Jump to content
geologist

Πιθανή (;) Λύση Στην Κατανάλωση Λαδιού (Gti)

Recommended Posts

κακο αυτο γιατι δεν θα εχουμε συντομα νεα σου :p αλλα οκ εσυ ξερεις αν μαζεψεις κανενα χιλιομετρα μπες στον κοπο και κανε μια ενιμερωση.

σιγουρα!!!ετσι και αλλιως καθε μερα μπαινω μεσα στο φορουμ οποτε οτι νεο θα το αναφερω αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή υπάρχουν τρία τόπικ για το πρόβλημα, με αποτέλεσμα να ψαχνόμαστε και πολλοί να αναγκάζονται να ξαναποστάρουν το ίδιο μήνυμα, αποφάσισα να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα, ώστε να βλέπουμε εδώ τις εξελίξεις.

Υπενθυμίζω ότι η οδηγία ήταν "αλλαγή του σωλήνα αναθυμιάσεων λαδιού και update στον εγκέφαλο".

Αρκετοί κάναμε τη συγκεκριμένη "επισκευή" χτες και σήμερα. Η αλλαγή του σωλήνα είναι υπόθεση 15 λεπτών.

Παρακαλούνται όσοι φίλοι έχουν κάποια εξέλιξη να ενημερώνουν εδώ.

Κάποιος φίλος έγραψε σε άλλο τόπικ ότι είχε ενημέρωση για λύση στο 80% των περιπτώσεων. Αυτό δε με ενθαρρύνει ιδιαίτερα, γιατί, φίλοι μας Γερμανοί, ή βρήκαμε την αιτία του προβλήματος ή δεν τη βρήκαμε. Αν τη βρήκαμε, δε δικαιολογείται τίποτα λιγότερο από 100%.

Εύχομαι μόνο σε λίγο καιρό να βγει η λέξη "πιθανή" από τον τίτλο του θέματος.

Καλησπερα παιδια,

Η οδηγια αυτη σας δοθηκε πως ακριβως; Πηγατε στην αντιπροσωπεια για το γνωστο προβλημα της καταναλωσης λαδιου και ακολουθησατε δηλαδη την διαδικασια (μετρηση κτλ) και η οδηγια που δοθηκε ηταν αλλαγη του σωληνα αναθυμιασεων και update στον εγκεφαλο, αντι για αλλαγη ελατηριων (η μοτερ) που εκαναν μεχρι προσφατα;

Τωρα προφανως και ειναι νωρις για να πουμε αν αυτο η οτιδηποτε αλλο ειναι η λυση στο προβλημα οπως κ να χει παντως...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Η οδηγια αυτη σας δοθηκε πως ακριβως; Πηγατε στην αντιπροσωπεια για το γνωστο προβλημα της καταναλωσης λαδιου και ακολουθησατε δηλαδη την διαδικασια (μετρηση κτλ) και η οδηγια που δοθηκε ηταν αλλαγη του σωληνα αναθυμιασεων και update στον εγκεφαλο, αντι για αλλαγη ελατηριων (η μοτερ) που εκαναν μεχρι προσφατα;

Τωρα προφανως και ειναι νωρις για να πουμε αν αυτο η οτιδηποτε αλλο ειναι η λυση στο προβλημα οπως κ να χει παντως...

Καλημερα,

Σε εμενα η οδηγεια ηρθε οταν πηγα για τον τυπικο ελεγχο μιλησα με τον αντιπροσωπο μου και αυτος μιλησε για λυση του προβληματος. Του εστειλαν με mail τι θα χρειαστει να αλλαξουμε το οποιο και μου διαβασε ( βαλβιδα, σωλινακια αναθημιασεων και update τον εγκεφαλο), και τωρα περιμενουμε τα ανταλλακτικα. Ο μηχανικος μου ειπε και οτι αλλαζανε τα ελατηρια σε καποιους αλλα τελικα δεν ηταν αυτη η λυση. Νωρις ειναι αλλα τα πρωτα σχολεια και η δοκιμη του Leftou οπως θα διαβασες εχει θετικα αποτελεσματα αρα ελπιζουμε να ειναι κ η τελικη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Σε εμενα η οδηγεια ηρθε οταν πηγα για τον τυπικο ελεγχο μιλησα με τον αντιπροσωπο μου και αυτος μιλησε για λυση του προβληματος. Του εστειλαν με mail τι θα χρειαστει να αλλαξουμε το οποιο και μου διαβασε ( βαλβιδα, σωλινακια αναθημιασεων και update τον εγκεφαλο), και τωρα περιμενουμε τα ανταλλακτικα. Ο μηχανικος μου ειπε και οτι αλλαζανε τα ελατηρια σε καποιους αλλα τελικα δεν ηταν αυτη η λυση. Νωρις ειναι αλλα τα πρωτα σχολεια και η δοκιμη του Leftou οπως θα διαβασες εχει θετικα αποτελεσματα αρα ελπιζουμε να ειναι κ η τελικη λυση.

Ελπιζουμε.. Ελατηρια αλλαζαν (οπως κ στα gti απ'οσο ξερω) αλλα και μοτερ. Εχω αλλαξει και εγω ελατηρια και μενα στην αρχη στα πρωτα χιλιαδες χλμ δεν εκαιγε σταγονα. Τωρα ειμαι περιπου 10000χλμ απο την αλλαγη και καιει λιγο σχετικα (για τα στανταρ τους-περιπου 200-300ml)

Καλο θα ειναι βεβαια να βρεθει επιτελους μετα απο τοσο καιρο μια λυση να βοηθησει αυτους που εχουν σοβαροτερο προβλημα και εμας να ησυχασουμε επιτελους με αυτο το θεμα.

Edited by spiros23
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζουμε.. Ελατηρια αλλαζαν (οπως κ στα gti απ'οσο ξερω) αλλα και μοτερ. Εχω αλλαξει και εγω ελατηρια και μενα στην αρχη στα πρωτα χιλιαδες χλμ δεν εκαιγε σταγονα. Τωρα ειμαι περιπου 10000χλμ απο την αλλαγη και καιει λιγο σχετικα (για τα στανταρ τους-περιπου 200-300ml)

Καλο θα ειναι βεβαια να βρεθει επιτελους μετα απο τοσο καιρο μια λυση να βοηθησει αυτους που εχουν σοβαροτερο προβλημα και εμας να ησυχασουμε επιτελους με αυτο το θεμα.

200 με 300 συμπλιρωνεις στα ποσα χιλιομετρα? ανα 1000?
Link to comment
Share on other sites

Ναι ανα 1000χλμ ειναι η καταναλωση που σου λεω..

Μαλιστα. τι να πω ισως χρειαζεσε και εσυ αυτη την αλλαγη που λενε τωρα. μακαρι να ειναι αυτο το προβλημα σου κ ολων μας.
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. τι να πω ισως χρειαζεσε και εσυ αυτη την αλλαγη που λενε τωρα. μακαρι να ειναι αυτο το προβλημα σου κ ολων μας.

Η μετρηση πριν την αλλαγη ελατηριων εδειξε 160γραμμαρια στα 100χλμ, δηλαδη αναλογικα περιπου 1,5 λιτρο λαδι στα 1000... :crazy:

Οποτε σε σχεση με εκεινο θεωρω που ειμαι πολυ καλα τωρα.. Βεβαια δεν θα ελεγα οχι σε καποια λυση και να μην εκαιγε σταγονα το αμαξι μετα, αλλα δεν ειμαι μονο εγω, ειναι κ αλλα παιδια που εχουν ταλαιπωρηθει περισσοτερο με αλλαγες μοτερ, ελατηριων κτλ και ταλαιπωρουνται ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή υπάρχουν τρία τόπικ για το πρόβλημα, με αποτέλεσμα να ψαχνόμαστε και πολλοί να αναγκάζονται να ξαναποστάρουν το ίδιο μήνυμα, αποφάσισα να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα, ώστε να βλέπουμε εδώ τις εξελίξεις.

Υπενθυμίζω ότι η οδηγία ήταν "αλλαγή του σωλήνα αναθυμιάσεων λαδιού και update στον εγκέφαλο".

Αρκετοί κάναμε τη συγκεκριμένη "επισκευή" χτες και σήμερα. Η αλλαγή του σωλήνα είναι υπόθεση 15 λεπτών.

Παρακαλούνται όσοι φίλοι έχουν κάποια εξέλιξη να ενημερώνουν εδώ.

Κάποιος φίλος έγραψε σε άλλο τόπικ ότι είχε ενημέρωση για λύση στο 80% των περιπτώσεων. Αυτό δε με ενθαρρύνει ιδιαίτερα, γιατί, φίλοι μας Γερμανοί, ή βρήκαμε την αιτία του προβλήματος ή δεν τη βρήκαμε. Αν τη βρήκαμε, δε δικαιολογείται τίποτα λιγότερο από 100%.

Εύχομαι μόνο σε λίγο καιρό να βγει η λέξη "πιθανή" από τον τίτλο του θέματος.

εσυ φιλε μου πως τα πας μετα την αλλαγη?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ούτε 200 χλμ δεν έχω κάνει. Δε δουλεύω τώρα, καθότι είμαι εκπαιδευτικός (μη βαράτε ρε, εγώ είμαι απ' τους

:p ).

Μου έκοψε και την πίστωση (λέμε τώρα) ο βενζινάς μου, μάλλον θα αργήσω να κάνω 2000 χλμ.

Η αγωνία μου εννοείται δεν περιγράφεται, αλλά πάντως θα ενημερώσω εδώ το συντομότερο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ούτε 200 χλμ δεν έχω κάνει. Δε δουλεύω τώρα, καθότι είμαι εκπαιδευτικός (μη βαράτε ρε, εγώ είμαι απ' τους

:p ).

Μου έκοψε και την πίστωση (λέμε τώρα) ο βενζινάς μου, μάλλον θα αργήσω να κάνω 2000 χλμ.

Η αγωνία μου εννοείται δεν περιγράφεται, αλλά πάντως θα ενημερώσω εδώ το συντομότερο δυνατό.

εντυπωσιακό!! πάντα τέτοια!

τώρα για το πρόβλημα ελπίζω πραγματικά να το σκέφτεστε και να γελάτε.. ο χρόνος (σ.σ. τα χιλιόμετρα) θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν τελικά αυτή είναι η λύση...ΠΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΟΙ είναι οι γερμανοί;

τόσο καιρό χαμπάρι;

αλλάζανε κινητήρες και ελατήρια χύμα και τελικά ήταν κάτι το τόσο απλό;

δε του πέρασε κανενός από το μυαλό δηλαδή;μιλάμε για πρόβλημα που υπάρχει καιρό δεν είναι καινούριο...

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο γυρισα απο την αντιπροσωπια, μου αλλαξαν κ εμενα βαλβιδα σωλινακι αναθημιασεων και μου εκαναν update τον εγκεφαλο, το πηγα μια βολτα πριν ερθω σπιτι οχι πουθενα μακρια απλα να δω αν ειναι ολα οκ κ ηταν ολα κομπλε. τωρα μενει η δοκιμη, αντε να δουμε κ ο θεος βοηθος. ;)

Link to comment
Share on other sites

πήρα τηλ στην αντιπροσωπεία τις Λάρισας και μου είπαν ότι έχει βγει σχετική οδηγία αλλά δεν έχουν ανταλλακτικά ακόμα. όποτε περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ εμένα έτσι μου είπαν κ μετά από τρεις μέρες τα είχαμε κ σήμερα τα βάλαμε! Λίγο υπομονή κ θα έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

H σχετική οδηγία έχει βγεί για όλα τα polo gti είτε έχουν μικρή , είτε μεγάλη είτε φυσιολογική κατανάλωση λαδιού ? ? ?

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το update στον εγκέφαλο γιατί το κάνουν? μήπως για να κατεβάσουν τα άλογα όπως είχαν κάνει στο golf GT ?

Link to comment
Share on other sites

όταν μαζέψω κανα φράγκο να κάνω τη δυναμομέτρηση θα σου πω αν έκαναν κάτι τέτοιο...(πάντως το αμάξι καλύτερο το λες, χειρότερο από ό,τι πριν όχι!)

Edited by Leftos
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που ρώτησα μου είπαν ότι μόνο αν καίει λάδια στα αλλάζουν αλλιώς όχι . Τώρα τι ισχύει ? Αλλάζουν σε όλους η όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.