλέπω και τελείωσε η ιστορία.

3 φορές μίλησα με το ζευγάρι που το είχε πριν απο τη bnb baribas και τα παιδια πολυ φιλικά ήταν τρέλα ευχαριστημένοι με το ΑΜΑΞΙ. Λυποντουσαν που το έχασαν γτ το άλλαξε η εταιρεία της γυναίκας. Τώρα τι να πω.

Απλα το απολαυμβανω...

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα που το είχε (μίλησα και με το άντρα της που αυτός το είχε παει συνεργειο) μου είπε ότι το κράτησαν 3 μέρες για να φτιάξουν το φλας.Τους έβγαλε τη πίστη να βρουν να τι είναι. Επίσης στα χαρτιά του σερβις γράφει ότι έχει γίνει έλεγχος και στο στοπ της πόρτας.

Μέσω του ασφαλιστη μου βρήκα ότι δεν έχει τίποτα απο ζημιές εκει γτ ήταν ασφαλισμενο κανονικα στη generalli τόσα χρόνια.

Οι 3 βιδες είναι λες και έχουν βγει απο λευκό vw.

Αφου δεν είναι απο στουκα η άλλη πορτα, δεν μπορω να βγάλω και άλλη άκρη το παράτησα και απλα απολαυμβανω το αμαξακι μου.

Θα πάρω ένα χρώμα απο τη vw του αμάξωματος μου θα περάσω και τις βιδες να μη της βλέπω και τελείωσε η ιστορία.

3 φορές μίλησα με το ζευγάρι που το είχε πριν απο τη bnb baribas και τα παιδια πολυ φιλικά ήταν τρέλα ευχαριστημένοι με το ΑΜΑΞΙ. Λυποντουσαν που το έχασαν γτ το άλλαξε η εταιρεία της γυναίκας. Τώρα τι να πω.

Απλα το απολαυμβανω...

Καλοτάξιδο να είναι και να το χαρείτε με υγεία!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.