Jump to content
geologist

Πιθανή (;) Λύση Στην Κατανάλωση Λαδιού (Gti)

Recommended Posts

μα δεν ειναι η αποδοση ρε παιδια που καιει λαδια . Γιατι αν ηταν ετσι τα golf και τα scirocco στα 250+ γιατι δεν καινε τιποτα?Δεν ειναι το software ειναι θεμα hardware για αυτο και αλλος κωδικος μοτέρ (CAVE) αν ηταν απλα ενα διαφορετικο software ο κωδικος κινητηρα θα ηταν ιδιος με των 160

Link to comment
Share on other sites

Winner εγω υπεθεσα ότι ειναι ίδιο μοτέρ με περισσότερα άλογα κ αυτο γιατι απο όλους άκουγα πως γίνεται το golf κ το scirocco να μην καίνε σταγόνα κ το gti να ειναι φριτεζα. Αν ειναι άλλος κινητήρας πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Τα μοτέρ εμφανησιακα είναι ΟΛΟΙΔΙΑ με των golf,scirocco αλλα για να αλλάζει ο κωδικός κινητήρα κάποια πράγματα είναι διαφορετικά

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυστιχως για εμενα το προβλημα παραμενει και μετα την αλλαγη της βαλβιδας και του update που μου κανανε.Μετα απο 1000χμτ 800ml καταναλωση. Εκαιγα 1 λτ πριν την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Τα μοτέρ εμφανησιακα είναι ΟΛΟΙΔΙΑ με των golf,scirocco αλλα για να αλλάζει ο κωδικός κινητήρα κάποια πράγματα είναι διαφορετικά

Τα ίδια προβλήματα εντοπίζονται σε παρτίδες παραγωγής ίδιας χρονολογίας και σε golf και scirocco.

Γιατί όλα ξεκίνησαν από τον κατασκευαστή εμβόλων. Ίδια προβλήματα ακριβώς σε όλο το φάσμα κινητήρων 1.4 TSI,

μόνο που όσοι έχουν Polo GTI / Ibiza TSI / Fabia RS τα είδαν μαζί μαζεμένα.

Η κατανάλωση λαδιού έρχεται από τη χαλαρή συναρμογη έμβολα/ελατηρίων/κυλίνδρου και δε μπορεί να διορθωθεί αν δεν

ανοιχτεί ο κινητήρας. Είναι πολύ συνηθισμένο πρόβλημα σε κινητήρες άμεσου ψεκασμού δυστυχώς, σε αυτή τη φουρνία

όμως παραέγινε.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια προβλήματα εντοπίζονται σε παρτίδες παραγωγής ίδιας χρονολογίας και σε golf και scirocco.

Γιατί όλα ξεκίνησαν από τον κατασκευαστή εμβόλων. Ίδια προβλήματα ακριβώς σε όλο το φάσμα κινητήρων 1.4 TSI,

μόνο που όσοι έχουν Polo GTI / Ibiza TSI / Fabia RS τα είδαν μαζί μαζεμένα.

Η κατανάλωση λαδιού έρχεται από τη χαλαρή συναρμογη έμβολα/ελατηρίων/κυλίνδρου και δε μπορεί να διορθωθεί αν δεν

ανοιχτεί ο κινητήρας. Είναι πολύ συνηθισμένο πρόβλημα σε κινητήρες άμεσου ψεκασμού δυστυχώς, σε αυτή τη φουρνία

όμως παραέγινε.

Ναι αλλά πολλοί φίλοι έχουν αλλάξει ελατήρια και το πρόβλημα παραμένει..... αυτό τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Και αφού είναι πρόβλημα κατασκευαστή εμβόλων γιατί δεν αλλάζουν κατασκευαστή η να τον υποχρεώσουν να φτιάξει με καλύτερα υλικά με δικό του κόστος .

Link to comment
Share on other sites

Και αφού είναι πρόβλημα κατασκευαστή εμβόλων γιατί δεν αλλάζουν κατασκευαστή η να τον υποχρεώσουν να φτιάξει με καλύτερα υλικά με δικό του κόστος .

Αν το καλοσκεφτείς είναι παααααρα πολύ ένα κιλό λάδι σε 1000 χλμ να περνάει από τα ελατήρια. Είναι πολύ πιο πιθανό να περνάει από τις αναθυμιάσεις στην εισαγωγή.

Δεν αποκλείω τίποτα, αλλά το λάδι περνάει από 3 σημεία και καίγεται:

1. Αναθυμιάσεις

2. Ελατήρια

3. Τσιμούχες από βαλβίδες.

Για το 1 αλλάζουνε βαλβίδα, για το 2 έχουνε αλλάξει ελατήρια αλλά δεν ξέρω αν ποτέ μέτρησε κανείς τη συμπίεση (όπου κάποιο συμπέρασμα θα έβγαινε) και για το 3 δεν έχει ακουστεί ποτέ τίποτα.

Θα έπρεπε να έχουν ήδη κάνει μια έρευνα για το τι συμβαίνει και να βρεθεί λύση. Αλλά λειτουργούν αποσπασματικά χωρίς να διαθέτουν τη σοβαρότητα που απαιτείται....

Edited by frnty
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η vw στα πρώτα κρούσματα να μην το κοίταξε άλλα πιστεύω όταν διαπίστωσε ότι είναι μάστιγα το έψαξε η το ψάχνει η δεν είναι ικανοί να το λύσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η vw στα πρώτα κρούσματα να μην το κοίταξε άλλα πιστεύω όταν διαπίστωσε ότι είναι μάστιγα το έψαξε η το ψάχνει η δεν είναι ικανοί να το λύσει.

Εγώ πιστεύω αυτό που είπαν και προηγούμενα κάποιοι άλλοι φίλοι, marketing είναι όλη η ιστορία. Για να μην κάνει συνολική -παγκόσμια- ανάκληση και αλλάζει μοτέρ δοκιμάζει τη βαλβίδα και αν δεν πιάσει το κόλπο τότε σου αλλάζει κινητήρα (για να μην πάρει και δημοσιότητα το θέμα). Όσα παιδιά έχουν βάλει κινητήρα πρόσφατα δείχνει ότι δεν έχουν πρόβλημα, αλλά αυτό πάλι θα δείξει μετά απο λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλα και που στον αλλάζει έχεις πάλι πιθανότητες να καις. Εγώ πιστεύω ότι ο κινητήρας είναι κατασκευασμένος λάθος και δεν μπορούν να κάνουν κάτι και ψάχνουν πρόχειρες λύσεις .Δεν μπορεί 2.5 χρόνια τώρα να υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 1000 χλμ με το νέο κινητήρα.

Δεν έχει κάψει καθόλου!

Πήγαινα χαλαρά, μέχρι 3000 στροφές, και έχω αρχίσει σταδιακά να ανεβάζω.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι η (αισθητά) χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου σε σχέση με το αρχικό στρώσιμο.

ΥΓ: Άσχετο, αλλά μην ανοίγω άλλο θέμα: Μου τελείωσε το νερό για το παρμπριζ, χωρίς να έχει ανάψει η ένδειξη χαμηλής στάθμης.

Δεν έχει το gti αυτή τη δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 1000 χλμ με το νέο κινητήρα.

Δεν έχει κάψει καθόλου!

Πήγαινα χαλαρά, μέχρι 3000 στροφές, και έχω αρχίσει σταδιακά να ανεβάζω.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι η (αισθητά) χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου σε σχέση με το αρχικό στρώσιμο.

ΥΓ: Άσχετο, αλλά μην ανοίγω άλλο θέμα: Μου τελείωσε το νερό για το παρμπριζ, χωρίς να έχει ανάψει η ένδειξη χαμηλής στάθμης.

Δεν έχει το gti αυτή τη δυνατότητα;

και εμενα μου τελειωσε αλλα δεν μου αναψε τιποτα.δεν εχει νομιζω.

οσο για την καταναλωση λαδιου εχω κανει 700 χλμ και δεν εχω καψει λαδι.οσο για το καυσιμο το παρατηρησα και σε εμενα αλλα εμενα δεν αλλαξε ο κινητηρας αλλα μονο σωληνακια.....θα δειξει....

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 1000 χλμ με το νέο κινητήρα.

Δεν έχει κάψει καθόλου!

Πήγαινα χαλαρά, μέχρι 3000 στροφές, και έχω αρχίσει σταδιακά να ανεβάζω.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι η (αισθητά) χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου σε σχέση με το αρχικό στρώσιμο.

ΥΓ: Άσχετο, αλλά μην ανοίγω άλλο θέμα: Μου τελείωσε το νερό για το παρμπριζ, χωρίς να έχει ανάψει η ένδειξη χαμηλής στάθμης.

Δεν έχει το gti αυτή τη δυνατότητα;

ωραιος μακαρι να ξεμπερδεψες.

εσυ ειδες κανα στοιχειο του μοτερ που σου βαλανε?

αυριο μπαινει το δικο μου μεσα και το παιρνω πεμπτη.αντε να δουμε

off topic:στα πλυστικα βαλε η απιονισμενο νερο η το αυτο το σαπουνοειδες την vw

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα κάτι πέρα από όσα είχε γράψει κι ο Θοδωρής, ούτε τους είδα να έχουν απάντηση στο "τι διαφορετικό έχει ο νέος κινητήρας".

Άντε να παίρνετε σειρά... Καλά ξεμπερδέματα σε όλους!

(Παιδιά για οτιδήποτε αξιοσημείωτο ενημερώστε )

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα κάτι πέρα από όσα είχε γράψει κι ο Θοδωρής, ούτε τους είδα να έχουν απάντηση στο "τι διαφορετικό έχει ο νέος κινητήρας".

Άντε να παίρνετε σειρά... Καλά ξεμπερδέματα σε όλους!

(Παιδιά για οτιδήποτε αξιοσημείωτο ενημερώστε )

Εγω σωληνάκια άλλαξα και έχω 400χλμ αλλά έχει κάψει. Ίσως λίγο λιγώτερο απο πρίν. Θα μετρήσω στα 1000χλμ και θα τους το πετάξω στο κεφάλι

Edited by frnty
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στο στρώσιμο του καινούριου μοτέρ, όσοι βάζετε, ΜΗΝ το λυπηθείτε!! Δώστε του να καταλάβει! Όχι κόφτες εξ αρχής, εννοείται, ούτε τελικές, αλλά δώστε του γκάζι, γεμίζετε τις χαμηλότερες ταχύτητες 2-3-4 (δεν χρειάζεται όλες μαζί) μέχρι τις 5500-6000 σαλ, αφήνοντας μετά το μοτέρ να κόβει μόνο του. Πρέπει να ζοριστούν τα ελατήρια να εφαρμόσουν καλά (όσο καλύτερα γίνεται τουλάχιστον..) με τον κύλινδρο. Εννοείται, απαραίτητα σχολαστικό ζέσταμα πριν το άνοιγμα, το λάδι να έχει φτάσει ~90 βαθμούς!

Μην το λυπηθείτε και μην το φοβάστε! Εδώ περισσότερες λεπτομέρειες: http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στο στρώσιμο του καινούριου μοτέρ, όσοι βάζετε, ΜΗΝ το λυπηθείτε!! Δώστε του να καταλάβει! Όχι κόφτες εξ αρχής, εννοείται, ούτε τελικές, αλλά δώστε του γκάζι, γεμίζετε τις χαμηλότερες ταχύτητες 2-3-4 (δεν χρειάζεται όλες μαζί) μέχρι τις 5500-6000 σαλ, αφήνοντας μετά το μοτέρ να κόβει μόνο του. Πρέπει να ζοριστούν τα ελατήρια να εφαρμόσουν καλά (όσο καλύτερα γίνεται τουλάχιστον..) με τον κύλινδρο. Εννοείται, απαραίτητα σχολαστικό ζέσταμα πριν το άνοιγμα, το λάδι να έχει φτάσει ~90 βαθμούς!

Μην το λυπηθείτε και μην το φοβάστε! Εδώ περισσότερες λεπτομέρειες: http://www.mototuneu..._in_secrets.htm

+1

τα λεω και γω κατι σελιδες πισω.οσο καλυτερος και να ναι ο νεος κινητηρας εξαντηληστε ολες τι πιθανοτητες να ξανακαψει ποτε λαδι.

πεμπτη βραδυ εχει βολτα :devil:

Link to comment
Share on other sites

Εγω σωληνάκια άλλαξα και έχω 400χλμ αλλά έχει κάψει. Ίσως λίγο λιγώτερο απο πρίν. Θα μετρήσω στα 1000χλμ και θα τους το πετάξω στο κεφάλι

Μηπως ξερεις τι κωδικο εχει το μοτερ σου?αν ειναι cave ή το προηγουμενο?
Link to comment
Share on other sites

το αμαξι βγηκε 12/2011 και ο κινητηρας ειναι cave

και μενα 12/2011 ειναι και ο κινητηρας cave και παω και εγω για σωληνακια και update την πεμπτη.αλλα μαλλον παμε για καινουργιο κινητηρα!
Link to comment
Share on other sites

και μενα 12/2011 ειναι και ο κινητηρας cave και παω και εγω για σωληνακια και update την πεμπτη.αλλα μαλλον παμε για καινουργιο κινητηρα!

πόσο πίνει το δικό σου?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοντα στα 900 χλμ με τα <<νεα σωληνακια>> και μου εχει καψει αν μπορω να υπολογισω με το ματι καλα γυρω στα 200-300 ml λαδι.λογικα θα παω και γω για αλλαγη κινητηρα. Μεγεια μου!!!!!

η VW τρελαθηκε και μοιραζει κινητηρες ολε!!!

ερε και να ειχα μπροστα μου εκεινους τους φουστηδες που το εβγαλαν και car of the year 2010 οχι τιποτα αλλο αλλα καθε φορα που κοιταω πισω να παρκαρω η να δω αν ερχεται κανενας το βλεπω και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι!!πιο τραγικη ειρωνεια δεν γινεται.μπροστα μερος τζιμινιερα και πισω car of the year 2010 κορυφαιο!!! :crazy:

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.