Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

Το έχει δοκιμάσει καποιος το λάστιχο? Σκέφτομαι σοβαρα να το αγοράσω και θα ήθελα να μαθω πιο πολυ απο προσωπική εμπειρία παρα απο φημες.. Και αν το εχει δοκιμάσει καποιος σε γκόλφ θα ηθελα να ακούσω πολυ τις απόψεις του... Ευχαριστώ

Edited by ForiS3
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει σε 225/45/17 σε Λεον τουρμπάτο και είναι καλό λάστιχο, σίγουρα όχι στα επίπεδα του Pilot Sport ή του Pzero κυρίως στην αίσθηση. Είναι όμως πάρα πολύ καλό στο βρεγμένο και αντέχει ξύλο αν το προσέχεις λιγουλάκι. Το περίεργο ήταν που υπό πίεση το αυτοκίνητο σήκωνε εύκολα εσωτερικό τροχό, αλλά πάλι ίσως να ήταν θέμα πιέσεων (δεν είναι δικό μου το λεον για να ξέρω).

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κι εγώ εδώ κι ένα χρόνο σε 215/40/17 στο πόλο μου και μπορώ να πώ πως είναι εξαιρετικά και σε πολύ καλή τιμή!

Κρατάνε πολύ καλά ακόμα και σε υψηλές ταχύτητες, ποτέ δέν είχα το παραμικρό πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω διαβάσει και τα καλυτερα για το λάστιχο απλα εμπιστεύομαι σαν όνομα την toyo ωστοσο ειναι και αλλες εταιρίες (οπως bridgestone michelin κ.α.) εξίσου πολυ καλες και θα ηθελα μια πιο ολοκληρομένη αποψη (γι αυτο εκανα και το θεμα) πριν προχωρησω στην αγορα...

ευχαριστω για τις απαντήσεις σας...

Edited by ForiS3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γίνε πιο συγκεκριμένος σε διαστάσεις για να πάρεις κ καλύτερες απαντήσεις γιατί ένα λάστιχο μπορεί να είναι το καλύτερο σε μια συγκεκριμένη διάσταση κ αρκετά κακό σε μία άλλη. Εγώ θα σου πρότεινα dunlop σε 225/45/17 δεν είναι το καλύτερο σε κάποιον τομέα ξεχωριστά, αλλά είναι για μένα το καλύτερο στο σύνολο (φρενα βρεγμένο/στεγνό, στριψιμο βρεγμένο/στεγνό,aqua planning κτλ) και τα τελευταία χρονια το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει στην συγκεκριμενη διάσταση είναι τα continental και τα pzero. Τα pzero στα προτείνω για 225/40/18. Για 16 ζάντα μακρυά από michelin.

Σίγουρα έχει να κάνει κ με το οδηγικό σου στυλ το ποιο ελαστικό σου ταιριάζει. Πάντως εγώ παίζωντας από το 2000 με ελαστικά σε διάφορα αμάξια, οι τελευταίες 4 τετράδες μου είναι dunlop.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

205/55/16 φοραω...

Τωρα εχω το energy και σπινιάρει πολυ αν δε σπινιαρε τοσο δε θα αλλαζα λαστιχο γιατι δεν ειχα πουθενα προβλημα ουτε στεγνο ουτε βρεγμενο ειδικα στο βρεγμένο κολαει στην ασφαλτο

Edited by ForiS3
Link to comment
Share on other sites

Βασικα θελω ενα σπορ λαστιχο και οχι παλι στυλ energy... απο continental θα διαλεγα ContiSportContact™ 2 και ειδα και ενα ακομα μολις πριν το Pirelli P7... Αρχιζω και παραμπερδεύομαι...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα και εγω το sport contact καθως το εχω στο polo σε 195/45/15 και ειναι πολυ καλο, αλλα εχει σταματησει τη παραγωγη και δυσκολα θα το βρεις. Ασε που αν το βρεις θα ειναι παλιας ημερομηνιας.

Σκεψου ομως αν σου γλυστρουσε το energy με δεικτη V τοτε το toyo με δεικτη W θα ειναι αστα να πανε. Δε σου κρυβω πως και εχω το σκεφτομουν για το toyo αλλα οταν μου ειπε ο Καλπακης (λαστιχας στη Μοναστηριου) οτι βγαινει μονο σε W αλλαξα γνωμη.

Αμα πας αεροδρομιο σημερα πες να τα πουμε απο κοντα :)

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

ναι δεν προσεξα οτι ηταν W γι αυτο αρχισα παλι το ψαξιμο... αν οντως σταματισε να βγαινει το contispor θα ψαξω για το πιρελι...

Τι ωρα ερχεται ο αμπρεου? δεν ειχα σχεδιασει να παω αλλα αν βολεψει θα το σκεφτω..

Link to comment
Share on other sites

εχω εξετασεις εκεινη την ωρα δυσκολα tongue.gif

τελος παντων μη το γμσουμε το θεμα

η continental μηπως προκειται να βγαλει αλλο λαστιχο στη θεση του contispor 2?

Link to comment
Share on other sites

η continental μηπως προκειται να βγαλει αλλο λαστιχο στη θεση του contispor 2?

Νομιζω αντικαταστατης του ειναι το Extreme Contact DW κι απο οτι ειδα στο net υπαρχει σε 205/55/16 με μια διαφορα στον δεικτη ταχυτητας (W αντι V)..

Δες εδω:

http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?ti...tremeContact+DW

κι εδω:

http://www.tirerack.com/tires/Compare1.jsp...mp;startIndex=0

Link to comment
Share on other sites

καλο λαστιχο φαινεται αλλα γιατι μαλακιζονται στο σαιτ και δεν το ανανεώνουνε...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μη βαλεις conti 2 ειναι πολυ μετρια.τα 3 ναι ειναι πολυ καλα αλλα δεν βγαινουν στο μεγεθος σου.εγω θα σου λεγα να βαλεις dunlop sp9000 οσοι τα εβαλαν κανεις δεν το μετανιωσε.στη συγκεκριμενη διασταση και μονο.θα χεις καλα λαστιχα σε ολους τους τομεις.απλα τελεια γωμα αντοχη κρατημα δεν θα το μετανιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

θα το κοιταξω φιλε thanks, απλως δινω λιγο μεγαλυτερη εμφαση στις πιο επώνυμες μαρκες..

Υ.Γ. μολις το ειδα το λαστιχο φιλε και βλεπω εχει δεικτη 91W.. σε V δε βγαινει?

Edited by ForiS3
Link to comment
Share on other sites

θα προτιμουσα κατι σε V... ευχαριστω για την πρόταση οπως και να χει...

Link to comment
Share on other sites

dunlop sport a

ειχα απο το εργοστασιο και μεσα σε 3 χρονια παρολο που το χειμωνα βαζω τα χειμερινα, ελιωσαν, με 25000 χιλιομετρα περιπου, πλεον σπινιαρω και με τεταρτη και εχω και αυτοματο κιβωτιο...

οποτε αναγκαια η αλλαγη και σε καμια εβδομαδα θα βαλω τα michelin pilot sport

Link to comment
Share on other sites

ε αυτα που βαζουν απ το εργοστασιο ειναι β διαλογης και ειναι συνηθως μαπα... εμενα καλα με εβγαλαν τα ενερτζι αλλα πολυ σπινιαρισμα... 1 χρονο και 40000 χλμ τα εχω και δεν εχει καμια σπουδαια φθορα...

Link to comment
Share on other sites

το να χαλασουν τα λαστιχα δεν πειραζει, δεν θα χαιρομουν στη θεση σου που δεν εχουν φθορα τα λαστιχα.

προτιμω να λιωνουν παρα να μη πιανουν.

αλλα μη ξεχνας πως εξαρταται και τιο αμαξι εχεις, πως το οδηγεις κτλ.

αν πηγαινεις χαλαρα με 100 αλογα, ε δεν ταλαιπωρουνται και πολυ τα λαστιχα.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τα περισσοτερα χλμ τα εχω εγνατια και επειδη ημουν καθε μερα εγνατια πηγαινα με νορμαλ ταχυτητες αλλα οτι το σκιζω οταν πρεπει το σκιζω.. το σκισιμο σκισιμο και το νορμαλ νορμαλ... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.