Jump to content
ghort

Το Dsg Τα Παιξε Στα 20,000Χλμ

Recommended Posts

Στη μηλιαρακη, αχαρνων. Οχι ειναι πραγματικα πολυ ενταξει μεχρι στιγμης. Επισης να ενημερωσω ηρθε απαντηση απο Γερμανια και εντολη να αλλαχτει ολο το DSG!! Αντε να δουμε ποτε θα ξαναπαρω το αμαξι. Εκει που θα πεθανω απο τα γελια (γιατι θα ναι τραγικο) θα ειναι να κοτσαρουν επανω το καινουργιο κιβωτιο κομπλε και να κανει παλι προβλημα και εν τελει να ευθυνεται το update που ειχαν κανει και που τους το λεγα απο την πρωτη στιγμη!! Τεσπα. Αναμονη να ερθει το κιβωτιο απο Γερμανια. Ως τοτε θα κυκλοφορω με ενα Audi A1 αντικαταστασης απο σημερα. 8)

Link to comment
Share on other sites

ΚΙβωτιο θα μου αλλαξουν οντως δεν ξερω τι να πω μακαρι με αλλαγη κιβωτιου να φτιαξει να βρω την υγεια μου. Μακαρι και του φιλου να ειναι ευκολοτερη η λυση και με λιγοτερη ταλαιπωρια!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν το πήγα κάπου, είπα να τελειώσουν και οι άδειες, αλλά έχω νέα.

Το άναβα, το έσβηνα κάθε μέρα και τελικά, τη μια μέρα άρχισε να παίρνει το D (όχι το R) και χθές πήρε και το R και σταμάτησε να αναβοσβήνει το κιβώτιο.

Το δοκίμασα στο γκαράζ και έδειχνε να δουλεύει κανονικά.

Το μόνο που παρέμεινε είναι το λαμπάκι του κινητήρα. Είναι μάλλον σε safe mode. Με τέρμα γκάζι max 3900 σ.α.λ.

Θα διαλέξω συνεργείο και θα ενημερώσω για την ιστορία.

Τουλάχιστο να αποφύγω το γερανό!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο P ή στο Ν έχει κόστη στις 4000 . Πάντως και που δουλεύει τώρα το κιβώτιο να ζητήσεις αλλαγή mechatronic αυτοί μπορεί να σου πουν ότι είναι οκ

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις total care απτην vw ειναι λαθος σου να μην χρησιμοποιησεις τον γερανο γιατι αν δεν φτασει το αμαξι με αυτους στην αντιπροσωπεια δεν δικαιουσε αμαξι αντικαταστασης απτην οδικη βοηθεια...μετα θα κρεμεσαι απτην αντιπροσωπεια αν περισσευει καποιο αμαξι εξυπηρετησης πελατων.εκτος και αν εχεις απτην ασφαλιστικη καποια τετοια παροχη...ισως παρει καιρο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω κι άλλο θέμα, το γράφω εδώ:

Εμένα πέντε-έξι φορές ως τώρα (έχω 25000 χλμ) με "άφησε¨το dsg σε αλλαγή από D σε S. Έκανε σαν να έχει νεκρά, δεν ανταποκρινόταν στο γκάζι (ενώ στην οθόνη φαίνονταν ότι κατέβαζε σχέση) και μετά από 7-8 δευτερόλεπτα (δεν ξέρω ακριβώς, αιώνας μου φάνηκαν) επανήλθε. Δεν άναβε καμία ένδειξη, ούτε το διαγνωστικό έβγαλε τίποτα.

Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

Λοιπόν, το έπαθα ξανά σήμερα. Πάτησα απότομο φρένο γιατί πήγα να περάσω από ένα σημείο στο οποίο έπρεπε να στρίψω και να μπω σε έναν παράδρομο. Το αμάξι σχεδόν ακινητοποιήθηκε, και στρίβοντας κάνω αλλαγή από D σε S. Τίποτα! Έμεινε εκεί για λίγα δευτερόλεπτα, και άλλαξα ξανά σε D. Αυτή τη φορά είχα και ενδείξεις: Άναψε το πράσινο που δείχνει ότι πρέπει να πατηθεί το φρένο και αναβόσβησε "D" χωρίς αριθμό σχέσης και χωρίς το γερμανικό κλειδί, πριν ξεκινήσει ξανά με D1.

Όποιος έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ας απαντήσει (έστω με πμ).

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε το επομενο car θα ειναι MANUAL γαμω το DSG μου μεσα ειμαι ενα μηνα χωρις το πυραυλακι εχω αρρωστησει. Το θεμα ειναι τοσα χρονια ακομα που θα χουμε αυτο τι θα γινει αν βγαζει τοσο ευκολα προβλημα το κιβωτιο???? Οεο? Και οταν θα ναι εκτος εγγυησης εκει να δειτε γλεντια...

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα τελικά στην Καρέντα στην Μηλιαράκη. Οι άνθρωποι οκ.

Η διάγνωση: ΔΕΝ έβγαλε σφάλματα για το σασμάν!

Έβγαλε μονο ότι είχε κολλήσει η waste gate του τούρμπο, το γνωστό θέμα.

Έγινε το recall και τα updates, και μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι με το σασμάν αν δεν έχει γράψει σφάλματα.

Αν μου ξανακάνει κάτι, εννοείται το πάω αμέσως. Ας πούμε OK.

Περιττό να πω και εγώ ότι μετά την αναβάθμιση το όχημα ψόφησε αισθητά.

Περισσότερο lag, ψιλοκρέμασμα στις ψηλές ταχύτητες (5,6,7), θέλει περισσότερο γκάζι για να ξεκολλήσει χαμηλά.

Η πτώση της απόδοσης, γεγονός.

Edited by sopon
Link to comment
Share on other sites

Χτες παρελαβα μετα απο ενα μηνα και 3 μερες το αμαξι. Ολα κομπλε ευτυχως....Ελπιζω να μην μου ξαναβγαλει κατι τετοιο. και να μην τυχει σε κανεναν ευχομαι. Τωρα μενουν οι μετρησεις για τα λαδια. Να δουμε κι απο κει τι θα γινει. Γενικα...Ηρεμια ποτε με αυτο το αμαξι!

Link to comment
Share on other sites

Χτες παρελαβα μετα απο ενα μηνα και 3 μερες το αμαξι. Ολα κομπλε ευτυχως....Ελπιζω να μην μου ξαναβγαλει κατι τετοιο. και να μην τυχει σε κανεναν ευχομαι. Τωρα μενουν οι μετρησεις για τα λαδια. Να δουμε κι απο κει τι θα γινει. Γενικα...Ηρεμια ποτε με αυτο το αμαξι!

καλα χιλιομετρα φιλε και καλες βολτες..

αυτο που σου τυχε ηταν ενα πολυ μεμονωμενο γεγονος δεν εχω ξανακουσει ποτε κατι τετοιο..

θα λυσεις και το θεμα με το λαδι και θα μπορεσεις να το ευχαριστηθεις στο επακρο :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα σημερα το DSG νεκρο.. Δυστηχως.. Απο δευτερα αντιπροσωπια και καλο τρεξιμο.. το θεμα ειναι οτι το αμαξι ειναι εκτος εγγυησεις.. Ξερει καποιο παιδι πανω κατω ποσο κοστιζει αυτο το mechatronic?

Link to comment
Share on other sites

1.500+
Περαστικα! Στα πόσα χιλιομετρα το επαθες? Πιεσε οσο μπορείς ειναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ το προβλημα, και μιλησε και με τα κεντρικα

Link to comment
Share on other sites

Τι το θέλετε και εσείς ρε μάγκες το dsg πάρτε το χειροκίνητο.. Έχει αλλη χάρη !

Link to comment
Share on other sites

Τι το θέλετε και εσείς ρε μάγκες το dsg πάρτε το χειροκίνητο.. Έχει αλλη χάρη !

το δεξι χερι πρεπει να πιανει και λιγο μπουτι...εμ πως... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς.Θα σου καλύψουν αν όχι ολόκληρο το κόστος του ανταλλακτικού,ένα μεγάλο μέρος αυτού (γύρω στο 85% πιστεύω),αν,ξαναλέω,χρειαστεί να το πληρώσεις+τα εργατικά.Δηλαδή κανα 300άρι ίσως,1500+ με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 10.900.. 1.500 ε.. Πωω μας καταστρεψε... =@

10900 xlm και εισαι εκτος εγγυησης? τι κανεις ρε φιλε?το βγαζεις απο το γκαραζ να παρει αερα και το ξαναβαζεις μεσα?

αλλα λογικα οπως ειπε ενας φιλος δεν θα σε βαλουν να το πληρωσεις ολο μονο σου. σε προβλημα με σασμαν που ειχα σε golf 5 και ημουν εκτος εγγυησης η ζημια ηταν 1500 ευρω και γω πληρωσα 300 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.