Jump to content
geologist

Πιθανή (;) Λύση Στην Κατανάλωση Λαδιού (Gti)

Recommended Posts

Το δικό μου μάλλον συνεχίζει να καίει....... συνεχίζει να βγάζει ντουμάνι πίσω (σε συγκεκριμένο σημείο που το παρακολουθώ καθημερινά) ίσως λίγο λιγώτερο και συνεχίζει να μαυρίζει τις εξατμίσεις πίσω....

και όσο δε γουστάρω να του βάζουν χέρι.... με βλέπω και μένα για κινητήρα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά να ενημερώσω και γω που έχω ήδη αλλάξει έναν κινητήρα στα 8500km και άλλαξα και σωλήνακια στον καινουργιο πριν 2000km (συνολικά έχω 23200km με τον 2ο 15000 και στάνταρ κατανάλωση 1000ml /1000km ανεξάρτητως κινητήρα)...στην πρώτη μέτρηση μετα το σωλήνακια είχα 160ml/1000km στην δεύτερη πριν 2 μέρες 650ml/1000km.μολις είδαν οτι δεν υπάρχει βελτίωση (αυτή που έπρεπε οχι 650ml/1000km) έβαλαν το αμάξι στον εγκέφαλο και άνοιξαν εντολή για τη μη λύση του προβλήματος.Αποτελεσμα;Αύριο βάζω τον καινούργιο 3ο έν σειρά κινητήρα ο οποίος έχει αλλα χαρακτηριστικά εν ολίγης ειναι βελτιωμένος και απ οτι μου είπε μάστορας έχει αλλα μέταλλα και διαφορετικό κωδικό..περισσότερα αύριο μεσημέρι που θα δω τον κινητήρα πριν λυθεί βίδα στο αυτοκίνητο.το όλο θέμα πλέον ειναι ένα ακριβό (21000 ευρώ ήταν αυτα) και κακόγουστο αστείο....

Για κοίτα τον κωδικό από τον καινούργιο κινητήρα να δούμε αν όντως είναι καινούργιος!!

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα τον κωδικό από τον καινούργιο κινητήρα να δούμε αν όντως είναι καινούργιος!!

Ναι αν έχεις τον κωδικό του κινητήρα πες τον μας φίλε.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εστω οτι δεν λυθει το προβλημα ουτε μετα την αλλαγη κιμητηρα τι γινεται μετα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε θοδωρη πες το κωδικο γιατι και γω χθες πηρα το οκ για κινητηρα και περιμενω να ερθει το μοτερ αφου σημερα εγινε η παραγγελια

ρε παιδια εστω οτι δεν λυθει το προβλημα ουτε μετα την αλλαγη κιμητηρα τι γινεται μετα?

θα αλλαζεις μεχρι να λυθει :crazy:

παρτε το οσο μπορειτε στη πλακα για το θεματακι πια ειναι για κλαματα

Link to comment
Share on other sites

Ζητήστε αλλαγή μοντέλου εντός VW και πάρτε άλλο με πλήρη επιστροφή χρημάτων......δεν μπορεί να παίζουν με τον ιδρώτα μας κάποιοι κύριοι....

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Ζητήστε αλλαγή μοντέλου εντός VW και πάρτε άλλο με πλήρη επιστροφή χρημάτων......δεν μπορεί να παίζουν με τον ιδρώτα μας κάποιοι κύριοι....

Ναι αλλά τι να πάρεις? εγώ π.χ. επέλεξα το Polo επειδή έχει κάποια πράγματα. Δεν υπάρχει αντίστοιχο μοντέλο.... να επιλέξω άρα τι? μου δίνουνε τα λεφτά πίσω και μένω χωρίς αυτοκίνητο μέχρι να βρώ άλλο?

Να κόψουνε το κεφάλι τους να βρούνε λύση όπως όλοι οι Έλληνες κόβουν το κεφάλι τους για να τους πληρώνουνε τα δανεικά......

φιλε θοδωρη πες το κωδικο γιατι και γω χθες πηρα το οκ για κινητηρα και περιμενω να ερθει το μοτερ αφου σημερα εγινε η παραγγελια

θα αλλαζεις μεχρι να λυθει :crazy:

παρτε το οσο μπορειτε στη πλακα για το θεματακι πια ειναι για κλαματα

σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Μα όλα τα μοντέλα τα ίδια έχουν !

Οκ το gti φαίνεται αρκετά πολεμικό αλλα πχ μπορείς να πάρεις golf r-line 1.4 160 άλογα .

Αν γίνεται να σας δώσουν άλλο αμάξι πάρτε το !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αμα ηθελα να παρω golf θα το περνα απ την αρχη.αλλο το polo gti αλλο το golf 160.

καλως η κακως ετσι ειναι γιαυτο ολοι εδω μαχομαστε να βγαλουμε μια ακρη και δε το πουλησαμε οταν ειδαμε το προβλημα να παρουμε κατι αλλο.

υγ την αλλη βδομαδα το αμαξι μπαινει μεσα για αλλαγη κινητηρα και νεου ενισχυμενου πολυδισκου dsg.

οταν θα χω νεα θα ενημερωσω.

και μια παρακληση.

οσοι αλλαζετε κινητηρα,μη τα στρωνετε λες και τα χαιδευετε.γιατι θα ξανακαψει.φορτωστε τα λιγο στα πρωτα 500χλμ να πατησουν τα ελατηρια καλα.

καλη επιτυχια σε ολους ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα δεν ξερω τι να πω και ποτε θα βγαλουμε ακρη.εγω εχω κανει 600 χλμ με τα νεα σωληνακια.δεν μου εχει καψει ακομα αλλα εδω και 10 μερες το εχω παρατησει γιατι ειμαι σε αδεια.1,5 χρονο το εχω και ακομα ταλαπωριεμαι και ακομα κατι θετικο δεν εχω ακουσει απο κανεναν.εμενα παντως αν μου ελεγαν διαλεξε αλλο μοντελο με τα ιδια λεφτα αμεσως θα το εδινα.τουλαχιστον εχω ακομα 2.5 χρονια εγγυηση κατι ειναι και αυτο.τι να πω σε καμια 10αρια μερες που επιστρεφω θα αναλαβω δραση να κλεισω τα 1000 χιλιομετρα να δω τι θα εχει καψει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το μοτέρ το είδα σήμερα αλλα ήταν μέσα σε ζελατινες και δεν είδα αν είχε καπου κωδικούς...το αμάξι έχει λυθεί ήδη και τωρα πιθανό να τον βαζουν..αύριο μένει μέσα για δοκιμή.οπτικά πάντως ειναι ίδια εντελώς αλλα οι αλλαγές ειναι στα μέταλλα του κινητήρα και γενικώς στο εσωτερικό του απ οτι μου είπαν ...ζητησα και καθαρισμό τουρμινας ,comp και γενικώς οπου περνουσε λαδι σε περιφερειακο του κινητηρα που θα κρατηθει γιατι όσοι δε το ξέρετε δε τα αλλάζουν ολα μόνο μοτέρ οτιδήποτε περιφερειακό μένει και ειναι γεμάτο λάδι...τωρα για κωδικό το μόνο που μου είπαν ειναι οτι δεν ειναι το ίδιο μοτέρ,άκρη θα βγάλω οταν το ψάξω...τα υπόλοιπα την Παρασκευή μετα την πρώτη βόλτα με το 3ο έν σειρά μοτέρ στις 2 το μεσημερι...

Edited by thodorispolo
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το μοτέρ το είδα σήμερα αλλα ήταν μέσα σε ζελατινες και δεν είδα αν είχε καπου κωδικούς...το αμάξι έχει λυθεί ήδη και τωρα πιθανό να τον βαζουν..αύριο μένει μέσα για δοκιμή.οπτικά πάντως ειναι ίδια εντελώς αλλα οι αλλαγές ειναι στα μέταλλα του κινητήρα και γενικώς στο εσωτερικό του απ οτι μου είπαν ...ζητησα και καθαρισμό τουρμινας ,comp και γενικώς οπου περνουσε λαδι σε περιφερειακο του κινητηρα που θα κρατηθει γιατι όσοι δε το ξέρετε δε τα αλλάζουν ολα μόνο μοτέρ οτιδήποτε περιφερειακό μένει και ειναι γεμάτο λάδι...τωρα για κωδικό το μόνο που μου είπαν ειναι οτι δεν ειναι το ίδιο μοτέρ,άκρη θα βγάλω οταν το ψάξω...τα υπόλοιπα την Παρασκευή μετα την πρώτη βόλτα με το 3ο έν σειρά μοτέρ στις 2 το μεσημερι...

Καλά έκανες και ζήτησες να καθαρίσουνε τα γύρω γύρω αλλά θα το κάνουν? στην Ελλάδα είμαστε........ Τι διάολο οι Γερμανοί κάνουνε τους κινέζους? δεν ξέρουνε ότι όλα έχουνε γεμίσει λάδι?

Αν μπορείς δες τον κωδικό του κινητήρα είναι σημαντικό!!! αν είναι CAVE ή κάτι άλλο π.χ. CTHE

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το μοτέρ το είδα σήμερα αλλα ήταν μέσα σε ζελατινες και δεν είδα αν είχε καπου κωδικούς...το αμάξι έχει λυθεί ήδη και τωρα πιθανό να τον βαζουν..αύριο μένει μέσα για δοκιμή.οπτικά πάντως ειναι ίδια εντελώς αλλα οι αλλαγές ειναι στα μέταλλα του κινητήρα και γενικώς στο εσωτερικό του απ οτι μου είπαν ...ζητησα και καθαρισμό τουρμινας ,comp και γενικώς οπου περνουσε λαδι σε περιφερειακο του κινητηρα που θα κρατηθει γιατι όσοι δε το ξέρετε δε τα αλλάζουν ολα μόνο μοτέρ οτιδήποτε περιφερειακό μένει και ειναι γεμάτο λάδι...τωρα για κωδικό το μόνο που μου είπαν ειναι οτι δεν ειναι το ίδιο μοτέρ,άκρη θα βγάλω οταν το ψάξω...τα υπόλοιπα την Παρασκευή μετα την πρώτη βόλτα με το 3ο έν σειρά μοτέρ στις 2 το μεσημερι...

Λοιπόν για κοίτα σε κάποιο σημείο έχει μια βούλα με χρώμα...είναι ρόζ; πράσινη; γκρί; Έχει να κάνει με την έκδοση του κινητήρα και πόσο νέος είναι και εάν έχουν ενσωματωσεί οι recall που έχουν βγεί κατά καιρούς για το μοτέρ.

Αλλά τώρα θα το έχουν βάλει επάνω...........

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που είδα παιδιά ήταν το μοτερ σε ζελατινες....αυτή την Βούλα με το χρωμα δε την είδα ρε γαμωτο αν και οταν το είχα πάρει καινούργιο θυμάμαι μια Βούλα καπου στο μπλοκ,θα το ψάξω μολις το παρω....πάντως ο καθαρισμός στα περιφέρειακα θα γινει πιστεύω γιατι δε τους συμφέρει να μη το κάνουν.... ήδη έχω στείλει ένα εξώδικο....ιδωμεν....για τον κωδικο έχω ακούσει κατι για cave και κάποια αλλα πχ cave/2 δε νομίζω να αλλάξει εντελώς ο κινητήρας άρα και ο κωδικός θα ειναι παρόμοιος πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

η αποφαση να αλλαξω μοτερ εχει παρθει πριν βαλω τα σωληνακια πανω αφου μιλησα με ενα υπευθυνο του σερβις και του πα τι γινεται με τη περιπτωση μου.

απ τα 10000-11000 χλμ καιει 1+ λιτρο τα 1000χλμ..και εχω 23000!σκεφτειτε λοιπον ποσες φορες εχω παει στην αντιπροσωπεια..και τους τελευταιους 4-5 μηνες με εχουν στο περιμενε για τη νεα τους οδηγια.τους ειπα πολυ ηρεμα και ευγενικα φυσικα,γιατι με φωνες και γαμωσταυριδια ποτε δεν εβγαλε κανεις ακρη,οτι πλεον το μοτερ που φοραω πανω δεν ειναι καθαρο και οτι μετα απο χιλιομετρα θα μου βγαλει θεματα και οτι πρεπει να μπουν οι δικηγοροι στη μεση για να μπορεσουμε να συνεννοηθουμε?εχω προβλημα,το βλεπεις,λυστο!τι πιο απλο.και το πιο απλο παραδειγμα ειναι τα μπουζι..και του λεω φερε τωρα ενα μπουζοκλειδο να βγαλουμε τα μπουζι,θα κλαψεις.και φυσικα μου πε ΄΄καταλαβαινω τι λες δε χρειαζεται''.

τα σωληνακια τα εβαλα πανω δοκιμαστικα για να δουμε πως θα παει..αλλα..

οποτε το σεπτεμβρη νεο καινουριο καθαρο μοτερ και θα δουμε.αν δε λυθει και τοτε παμε στα δικαστηρια.

και το προβληα φιλε invisible ειναι τα ελατηρια.ουτε τα σωληνακια ουτε παπαριες αλλες.

αυτα απο μενα

Παντως, εγω αλλαξα τα ελατηρια και δεν αλλαξε τιποτα απολυτως... Τωρα ειμαι και γω στην αναμονη των πρωτων 1.000 km για ελεγχο μετα τις αλλαγες απο βαλβιδα και σωληνακια... Θα το δω συντομα και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Μολις γύρισα και έχω κάνει τα πρώτα km με το καινούργιο μοτέρ...οι διάφορες οπτικά :δεξιά όπως κοιτάμε το μοτέρ ακριβώς απέναντι απο το ψεύτικο υγρό ειναι ένα κομμάτι πίσω απο την Καδενα χρονισμου στο οποιο το παλιό μοτέρ έγραφε μόνο Germany και ADB1,αυτό το καινούργιο εκτός απο αυτα γράφει και μια χημική σύνθεση προφανώς το υλικού κατασκευής του κινητήρα έχει χτυπημένους κατι περίεργους αριθμούς και με μαρκαδορο κάποια νούμερα επίσης...επίσης είδα κάποιες αλλαγές στα περιφερειακά όπως καινούργια σωληνακια και κάποια κομμάτια πάλι καινούργια...έπεσε το μάτι μου οταν έβγαλα το καπάκι σε ένα χαρτί κολλημένο στον κινητήρα που έγραφε 4/6/2012...κατα τ αλλα το μόνο π έχω να πω ειναι οτι οι δυο προηγούμενοι κινητήρες έμοιαζαν παλιοί στο μέταλλο αυτός ομως γυαλιζει,σα να μην ήταν καινούργιοι ειδικά ο δεύτερος τωρα που το σκέφτομαι σα να ήταν ανακατασκευή...το μόνο που με ανησύχησε ήταν οτι μου είπαν να ξανά παω για έλεγχο σε 1000km...ψυλλοι στ αυτιά μου μπήκανε...sorry για το μακροσκελες post αλλα είπα να σας ενημερώσω όσο καλύτερα μπορώ...θα βάλω και κάποιες φωτό με παλιό και νέο μοτέρ σήμερα η αύριο να δείτε και μόνοι σας τη διάφορα....

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την αλλαγή του σωλήνα και μισό λίτρο σε 1100 χλμ (περισσότερο από πριν...) με προχώρησαν κι εμένα σε αλλαγή κινητήρα.

Δεν μπορώ να καταλάβω κάποια ουσιαστική διαφορά, πέρα από όσα αναφέρει κι ο Θοδωρής.

Για οποιαδήποτε εξέλιξη θα ενημερώσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Πως τα πάτε με τα νέα μοτέρ παιδιά? Εγώ έκανα 1000 χιλιόμετρα μετά την αλλαγή σωλήνα κ έκαψα 700, τώρα περιμένω να δω τι θα μου πουν...

Link to comment
Share on other sites

εγω περιμενω το μοτερ να ερθει..

αν μου φερουν cave ανακατασκευασμενο να τους το βαλω στο ..?

αλλοι λενε καινουριο καλυτερα.

αλλοι ανακατασκευασμενο γιατι ειναι ανοιγμενα και καθαρισμενα..

τ σκατα ισχυει τελικα?

φιλε θοδωρη δεν εχεις καταφερει να να δεις πουθενα στο πλαι κωδικο που εχεις στο νεο μοτερ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα .Είμαι κάτοχος ενός skoda fabia vrs

σήμερα και εγώ ενημερώθηκα για αλλαγή κινητήρα και έχω κάποιες απορίες που πιθανόν να γνωρίζουν όσοι έχουν κάνει αλλαγή .Όταν λέτε αλλαγή κινητήρα τι ακριβός εννοείτε αλλαγή ολοκλήρου του κινητήρα η μόνο το πάνω μέρος και όχι τον κορμό γιατί αν αλαζόν τον κορμό θα έπρεπε να αλλάξουν και τον αριθμό μηχανής .Ροταω γιατί ο μηχανικός όταν το ρώτησα για τον αριθμό πλαισίου μου λέει δεν αλλάζουν κορμό και αυτό είναι πολύ περίεργο .Με ένα φίλο που μου μιλήσαμε σήμερα και του ανέφερα ότι μου είπε ο τεχνικός μου λέει οτι τότε δεν σου αλλάζουν κινητήρα αλλά κεφαλή.

Edited by msdx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.