Jump to content
geologist

Πιθανή (;) Λύση Στην Κατανάλωση Λαδιού (Gti)

Recommended Posts

Πήγα σήμερα για το update και για το σωληνάκι και αντί για 2 ώρες που μου είπαν ότι θα πάρει, τελικά μου άφησαν το αυτοκίνητο μέσα και θα παραμείνει εκεί μέχρι τις 10 αύριο το πρωί, και επιμένω σε κάτι που είπα πρίν λίγες μέρες... αυτή δεν είναι επίσημη απόφαση που πάρθηκε από την Γερμανία αλλά είναι ένα πείραμα που έγινε στην Ελλάδα. Οπόταν παιδία νομίζω ότι το πρόβλημά μας δεν θα λυθεί ποτέ. Και καλά κάνετε να οργανωθείτε μέσω κάποιου δικηγόρου γιατί αυτοί θα μας πέρνουν και θα μας φέρνουν και θα μας ταλαιπωρούνε άδικα. Επίσης εμένα μου είπαν να μου αλλάξουν δίσκο στο DSG, κανονικά ρε παιδιά δεν πρέπει να αλλαχτεί ολόκληρο το gear box?

Link to comment
Share on other sites

μονο το πολυδισκο αλλαζεις δε χρειαζεται στις περισσοτερες περιπτωσεις ολο το σαζμαν.εχεις θεμα και στο αλλαζουνε?γιατι ετσι οπως το λες ειναι σα να στο κανουν απο μονοι τους :search:

και το θεμα με τα σωληνακια εχει γινει θεμα και σε αλλες χωρες δεν ειναι πατεντα ελληνικη.ηρεμια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα .Είμαι κάτοχος ενός skoda fabia vrs

σήμερα και εγώ ενημερώθηκα για αλλαγή κινητήρα και έχω κάποιες απορίες που πιθανόν να γνωρίζουν όσοι έχουν κάνει αλλαγή .Όταν λέτε αλλαγή κινητήρα τι ακριβός εννοείτε αλλαγή ολοκλήρου του κινητήρα η μόνο το πάνω μέρος και όχι τον κορμό γιατί αν αλαζόν τον κορμό θα έπρεπε να αλλάξουν και τον αριθμό μηχανής .Ροταω γιατί ο μηχανικός όταν το ρώτησα για τον αριθμό πλαισίου μου λέει δεν αλλάζουν κορμό και αυτό είναι πολύ περίεργο .Με ένα φίλο που μου μιλήσαμε σήμερα και του ανέφερα ότι μου είπε ο τεχνικός μου λέει οτι τότε δεν σου αλλάζουν κινητήρα αλλά κεφαλή.

Κι ολόκληρο να σου τον αλλάξουν, εφόσον ο κινητήρας που θα τοποθετηθεί είναι ίδιος με τον αρχικό σου κινητήρα τότε δεν θεωρείται αντικατάσταση κινητήρα και έχω και την εντύπωση ότι δεν δηλώνεται στην άδεια κυκλοφορίας. Σας παραθέτω και την εγκύκλιο του Υπουργείου Μεταφορών.

http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=340&id=&tid=340

Link to comment
Share on other sites

Κι ολόκληρο να σου τον αλλάξουν, εφόσον ο κινητήρας που θα τοποθετηθεί είναι ίδιος με τον αρχικό σου κινητήρα τότε δεν θεωρείται αντικατάσταση κινητήρα και έχω και την εντύπωση ότι δεν δηλώνεται στην άδεια κυκλοφορίας. Σας παραθέτω και την εγκύκλιο του Υπουργείου Μεταφορών.

http://www.yme.gr/?g...340&id=&tid=340

Ρώτησα κι εγώ αν χρειάζεται κάποια αλλαγή στην άδεια κυκλοφορίας και μου απάντησαν ακριβώς αυτό που λέει ο Στράτος.

Link to comment
Share on other sites

Μολις με ενημερωσαν κ εμενα οτι μου παρηγγειλαν τον νεο κινητηρα, μου ειπαν πως θα κανει 10 με 15 μερες να ερθει απο γερμανια. Κ σε εσας τοσο εκανε να ερθει?

Edited by papajohn20
Link to comment
Share on other sites

Μολις με ενημερωσαν κ εμενα οτι μου παρηγγειλαν τον νεο κινητηρα, μου ειπαν πως θα κανει 10 με 15 μερες να ερθει απο γερμανια. Κ σε εσας τοσο εκανε να ερθει?

πόσο καιρό κάνουνε να τον αλλάξουνε?

Link to comment
Share on other sites

δλδ 1 μηνα? 1 χρονο? 1 ημέρα? 1 εβδομάδα?????????????????????????

ενας απο τα παιδια που αλλαξανε μοτερ οπως γραφει πιο πανω το αφησε την μια μερα του αλλαξανε το μοτερ την αλλη το δοκιμασαν κ την τριτη μερα το πηρε. ποσο καιρο σας ειπαν οτι θελει για να ερθει το καινουργιο μοτερ?
Link to comment
Share on other sites

τι 15 μερες ρε παιδια..το πολυ 5 μερες μου παν κανει να ερθει και αλλες 5 μενει μεσα το αμαξι

δν ξερω ποσες μερες θα μεινει μεσα αλλα εμενα απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι σε καμια δεκαρια μερες θα ειναι εδω το μοτερ. ισως να το περιμενει κ νωριτερα αλλα να ειπε το μεγιστο που μπορει να κανει!
Link to comment
Share on other sites

εμενα παιδια με πηραν σημερα τηλεφωνο απο αντιπροσωπεια και ανησυχησαν γιατι δεν εχω κανει ακομα τα 1000 χιλομετρα.οτι να ναι.τους εξηγησα οτι ειμαι σε αδεια.βεβαια εχω και ενα προβλημα με το γρυλο που πρεπει να αλλαχτει στο παραθυρο.αντε να κανω τα 1000 να παω και εγω για αλλαγη κινητηρα να μην γινει τιποτα και τοτε μπας και μας πουν για αντικατασταση με αλλο μοντελο

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδία εγώ παρέλαβα σήμερα το αυτοκίνητο και διαπίστωσα ότι από Polo GTi έγινε polo γαιδουράκι. επίσης με απενεργοποιημένο το traction, και με full το γκάζι από στάση, το λάστιχο ούτε κλικ δεν κάνει. Αύριο θα το πάρω για δυναμομέτρηση. Μήπως κάποιος από σας έτυχε να κάνει δυναμομέτρηση μετα΄την εφαρμογή της λύσης` ή μήπως είδε την διαφορά που είδα εγώ? Επίσης όσο για το φίλο πιο πάνω, θα του το ξαναπώ ακόμα μια φορά οι δοκιμές έγιναν στην Ελλάδα και η Ελλάδα έδωσε το πράσινο φως για την πιθανή λύση στις άλλες χώρες, και συμφωνώ... ηρεμία...

Link to comment
Share on other sites

και στη βενεζουελα να γιναν φιλε μου πραγματικα δε με νοιαζει.απλα στο λεω επειδη το θεμα με τα γαμωσωληνακια συζητιεται και στην ιταλια,αγγλια,γερμανια,αυστραλια.

αλλα αυτος που λες ισχυει.η νευρικοτητα του αμαξιου πεταξε

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε ούτε και το δικό σου τώρα είναι νευρικό? Τι θα κάνεις για αυτό? ρωτάω για να πάρω και εγω μια ιδέα για το τί μπορώ να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να κανω τιποτα απολυτως δυστυχως.αυτες τις μερες πραγματικα το αμαξι με οδηγαει δε το οδηγαω.δεν εχω ορεξη να το πατησω καν.

απλα περιμενω να ερθει το μοτερ μπας και ξεμπερδεψω και να ερθει η ωρα που επιτελους θα το χαρω..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μετά την αλλαγή το αμάξι ίδιο είναι κ επειδή ο αρχιμάστορας είναι οικογενειακός φίλος είπε ότι δεν πέφτει άλογα το αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ το update... Κ το κουβέντιασα κ με τον αρχιμάστορα κ είπε ότι αυτό είχε γίνει στο golf gt κ το έκαναν 140 αλλά ενημέρωναν πρώτα!! Στο polo δεν το έκαναν αυτό, τουλάχιστον όχι ακόμη απ'ότι μου είπε!

Edited by pnj
Link to comment
Share on other sites

Ας το πήγαιναν 160Hp όπως το scirocco κ να σταματούσε να σας ταλαιπωρεί, το θεωρώ καλύτερο αυτο απο το να σας τραβάνε στα συνεργεία συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.